Sağlık | Beslenme | İlaçsız Doğal Tedavi

Hindistan Cevizi Yağı Faydaları Nelerdir?🥥

Hindistan cevizi yağı, isminden de anlaşılacağı üzere Hindistan cevizi meyvesinden elde edilen bitkisel bir yağdır. Doymuş yağ içerdiği için oda sıcaklığında saklandığında katı halde olur. Ancak 78 derece sıcaklıkta sıvıya dönüşür. İçerisindeki faydalı asitler bağışıklık sistemini güçlendirir. Doğru kullanıldığında, zararları faydalarına kıyasla yok denecek kadar azdır.

Hindistan Cevizi Yağı Faydaları
Hindistan Cevizi Yağı Faydaları

Hindistan Cevizi Yağı Faydaları💖

Hindistan cevizi yağı kullanımı gerek cilde olan faydasından gerekse kilo vermeye yardımcı olmasından ötürü son zamanlarda trend olmuştur. Yaygın kullanılan sağlıklı yağlar arasında ilk sırada yer alan hindistan cevizi yağının kozmetik amaçlı faydalarının yanı sıra bünyedeki hayati riskleri azalttığı da kanıtlanmıştır.

Diğer Faydalı Yağlar Hakkında Bilgi Almak İstiyorsanız Tıklayınız

Hindistan cevizi yağının faydaları şunlardır:

Alzheimer’ı (Alzaymır) Önler

Hindistan cevizi yağı, uzun zincirli trigliserit (LCT) içeren yağlardan farklı olarak orta zincirli trigliserit (MCT) içerir. İçerdiği bu MCT’ler-hindistan cevizi yağı ağız yoluyla tüketildiğinde-doğrudan karaciğere geçecektir. Burada hızlıca emilen yağ, ketonlara dönüşür. Bu ketonların ise Alzheimer (Alzaymır) hastalığında onarıcı gücü olduğu belirtilir. Üretilen bu ketonlar Alzaymır hastalarının beyninde azalan glikozun işlenmesini sağlar. Özellikle Alzaymır başlangıcında daha etkili olduğu incelenmiştir. (1*) (2*) (3*)

Keton; karaciğer tarafından üretilen bir çeşit yağ asitidir. Aşırı veya yetersiz üretildiğinde vücutta çeşitli hasarlar meydana gelir.(4*)

Alzheimer (Alzaymır) Nedir?

Alzheimer (Alzaymır), genellikle yaş ilerlemesine bağlı olarak beynin enerji için glikoz kullanma yeteneğini kaybetmesi sonucu oluşan bir rahatsızlıktır. En büyük belirtisi unutkanlıktır. Yapılan araştırmalar ketonların, Alzheimer (Alzaymır) hastalarının hasarlı beyin hücrelerine alternatif bir enerji sunabileceğini ileri sürüyor. (5*)

2006 yılında yapılan bir çalışmaya göre, hindistan cevizi yağının içerisindeki MCT’ler, Alzaymır’ı hafif seviyede olan hastaların beyin fonksiyonlarını iyileştirmeye yardım ediyor. Ancak bu araştırmalar henüz başlangıç aşamasında olduğu için hindistan cevizi yağının Alzheimer’a (Alzaymır) karşı kesin çözüm sunduğuna dair güçlü bir kanıt bulunmamaktadır. (6*)

Hindistan Cevizi Yağı Faydaları
Hindistan Cevizi Yağı Epilepsi Nöbetlerini Azaltır

Epilepsi Nöbetlerini Azaltabilir

Ketojenik diyet, karbonhidrat tüketimini en aza indirerek protein ve yağ oranı yüksek olan besinlerin tercih edildiği bir beslenme biçimidir. Epilepsi başta olmak üzere bazı sinirsel hastalıkların tedavisinde uygulanır. Faydalı yağın fazla, karbonhidratın az olarak tüketildiği bu diyet, kanda keton konsantrasyonu oluşmasına yol açar. Bu durum da epilepsi nöbetlerinin azami seviyeye inmesini sağlar. İçerisindeki faydalı yağların karaciğerde ketonlara dönüşmesi sonucu epilepsi hastaları tarafından keton üretimini arttırmak için tüketilen hindistan cevizi yağı, bu sayede epilepsi nöbetlerini engellemeye yardımcı olur. (7*)

Ketojenik Diyet Hakkında Daha Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız

Kalp Sağlığını Korur

Hindistan cevizi yağının içerdiği MCT isimli faydalı asitlerin bir diğer etkisi de kalp hastalıklarını iyileştirmeye yardımcı olmasıdır. Beyine enerjiyi hızlıca ulaştıran MTC’ler, kandaki iyi kolesterolü (HDL) yükseltir, bunun sonucu olarak da kalp sorunu riski düşmüş olur. Tabiri caizse hindistan cevizi yağının ekmek-su gibi tüketildiği ülkeler üzerinde yapılan araştırmalar da bu bilgiyi doğrulamaktadır. (8*)

1982 yılında, Güney Pasifik’te bir ada ülkesi olan Tokelau halkının yüzde 60’lık kısmının hindistan cevizi yağı kullandığı belirlenmiştir. Nüfusun bu bölümünün o dönemde sağlığının iyi olduğu ve halk arasında kalp hastalığı oranının çok düşük olduğu görülmüştür. (9*)

Hindistan cevizi ve yağının temel gıda malzemeleri arasında yer aldığı ülkelerden biri olan Papua Yeni Gine’de de felç ve kalp hastalığına çok az rastlanılması kayda değer bir başka örnektir. (10*)

İyi Kolesterolü (HDL) Yükseltebilir

Hindistan cevizi yağı yapısındaki doymuş yağlar, vücuttaki iyi kolesterol (HDL) seviyesini yükseltir. Üstelik sadece bununla da kalmaz, kötü kolesterolün (LDL) zararını en aza indirgemeye uğraşır.

40 kadının dahil olduğu bir çalışmada, hindistan cevizi yağının etkileri soya fasulyesi yağıyla kıyaslanır. Sonucunda hindistan cevizi yağının soya yağına oranla iyi kolesterolü arttırdığı ve kötü kolesterolü düşürdüğü görülür. (11*)

116 yetişkinin katıldığı bir başka araştırma sonucunda ise hindistan cevizi yağı içeren bir diyet programı sonrası koroner arter hastalarında iyi kolesterol düzeyinin arttığı kaydedildi.  (12*)

Önemli Bilgi: Koroner arter hastalığı, kalp duvarında biriken yağlanma sonucu meydana gelen kalp ve damar sorunudur.

Hindistan Cevizi Yağı Faydaları
Hindistan Cevizi Yağı, Yağ Yakmada Etkilidir

Yağ Yakmaya Teşvik Edebilir

Obezite, fastfood kültürünün ve hızlı yaşamın olumsuz sonucu olarak ortaya çıkan bir kilo sorunudur. Fazla yağlardan kurtulmak istediği için hindistan cevizi yağına yönelen kişilerin araştırmaları “Hindistan cevizi yağı kilo verdirir mi?” sorusuyla vücut bulmaktadır. (14*)

Hindistan cevizi yağında benzeri diğer yağlardan farklı olarak bulunan MCT’ler, daha uzun zincirli yağ asitlerine oranla vücudunuzun normal şartlarda yaktığı kalori miktarını yükseltir. Bu yönde yapılan bir çalışmaya göre, günde 15-30 gram MCT alan kişinin 24 saatlik enerji yakımı yüzde 5 artıyor. (15*) (16*)

Aristo Diyeti İle 13 Günde 5 Kilo Verin. Aristo Diyeti Nedir ve Nasıl Yapılır? Öğrenmek İçin Youtube Videomuzu İzleyebilirsiniz

Açlık Hissini Azaltır

MCT’lerin önemli bir özelliği de açlık hissini en aza indirmesidir. Vücudun yağları metabolize etme biçimiyle alakalı olan bu durumda ketonlar kişinin iştah ölçülerini daraltır.(17*)

6 sağlıklı erkeğin yer aldığı bir araştırmada, katılımcılara farklı miktarlarda MCT ve LCT içeren yağlar yedirilir. MCT oranı en yüksek yağı yiyen kişinin diğerlerine istinaden daha az kalori aldığı tespit edilir. (18*)

14 sağlıklı erkeğin yer aldığı bir başka çalışma ise kahvaltıda MCT oranı yüksek yağı en çok yiyen kişilerin öğle yemeğinde daha az kalori aldığını ortaya koydu. Örnek çalışmaların yanı sıra -hindistan cevizi yağının MCT bakımından en zengin yağlar arasında yer almasına rağmen- iştahı diğer yağlardan daha fazla kapattığına yönelik kesinleşmiş bilimsel bir kanıt yoktur. (19*)

Vajinal Mantarı Azaltır

Hindistan cevizi yağının içerisindeki laurik asit, vajinal mantara sebep olan küf ve zararlı bakterilerin varlığını ortadan kaldırır.

Laurik asit, hindistan cevizi yağındaki yağ asitlerinin yaklaşık yüzde 50’sini oluşturur. Ayrıca vücut tarafından sindirdiğinde, monolaurin (hindistan cevizi yağında ve anne sütünde doğal olarak bulunan bir bileşken) isimli bir madde meydana gelir. (20*) Hem laurik asit hem de monolaurin bakterisi, mantar vb. zararlı patojenleri öldürme yeteneğine sahiptir. Bu bilgiyi doğrulamak için yapılan test tüpü çalışmaları, söz konusu maddelerin staph enfeksiyonlarına (deri enfeksiyonlarına) yol açan Staphylococcus aureus bakterisini (çeşitli enfeksiyonlara sebep olan bakteri) ve insanlarda yaygın bir maya enfeksiyonu kaynağı olan Candida albicans mayasını (ağızda, vajinada ve bağırsakta görülen mantar türü) öldürmeye yardımcı olduğunu göstermektedir. (21*)(22*)(23*)

Cilt ve Saç Bakımında Kullanılır

Hindistan cevizi yağının mutfakta kullanımının etkilerine yer verirken cilt ve saç bakımındaki uygulamalarına değinmeden geçmek haksızlık olur. Saçların ve cildin görünümünü iyileştirmek için kullanılan hindistan cevizi yağı kozmetik sektöründe büyük rağbet görmektedir.

Sağlık Tüyoları İçin Tıklayınız

Ek Bilgi: Hindistan cevizi yağının cilt üzerindeki sonuçlarını inceleyen bir çalışmaya göre bu yağ, kuru derinin nemini arttırıyor ve egzama (kuru cildin dökülmesi sorunu) belirtilerini en aza indirgiyor.

Hindistan cevizi yağının yıpranmış saçlarda onarıcı etki gösterdiği de tespit edilmiştir. Bu yönde yapılan çalışmalar sonucunda hindistan cevizi yağının güneşin ultraviyole (UV) ışınlarının yaklaşık yüzde 20’sini engellediği ortaya çıkmıştır. Buna göre saçların güneşte yıpranmasını önlemek için de kullanılır. (24*)(25*)

Hindistan Cevizi Yağı Faydaları
Hindistan Cevizi Yağı Ağız Kokusunu Giderir

Ağız Bakımında Kullanılır

Yağ çekme, şifalı yağların ağızda çalkalanarak yutulmadan gargara edilmesidir. Geleneksel tıpta çokça kullanılan bu yöntem ismini İngilizce “pulling oil” ifadesinden alır.

Hindistan cevizi yağı ile yağ çekme işleminin ağız sağlığını iyileştirici etkisi vardır. Bu işlem ağızdaki bazı zararlı bakterileri yok etmeye yardımcı olur. Ayrıca diş eti hastalıklarına, diş ağrılarına ve ağız kokusu sorununa çözüm olduğu söylenir. Az da olsa bu sonuçları ortaya koyan bazı çalışmalar vardır. (26*) (27*)

Zararlı Karın Yağlarını Eritir

Viseral yağ, karın boşluğunda oluşan zararlı yağlara denir. Artması durumunda diyabet, kalp ve kanser başta olmak üzere çeşitli hastalıklar ortaya çıkar. Viseral yağ olarak adlandıran söz konusu karın yağları, karın boşluğuna ve bel çevresine yerleşir.

Ek Bilgi: Hindistan cevizi yağı içindeki MCT’ler, LCT’lere kıyasla göbek yağı eritmeye daha eğilimlidir. En zararlı yağ türü olan karın yağı, birçok kronik hastalıkla yakından ilişkilidir. (28*)

Abdominal obezitesi (karın yağlarının fazla olduğu kilo sorunu) olan 40 kadının dahil olduğu 12 haftalık bir araştırmada, günde 2 yemek kaşığı (30 ml) hindistan cevizi yağı tüketen katılımcıların hem vücut kitle indeksinde (ideal kilo hesaplaması) hem de bel çevresinde önemli bir azalma oldu. (29*)

Hindistan Cevizi Yağının Yan Etkileri

  • Kilo vermeye yardımcı olmasına rağmen fazla kullanıldığında -çok yüksek kalorili olduğu için- ters etki yaparak kolayca kilo alımına sebep olma ihtimali vardır.
  • Ciltte normal koşullarda nemlendirici etkisi gösteren hindistan cevizi yağı, yoğun sivilce ve akne sorunu yaşayan kişiler için uygun olmayabilir. Sebebi ise aşırı yağlı ciltlerde deri gözeneklerinin tıkanma ihtimalidir.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.