Reklam
Sağlık

Kalp Damar Hastalıkları Tedavisi

Reklam

Sağlık Bakanlığının raporuna göre, kalp damar hastalıkları, dünyada her yıl yaklaşık 17 milyon kişinin, Türkiye’de de 130 bin kişinin ölümüne yol açmaktadır. Doğuştan olan kalp hastalıkları hariç, en sık görünen kalp rahatsızlığı, atheroskleroz yani koroner arter daralmasıdır. Atherosklerozun en sık gözlenen sebebi ise margarin, ay çiçek yağı, mısır yağı gibi trans yağların kullanılmasıyla oluşan yağ birikintileri ve fibröz plaklarıdır. Yağ birikintileri atherosklerozun en erken belirtisidir ve herhangi bir yaşta, hatta mamayla beslenen 2 yaş altı çocuklarda dahi görülür. Fibröz plak, atherosklerozun lezyonudur. Damar dokularının lokal bir şekilde esnekliğini kaybetmesi ve sertleşmesidir.

Eliminasyon Diyeti! 🍏 En Etkili Örnek Diyet Listesi Youtube Videomuzu İzleyebilirsiniz.

Damarların dokularını yıkıma ve değişime uğratan ise çamaşır suyu, yağ çözücü, lavabo açıcı, leke çıkarıcı, deterjan ve benzeri kimyasal maddelerin kullanılmasıdır.

Reklam

Damarda %50 ya da daha fazla oranda bir tıkanma olursa, fibröz plak kan akımına karşı bir direnç meydana getirir ve kalp kasının beslenme yetmezliği ortaya çıkar. Damarlarda tıkanma ve dokularda beslenme yetersizliği devam ettikçe kalp dokularında zayıflama ve incelme meydana gelir. Tok karnına ağır çalışma, aşırı antrenman ve ağır egzersizleri nefes kontrolü ile yapmanın etkisiyle, plak içinde veya dokularda kanama ya da anevrizma (damar şişmesi), sonra da enfarktüs gelişebilir.

Hepatit bölümünde anlatıldığı gibi atıkların karaciğerde toplanması ve toksik hepatit oluşması kanın yeterli derecede temizlenemez hale gelmesine sebep olur. Kirli, kolesterollü kan kalbe gelerek, kalp damarlarını tıkar, kalp kasını sertleştirir ve zayıflatır. Kozmetik, deterjan ve çamaşır suyu gibi kimyasal maddelerle harap edilen akciğerlere kan pompalamada zorlanan kalp kası zayıflayarak ve genişleyerek kalp yetmezliğine de yol açılır.

Kalp Damar Hastalıkları Tedavisi

Kalp damar hastalıkları tedavisi de, diğer hastalıklarda olduğu gibi, yemekleri azaltmakla ve beslenmeyi düzeltmekle başlar. Sonra da zeytinyağı hariç tüm yağlardan vazgeçmek, bağırsakları çalıştırarak tedavi etmek, karaciğeri, böbrekleri, kanı ve damarları temizlemek, haftada 3-4 kez en az yarım saat tempolu yürüyüş ve ölçülü spor yapmak, oruç ile kilo vermek ve vücut ağırlığını kontrol altında tutmak gerekir.

Kalp Damar Hastalıkları Tedavisinde Beslenme Düzeni

Kalp ve damar hastalıkları tedavi sürecinde beslenme düzeni aşağıdaki gibi düzenlenmelidir.

Reklam
  • Sabah, saat 7-8’de ballı sarımsaklı ilaç, acıkınca limon veya greyfurt suyu içilir. 2 saat sonrasından başlayarak ikindiye kadar 2-3 bardak kırmızı pancar + havuç suyu veya kırmızı pancar + ıspanak suyu, ya da semizotu suyu içilir. Bu arada 1-3 diş sarımsak yutulur.
  • Öğlen (saat 13:00-14:00) salata veya yoğurt ile 1 çeşit yemek yenir. Yemekle beraber veya yemekten sonra 1- 3 diş sarımsak yutulur. Sarımsak yerine çiğ soğan da yenebilir.
  • Akşam (saat 19:00-20:00) 1-3 diş sarımsak yutulur, incir, hurma veya karpuz yenir (hurma karpuzla birlikte yenebilir).
  • Uykudan önce 30 gr. sarımsaklı zeytinyağı, 30 gr. limon suyu içilir.

4 hafta boyunca bu beslenme şekline devam edilir.

  • Mide ve ince bağırsakları kuvvetlendirmek ve kan dolaşımını canlandırmak için zencefil kullanılır. Taze zencefil, kabuğunu soymadan katı meyve sıkacağı ile sıkılır ve ilk iki hafta boyunca, her gün bir çorba kaşığı olmak üzere küçük yudumlarla içilir. Bu 4 hafta boyunca her Pazartesi aç karna yapılır.
  • Her Perşembe, gün boyu limon suyu + su karışımı, kırmızı pancar + havuç suyu + ıspanak, semizotu suyu, kereviz yaprağı veya maydonoz suyu karışımı dönüşümlü olarak istenilen miktarda içilir, başka hiçbir şey yenmez.

Bu 4 hafta bittikten sonra 3 gün açlık yapılır ve 4. gün karaciğer temizlemesine geçilir.

Bir hafta sonra kireç temizlemesi, bir hafta sonra da böbrek temizlemesi yapılır.

Temizlemeler ortalama 8-9 hafta sürer. Bu süreçte her Pazartesi bir gün (36 saatlik) oruç tutulmalı, hiç bırakılmamalıdır. Her oruç gününde hacamat yaptırmalıdır. Şişmanlık problemi olanlar bu süre içerisinde yaklaşık 9-12 kilo verirler. İyice kilo vermeden kalp hastalıklarından kurtulmak ve korunmak çok zordur.

Kalp Damar Hastalıkları Hacamat Tedavisi

Sırayla omuzlar, kürek kemikleri arası, kürek kemikleri altı, bel, tekrar kürek kemikleri arası, kafa, bel ve kuyruk sokumu, dizler, ayak bilekleri, tekrar kürek kemikleri arasına yapılır.

Reklam

Tedavi ilkbahar veya sonbahara denk geliyorsa, hacamatlardan değil, sülük tedavisinden başlamak gerekir.

Kalp Damar Hastalıkları Sülük Tedavisi

Sırayla kürek kemikleri arasına, iki göğüsün altına, makata, ayaklara 11’er tane sülük konur. Sülükler ilk 2 defa bir hafta arayla, sonra 2 hafta arayla konur. Sülüklerden sonra kanama 1-2 gün devam edebilir.

Bu tedavi titizlikle uygulanırsa 5. haftadan itibaren hasta çok iyi hissetmeye başlayacaktır. Tıkanıklıklar açılır, kalpte kan dolaşımı düzelir, insan kendini genç ve kuvvetli hisseder. Ancak hastanın, eski durumuna dönmemesi için, tedaviyi bırakmaması, sonuna kadar sürdürmesi gerekir.

Kalp Damar Hastalıkları İçin Ballı Sarımsaklı İlaç

10 tane limonun suyu, tahta havanda dövülmüş 10 baş sarımsak ve 1 kilo halis bal karıştırılarak cam kavanoza konur. Ağzı 3 kat bezle kapatılır, karanlık ve serin bir yerde 7 gün bekletilir. 7 gün dolunca süzülür ve kapağı kapatılarak buzdolabına konur. Hazırlanan karışımdan günde bir defa olmak üzere 4 çay kaşığı yutulur. Karışımın miktarı mutlaka 4 çay kaşığı şeklindedir.

Her defasında ağza 1 çay kaşığı karışım alınır, hemen yutulmayarak, ağızda dolandıra dolandıra eritilir. İlacın mutlaka bu şekilde tüketilmesi önemlidir, çünkü ilacın ağızda dağılmasıyla mideye değil, ağız damarlarına gitmesi sağlanmış olur. Bu ilaç bitene kadar, açlık günleri hariç her gün aynı saatte aç karına içilir. Kalp damarlarını, beyin damarlarını ve diğer damarları temizleyerek açan ve kalbi kuvvetlendiren mükemmel bir ilaçtır. Senede bir defa sağlıklı olanların sağlığını koruması, hastaların ise iyileşmesi için kullanılmalıdır.

Kalp Damar Hastalıkları Tedavisi Devamlı Kullanılan İlaçlar

Kalbi kuvvetlendiren karanfil iki şekilde kullanılabilir. Günde 3.5 tane karanfil iyice çiğneyerek yutulur. Veya bir çorba kaşığı karanfil bir su bardağı dolusu soğuk suya eklenir, kısık ateşte kaynayana kadar ısıtılır, 8-10 saat demlendikten sonra süzülür. Her gün bir yudum alınır ağızda dolandıra dolandıra eritilir ve yutulur.

British Journal of Pharmacology’de 2015 yılında yayınlanan hayvan araştırması, karanfil yağında bulunan öjenolün vücuttaki ana arterleri genişletirken sistemik kan basıncını da düşürdüğünü ortaya koymaktadır. Çalışma, “Eugenol, bir antihipertansif ajan olarak terapötik açıdan faydalı olabilir” sonucuna varıyor. {1*}

Bilimsel bir çalışma, asetil öjenol adı verilen başka bir etkileyici aktif karanfil bileşiğini de izole etti. Araştırmacılar, asetil öjenolün insan kan hücrelerinde “güçlü bir trombosit inhibitörü” olduğunu buldular, bu da kandaki trombositlerin bir araya toplanmasını önlediği anlamına geliyor. {2*}

Trombosit agregasyonu (birlikte kümelenen trombositler), bir trombüs veya kan pıhtısı oluşumuna yol açan faktörlerden biridir.

Damar tıkanıklıklarını açıcı olan tarçın aynı miktarda nane ile karıştırılarak demlenir ve her gün birer çay bardağı içilir. 1-2 hafta devam edilir. Sonra ballı sarımsaklı ilaç kullanılır.

Kanı sulandırma, kalp kaslarını güçlendirme ve kalp damarlarını temizleme gibi yararları olan limon, greyfurt, nar, elma veya bu meyvelerin özsuları ile çilek, karpuz, nane ve reyhan kullanılır.

Taze sıkılmış oğulotu suyunu yudumlamak, oğulotu çayı içmek, taze oğulotunu ezerek, kuru oğulotunu ıslatarak yemek, ezilmiş kuru oğulotunu suyla yutmak kalbi kuvvetlendirir, kalp çarpıntısı ve nefes darlığını giderir.

Her tür kalp rahatsızlığında kullanabilen en önemli bitkilerden biri de alıçtır. 1 tatlı kaşığı ezilmiş yaprak-çiçek tozunu her gün suyla yutmak veya 1 tatlı kaşığı yaprak-çiçek karışımını 1 bardak kaynar suyla demleyerek içmek ve alıç meyvesini her gün bir avuç yemek, ve 1-2 yıl boyunca hiç ara vermeden kullanmak, çok iyi sonuç verir.

Bunları kullanmakla beraber 7 defa 3 günlük açlık yapılır. Kalp krizi geçirenler ise 3 günlük açlıklardan sonra mutlaka 3 aylık aralarla 2-3 defa 10 günlük açlık yapmalıdırlar.

Önemli Noktalar

Bir öğünde 200-250 gr.’dan fazla yememek gerekir. Yemeğin miktarı fazlalaşınca, kalbin işi de ağırlaşır ve bu miktarı hazmedebilmek için 2-4 kat güç harcar.

Yemek olarak çiğ meyve, bilhassa üzüm, incir, elma, limon, greyfurt ve çiğ sebze, özellikle yeşil yapraklı sebzeler, kırmızı pancar, havuç, brokoli, kabak, semizotu, karpuz, bal, az miktarda badem, ceviz, sebze yemekleri, öğütülmemiş yulaf ve arpa suyu, pirinç, haftada 1-3 defa kan grubuna uygun et, 2-3 defa balık, bir-iki defa taze yumurta, sızma zeytinyağı, ceviz yağı ekmekle yenebilir.

Patates (GDO’suz) ara sıra fırında kabuklarıyla pişirilerek yenebilir. Tuz olarak, sadece kaya tuzu günde 1,5-2 gr. kullanılabilir. Otoimmün hastalığı olmayanlar için; Süt ürünlerinden en iyisi yoğurttur. Kan grubu “A” “B” ve “AB” olanlar yoğurdu her gün, beyaz tuzsuz peyniri ise haftada 3-4 defa yiyebilirler. Kan grubu “0” olanlar ise sadece haftada 1-3 defa yoğurt ya da kefir yiyebilirler.

Kabızlık ve gazdan sakınmak gerekir. Çünkü şişen ve ağırlaşan bağırsaklar diyaframı hareketsiz bırakır, nefes alıp verme ağırlaşır, bunun sonunda diyafram akciğerlerle birlikte kalbi sıkıştırır.

Ağır yük kaldırmamak, yüksek merdivenlerden ve yokuşlardan kaçınmak gerekir. Bu gibi hareketler kalp atışlarını hızlandırır, bunun sonucunda ise hayat kısalır.

Konserveler ve her tür hazır yiyecek, hazır meyve suları ve her tür hazır içecek, iyotlu rafine olunmuş tuz, yapay tuz, italyan buğdayı (tip 405-550) ve ürünleri, margarin, rafine edilmiş sıvı yağlar hiç kullanılmamalıdır.

Mide ve bağırsaklarda gaz oluşturan yiyeceklerden kaçınılmalıdır.

Siyah çay, kahve, çikolata kullanılmamalı ve sigara içilmemelidir.

Parfüm, deodorant, vücut bakım ürünleri, deterjan, çamaşır suyu ve benzeri maddeler kullanılmamalıdır.

Not: Doğuştan kalp hastası olanlar için de, açlık yapmak, beslenmeyi düzene sokmak ve zararlılardan kaçınmak gerekir. Bu tedbirleri alan bir kimsenin kalp kapakçığını ve damarları değiştirme, kalp nakli, kök hücre kullanma gibi tehlikeli hiçbir işleme ihtiyacı kalmayacaktır. Bu doğal tedavi metodları doktor ve ilaçlardan bedenimizi ve canımızı korur.

Kaynaklar

{1*} https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25832173 {2*} https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/095232789190070L

Reklam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu