Reklam
İlaçsız MarketSoğuk Sıkım Yağlar

Çörek Otu Yağının 101 Faydası

Reklam

Neler Okuyacaksınız -->

Çörek otu yağı faydaları nelerdir? Çörek otu yağı hakkında yayınlanmış yüzlerce bilimsel makale, çörek otu yağının birçok rahatsızlığı tedavi etmeye yardımcı olduğunu kanıtlamaktadır. Bu nedenle çörek otu yağı binlerce yıldır geleneksel tıpta kullanılır. {1*} Neredeyse hiçbir yan etkisi olmayan çörek otu yağı iyileştirici ve tedavi edici özelliklere sahiptir.

Evde Yapabileceğiniz Doğal İlaçlar❗Youtube Videomuzu İzleyerek Bilgi Alabilirsiniz.

Çörek Otu Yağı Nedir? Çörek Otu Yağı Nasıl Yapılır?

Çörek otu yağı nasıl elde edilir? Çörek otu yağı, Ranunculus ailesine (Ranunculaceae) ait olan çörek otu (Nigella sativa) bitkisinin tohumlarından elde edilir. Çörek otu bitkisi Güneybatı Asya, Akdeniz ve Afrika’ya özgüdür. Baharat veya bitkisel ilaç olarak kullanılabilen aromatik ve lezzetli tohumlar yüzyıllardır yetiştirilmektedir. Çörek otu yağı, kimyon (Cuminum cyminum), karabiber, çörek otu veya karayılan otu ile karıştırılmamalıdır.

Reklam

Çörek otu (Nigella sativa), ilaçlara dirençli bakterilere karşı savaşmaya yardımcı olur. Bu durum, ‘süper böcek’ hastalığının giderek yaygınlaşması açısından büyük önem arz eder.

Ulusal Sağlık Enstitüsü raporlarına göre; {2*}

 • HIV, stafilokok, tüberküloz, grip, bel soğukluğu, candida ve sıtma dahil tüm antimikrobiyal hastalıklara sebep olan dirençli bakteri ve virüs türlerinin tedavisi neredeyse imkânsız hale gelmektedir.
 • Hastanede yatan hastaların %5 ila %10’u süper böcek diye adlandırılan bakteri enfeksiyonlarından muzdariptir.
 • Her yıl bakteri enfeksiyonu geliştiren hastaların 90.000’den fazlası hayatını kaybetmektedir. Bu rakam 1992’de 13.300’dür.
 • Süper böceklerle enfekte olan kişiler genellikle hastanede daha uzun süre kalır ve kolay kolay iyileşemezler.

Hindistan’daki Jawaharlal Nehru Tıp Koleji tarafından yürütülen bir çalışmada, araştırmacılar çörek otu yağının süper böceklerin bazı türlerine karşı etkili olduğunu belirtmişlerdir ve Amoxicillin, Gatifloxacin ve Tetracycline gibi birkaç antibiyotik ile karşılaştırmışlardır. Araştırmaya göre, test edilen çoğu antibiyotiğe dirençli 144 suştan 97’si çörek otu yağı tarafından baskılanmıştır. {3*} Çalışma, çörek otu yağının özellikle çoklu ilaca dirençli P. aeruginosa ve S. aureus suşlarına karşı etkili olduğunu ortaya çıkarmıştır.

Çörek otu yağı timokinon (TQ), timohidrokinon (THQ) ve timol gibi güçlü bitki içeriklerine sahiptir. Bu fitokimyasalların sağlık üzerinde birçok olumlu etkisi bulunur.

Reklam

Çörek Otu Yağının 101 Faydası

Çörek otu yağı kanser, diyabet, obezite, saç dökülmesi, cilt bozuklukları ve MRSA gibi enfeksiyonları önlemeye yardımcı olur.

1. Kalp Sağlığını Destekler

Çörek otu yağının kalbe faydaları nelerdir? Çörek otu tohumları omega 6 ve 9 yağ asitleri ile fitosterolleri içerir. Bu bileşikler kalp sağlığını destekler ve kan damarı duvarlarındaki elastikiyeti güçlendirmeye yardımcı olarak kan pıhtısı oluşumunun ve arter basıncının önlenmesine yardımcı olur. Ayrıca kolesterolü ve kan şekerini de düşürür. {4*}

2. Mantar Enfeksiyonlarıyla Savaşır

Çörek otu yağı mantara iyi gelir mi? Bakteriler cilt üzerinde yayılarak mantar enfeksiyonlarına sebep olur, bu da çeşitli hastalıklara ve cilt üzerinde kızarıklıklara neden olur. Araştırmalar, çörek otunun mantar ve küfü yok ettiğini göstermektedir. Sonuçlar, çörek otunun mantar enfeksiyonlarını kapsamlı bir şekilde tedavi edebilen ve iyileştirebilen etkili bir mantar önleyici ve bakteri önleyici özelliklere sahip olduğunu göstermektedir.

3. Alerjileri (Sinüs Enfeksiyonları) Azaltır

Çörek otu yağı alerjiye iyi gelir mi? Çörek otu yağı hızlı bir rahatlama sağlar ve bugün reçetesiz satılan ilaçların çoğundan daha hızlı iyileştirme gücüne sahiptir. İçerisindeki güçlü anti-bakteriyel ve anti-inflamatuar bileşikler, sinüs enfeksiyonlarını iyileştirmek ve tedavi etmek için oldukça etkilidir. {5*}

Sinüzit tedavisi için, sabah ve akşam buruna 1-2 damla çörek otu yağı damlatılır.

Reklam

4. Cilt Sağlığını Destekler

Çörek otu yağı cilde iyi gelir mi? Çörek otu yağının içerisindeki uçucu yağ asitleri, vitaminler, antioksidanlar ve amino asit, cildin nemlendirilmesini sağlar. Güneş yanığı gibi zararlı etkenlerden cildi korur. Aynı zamanda yaşlanma karşıtı özelliklere de sahiptir. {6*}

5. Cilt Kanseri Tedavisine Yardımcı Olur

Çörek otu yağı cilde faydaları nelerdir? Kanser, bağışıklık sisteminin yetişemeyeceği kadar hızlı çoğalan DNA mutasyonlarının bir sonucudur. Çörek otu tohumlarındaki timokinon ve timohidrokinonun iltihaplanmaları azalttığı ve tedavi ettiği saptanmıştır. Anti-inflamatuar özellikleri ile bilinen çörek otu yağının cilt kanseri de dahil olmak üzere birçok farklı kanseri önlediği ve tedavi ettiği kanıtlanmıştır. Çörek otu yağı, beyaz kan hücrelerini hedef alarak bağışıklık sağlığını güçlendirir ve kanser hücrelerini öldürür.

6. Akne ve Sivilceleri Tedavi Eder

Çörek otu yağı sivilcelere iyi gelir mi? Sivilce, ciltteki iltihaplanmanın doğrudan bir sonucudur. Güçlü ve anti-inflamatuar özellikleri ile bilinen çörek otu yağı, cildi temizlemek ve doğal bir ışıltı vermek için kullanılabilecek en iyi yağlardan biridir. Çörek otu tarih boyunca hem krallar hem de kraliçeler tarafından en yaygın görülen cilt rahatsızlıklarının tedavisi için kullanılmıştır.

7. Enfeksiyonlarla Savaşır

Çörek otu yağı enfeksiyona iyi gelir mi? Her tür enfeksiyon, bağışıklık sistemi tarafından savuşturulur. Çörek otu yağı bağışıklık sistemini doğrudan hedef alarak, vücudun enfeksiyonlarla savaşmasına yardımcı olur. Çörek otu yağı antifungal ve antibakteriyel özelliklere sahiptir. {7*}

8. Doğurganlığı Artırır

Çörek otu yağı doğurganlığı artırır mı? Kısırlığın çeşitli nedenleri olabilir ancak çörek otu yağının birçok kişinin doğurganlığını artırmaya yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Çörek otunun iki bin yıldan fazla bir süredir erkek ve kadınların üreme sağlığını iyileştirmek için kullanıldığı bilinmektedir. Ayrıca cinsel dürtüyü arttırdığı ve doğal bir afrodizyak görevi gördüğü kanıtlanmıştır. Güçlü anti-inflamatuar bileşikleri sayesinde cinsel organlardaki kan dolaşımını artırmaya yardımcı olur. {8*} {9*}

9. Saç Sağlığını Destekler

Çörek otu yağı saça faydaları nelerdir? Çörek otu yağı, saçı onarır ve saç uzamasını destekler. Aynı zamanda saç folikül üretimini de artırır. Çörek otu yağının saç beyazlamasını önlemeye yardımcı olduğu da kanıtlanmıştır. {10*}

10. Grip ve Yüksek Ateş Semptomlarını Azaltır

Çörek otu yağı gribe iyi gelir mi? Grip veya ateş, bağışıklık sisteminde ciddi hasarlara sebep olabilir. Çörek otu yağı anti inflamatuar özelliklere sahiptir. Bağışıklık sisteminin güçlenmesi için hızlı bir şekilde etki gösterir.

11. Çıbanı (Furonkül/Karbonkül) Tedavi Eder

Çörek otu yağı çıbana iyi gelir mi? Çörek otu güçlü anti-inflamatuar ve anti-bakteriyel özelliklere sahiptir. Çıbana neden olan bakterileri yok eder.

12. Öksürük ve Astım Tedavisine Yardımcı Olur

Çörek otu yağı bağışıklık sistemini güçlendirir mi? Bronş tüplerinin iltihaplanması yeterince oksijen alamamaya neden olabilir. Çörek otu yağı bağışıklık sistemini kuvvetlendirir ve anti bakteriyel özellikleri sayesinde her türlü bakteri ve virüsle savaşır. {11*}

Öksürük Tedavisinde Kullanılan 8 Uçucu Yağ

13. İshal Tedavisine Yardımcı Olur

Çörek otu yağı ishale iyi gelir mi? Çörek otu yağı sindirim fonksiyonlarını düzenleyerek ve bağırsak sağlığını dengeleyerek ishal tedavisine yardımcı olur.

14. Yüksek Tansiyonu Düşürür

Çörek otu yağı yüksek tansiyona iyi gelir mi? Resmi bir tedavi olarak bilinmemesine rağmen birçok yüksek tansiyon hastası, çörek otu yağı kullandıktan sonra kan basıncı seviyelerinin düştüğünü fark etmiştir. {12*}

15. Uykusuzluğu Giderir

Çörek otu yağı uykusuzluğa iyi gelir mi? Araştırmalar, uykusuzluk ve diğer uyku bozuklukları için çörek otu yağı almanın çok etkili olabileceğini göstermiştir. Çörek otu yağı kullanan birçok kişi uyku bozukluklarının tamamen ortadan kalktığını belirtmiştir.

16. Kas Kramplarını ve Spazmlarını Önler

Çörek otu yağı kas ağrılarına iyi gelir mi? Çörek otu yağı anti-spazmodik ve anti-inflamatuar etkilere sahiptir. Bu özellikleri sayesinde kas kramplarını/spazmlarını önlemeye ve hafifletmeye yardımcı olur.

17. Mide Bulantısını Giderir

Çörek otu yağı mide bulantısına iyi gelir mi? Çörek otu yağı, sindirim sistemini uyarır ve gazı giderir. Mide bulantısını iyileştirmek için, 1 çay kaşığı çörek otu yağı ile 1 çay kaşığı zencefil suyu karıştırılarak günde 2 defa tüketilmelidir.

18. Diş Ağrılarını Hafifletir

Çörek otu yağı diş ağrısına iyi gelir mi? Diş ağrılarının giderilmesi için bir diğer etkili ilaç da çörek otu yağıdır. Ağrıyı ve sızıyı gidermek için tek yapılması gereken yağı diş etlerine sürerek 20 saniye masaj yapmaktır.

19. Lösemi Hücrelerini Öldürür

Araştırmalar, çörek otu tohumlarının insan miyeloblastik lösemi HL-60 hücrelerinde anti-proliferatif etkileri olduğunu göstermiştir.

20. Meme Kanserini Engeller

Çörek otu yağı, meme kanseri hücrelerinin üremesini sürekli olarak baskılar. Çalışmalar, yüksek dozlarda alınan çörek otu yağının kanser hücrelerini bastırmada daha etkili ve güçlü olduğunu göstermektedir. {13*}

21. Kolon Kanseri Hücrelerini Öldürür

Çörek otu timokinon ve antioksidan bileşikler açısından zengindir. Bu bileşikler, kanser hücrelerinin baskılanmasında önemli bir rol oynar. Birçok uzman çörek otu yağının kolon kanseri tedavisi için etkili ve doğal alternatif olduğunu belirtmiştir. {13*}

22. Sedef Hastalığını İyileştirir

Çörek otu yağı sedefe sürülür mü? Esas olarak iltihaplanmanın neden olduğu sedef hastalığı, dünya çapında milyonlarca kişinin etkilendiği rahatsız edici bir cilt hastalığıdır. Çörek otu yağı, sedef hastalığı oluşumunu önler. Sedef hastalığını iyileştirmek için çörek otu yağı veya kapsülü günlük olarak tüketilmeli veya doğrudan etkilenen bölgelere çörek otu yağı sürülmelidir.

23. Egzamayı Tedavi Eder

Çörek otu yağı egzamaya iyi gelir mi? Egzama, çoğu zaman iltihaptan kaynaklanır ve hoş olmayan kırmızı döküntülerin ortaya çıkmasına ve vücutta şişmeye neden olur. Anında rahatlama için günde 1-2 çay kaşığı çörek otu yağı tüketilmelidir.

Ev Yapımı Egzama Kremi Nasıl Hazırlanır?

24. Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Çörek otu yağı kilo verdirir mi? Çörek otu yağı kan şekerini düşürücü özelliklere sahiptir. Doğal bir antioksidan olmasının yanı sıra metabolizmayı hızlandırmaya ve iştahı azaltmaya yardımcı olur. {14*} {15*}

25. Diyabeti Önler

Çörek otu yağının diyabete faydası nedir? Çörek otu yağı kan basıncını önemli ölçüde düşürür ve insülin kullanan ve kullanmayan tüm diyabet hastalarının tedavisine yardımcı olur. {16*} {17*} {18*}

26. Epilepsi Tedavisine Yardımcı Olur

Çörek otu yağı epilepsiye iyi gelir mi? Çörek otu yağı etkili bir anti-konvülzandır. Bu sayede çörek otu yağı epilepsi için etkili bir tedavi yöntemi olarak kullanılabilir. Bazı araştırmalarda, mevcut ilaçları ile birlikte 4-6 hafta boyunca her gün çörek otu yağı alan epilepsi hastalarının nöbet geçirmedikleri gözlemlenmiştir.

27. Bademcik İltihabını (Akut Tonsillofarenjit) Hafifletir

Çörek otu yağı bademcik iltihabını iyileştirir mi? Çörek otunun, bademcik iltihabının neden olduğu boğaz ağrısını azalttığı ve ağrı kesici görevi gördüğü kanıtlanmıştır. Araştırmalar, çörek otu yağının boğaz ağrısı için en etkili doğal ilaçlardan biri olduğunu kanıtlamaktadır.

28. MRSA Tedavisine Yardımcı Olur

MRSA, metisiline dirençli staphylococcus aureus’dur. Enfeksiyonların antibiyotiklere karşı giderek daha dirençli hale gelmesi nedeniyle dünya çapında yaygınlaşmıştır. Stafilokok aureus (SA) yaygın bir bakteri türüdür. Her 3 kişiden 1’i bu bakteriyi enfekte olmadan burunda veya cilt yüzeyinde taşır. Bu duruma bakteri tarafından “kolonize” olmak denir. Ancak SA bakterisi ciltteki bir çatlaktan vücuda girerse, enfeksiyona neden olabilir ve vücutta kontrol edilemeyen ağrılara neden olur. Yapılan çalışmalar, çörek otu yağının MRSA’yı tamamen ortadan kaldırmaya yardımcı olduğunu göstermiştir.

29. Opiat Bağımlılığı Tedavisine Yardımcı Olur

Çörek otu yağının opiat (afyondan türetilen bir ilacı ifade etmek için kullanılan terimdir) bağımlılığını tedavi etmeye yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Yapılan çalışmalarda çörek otu yağının, akut opiat yoksunluğu semptomlarını hızla iyileştirdiği saptanmıştır. Ayrıca çörek otu tohumlarının bazı durumlarda yoksunluğun nüksetmesini önlediği de gözlemlenmiştir.

30. Yaraları ve Yara İzlerini İyileştirir

Çörek otu yağı yaralara iyi gelir mi? Çörek otu yağı yara izlerini geçirmek için kullanılabilecek harika bir yağdır. Yara izlerini kalıcı olarak giderdiği ve iyileştirdiği kanıtlanmış birkaç doğal bitkiden biridir.

31. Rahim Ağzı Kanserini Önler

Çörek otu yağının rahme faydaları nelerdir? Çörek otu yağının tedavisinde etkili olduğu kanıtlanmış bir diğer kanser de rahim ağzı kanseridir. Araştırmalar, çörek otu yağının beyaz hücre sayısını artırmaya ve kanser hücrelerinin üremesini baskılamaya yardımcı olduğunu göstermiştir. {19*}

32. Radyasyon Hasarını Önler

Yapılan çalışmalar, gama radyasyonuna maruz kalan hastalarda kullanılan çörek otu yağının, yağı tüketmeyenlere göre çok daha az hasara sahip olduğunu göstermektedir. Araştırma sonucunda, radyasyona maruz kalan kişilerin, çörek otu yağı ile oluşan hasarı tedavi edebileceği ve önleyebileceği kanıtlanmıştır. Çörek otunun radyasyon tedavisi gören kanser hastalarına yardımcı olduğunu kanıtlayan başka çalışmalar da bulunmaktadır.

33. Kurşun Zehirlenmesini Önler ve İyileştirir

Dünya çapında bilinen en zehirli kaynaklardan biri olan kurşun, vücudun birçok fonksiyonuna olumsuz şekilde müdahale edebilir. Kalbe, bağırsaklara, böbreklere, sinir sistemine, kemiklere ve hatta üreme sistemine zarar verebilir. Araştırmalar, çörek otu yağının kurşun zehirlenmesi nedeniyle oluşacak beyin hasarını önlemede etkili olduğunu göstermiştir.

34. Sakalların Uzamasına Yardımcı Olur

Çörek otu yağı sakala faydaları nelerdir? Çalışmalar, çörek otu yağının sakal kalınlığını ve kalitesini artırdığını, sakalların uzamasına yardımcı olduğunu göstermektedir.

Saç Bakımı Nasıl Yapılır? Sağlıklı Saçlar İçin Besleyici 10 Gıda

35. Arı Sokması Semptomlarını İyileştirir

Su ile karıştırılmış çörek otu, arı sokması için etkili bir tedavi yöntemidir. Etkilenen bölgelere ezilmiş çörek otu ile su karıştırılarak ya da direk olarak çörek otu yağı sürülerek uygulanabilir. Uygulama günde 2 kez tekrarlanabilir.

36. Göğüs Tıkanıklığını Giderir

Tıkanıklığı gidermek ve temizlemek için göğsünüze çörek otu yağı sürmeniz yeterlidir. Bal ile karıştırıldığında daha etkili olacaktır. Ayrıca bal ve çörek otu yağı da içilir.

37. Kulak Ağrılarını Tedavi Eder

Çörek otu yağı kulak ağrısına iyi gelir mi? ½ çay kaşığı zeytinyağı ile ½ çay kaşığı çörek otu yağı karıştırılır ve ısıtılır. Ilıdıktan sonra kulağa damlatılır ve 2 dakika bekletilir.

38. Göz Hastalıklarını Tedavi Etmeye Yardımcı Olur

Çörek otu yağı göze iyi gelir mi? Çörek otu yağı göz enfeksiyonlarını tedavi etmek ve görme fonksiyonlarını iyileştirmek için kullanılır. Birçok kişi tarafından pembe göz enfeksiyonlarını tedavi etmek için de kullanılmıştır. Göz hastalıklarını tedavi etmek için, uyumadan önce göz çevresine çörek otu yağı sürülmelidir. Daha hızlı sonuç alabilmek için düzenli olarak kullanılmalıdır.

39. Yüz Felcini İyileştirir

Çörek otu yağı yüz felci için nasıl kullanılır? Çörek otu yağı yüz felcini iyileştirir. Bir kaba az miktarda çörek otu yağı konur ve yağ derin derin solunur. Bu uygulama her gün tekrar edilmelidir.

40. Burun Tıkanıklığını Giderir

Çörek otu yağı burun tıkanıklığına iyi gelir mi? Çörek otu yağı, burun tıkanıklığını tedavi eder. Buruna 1 damla çörek otu yağı damlatılır.

41. Safra Taşını Giderir

Çörek otu yağı safra taşını eritir mi? Safra taşları için çörek otu yağı kullanmak, ağrıyı azaltmanın ve safra taşlarını tamamen ortadan kaldırmanın kesin bir yoludur. Çörek otu tohumlarındaki güçlü anti-inflamatuar ve antioksidan bileşikler, safra taşlarını doğal yollarla tedavi eder. Her gün 1-2 tatlı kaşığı çörek otu yağı tüketilir.

42. Karaciğer Taşı Oluşumunu Önler

Çörek otu yağı karaciğeri temizler mi? Karaciğerde oluşan taşlar zamanla safra kesesine düşer, aslında taşı safra kesesi değil karaciğer yapıyor. Safra taşlarına benzer şekilde, karaciğer taşları ağrıya ve yan etkilere neden olur. Çörek otu yağı, karaciğer taşlarını tamamen yok eder. {20*} 

Not: Safra kesesini aldırmak karaciğer taşlarını gidermez.

43. Gaz Sancısını Giderir

Çörek otu yağı gaz giderir mi? Çörek otu yağı hazımsızlıkların giderilmesine yardımcı olur. Ayrıca mide spazmı ve gaz oluşumunu gidermede faydalı olduğu kanıtlanmıştır.

44. Hemoroid Tedavisine Yardımcı Olur

Çörek otu yağı hemoroide iyi gelir mi? Çörek otu hemoroid tedavisine yardımcı olur ve anında rahatlama sağlar. Araştırmalar, çörek otu yağının hemoroidin yayılmasını aktif olarak önlediğini göstermiştir. Hemoroid daha çok karaciğer ve pis kanla alakalı olduğundan karaciğerin çörek otu yağıyla işlevsel hale gelmesiyle hemoroid sorunu da düzelir.

Hemoroid için 1 tatlı kaşığı aç karnına içilir. Çörek otu yağa batırılır, Hemoroid olan bölgeye hafifçe dokundurulur.

45. Baş Ağrılarını ve Migreni Tedavi Eder

Çörek otu yağı baş ağrısına iyi gelir mi? Çörek otu yağı baş ağrısı ve migren tedavisine yardımcı olur. Araplar ve Avrupalılar çörek otu yağını yüzyıllardır göz, burun ve alın çevresine uygulayarak kullanmışlardır.

Baş Ağrısı Zonklama Nasıl Geçer?

46. Bağışıklığı Artırır

Çörek otu yağı bağışıklık sistemini güçlendirir mi? Çörek otu yağı içinde bulunan timokinon (TQ), timohidrokinon (THQ) ve timol gibi bileşikler sayesinde virüsün hücreye girmesini engeller. Bu sayede hem korur hemde bağışıklığı artırır, vücudun savunma mekanizmasını destekler ve bakterilere karşı koruma sağlar.

47. Emzirmeye Yardımcı Olur ve Anne Sütünü Artırır

Çörek otu yağını emziren anneler kullanabilir mi? Çörek otu yağı emzirmeyi kolaylaştırır. Meme ucunun korunması için de kullanılır. Ayrıca anne sütünü de artırır.

Anne sütü artırmak için, günde 3 defa, 1 bardak suya 4–5 damla damlatılarak içilir.

48. Hafızayı İyileştirir (Demans)

Araştırmalar, çörek otu tüketiminin hafızayı, bilişsel gücü ve dikkati geliştirdiğini göstermiştir. Konsantrasyonu arttırdığı ve hatırlama yeteneğini geliştirdiği kanıtlanmıştır.

49. Benleri Tedavi Eder

Çörek otu yağı benleri yok eder mi? Çörek otu yağı, benlerin gelişimini baskılayarak yok edilmesine yardımcı olur.

50. Böcek Isırıklarını İyileştirir

Etkilenen bölgeye çörek otu yağı sürmek ağrı ve kaşıntıyı anında gidermeye yardımcı olur.

51. Dudak Peelingi Olarak Kullanılır

Çörek otu yağı dudağa sürülür mü? Dudak balsamı olarak da kullanılabilen çörek otu yağı içeriğinde bulunan uçucu yağlar sayesinde dudak dokusunu yenilemeye ve parlak bir renge kavuşmasına yardımcı olur.

52. Kabızlığı Giderir

Çörek otu yağı kabızlığa iyi gelir mi? Çörek otu yağı kabızlık problemlerinin giderilmesine yardımcı olur. Her gün öğle veya akşam yemeğinden sonra 1-2 çay kaşığı çörek otu yağı tüketilmelidir. {21*}

53. Sırt ve Kas Ağrılarını Azaltır

Çörek otu yağı sırt ağrısına iyi gelir mi? Çörek otu yağı sırt ve kas ağrıları için ağrı kesici görevi görür. İçerisindeki güçlü bileşikler sayesinde kişiyi anında rahatlatır.

54. Romatizmal Ağrıları Azaltır

Çörek otu yağı romatizmaya iyi gelir mi? Çörek otu tohumlarında bulunan güçlü anti-inflamatuar ajanlar, romatizmal ağrıların giderilmesine yardımcı olur. Ağrıların giderilmesi için her gün 1-2 çay kaşığı çörek otu yağı ve bal tüketilmelidir.

55. Mide Ağrısını Giderir

Çörek otu yağı mide ağrısına iyi gelir mi? Çörek otu yağı mide ile ilgili ağrı ve rahatsızlıkların giderilmesine yardımcı olur. Mide rahatsızlıklarını hafifletmek için her gün yemeklerden sonra 1-2 çay kaşığı çörek otu yağı tüketilmelidir.

56. Diş Eti Enfeksiyonlarını Hafifletir

Çörek otu yağı diş etine iyi gelir mi? Çörek otu yağı, diş eti enfeksiyonlarını önlemek ve iyileştirmek için en güçlü doğal ilaçlardan biridir. İçinde bulunan antioksidanlar ve iltihap önleyici maddeler sayesinde diş etlerini bakterilerden arındırdığı ve ağrıyı anında azalttığı kanıtlanmıştır.

Diş Beyazlatma Yöntemleri Nelerdir? Sararan Dişler Doğal Yollarla Nasıl Beyazlatılır?

57. Mesane Enfeksiyonlarını Tedavi Eder

Çörek otu yağı, mesane enfeksiyonu ve idrar yolu enfeksiyonlarının tedavi edilmesine yardımcı olur.

58.Ağız Kuruluğunu Giderir

Ağız kuruluğunu tedavi etmek için 1-2 çay kaşığı çörek otu yağı ağız içerisinde 30 saniye tutulur. Yağı tükürülmeden önce tüm yüzeylere temas ettiğinden emin olunmalıdır. Acı tadın giderilmesi için ağız su ile çalkalanabilir.

59. Burun Kanamasını Durdurur

Burun kanamasını tedavi etmek için 1-2 damla çörek otu yağı burun deliklerine damlatılır.

60. Yanık Tedavisine Yardımcı Olur

Çörek otu yağı yanığa iyi gelir mi? Çörek otu yağı yanık tedavisine yardımcı olur, cildi iyileştirir ve nemlendirir. Cildin temizlenmesi ve iyileşmesi için yanmış bölgelere biraz sürmeniz yeterlidir.

61. Kepeğe Karşı Savaşır

Çörek otu yağı kepeğe iyi gelir mi? Çörek otu yağı saç folikülü büyümesini destekler ve kepeği önler. Yapmanız gereken tek şey saçınıza biraz miktar çörek otu yağı uygulamak ve 30-60 dakika kadar bekletmek.

62. Eklem Ağrılarını Hafifletir

Çörek otu yağı eklem ağrılarına iyi gelir mi? Çörek otu yağı eklem ağrılarını hafifletmeye yardımcı olur. Doğrudan ağrıyan bölgenin üzerine uygulanabilir.

63. Diyabetle İlişkili Böbrek Hasarını Önler

Çörek otu yağı böbreklere iyi gelir mi? Çörek otu yağı, kan basıncını ve şeker seviyelerini dengeler, diyabetten kaynaklanan böbrek hasarını önler.

64. Adet Döngüsünü Düzenler

Çörek otu yağı adeti düzenler mi? Çörek otu yağı, çeşitli jinekolojik rahatsızlıkların kontrolünde ve tedavisinde önemli bir rol oynar. Adet akıntısı ve beyaz akıntıdan rahim sorunlarına, mide ağrısına ve hatta cinsel zayıflığa kadar birçok rahatsızlığın tedavisine yardımcı olur, adet döngüsünü düzenler.

65. Hamileler İçin Faydalıdır

Çörek otu yağı hamilelikte kullanılır mı? Hamilelik döneminde kullanılacak olan her türlü ürünün ve besinin bir uzmana danışıldıktan sonra kullanılması tavsiye edilir.

66. Artriti Hafifletir

Çörek otu yağının, romatoid artrit tedavisinde oldukça etkili olduğu çok sayıda çalışmada kanıtlanmıştır. Çörek otu yağı anti-inflamatuar etkileri sayesinde romatoid artrit semptomlarını hafifletir.

67. Ülseri Tedavi Eder

Çörek otu yağı ülsere iyi gelir mi? Çok sayıda çalışma, çörek otu yağının her türden ülser tedavisinde etkili olduğunu kanıtlamıştır.

68. Ağrı Kesici Etkilere Sahiptir

Çörek otu yağı ağrı keser mi? Çörek otu yağının içerdiği anti-inflamatuar bileşikler ağrıların giderilmesine yardımcı olur.

69. Beyin Kanseri Hücrelerini Öldürür

Çörek otu yağı, beyindeki tümörleri ve kanser hücrelerini bastırmaya yardımcı olur. Araştırmacılar, çörek otu yağının beyin kanseri ve beyin tümörlerini doğal olarak tedavi ettiği sonucuna varmıştır.

Beyni Ne Güçlendirir? Beyin Güçlendirici İçecekler Nelerdir?

70. Kaygıyı Azaltır

Çalışmalar, çörek otu yağının ruh halini dengelemede ve kaygı düzeylerini düşürmede etkili olduğunu göstermiştir. {22*}

71. Depresyon Tedavisine Yardımcı Olur

Çörek otu yağı depresyona iyi gelir mi? Birden fazla araştırma, çörek otu yağı kullanan kişilerin daha mutlu ve daha az depresif hissettiğini göstermiştir.

72. Baş Dönmesini İyileştirir

Çörek otu yağının baş dönmesini durdurmaya yardımcı olduğu bilinmektedir. Boyna ve yanaklara çörek otu yağı sürerek baş dönmesinden kurtulabilirsiniz.

73. Mide Ekşimesini Tedavi Eder

Çörek otu yağı mideye iyi gelir mi? Çörek otu yağı geçmişten bugüne mide ekşimesini tedavi etmek için kullanılmıştır.

74. Stresi Azaltır

Çörek otu yağının, diğer birçok bilişsel faydasının yanı sıra stres seviyelerini azaltmada da etkili olduğu kanıtlanmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda, çörek otu yağı tüketen kişilerin stres seviyelerinde azalma görülmüştür.

75. Alzheimer’ı Önler ve Tedavi Eder

Çörek otu yağının Alzheimer hastalığının ilerlemesini önlemek ve yavaşlatmak için mükemmel bir takviye olduğunu ortaya koyan çok sayıda yeni araştırma yapılmıştır. Araştırma sonuçları her gün 1-2 çay kaşığı çörek otu yağı tüketmenin Alzheimer hastalığını önlemede etkili olduğunu göstermiştir.

76. Menenjiti Tedavi Eder

Çörek otunun menenjit tedavisinde faydalı olduğu kanıtlanmıştır. Bazı çalışmalar, çörek otu yağının en iyi doğal ilaçlardan biri olduğunu göstermiştir. Rahatlamak için günde 1-2 çay kaşığı çörek otu yağı tüketmeniz yeterlidir.

77. Böbrek Sağlığını Destekler

Çörek otu yağı böbrek taşına iyi gelir mi? Çörek otu yağı böbrek hastalığından böbrek taşlarına kadar birçok rahatsızlığın tedavisine yardımcı olur. Optimum sonuçlar için günlük olarak 1-2 çay kaşığı çörek otu yağı tüketebilirsiniz.

78. Sperm Sayısını Artırır

Çörek otu yağı sperm artırır mı? Çörek otu yağı erkeklerde sperm sayısını artırır. Araştırmalar, çörek otu yağı alımının sadece 2 ayda anormal derecede düşük semen sayılarını artırabileceğini göstermektedir.

79. Kemik İliği Sağlığını Destekler

Çörek otu yağı kemik iliğine faydalı mı? Araştırmalar, çörek otu yağının kemik iliği hücrelerinin büyüme oranını %150 oranında artırdığını göstermiştir. Çörek otu yağının, neredeyse tüm tümörlerin büyüme oranını en az %50 oranında engellediği saptanmıştır.

80. HIV’i Tedavi Eder

Son araştırmalara göre çörek otu yağının HIV tedavisinde son derece etkili olduğu kanıtlanmıştır.

81. Kolik Tedavisine Yardımcı Olur (Bebekler İçin)

Kolik için Çörek otu yağı kullanılır mı? Çörek otu yağı kolik hastalığı tedavisine yardımcı olur. Tedaviye küçük dozlarla başlamak ve yavaş yavaş artırmak önemlidir. Bal, limon ve 3-5 damla çörek otu yağı kullanılarak çay yapılmalı ve düzenli olarak tüketilmelidir.

82. Bronşiti İyileştirir

Çörek otu yağı bronşite iyi gelir mi? Çörek otu yağı solunum rahatsızlıklarını tedavi etmeye yardımcı olur. Bronşit hastalığını hafifletmek için, her gün 1-2 çay kaşığı çörek otu yağı tüketilmesi önerilir.

83. Prostat Sorunlarını Giderir

Çörek otu yağı prostata iyi gelir mi? Çörek otu yağı yüzyıllardır prostat sağlığını iyileştirmek için kullanılmıştır. Araştırmalar, prostat kanseri tedavisinde de etkili olduğunu göstermiştir.

84. Halsizliği Giderir

Çörek otu yağı halsizliğe iyi gelir mi? Çörek otu yağı hem zihinsel hem de fiziksel olarak genel sağlık durumunu iyileştirdiği bilinen en güçlü doğal ilaçlardan biridir.

85. Kronik Yorgunluğu Giderir

Araştırmacılar çörek otu yağının vücuda enerji vermeye yardımcı olduğu sonucuna varmıştır.

86. İdrar Üretimini Artırır

Çörek otu yağı idrar söktürür mü? Çörek otu yağı idrar üretimini uyarır ve artırır. Çörek otu yağı 2000 yılı aşkın süredir prostat ve mesane rahatsızlıklarını tedavi etmek için kullanılmaktadır. Çalışmalar, son zamanlarda prostat sağlığı ve işlevinde büyük iyileşme gösteren klinik araştırmalarda bu faydaları doğrulamıştır.

87. Kalp Krizi Riskini Azaltır

Kalp krizinin en büyük nedenlerinden biri iltihaplanmadır. Araştırmalar, çörek otu yağının iltihabı önemli ölçüde azaltabileceğini ve diğer birçok kardiyovasküler sorunu iyileştirebileceğini göstermiştir.

88. Morfin Bağımlılığına/Toksisitesine Yardımcı Olur

Çörek otu yağının toleransı ve genel bağımlılığı azalttığı kanıtlanmıştır. Morfinin sebep olduğu intoksikasyonu belirtilerini azaltır.

89. Anemiyi Önler

Dünya çapında birçok kişi anemi (kansızlık) riski altındadır. Bu durum vücudu ve sağlığı ciddi şekilde riske atabilir. Çörek otunun birçok vakada ve çalışmada anemiyi önleyip tedavi ettiği bilinmektedir.

90. Parkinson Hastalığında Beyin Hasarını Engeller

Çörek otu yağı parkinsona iyi gelir mi? Çörek otunun içerisinde bulunan timokinon özütünün, beyindeki nöronları sinaptik toksisiteye karşı koruduğu kanıtlanmıştır.

Mutluluğu Arttırmak İçin Beyin Kontrolü Nasıl Yapılır? Beyin Kimyasalları Nelerdir?

91. Parazitleri Temizler

Çörek otu yağı parazit döker mi? Parazit önleyici özellikleriyle bilinen çörek otu yağı, vücudu parazitlerden ve bakterilerden temizler.

92. Obezite Tedavisine Yardımcı Olur

Obezite genellikle artan bağışıklık disfonksiyonu, insülin direnci, kanser ve kardiyovasküler hastalıklar ile ilişkilidir. Çörek otu yağı kan şekerini ve kan basıncını regüle ederek obezite tedavisine yardımcı olur. Araştırmacılar tarafından yapılan çalışmalarda çörek otu yağının obeziteye karşı koruyucu özelliklere sahip olduğu kanıtlanmıştır.

93. Ağız Kanseri Hücrelerini Öldürür

Çalışmalar, çörek otu yağının kanser hücresi üremesini baskılamada ve hatta bazı durumlarda tamamen iyileştirmede çok etkili olduğunu göstermiştir.

94. Karaciğer Kanserini Engeller

Çörek otu yağının bir başka faydası da karaciğer kanserinin ilerleyişini durdurmasıdır.

95. Karaciğeri Güçlendirir Temizler

Çörek otu yağı genel karaciğer sağlığını destekler ve bağışıklığı artırır.

96. Pankreas Kanseri Tedavisine Yardımcı Olur

Çörek otu yağının pankreas kanseri tedavisinde de etkili olduğu kanıtlanmıştır.

97. Lenfoma Tedavisine Yardımcı Olur

Lenfatik kanser (Lenfomanın diğer adı) dünya çapında milyonlarca kişiyi etkileyen ve şiddetli ağrı hissedilen bir hastalıktır. Çörek otu yağının lenfatik kanser hücrelerinin azaltılmasında etkili olduğunu gösteren çok sayıda çalışma yapılmıştır. Araştırmalarda, lenfoma tedavisine yardımcı olması için her gün 1-2 çay kaşığı çörek otu yağı tüketmenin yeterli olduğu belirtilmektedir.

98. Vücudun Detoksifikasyonuna Yardımcı Olur

Çörek otu yağı yıllardır detoks için kullanılmaktadır. Araştırmalar, çörek otu yağının vücuttaki toksisite seviyelerini önemli ölçüde azaltabileceğini kanıtlamaktadır.

99. Kemik Kanserini Tedavi Eder

Çörek otu yağı kemik kanseri hücre büyümesini baskılar ve engeller.

100. Gözenekleri Derinlemesine Temizler

Bağışıklığı zayıf kişilerin gözeneklerinde aşırı miktarda sebum birikebilir. Gözenekleri temizlemek için çörek otu yağı tüketilmeli veya sıcak bir duştan sonra cilt üzerine uygulanmalıdır. Her gün düzenli olarak kullanıldığında 2 hafta içerisinde gözle görülür bir iyileşme sağlanacaktır.

101. Şizofreniyi Tedavi Eder

Çörek otu tohumu yağındaki timokinon, iltihabı azaltmaya ve şizofreniyi tedavi etmeye yardımcı olur.

Çörek Otu Yağı Faydaları ve Kürleri

Çörek otu yağı çinko, kalsiyum, demir, selenyum, magnezyum ve aminoasitler bakımından zengindir. Ayrıca A vitamini, C vitamini, B1, B6, biotin, niasin ve folik asit gibi vitaminleri de içerir. Çörek otu yağının sağlığa faydalı olması zengin içeriğinden kaynaklanmaktadır.

Çörek otu yağı sokum sıkım yağ olarak kullanılır. Pişirilmeye uygun bir yağ değildir bu sebeple salata ve yemeklere sonradan eklenmelidir.

Çörek Otu Yağı Nasıl Kullanılır?

Çörek otunun 1 defaya mahsus kullanım dozu 1,5-2 gr (1 kahve kaşığı), 1 günlük kullanım miktarı ise 6-7 gr (bir çorba kaşığı) kadardır.

 • Çörek otu balla karıştırılır ve sabah akşam aç karnına 1 tatlı kaşığı yutulur. Her yaştan kişinin kullanımı için uygundur.
 • Her gün çiğnenerek yutulan 3-5 gr çörek otu ağız kokusunu giderir.
 • 30 gr öğütülmüş ç.örek otu, 200 gr zeytinyağı ile karıştırılır ve 7 gün bekletilir. 7 gün sonunda süzülür ve her gün 20-30 gr içilir, yemekler üzerine veya soslara eklenerek kullanılabilir. Ayrıca hazırlanan yağ ile eklemlere masaj yapılabilir, cilt problemlerini ve saçlar için kullanılabilir.

Baş Ağrısı ve Baş Dönmesi İçin Çörek Otu Yağı

Saç ve saç derisine çörek otu yağı sürmek saçların hızlı uzamasına yardımcı olur ve saçların beyazlamasını geciktirir. Baş ağrısı, migren ve baş dönmesini giderir. Kulağa çörek otu yağı damlatılarak kulağın temizlenmesi sağlanabilir.

 • Çörek otu yağı koklanarak baş ağrıları giderilir.

Sara Hastalığı İçin Çörek Otu Yağı

 • Çörek otu yağı saç derisine sürülür ve kulaklara damlatılır.

Yüz Felci İçin Çörek Otu Yağı

 • Çörek otu yağı burna çekilir ve saç derisine sürülürse yüz felcine iyi gelir.

Hafızayı Kuvvetlendirmek İçin Çörek Otu Yağı

 • 1 bardak nane çayı içerisine 7-11 damla çörek otu yağı damlatılır.
 • Bal ile tatlandırılır ve sabah akşam 1 çorba kaşığı kadar tüketilir.
 • Her seferinde taze hazırlanmalıdır.

Doğumu Kolaylaştırmak ve Kadın Hastalıklarını İyileştirmek İçin Çörek Otu Yağı Kürü

 • Safran ve keten tohumu ile yapılan içeceklerin içerisine 7-11 damla çörek otu yağı damlatılır ve içilir.
 • Hazırlanan karışım doğumu kolaylaştırmak için sancı başladıktan sonra kullanılır.
 • Kadın hastalıklarının iyileştirilmesi için 1-2 hafta boyunca her akşam uygulanır.

Prostat İçin Çörek Otu Yağı Kürü

 • Bel, kasıklar ve erbezlerinin alt kısımlarına her akşam çörek otu yağı sürülür.
 • Uygulamaya 3 hafta boyunca devam edilir.
 • 3 hafta sonunda çörek otu yağı yerine acı kavun suyu aynı şekilde bir 3 hafta daha kullanılır.

Dalak Hastalıkları İçin Çörek Otu Yağı

 • 1 kahve kaşığı çemen otu, 1 su bardağı sıcak su içerisine eklenir ve karıştırılır.
 • Bal ile tatlandırılır ve içine 7-11 damla çörek otu yağı damlatılır ve içilir.
 • Kür 2 hafta boyunca uygulanır.

Çörek Otu Yağı Yan Etkileri Nelerdir?

Çörek otu yağı zararlı mı? Çörek otu yağı ağız yoluyla alındığında veya cilde uygulandığında alerjik döküntülere neden olabilir. Çörek otu yağı cilt ve saç için kullanılmadan önce cilt üzerinde küçük bir alanda alerji testi yapılmalıdır. Çörek otu yağı göz çevresine uygulanmamalıdır.

Çörek otu yağı dahili olarak alındığında, mide rahatsızlığı, kusma veya kabızlık gibi yan etkilere neden olabilir. Bazı kişilerde nöbet riskini artırabilir.

Hamileler, emziren anneler, düzenli ilaç kullanan kişiler ve tıbbi rahatsızlıkları (özellikle şeker hastalığı, düşük tansiyon veya kanama bozukluğu) olan bireyler çörek otu yağı kullanmadan önce bir uzmana başvurmalıdır. Çörek otu yağı kullanımı ameliyat tarihinden en az iki hafta önce kesilmelidir. Tüm yağlarda olduğu gibi, çörek otu yağı da ısı ve ışıktan uzak, serin ve kuru, çocukların erişemeyeceği bir yerde saklanmalıdır.

Çörek Otu Yağı Ne Kadar İçilmeli?

İlk defa kullanacak kişiler çörek otu yağını topikal (cilt üzerine uygulama) olarak kullanılabilir. Birkaç çay kaşığı Hindistan cevizi yağı veya badem yağı gibi bir taşıyıcı yağ ile seyreltilmeden kullanılmamalıdır.

Çörek otu yağı nerelerde kullanılır? Çörek otu yağı ev yapımı masaj yağlarına ve losyonlara eklenebilir. Isıtıcı bir yağ elde etmek için 1 yemek kaşığı taşıyıcı yağ içerisine bir damla eklenmesi yeterlidir. Saç ve saç derisi sağlığı için şampuan ve saç kremi gibi ürünlere birkaç damla eklenebilir.

Baharatlı aroması ile yüksek kaliteli çörek otu yağı, et yemeklerinden çorbalara kadar her türlü tarifte kullanılabilir. Ayrıca detoks içeceklerine de eklenebilir.

Çörek otu yağı her zaman %100 saf, terapötik dereceli ve organik sertifikalı olmalıdır. Çörek otu yağının dozu, kişiye ve kişinin sağlık durumuna göre değişebilir. Şu anda standart bir dozaj yoktur ancak bilimsel araştırmalarda belirtilen dozajlar şunlardır;

 • Diyabet için: 12 aya kadar günde 2 kez 1 gram çörek otu tozu alınabilir.
 • Yüksek tansiyon için: 12 haftaya kadar günde 0,5-2 gram çörek otu tozu veya 8 hafta boyunca günde 2 kez 100-200 miligram çörek otu yağı alınabilir.
 • Sperm fonksiyonunu iyileştirmek için: 2 ay boyunca günde 2 kez 2.5 mL çörek otu yağı alınabilir.
 • Astım için: 12 hafta boyunca günlük 2 gram öğütülmüş çörek otu kullanılabilir. Ayrıca 3 ay boyunca günlük olarak 15 mL/kg çörek otu ekstresi kullanılabilir. 50-100 mg/kg’lık tek bir doz da kullanılabilir.

Kaynaklar

 1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/?term=black+seed+oil
 2. https://www.niaid.nih.gov/research/antimicrobial-resistance-quick-facts
 3. https://www.researchgate.net/publication/36448004_Antimicrobial_activity_of_Nigella_sativa_Linn_seed_oil_against_multi-drug_resistant_bacteria_from_clinical_isolates
 4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4387230/#:~:text=Traditionally%2C%20it%20has%20been%20used,%2C%20fever%2C%20dizziness%20and%20influenza.
 5. http://www.academicjournals.org/journal/JMPR/article-abstract/75F876041747
 6. https://www.thieme-connect.com/products/ejournals/abstract/10.1055/s-2006-957994
 7. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S037887410200051X
 8. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24680621
 9. https://www.researchgate.net/publication/274140007_Effects_of_black_seeds_Nigella_sativa_on_male_infertility_A_systematic_review
 10. https://www.researchgate.net/publication/5631410_The_Effect_of_Nigellone_and_Thymoquinone_on_Inhibiting_Trachea_Contraction_and_Mucociliary_Clearance
 11. http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1472-8206.2007.00509.x/full
 12. http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1472-8206.2008.00607.x/full
 13. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3252704/
 14. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23777875
 15. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29559374
 16. https://www.jofem.org/index.php/jofem/article/viewArticle/15/15
 17. https://www.hindawi.com/journals/ecam/2019/1528635/
 18. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21675032
 19. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17080016
 20. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23543440
 21. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0378874102003240
 22. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3607650/

Reklam

2 Yorum

 1. Ben de rahatsızlık olarak sadece midede ekşime var Ve üç yıl önce tüp mide ameliyatı oldum sperm sayısında düşüklük var Çörek otu yağı‘nı süresiz olarak kullanabilir miyim ya da bunun bir süresi var mı? Dediğim gibi tüp mide ameliyatı olduğum için biraz tedirginim onun için aç karnına ya da tok karnına alınması bir sorun oluşturur mu

 2. Yağ tüketebiliyorsanız bunu da tüketebilirsiniz fakat 1 çay kaşığı yemekle beraber içmeniz daha iyi olur.
  Sperm sayısını artırmak için Çam balı, Ginseng, Polen, İncir Çekirdeği yağı, Çakşır kökü, Kişniş, Kakule, Safran, Badem, Ceviz ve ceviz yağı gibi gıdalar tüketebilirsiniz. Geçmiş olsun…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu