Reklam
Sağlık

Sedef Hastalığı Nedir? Sedef Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Reklam

Sedef hastalığı nedir? Ülkemizde halk arasında “Ala” olarak bilinen sedef Hastalığı, dünya üzerinde nüfusun yaklaşık %2,5’inde görülen dermatolojik bir rahatsızlıktır. Sedef hastalığı, cilt üzerinde iltihaplanmaya sebep olan kronik ve otoimmün bir rahatsızlıktır. Sağlıklı ciltlerde ayda bir kez gerçekleşen hücre döngüsü sedef hastalığına sahip bir ciltte çok daha hızlı gerçekleşir. Bu durum hücrelerin birbiri üzerine yığılmasına neden olur.

Bağışıklık sistemi içerisinde bulunan T hücresi adı verilen beyaz kan hücresinin aşırı aktif olması nedeniyle cilt üzerinde hücrelerin hızlı dönüşümü gerçekleşir. {1*} Sedef hastalığı kendini hastalığa sahip bireylerin %30’unda eklem iltihaplanmasına sebep olarak gösterir. Ayrıca yapılan çalışmalarda, sedef hastalarında bağırsak geçirgenliği ve geçirgen bağırsak sendromu görülme oranının da yüksek olduğu belirtilmiştir. {2*}

Reklam

Sedef hastalığının önüne nasıl geçilir? Sedef Hastalığı için uygulanan geleneksel yöntemler her zaman işe yaramayabilir. Bu yüzden sedef hastalığı için doğal tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Beslenme ile de çok büyük farklar oluşturulabilir.

Sedef Hastalığı: Takviyeler, Gıdalar, Kremler ve Yağlar ❗ Youtube Videomuzu İzleyerek Bilgi Alabilirsiniz.

Sedef Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Normal deri hücreleri 28-30 günde olgunlaşır ve deri yüzeyinden, fark edilmeden dökülür. Fakat sedef hastalığında deri hücreleri yalnızca 3-4 günde olgunlaşır ve hücreler yüzeyde yığılarak deri üzerinde kırmızı kabarık lezyonlar şeklinde görülür.

Sedef hastalığı nasıl anlaşılır? Sedef hastalığı olan kişiler arasında en sık rastlanan plak sedef hastalığına ait belirtiler; {4*}

 • Derinin pul pul dökülmesi
 • Hassaslaşan, şiddetli kaşıntıya sebep olan ve pul pul dökülen cilt lezyonları
 • Saç derisinde dökülmeler
 • Derinin hassaslaşması ve kaşınması
 • Kolayca kanayan ve morarabilen çatlamış, rengi bozulmuş cilt
 • Parmak ve ayak tırnaklarında renk değişikliği veya ayak tırnağı mantarının büyümesi
 • Tırnakların hassaslaşıp kolay kırılması
 • Sedef hastalığı olan birçok insan, cilt görünümü sebebiyle utanır ve umutsuz hissetmekten dolayı duygusal problemler yaşayabilir. {5*}
 • Eklem ağrısı ve iltihaplanma
 • Ellerde ve ayaklarda pul pul dökülme ve ağrı
 • Tükenmişlik hissi
 • Bağışıklığın zayıflaması ( Sedef hastalığı enfeksiyonların tekrar etmesine, cilt iyileşme sürecinin yavaşlamasına ve ciltte kalıcı hasarlara neden olabilmektedir)
 • Sindirim şikayetleri, beyin sisi ve alerjiler gibi otoimmün bozuklukları olan kişilerde yaygın olan diğer semptomlar.

Sedef Hastalığı Türleri Nelerdir?

Sedef hastalığı vücutta görüldüğü bölgelere göre çeşitli türlere ayrılır. {3*} Sedef hastalığı çeşitleri şunlardır;

Reklam
 • Plak sedef hastalığı: Hastalarda en sık görülen bu şekil dizlerde, dirseklerde, sırtta ve saç derisinde görülür. Kafa derisinde kırmızılık, kaşıntı ve döküntü her zaman sedef olarak tanımlanmaz, ciltte yaşayan mayanın sebep olabileceği seboreik dermatit rahatsızlığı da aynı şekilde görülebilmektedir.
 • Guttat sedef hastalığı: Genellikle kabarıklıklar ve iltihaplanmalara yol açan sedef hastalığı, çocuklarda ise cilt üzerinde küçük noktalar halinde görülür ve boğaz ağrısına sebep olabilmektedir.
 • Ters sedef hastalığı: Diz arkası veya kasık gibi vücut kıvrım yerlerinde kırmızı kızarıklıklar şeklinde görülür.
 • Püstüler sedef hastalığı: Sedef hastalığı bulaşıcı mı? El ve ayaklarda beyaz kabarcıklar şeklinde görülmektedir. Bulaşıcı değildir.
 • Eritrodermik sedef hastalığı: En şiddetli sedef hastalığı olarak bilinmektedir. Ateş, şiddetli ağrı ve kaşıntıya sebep olarak kendini gösterir. Sedef hastalarının %3’lük bir kısmında gözlemlenmiştir. Acil tıbbi müdahale yapılmazsa sıvı kaybı, titreme nöbetleri, zatürre ve kalp yetmezliğine yol açabilir.
 • Tırnak veya saç derisi sedef hastalığı: Sedef hastalığı saç derisinde kepeğe benzer pul pul dökülmelere sebep olabildiği gibi tırnak diplerinde de meydana gelebilir. Parmaklarda oluşan sedef hastalığı tırnak üzerinde çukurlaşmalara ve tırnakta beyaz lekelere neden olmaktadır.
 • Hafif sedef hastalığı: Diğer formlardan daha az şiddetli semptomlara neden olur. Egzama ve hatta kepekle bile karıştırılabilir. Bu tür sedef hastalığı, genellikle doğal cilt bakım ürünleri ile düzenli bakım yapılması halinde ortadan kalkar.
 • Şiddetli sedef hastalığı: Genellikle şiddetli ağrıya sebep olan sedef hastalığı formlarına verilen isimdir.

Sedef Hastalığına İyi Gelen Uçucu Yağlar 

Sedef Hastalığı Vücutta Nerelerde Görülür?

Sedef hastalığı ilk nerede başlar? Sedef hastalığı, dirsekler, bacaklar, saç derisi, bel, yüz, avuç içi, ayak tabanları, tırnaklar, cinsel organlar ve ağız içinde görülebilir. Sedef hastalığı görülen bireylerin %50’sinde belirtiler ilk önce saç derisinde gözlemlenmiştir.

Sedef Hastalığı Neden Olur?

Sedef hastalığı için şimdiye kadar belirlenmiş nedenler şunlardır;

 • Bağışıklık sisteminin hızlı çalışması
 • Kötü beslenme
 • İnce bağırsak geçirgenliğinde anormallik
 • Kanda T hücresinin artışı
 • Proteini sindirme zorluğu
 • D vitamini eksikliği
 • Karaciğer fonksiyonlarında bozulma
 • Hormonal değişiklikler
 • Genetik faktörler

Sedef Hastalığı İçin Doğal Tedavi Yöntemleri

Yapılan araştırmalar sonucunda sedef hastalığının, vücudun kendi dokularını yabancı olarak algıladığı için kendisine saldırdığı bir otoimmün hastalık olduğu düşünülmektedir. Geleneksel tedavi yöntemlerini uygulamak için öncelikle doktorunuz vücudunuzdaki lekelerin boyutuna ve durumuna bakmalıdır. {6*} {7*} Sedef hastalığı için uygulanan geleneksel tedavi yöntemleri arasında kremler, ilaçlar ve fototerapi olarak adlandırılan ışık tedavisi bulunmaktadır. {8*}

Hastalıklarda tercih edilen doğal yöntemler her zaman sorunun köküne inmeyi hedefler. Son yıllarda yapılan çalışmalar sedef hastalığının gelişimi sırasında kişinin bağırsak yapısı ve işlevi arasındaki bağlantı üzerinedir.

Reklam

Sedef hastalığı geçer mi? Sedef hastalığının belirtilerini azaltmaya ve iyileşmesine yardımcı olan en iyi yöntem, iltihap önleyici besinleri tüketmektir. Birçok insan, beslenme düzenini değiştirdiğinde sedef hastalığı semptomlarının azaldığı görülmektedir. Bu bağlamda bireylerin, sedef hastalığının belirtilerini hafifletmek için taze sebze ve meyve tüketmeleri gerekmektedir.

Sedef hastaları en çok; kefir, amasai, yoğurt gibi probiyotikli gıdalar, taze meyveler, sebzeler, filizlenmiş baklagiller ve fındık gibi besinleri ve antioksidanlar bakımından zengin olan lifli besinleri tüketmelidirler. Ayrıca vücudun stres ile başa çıkmasını sağlayan B12 alımını artırmaları, kemik suyu tüketmeleri ve taze somon, uskumru, sardalya veya kedi balığı yemelidirler. Yüksek çinko, D vitamini ve A vitamini içeren gıdaların tüketilmesi önerilmektedir.

Sedefi tetikleyen şeyler nelerdir? Sedef hastalığını şiddetlendiren zararlı yiyecekler şunlardır:

 • Süt ürünleri ve glüten: Sindirim sisteminde iltihaplanmayı tetikler, hassasiyete veya gıda alerjilerine neden olur. Sedef hastalığı olan birçok insan, çoğu inek sütünde bulunan bir protein olan A1 kazeini sindirmekte zorluk çeker. Bunun yerine, keçi sütü ürünlerini (kefir veya yoğurt gibi) veya yalnızca A2 kazein içeren inek sütleri tüketilmelidir. Glüten içeren yiyecekleri (buğday, arpa, çavdar ile yapılanların tümü) tüketmek yerine, yulaf, karabuğday ve kinoa gibi glüten içermeyen tahıllar ile beslenilmelidir.
 • Hidrojene yağlar ve kızarmış yiyecekler: Çoğu paketlenmiş gıdada bulunur. Bu yiyeceklerin sedef hastalığı olan kişiler için sindirimi zordur.

Spor yapmak ve bol su içmek de sedef hastalığının belirtilerini yok edebilecek yöntemlerdir. Ancak banyo yaparken çok sıcak su kullanılması gerekir. Çünkü sıcak su vücudun daha fazla kurumasına neden olur. Sedef hastalığının belirtilerinden rahatsız olan bireylerin her banyo sonrası vücutlarını iyice nemlendirmesi gerekir.

Sedef hastalığına oregon üzümü kremi, avokado yağı ve aloe veranın iyi geldiği bilinmektedir. {9*}

Sedef hastalığı için çay ağacı yağı kullanımı da iltihabı azaltmaya ve cilt sağlığını desteklemeye yardımcı olur. Bilimsel araştırmalar, çay ağacı yağının sedef hastalığını azaltıcı etkilerini doğrulamıştır. {10*} Sakinleştirici ve iltihap önleyici özellikleri sayesinde lavanta yağı ve Hindistan cevizi yağı da sedef hastalığına iyi gelmektedir.

Akupunktur ve Çin tıbbı da sedef hastalığı olan kişilere yardımcı olabilir. Çin tıbbında sedef hastalığı, kanın durgunluğundan kaynaklanan bir sağlık sorunu olarak görülmektedir. Bu yüzden zerdeçal ve kırmızı şakayık kullanımının sedef hastalığına bağlı kaşıntıyı gidermeye yardımcı olduğunu belirtirler.

Kurdeşene Evde Ne İyi Gelir? Ev Yapımı Kurdeşen (Ürtiker), Döküntü ve Pişik Kremi

Stresten Uzak Durun

Stres sedef hastalığı üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Stres yönetimi ile sedef hastalığı doğal yöntemlerle kontrol altına alınabilir. Bu konuda yapılan çalışmalar, ışık tedavisi almadan önce meditasyon yapan sedef hastaları ile yalnızca ışık tedavisi alan hastaları karşılaştırmış, meditasyon yapan hastalarda daha olumlu sonuçlara ulaşıldığını belirtmiştir. {11*}

Egzersiz Yapın ve Bol Su İçin

Sedef hastalığını iyileştirmek için yapılabilecek en kolay şey düzenli egzersiz yapmak ve bol su içmektir. Suyun farklı şekillerde kullanımı da önemli elbette. Örneğin, çok sıcak su ile duş almak cildi kurutacaktır. Bunun yerine ılık su ile birlikte deniz tuzu veya yulaf karıştırılarak alınacak 15 dakikalık duş kaşıntıyı azaltmaya yardımcı olacaktır. Duş sonrası cilt mutlaka nemlendirilmelidir.

Doğal Kremler Kullanın

Sedef hastalığı ile mücadelede olumlu etkileriyle dikkat çeken üç doğal krem bulunmaktadır. Bunlar, Oregon üzümü kremi, avokado – B12 vitamini kremi ve aloe vera kremidir. Araştırmalar, oregon üzümü özlü kremin hafif ve orta dereceli sedef hastalığı üzerinde oldukça etkili olduğunu belirtmiştir. {12*} Avokado ve B12 vitamininden oluşan kremin sedef hastalığının semptomlarını azalttığı söylenmektedir. Son olarak içerisinde %0,5 oranda aloe vera özü olan kremin de hiçbir yan etkisinin olmadığı ve sedef hastalığı alevlenmelerini yatıştırmaya yardımcı olduğu gözlemlenmiştir. {13*}

Homeopati ve Diğer Alternatif Tedavileri Deneyin

Sedef hastalığını iyileştirmek için kullanılan çok sayıda doğal ilaçtan biri de homeopatidir. Araştırmalar, homeopati tedavisinin hastalığa ait semptomların iyileşmesinde ve genel yaşam kalitesinin artmasında etkili olduğunu göstermiştir. {14*} Sedef hastalığı için akupunktur uygulamasının ve zerdeçal ve kırmızı şakayık gibi bitkilerin kullanımının faydalı olduğu bilinmektedir.

Düzenli ve Sağlıklı Beslenin

Sedef hastalığı üzerinde beslenmenin çok büyük etkisi bulunur. Çalışmalar, sedef hastalığının ince bağırsak geçirgenliğindeki anormallikle alakası olduğunu göstermiştir. {15*} Bu durumun iyileştirilmemesi sedef hastalığının yanı sıra migren, anksiyete, depresyon, kas ağrısı ve kronik yorgunluk semptomlarını da beraberinde getirmektedir.

Sağlıklı beslenerek sedef hastalığını iyileştirebilir ve diğer birçok hastalığın oluşmasını önleyebilirsiniz. İyileştirici ve iltihap önleyici gıdaları ne kadar çok tüketirseniz cildinizin ne kadar hızlı iyileştiğini ve ne kadar sağlıklı olduğunu o kadar çabuk gözlemlersiniz.

10 yıl boyunca topuklarında bulunan sedef hastalığına kremlerin çözüm olamadığı bir hasta probiyotik kullanmaya başladıktan sonra hastalıktan kurtulmuştur. {16*} Çünkü probiyotik içeriği yüksek olan gıdaları (kefir, yoğurt, süt vb.) tüketmek sindirimi güçlendirir, vücuttaki toksinleri atar, bağışıklığı artırır ve iltihaplanmayı azaltır.

Geçirgen Bağırsak Neden Olur? Tetikleyen Gıda Katkı Maddeleri

Sedef hastalığı olanlar nasıl beslenmeli?

 • Meyve, sebze ve bakliyat gibi lif değeri yüksek gıdalar,
 • Yaban mersini, kişniş ve ceviz gibi antioksidan değeri yüksek gıdalar,
 • Sığır eti, kuzu eti, kabak çekirdeği, nohut ve kefir gibi çinko oranı yüksek gıdalar,
 • Mango, havuç, domates, lahana, kavun ve karpuz gibi A vitamini değeri yüksek gıdalar,
 • Somon, uskumru ve sardalya gibi omega-3 yağ asidi ve D vitamini bakımından zengin gıdalar,
 • Güçlü bir antioksidan olan zerdeçal,
 • Sindirim sistemi ve cilt için yatıştırıcı etki gösteren aloe vera.

Sedef hastalığı üzerine yapılan çalışmalarda çinkonun eklemlerin şişmesini ve ağrıyı azalttığı gözlenmiştir. {17*} Ayrıca deniz ürünlerinden alınan D vitamininin sedef hastalığını iyileştirmede oldukça etkili olduğu kanıtlanmıştır. {18*} Kullanılacak olan zerdeçalın Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi’ne göre (FDA), günde 1,5-3,0 gram alınması güvenlidir. {19*}

Sedef Hastalığı İçin Takviyeler

Sedef hastalığı için beslenme şekli kadar takviyeler de önemlidir. En çok önerilen 5 takviye;

 • Hidroklorik asit: Yemeklerde 1-3 kapsül kullanımı protein sindirimi için yardımcı olacaktır.
 • Balık yağı: Günlük 1000-2000 gram kullanıldığında iltihaplanmayı azaltır.
 • D3 vitamini: Günlük yaklaşık 6 damla kullanılmalıdır.
 • Devedikeni: Günde üç kez 250’şer miligram kullanıldığında karaciğeri destekler ve hücresel büyümeyi önler.
 • Probiyotikler: Günlük 50 mg kullanımı vücuttaki iyi bakterileri artırıp kötü bakterilerin azalmasını sağlayarak sindirim sitemini iyileştirir.

Sedef Hastalığı Evde Nasıl Geçer?

Sedef hastalığına iyi gelen uçucu yağlar nelerdir? Sedef hastalığı için kendi başınıza uygulayabileceğiniz birçok yöntem bulunur. Çay ağacı yağı, lavanta yağı, buhur (sığla) yağı, mür yağı, sardunya yağı, Hindistan cevizi yağı gibi yağlar sedef hastalığı sebebiyle oluşan iltihaplanmayı azaltır ve iyileşmeyi hızlandırır. {20*} Tüm doğal yöntemlere ek olarak kemik suyu tüketebilir, B12 vitamini kullanabilir, hatta D vitamini almak için günde 20 dakika güneşlenebilirsiniz.

Sedef Hastalığı İçin Uçucu Yağ Kürü

Üç damla lavanta yağı ve üç damla buhur (sığla) yağı, 1 çay kaşığı Hindistan cevizi yağı ile karıştırılır ve sorunlu bölgelere sürülür.

Sedef hastalığı için herhangi bir takviye veya başka bir ilaç kullanmadan önce doktorunuza danışmalısınız. Bazı takviyeler ve şifalı bitkiler, kan sulandırıcılar ve doğum kontrol hapları gibi yaygın kullanılan ilaçlarla etkileşime girebilmektedir. Sedef hastalığı için uçucu yağları kullanmadan önce ürüne alerjiniz olmadığından emin olun.

Sedef Hastalığı Sebebiyle Oluşabilecek Komplikasyonlar

Sedef hastalığı; kanser, kardiyovasküler hastalık, crohn hastalığı, depresyon, diyabet, obezite, metabolik sendrom, osteoporoz, karaciğerde yağlanma ve üveit (göz rahatsızlığı) riskini artırmaktadır. {21*} {22*}

Dr. Aidin Salih Sedef Hastalığı Önerisi

Sedef hastalığı tedavisine karaciğer, beyin, idrar yolları ve böbrek temizlemesi yapılarak başlanmaktadır. Sedef oluşan bölgelerde hacamat veya sülük uygulaması da yapılabilmektedir.

Sedef ve vitiligo gibi hastalıkların kaynağı aynıdır. Hastalığın sebepleri aynı olduğu için tedavileri de benzerlik gösterir. Basit ve sedef problemi yeni ortaya çıkmış olan hastalarda 0 kan grubuna sahip olanlar buğday ürünlerinden, A kan grubuna sahip olanlar ise kırmızı et ürünlerinden uzak durduklarında, tedavinin daha başındayken rahatlama sağlanır.

Sedef hastalığına iyi gelebilecek doğal yöntemler;

 • Lavanta şurubu ile zeytinyağını birlikte tüketmek ve hemen arkasından incir yemek, dalağı temizler ve sedef hastalığını ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Lavanta şurubu hazırlanışı;

 • 1 çorba kaşığı dolusu lavanta çiçeği 500 gr. su ile kısık ateşte 5 dakika kaynatılır.
 • Kaynadıktan sonra 15 dakika bekletilir ve süzülür.
 • Sıcaklığı 40 dereceye düştüğünde çok şekerli olmayacak miktarda bal eklenerek buzdolabında saklanır.

Yapılan bu temizleme uygulamasından sonra bölgesel tedavi uygulamasına başlanmalıdır. Bölgesel tedavi uygulaması şu şekilde yapılır;

 • Sedefin bulunduğu bölgelere her banyodan sonra zeytinyağı sürülür.
 • İnce öğütülmüş kara ardıç kozalağı veya kara hardal ya da kara turp tohumu, ince toz halinde sorunlu bölgelere yedirilerek sürülür. Bu malzemeleri bulmakta zorlanıyorsanız acı kavun suyu da kullanabilirsiniz.
 • Taze çınar kabuğu sirke ile kaynatılır ve sedefin üzerine sürülür.
 • Haftada 2 kez sabahları 30 gr. İngiliz tuzu suyla eritilerek aç karnına içilir.

Halk arasında söylendiğine göre Afyon’un bazı bölgelerindeki toprak sedef hastalığı için şifalıdır. Sivas’ta bir bölgede yaşayan balıkların da sedef hastalığını temizlediği söylenmektedir.

Kaynaklar

 1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4229247/
 2. https://www.psoriasis.org/dietary-modifications/
 3. https://www.psoriasis.org/about-psoriasis/
 4. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/psoriasis/symptoms-causes/syc-20355840
 5. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20590580/
 6. https://www.niams.nih.gov/health-topics/psoriasis
 7. https://www.psoriasis.org/psoriatic-disease-and-the-immune-system/
 8. https://www.psoriasis.org/phototherapy/
 9. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22356630/
 10. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22473218/
 11. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9773769/
 12. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16645428/
 13. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8765459/
 14. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19192019/
 15. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/1911568/
 16. https://www.psoriasis.org/watch-and-listen/joint-gut-connection-is-microbiome-health-a-factor-in-psoriatic-arthritis/
 17. https://www.mayoclinic.org/drugs-supplements-zinc/art-20366112
 18. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27447175/
 19. https://www.psoriasis.org/integrative-approaches-to-care/
 20. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22473218/
 21. https://www.nei.nih.gov/learn-about-eye-health/eye-conditions-and-diseases/uveitis
 22. https://www.psoriasis.org/related-conditions/

Reklam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu