Reklam
Uçucu Yağlar

Saç İçin Uçucu Yağlar ve Faydaları Nelerdir?

Reklam

Saç için uçucu yağlar nelerdir? Pek çok yağ, saçların daha sağlıklı ve daha canlı görünmesini sağlamaktadır. Lavanta, biberiye, papatya, sedir ağacı, adaçayı, limon otu ve nane yağları gibi uçucu yağlar saçların gürleşmesini sağlar ve kepek tedavisine yardımcı olur. Ayrıca uçucu yağların, yaygın olarak kullanılan saç bakım ürünlerinden daha faydalı olduğu düşünülmektedir.

Uçucu yağlar sadece saçlara bakım yapmakla kalmaz aynı zamanda stresi azaltmaya, vücuttaki ağrıları hafifletmeye ve cilt enfeksiyonlarının tedavi edilmesine yardımcı olur. Ayrıca tamamen doğaldırlar ve tehlikeli kimyasallar içermezler.

Reklam
Saç ve Saç Derisinde Kullanılan En Etkili Uçucu Yağlar Nelerdir? Youtube Videomuzu İzleyerek Öğrenebilirsiniz.

Saçlar için Kullanılabilecek En İyi 7 Uçucu Yağ

Saçların daha güçlü ve daha canlı görünmesi için kullanılabilecek uçucu yağlardan bazıları şunlardır:

Lavanta Yağı

Lavanta yağı saça faydaları nelerdir? Araştırmalar lavanta yağının saçların uzamasına yardımcı olduğunu göstermektedir. 2016 yılında yapılan bir çalışmada lavanta yağının cilde doğrudan sürülerek kullanılmasının, saç köklerinin artmasını sağladığı gözlemlenmiştir. Ayrıca lavanta yağının, saç köklerini güçlendirdiği de fark edilmiştir. {1*}

Lavanta yağı anti mikrobiyal özelliğe sahiptir. Bu nedenle bakteri ve mantarlarla savaşmaya yardımcı olmaktadır. Ayrıca lavanta yağı, cildin ve saçların kaybettiği nemi geri kazanmasını sağlamaktadır. Tüm bunların yanı sıra stresin azaltılmasına yardımcı olur ve bundan dolayı, stres sebebiyle saç dökülmesine karşı dolaylı yoldan mücadele etmektedir.

Lavanta yağı saça nasıl uygulanır? Lavanta yağı taşıyıcı bir yağ ile karıştırılarak (Hindistan cevizi yağı, zeytinyağı) saç derisine uygulanabilir. 3-4 damla lavanta yağını zeytinyağı ile karıştırın ve saç diplerinize masaj yaparak uygulayın. 3-4 saat saçınızda bekletin ve ılık su ile iyice durulayın.

Reklam

Saç Bakımı Nasıl Yapılır? Sağlıklı Saçlar İçin Besleyici 10 Gıda

Biberiye Yağı

Biberiye yağının saça faydaları nelerdir? Biberiye yağı, saçların güçlenmesini sağlar ve saç uzama hızını arttırır. Saçların sağlıklı ve güçlü olmasını sağlayan hücresel metabolizma hızını arttırmak amacıyla da kullanılmaktadır.

Biberiye yağı saç dökülmesine iyi gelir mi? Araştırmalar biberiye yağının saç derisine sürülmesinin, saç dökülmesi tedavisinde oldukça işe yaradığını göstermektedir. {2*}

Biberiye yağı saça nasıl uygulanır? Biberiye yağı kelliği önlemeye, saçların beyazlama sürecini yavaşlatmaya ve kepeğin giderilmesine yardımcı olmaktadır. Saçlarınız için biberiye yağı kullanmak istiyorsanız 3-5 damla biberiye yağını zeytinyağı ile karıştırarak saç derinize sürebilirsiniz. Karışımı sürerken 2 dakika boyunca saç derinize masaj yapmanız ve karışımı, 3-4 saat boyunca bekletmeniz önerilmektedir. Bu işlemlerin sonunda saçınızı her zamanki gibi yıkayarak durulamanız yeterlidir.

Papatya Yağı

Papatya yağının saça faydaları nelerdir? Papatya yağı saçların güçlenmesini ve canlanmasını sağlayan harika bir yağdır. Saçları yumuşatmaya ve saçların daha parlak bir görünmesini sağlamaya yardımcı olmaktadır.

Reklam

Papatya yağı saçta nasıl kullanılır? 5 damla papatya yağını 1 çorba kaşığı deniz tuzu ve bir bardağın 3’te 1’i kadar karbonat ile karıştırın. Üzerine bir miktar ılık su ekleyerek yumuşak ve kremsi kıvama gelene kadar karıştırmaya devam edin. Hazırladığınız karışımı saç derinize uygulayın ve masaj yapın. Karışımı yaklaşık 30 dakika boyunca saçınızda bekletin ve daha sonra durulayın. Hazırladığınız karışımın daha etkili olmasını istiyorsanız karışımı saç derinize sürdükten sonra yarım saat boyunca güneşte bekleyebilirsiniz.

Papatya yağı saç rengini açar mı? Araştırmalar kadınların yüzde 50’sinin, saçlarını düzenli olarak boyattıklarını ve saçlarını boyattıktan hemen sonra kendilerini daha çekici hissettiklerini göstermektedir. Saç boyama işlemi esnasında kullanılan pek çok ürün, saça zarar vermekte ve insan sağlığı açısından oldukça riskli olan kimyasallar içermektedir. Bu nedenle saç boyama işlemlerinde formaldehit ve hidrojen peroksit gibi sağlıksız kimyasallar içeren ürünler yerine doğal ürünlerin kullanılması önerilmektedir. {3*} Papatya yağı kullanarak saç renginizi sağlıklı ve doğal şekilde açabilir aynı zamanda saçlarınızın parlak bir görünüme kavuşmasını sağlayabilirsiniz.

Saç Boyası Kanser Yapar mı? | Saç Boyama

Sedir Ağacı Yağı

Sedir ağacı yağı saça faydaları nelerdir? Sedir ağacı yağı kan dolaşım hızını arttırdığından dolayı saç köklerini uyarmak amacıyla kullanılmaktadır. Bu uçucu yağ, saçların uzamasını sağlar ve saç dökülmesine engel olur. Ayrıca ince yapıdaki saçların güçlenmesi ve bazı kellik türlerinin tedavi edilebilmesi için de kullanılabilmektedir.

Sedir ağacı yağı saç dökülmesine iyi gelir mi? İskoçya’da yapılan bir çalışma kapsamında 86 katılımcı 2 farklı gruba ayrılmıştır. Birinci grupta yer alan katılımcılar her gün sedir ağacı, kekik yağı, biberiye ve lavanta yağlarını jojoba ve üzüm çekirdeği yağı gibi taşıyıcı yağlar ile karıştırarak saç derilerine sürmüşlerdir. Diğer gruptaki katılımcılar ise yalnızca taşıyıcı yağlar kullanmışlardır. 7 ay sonra ilk gruptaki katılımcıların %44’ünde alopesi (saçkıran) semptomlarının iyileşme gösterdiği, yalnızca taşıyıcı yağ kullanan gruptaki katılımcıların ise %15’inin iyileşme gösterdiği gözlemlenmiştir. {4*} Ayrıca sedir ağacı yağı, cilt tahrişinin azalmasını sağlar ve böceklerin uzaklaştırılmasına yardımcı olur.

Sedir ağacı yağı saça nasıl uygulanır? Sedir ağacı yağı saça ve saç derisine doğrudan sürülebilmektedir. Lavanta yağı ve Hindistan cevizi yağı gibi taşıyıcı yağlarla birlikte kullanılabilmektedir. Bunun yanı sıra ev yapımı saç bakım ürünlerinin içerisine 2-3 damla eklenerek de kullanılabilmektedir.

Doğumdan Sonra Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Adaçayı Yağı

Linalyl asetat adı verilen adaçayı yağının sahip olduğu ester, cilt iltihabını azaltmaya ve ciltteki yağ üretimini düzenlemeye yardımcı olmaktadır. Ayrıca ciltteki döküntülerin tedavi edilmesini sağlar ve anti bakteriyel etki gösterir.

Adaçayı yağının saça faydaları nelerdir? Adaçayı yağının en önemli özellikleri stresi azaltması ve hormon dengesinin korunmasına yardımcı olmasıdır. 3 tip saç dökülmesi (telojen effluvium, trikotillomani (saç çekme) ve alopesi areata) yüksek stres seviyeleriyle ilişkilendirilmektedir. Adaçayı yağı stres seviyesini azaltmaya ve vücuttaki kortizol seviyesinin dengelenmesine yardımcı olmaktadır. Bu nedenle strese bağlı saç dökülmesi tedavisinde oldukça etkilidir. {5}, {6}

Adaçayı yağı saça nasıl uygulanır? Adaçayı yağı, jojoba yağı ile birlikte kullanılabilmektedir. Bu iki yağ birlikte çalışarak ciltteki yağ üretimini kontrol etmeye ve kepeğin tedavi edilmesine yardımcı olmaktadır. Strese bağlı saç dökülmesinin tedavisi için adaçayı yağını soluyarak veya bileklerinize ve şakaklarınıza birkaç damla sürerek kullanabilirsiniz.

Hormonlar Nasıl Dengelenir? Hormonları Dengeleyen Uçucu Yağlar Hangileridir?

Limon Otu Yağı

Limon yağı saça faydaları nelerdir? Limon otu yağı, iyileştirici özelliğe sahiptir ve etkili bir temizleyici olarak kullanılabilmektedir. Saç köklerinin güçlenmesini sağlar ve saç derisindeki kaşıntı ve tahrişin tedavi edilmesine yardımcı olur. 2015 yılında yapılan bir çalışmada limon otu yağının 7 gün boyunca kullanılmasının, kepeği yok etmeye yardımcı olduğu gözlemlenmiştir. Araştırma sonucunda limon otu yağının 14 gün boyunca saç derisine sürülmesinin, kepek tedavisine oldukça katkı sağladığı fark edilmiştir. {7*}

Limon yağı saça iyi gelir mi? Ayrıca limon otu yağı böceklerin uzaklaştırılmasını, baş ağrısının tedavi edilmesini ve saç dökülmesine neden olan durumlardan biri olan stresin azalmasını sağlamaktadır. Şampuan veya saç kreminizin içine 10 damla limon otu yağı ekleyebilir veya duş esnasında saç kreminizle birlikte saç derisine bu uçucu yağı sürebilirsiniz. Ayrıca stresi azaltmak ve zararlı maddelerden arınmak için bulunduğunuz ortamda limon otu yağını difüzöre ekleyerek soluyabilirsiniz.

Kepek Neden Olur? Kepeğe Ne İyi Gelir?

Nane Yağı

Nane yağı saça faydaları nelerdir? Nane yağı güçlü antiseptik özelliği nedeniyle kepek ve bitlerin tedavi edilmesine yardımcı olmaktadır. Araştırmalar nane yağının saçların daha hızlı uzamasını sağladığını göstermektedir.

Nane yağı saç çıkarır mı? 2014 yılında yapılan bir çalışmada nane yağının 4 hafta boyunca cilde doğrudan sürülmesinin, saç uzamasını hızlandırdığı ve saç folikül hücrelerinin derinliğinin ve sayısının artmasını sağladığı gözlemlenmiştir. {8*}

Nane yağı saça nasıl uygulanır? Nane yağı cilde doğrudan sürülerek uygulandığında cilt iltihabının azalmasını sağlamaktadır. Ayrıca kişinin daha enerjik olmasını, ruh halinin dengede kalmasını ve gerginlik ve baş ağrılarının tedavi edilmesini sağlamaktadır. Duş esnasında 2-3 damla nane yağını saç kreminizle birlikte kullanmak, gün boyunca daha enerjik ve canlı hissetmenize yardımcı olacaktır.

Baş Ağrısı ve Migrende Etkili 5 Uçucu Yağ

Uçucu Yağların Saçlar İçin 5 Faydası

Saç için uçucu yağlar nelerdir? Uçucu yağlar saç sağlığını korur ve saçların daha canlı ve daha doğal bir görünüme kavuşmasını sağlar. Ayrıca saç derisinin kepekten arındırılmasına yardımcı olur ve saç derisinin kısa süre içerisinde yağlanmasına engel olmaktadır.

Saçların Daha Hızlı Uzamasını Sağlar

Saç dökülmesi yaşayan kişiler genellikle saç ekimi yaptırmaya veya saç dökülmesine engel olan ürünler kullanmaya yönelmektedirler. Ancak saç dökülmesini tedavi etmenin en iyi yolu dolaşım hızını arttırmak, vücuttaki iltihabı azaltmak ve cildin nem dengesini korumaktır.

Yalnızca birkaç damla uçucu yağ, dolaşım hızını arttırmaya, iltihapla savaşmaya ve cildin nem dengesinin korunmasına yardımcı olabilmektedir. Saç dökülmesinin tedavi edilebilmesi için illa kimyasal ürünler kullanılması gerekmez. Biberiye yağı ve sedir ağacı yağı gibi uçucu yağlar, saç dökülmesini durdurmaya yardımcı olabilmektedir.

Saç Dökülmesi Neden Olur? Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir?

Saç Derisinin Kepekten Arındırılmasını Sağlar

Dünya nüfusunun %50’si kepekle mücadele etmektedir. Kepek, ölü derilerin saç derisinde birikmesinden dolayı ortaya çıkan bir cilt rahatsızlığıdır. Kepek bazı durumlarda saç derisinin kızarmasına ve kaşınmasına neden olan ve kimyasal maddeler içeren saç bakım ürünlerinden dolayı da oluşabilmektedir. {9*}

Lavanta yağı ve limon otu gibi yağlar, saç derisini nemlendirerek kepek tedavisine yardımcı olmaktadır. Ayrıca bu uçucu yağlar, saç bakım ürünlerinin saç derisinde neden olduğu sorunların tedavi edilmesine de yardımcı olmaktadır.

Saçları Besler ve Korur

Pek çok kişi, saçlarının daha parlak ve daha canlı görünmesi için saç bakım ürünlerine çok fazla para harcamaktadır. Ancak ne yazık ki bu ürünlerin çoğu, saç derisine faydadan çok zarar vermektedir. Saçı beslemesi ve saç sağlığını arttırması amacıyla yapılan bakımlardan biri olan keratin bakımının, formaldehit gibi vücuda zarar veren kimyasallar içerdiği bilinmektedir.

Bu tarz kimyasal maddeler kullanmak yerine saçların daha sağlıklı ve canlı bir görünüme kavuşması için uçucu yağlar kullanılması önerilmektedir. Uçucu yağlar anti-enflamatuar ve antiseptik özellikleri sayesinde hiçbir yan etkiye neden olmadan saçı beslemektedir.

13 Doğal Yöntemle Saçları Kalınlaştırmak

Saçların Kısa Sürede Yağlanmasına Engel Olur

Yağ bezeleri, sebum veya yağ üreterek hidrasyon seviyelerinin kontrol altına alınmasını sağlamaktadır. Bu sayede saçlar parlak ve canlı görünmektedir. Bu yağ bezelerinin çok fazla yağ üretmesi saçların, yıkandıktan çok kısa süre sonra bile yağlı gözükmesine neden olabilmektedir. Nane yağı gibi bazı uçucu yağlar, sebum üretiminin kontrol altına alınmasına yardımcı olmaktadır.

Yağlı Saçlardan Kurtulmanın 7 Yolu

Stresi Azaltır ve Hormon Seviyelerinin Dengelenmesini Sağlar

Araştırmalar stresin ve hormon seviyelerindeki dengesizliğin saç dökülmesine neden olduğunu göstermektedir. Stres, iltihap oluşumunu tetiklemekte ve saçlardaki foliküllerin gerilemesine neden olarak saç dökülmesine sebebiyet verebilmektedir.

Adaçayı yağı ve lavanta yağı gibi stres tedavisine yardımcı olan yağların kullanılması, strese bağlı saç dökülmelerinin engellenmesine yardımcı olabilmektedir. {10*}

Uyuz Nedir? Nasıl Geçer? Tedavi Yöntemleri Nelerdir? Evde Uyuz Nasıl Geçer?

Saç için Uçucu Yağlar Nasıl Kullanılır?

Saçlar için kullanılan uçucu yağların tamamını alışveriş sitelerinden ve sağlık ürünleri satan mağazalardan satın alabilirsiniz. Uçucu yağı cildinize doğrudan sürerek veya ağızdan alarak kullanacaksanız yağın, %100 saf olmasına özen göstermelisiniz.

Cildinize ilk kez kullandığınız uçucu yağı, cilt üzerinde küçük bir alanda test etmelisiniz. Ayrıca uçucu yağlar çok güçlü olduklarından dolayı cilde doğrudan uygulanmadan önce bir taşıyıcı yağ ile seyreltilmelidir. Saçlar için faydalı olan taşıyıcı yağlardan bazıları şunlardır:

Alerji Tedavisi İçin Kullanılacak Uçucu Yağlar Hangileridir? Uçucu Yağlar Alerjiyi Önlemek İçin Nasıl Kullanılır?

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistancevizi yağı saça faydası nedir? Hindistan cevizi yağı antiviral, antimikrobiyal ve antifungal özelliklere sahiptir. Aynı zamanda laurik asit ve kaprik asit de dahil olmak üzere pek çok yağ asidini içermektedir. Bu özellikleri saçın ve saç derisinin iyice temizlenmesini sağlar ve kepek gibi sorunların önlenmesine yardımcı olur.

Jojoba Yağı

Jojoba yağı saça faydaları nelerdir? Jojoba yağı saçın hızlı uzamasını sağlar ve saç derisini nemlendirir. Cildi yumuşatmaya, yatıştırmaya ve saç köklerini güçlendirmeye yardımcı olur.

Jojoba Yağının Yüz, Saç, Vücut ve Daha Fazlası İçin Faydaları

Zeytinyağı

Zeytinyağı saça nasıl uygulanır? Zeytinyağı iyi bir E vitamini ve antioksidan kaynağıdır. Zeytinyağı saç derisinin kaybettiği nemi geri kazanmasını sağlar ve kepek tedavisine yardımcı olur. Saçlar için faydalı olan uçucu yağları ve seçtiğiniz bir taşıyıcı yağı saç derinize masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Ayrıca saç kreminize veya şampuanınıza ekleyerek de kullanabilirsiniz. Saçların daha sağlıklı olmasını sağlayan tarifler:

 • Saçlarınızın gürleşmesi ve kalınlaşması için biberiye, sedir ağacı ve adaçayı yağını kullanarak bir karışım hazırlayabilirsiniz. Bu yağlar kan dolaşım hızını arttırarak ve hormon dengesinin korunmasını sağlayarak saç köklerini uyarmaktadır.
 • Saçınız şekillendirmek için lavanta ve biberiye yağı kullanabilirsiniz. Bu sayede saç şekillendirici ürünlerin içerisindeki kimyasallara maruz kalmamış olursunuz.
 • Saçların kısa süre içerisinde yağlanmasını engellemek için saç kreminizin içine 2-3 damla nane yağı ekleyebilirsiniz.
 • Güneşe çıkmadan önce saçınıza 2-3 damla papatya yağı sürebilirsiniz. Papatya yağı hem saçlarınızın nemini geri kazanmasına yardımcı olur hem de saç renginizin doğal bir şekilde bir iki ton açılmasını sağlar.

Zeytinyağlı Saç Maskesi Ne İşe Yarar? Nasıl Hazırlanır?

Kaynaklar

 1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4843973/
 2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25842469/
 3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3927172/
 4. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9828867/
 5. https://www.mhanational.org/conditions/trichotillomania-hair-pulling
 6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1868107/
 7. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26566122/
 8. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4289931/
 9. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26298017/
 10. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2111110/

Reklam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu