Reklam
Sağlık

Meme Kanserini Önleyen En İyi 11 Gıda

Reklam

Meme Kanserini Önlemek İçin Hangi Besinleri Yemeliyiz? Göğüs hastalıklarında, beslenme tarzı ve fiziksel aktivitelerin, önemli risk faktörleri olduğunu ve meme kanseri vakalarının üçte birinin yaşam tarzı müdahalesi ile önlenebileceğini gösteriyor. Beslenme tarzınıza belirli besinleri dahil etmenin göğüs kanserini doğal olarak önlemeye yardımcı olabileceğini biliyor muydunuz? Göğüs sağlığı için en iyi gıdalar, hastalıklar ile savaşırken ve genel sağlığı korurken tükettiğimiz bol miktarda besin sağlayan gıdalardır.

Meme Kanseri İçin En İyi Gıdalar

Meme kanseri vakaları arasında, yalnızca %5 ile %10’luk arası kesim genetik kusurlardan dolayı meme kanseri ile mücadele ederken, %90 ile %95’lik kesim ise çevresel faktörler ve yaşam tarzının yanlışlığından meme kanseri oluyor. Kanser ile savaşan gıdaları beslenme tarzımıza dahil etmek, hastalığın önlenmesi ve yaşam kalitesini yükselmesi için doğal bir yaklaşımdır.

Reklam

1. Ispanak

Ispanak ve diğer yeşil yapraklı sebzeler; vitaminler, mineraller, enzimler ve antioksidanlar açısından inanılmaz derecede zengindir. Ayrıca kalori ve sodyum bakımından düşük değerlere sahiptir. Ispanak gibi yapraklı yeşillikler doğal glukozinolat içerir ve araştırmalar bu glukozinolatların kanserojen maddeleri etkisiz hale getirdiğini gösteriyor.

2. Yaban mersini

Yaban mersini, hastalıklarla savaşan zengin bir antioksidan kaynağıdır. Ayrıca araştırmacılar tarafından göğüs sağlığı için önerilen yüksek lifli bir besindir. Proantosiyonidin antioksidanlar, serbest radikal hasarını azaltır ve sağlıklı yaşlanmayı destekler. Bu proantosiyonidin antioksidanlar yaban mersininde yüksek miktarda bulunur.

Diğer mükemmel seçenekler arasında ahududu, çilek ve kiraz meyveleri bulunur.

3. Brokoli

Bir çok araştırma, günlük olarak brokoli gibi turpgillerden olan sebzelerin tüketilmesinin meme kanseri oluşumunu önlemeye yardımcı olduğunu göstermiştir. İçerdiği glukozinolatlar anti-tümör etkilere sahiptir ve metastazı önlemeye yardımcı olur. Brokoliye ek olarak diğer bazı mükemmel seçenekler karnabahar, Brüksel lahanası ve lahanadır.

Reklam

4. Ceviz

Ceviz, iltihabı kontrol eden omega-3 yağ asitleri açısından zengindir. Protein, lif ve mikro besinler içerir. Fareler üzerinde yapılan bir araştırmada, farelere yerleştirilen insan meme kanserinin, ceviz içeren bir diyet yardımı ile meme kanserinin büyüme oranını engellediğini ve meme bezi tümörlerinin sayısını azalttığı bulmuştur.

5. Zeytinyağı

Zeytinyağı, antioksidan ve iltihap önleyici özelliklere sahiptir. Araştırmacılar, Akdeniz diyetinin bir parçası olan zeytinyağı tüketiminin meme kanserini önlemede faydalı etkileri olduğunu düşünüyor. Lipids in Health and Disease’de yayınlanan 2011 araştırması, zeytinyağı tüketiminin meme kanseri gelişme olasılığını azalttığı sonucuna varmıştır. Sadece meme kanseri değil, her çeşit kanser için zeytinyağı faydalıdır.

6. Avokado

 

Avokado, C vitamini, E vitamini, B6 vitamini, folat ve potasyum gibi mikro besinler açısından zengindir. Ayrıca zengin lif kaynaklarına ve sağlıklı yağlara sahiptir. İran’da yapılan araştırmalar, avokadonun fitokimyasallar açısından zengin olduğu için meme kanseri de dahil, kanser hücrelerinin büyümesinin engellenmesinde önemli bir rol oynayabileceğini gösteriyor.

7. Nohut

Nohut, protein, lif, omega-6 ve omega-3 yağ asitleri ve folat açısından zengindir. Göğüs sağlığı için çok önemli olan temel besinleri ve bitki bazlı lifleri sağlarlar. Hayvanlar üzerinde yapılan bir araştırmada, nohut lektininin (fasulyedeki proteinler) antikanser aktivite gösterdiğini ve meme kanseri tedavisi için bir ilaç kaynağı olarak kullanılabileceğini bulundu.

Reklam

Ayrıca siyah fasulye, barbunya fasulyesi ve lima fasulyesi dahil olmak üzere herhangi bir fasulye meme kanseri diyetinin bir parçası olarak tavsiye edilir.

8. Mercimek

Mercimek, protein, lif ve demir açısından zengin besindir. Doyurucu bir besindir bu da yemeğinize mercimek eklemenin sizi daha uzun süre tok tutacağı ve muhtemelen kalori alımınızı azaltacağı anlamına gelir.

Araştırmalar, mercimekte bulunan polifenollerin ve diğer biyoaktif bileşiklerin kanser, diyabet, obezite ve kardiyovasküler hastalıkları azaltma kabiliyetine büyük ölçüde katkıda bulunduğunu vurgulamaktadır.

9. Tatlı Patates

Tatlı patatesler kompleks karbonhidratlar, lif, A vitamini, C vitamini ve diğer bazı önemli besinleri içerir. Kilo vermeye yardımcı olur çünkü çok doyurucudur, bu da kalori alımınızı azaltmaya yardımcı olabilir.

Tatlı patatesler, serbest radikal hasarına karşı koruyucu etkileri olan beta-karotende dahil olmak üzere antioksidanlar açısından da zengindir.

Scientific Reports‘ta yayınlanan bir araştırma, tatlı patatesteki bileşiklerin potansiyel anti-tümör etkilerine sahip olabileceğini ve meme kanserinin metastazını önleyebileceğini ortaya çıkardı.

10. Zerdeçal

Zerdeçal, içeriğindeki aktif kurkumin nedeniyle göğüs sağlığı için en güçlü gıdalardan biridir. Bu bileşiğin tümör boyutunu küçülttüğü ve meme kanseriyle savaştığı ortaya çıkmıştır.

Araştırmacılara göre; kurkumin, hücre döngüsü ve proliferasyonu, apoptoz, yaşlanma, kanser yayılması ve anjiyogenez üzerindeki etkisiyle meme kanserojenezini modüle ediyor.

11. Havuç

Göğüs kanserinden kurtulan kadınlarda 2012 yılında yapılan bir araştırma, havuç suyunun karotenoid seviyeleri, oksidatif stres belirteçleri ve kandaki iltihap belirteçleri üzerindeki etkisine baktı.

Oksidatif stres, hastalığa neden olan serbest radikallerin vücuttaki antioksidanlardan daha fazla olması ve belirli kanserlerin ve diğer sağlık koşullarının riskini artırması durumunda ortaya çıkar.

Araştırmacılar, kandaki daha yüksek karotenoid seviyelerinin, daha düşük meme kanseri geri dönüş riski ile ilişkili olduğunu bildirdi.

Çalışma sırasında, katılımcılar 3 hafta boyunca günde 230 gr. havuç suyu tüketti. Çalışmanın sonunda, kadınlarda daha yüksek karotenoid seviyeleri ve oksidatif stres ile ilişkili daha düşük bir belirteç seviyeleri vardı.

Meme Kanseri Diyeti

Bazı besinlerin hastalıklarla savaşmaya yardımcı olduğunu ve meme kanseri riskini önleyebileceğini biliyoruz. Peki meme kanserini doğal olarak başka nasıl önleyebiliriz? Bu beslenme şekli ve yaşam tarzı faktörlerini “meme kanseri diyetinize” dahil etmek yardımcı olabilir.

Meyve ve Sebze Tüketin

Araştırmalar, göğüs sağlığınız için yapabileceğiniz en sağlıklı eylemlerden birinin daha fazla taze meyve ve sebze tüketmek olduğunu söylüyor. Bu besinler sadece lif, vitaminler, mineraller ve güçlü antioksidanlar gibi temel besinleri sağlamakla kalmaz, aynı zamanda kalorileri daha düşüktür ve bu da sağlıklı bir şekilde kilonuzu korumanıza yardımcı olur.

Yüksek Lifli Besinler Tüketin

Oncotarget’te yayınlanan sistematik bir inceleme ve meta-analiz, lifli besinlerin tüketiminin, özellikle menopoz sonrası kadınlarda, meme kanseri riskinin azalmasında önemli ölçüde payının olduğunu buldu. Bitkisel lif kaynaklarını yemek, göğüs kanseri diyetinin önemli bir parçasıdır.

Doğal Tatlandırıcıları Tercih Edin

Yapay tatlandırıcıların kanser riski üzerindeki etkilerini değerlendiren çalışmalar karışık sonuçlara sahip olsa da, tüketimin kanser riskini artırabileceğini gösteren sınırlı kanıt vardır. Ek olarak, yüksek şeker alımı, göğüs kanseri için önemli bir risk faktörü olan obezite ile ilişkilidir.

Doğal tatlandırıcılar, genel sağlık için daha doğru bir seçenektir. En sağlıklı şeker örneklerinden bazıları stevia, çiğ bal, akçaağaç şurubu ve hindistancevizi şekeri içerir.

Alkolü Bırakın

Araştırmalar, alkol sebebiyle oluşan göğüs kanserinin ölüm oranının büyük olduğunu göstermektedir. Araştırmacılara göre, 2012 yılında dünya çapında tahmini 144.000 göğüs kanseri vakası ve 38.000 göğüs kanseri ölümü alkol sebebiyle olmuştur, bu vakaların %18.8’i ve bu ölümlerin %17.5’i hafif alkol kullanan kadınları etkilemektedir.

Fabrikasyon Süt Ürünleri Meme Kanseri Riskini Artırır!

Fabrikasyon süt ürünleri bağırsak mikrobiyomunuzun bileşimini değiştiren ve sistem genelinde iltihaplanmaya neden olan katkı maddeleri içerebilir. Ayrıca, yüksek yağlı süt ürünlerinin göğüs kanseri teşhisi sonrası daha yüksek ölüm riski ile ilişkili olduğunu gösteren bazı araştırmalar vardır.

Vücuda faydalı probiyotikler sağlamak için kültürlü süt ürünlerine bağlı kalmak çok daha iyidir.

İşlenmiş Tahıllar Meme Kanseri Riskini Artırır

İşlenmiş veya rafine edilmiş tahılları vücudun parçalaması çok zordur, bu nedenle bağırsak sorunlarına, iltihaplanmaya, geçirgen bağırsak sendromuna ve yanlış besin emilimine yol açabilir.

Dondurulmuş yemekler, makarnalar ve mağazadan satın alınan unlu mamuller gibi paketlenmiş ve işlenmiş yiyecekler yemek yerine, ev yapımı yemeklerde tam tahılları tercih edin. Kinoa, arpa, teff, darı ve yulaf gibi besinler harika seçeneklerdir.

Organik Gıdaları Tercih Edin

Organik olmayan besinler, sağlığınızı olumsuz yönde etkileyebilecek pestisitler ve herbisitlerden kaynaklanan zararlı kimyasallarla kirlenmiştir. Bu zararlı kimyasalları tüketmekten kaçınmak için, mümkün olduğunca organik yetiştirilen yiyecekleri satın alın.

Ayrıca otlakla beslenen, yerel olarak yetiştirilen etler satın alarak hormon ve antibiyotik içeren hayvansal ürünlerden kaçınabilirsiniz. Hormon ve antibiyotik içermediğini gösteren etiketleri olduğundan emin olmalısınız.

Bu tür organik olmayan besinler östrojen bozulmasını etkileyebilir ve göğüs kanseri gibi sağlık sorunları riskini artırabilir.

Kilo Vermek Meme Kanserinden Korur

Fazla kilolu veya obez olmak, menopoz sonrası meme kanseri için bir risk faktörüdür.

Kilo yönetimi, meme kanserini önlemede, rehabilitasyon ve iyileşmede son derece önemli bir rol oynar. Enflamasyonun biyolojik belirteçlerini azaltır ve yaşam kalitesini artırır. (16)

Düzenli Egzersiz

Araştırmalar, düzenli yapılan fiziksel aktivitelerin meme kanseri riskini azalttığını ve hayatta kalma oranlarını artırdığını gösteriyor. (17) Vücudunuzu her gün hareket ettirmek göğüs sağlığı için önemlidir. Dışarıda yürüyüşler, hafif koşu, yoga, pilates, yüzme, bisiklete binme ve ağırlık kaldırma fiziksel aktivitelerden bazılarıdır.

Meme kanserinden koruyan yaşam değişikliği

  • Yeterince uyumak
  • Dışarıda vakit geçirmek
  • Sigarayı bırakmak
  • Yağsız, organik proteinler yemek
  • Sağlıklı yağları kullanmak

Meme Kanseri Riskler ve Yan Etkiler

Göğüs sağlığınıza fayda sağlayan yiyeceklerle dolu besleyici bir diyet uygulamanın yanı sıra sigara içmemek, toksik maruziyeti azaltmak ve yeterince uyumak gibi kanserin önlenmesi için önemli olan başka faktörler de vardır.

Bu besinler vücudunuzun sağlığını korumasına veya kendini iyileştirmesine yardımcı olur ancak bunları dengeli ve sağlıklı bir beslenme şekliyle desteklemelisiniz.

Reklam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu