Sağlık | Beslenme | İlaçsız Doğal Tedavi

0 Kan Grubu Diyeti Nasıl Yapılır?

0 kan grubu olan kişiler, A ve B kan grubu olan kişilerden farklı bir dizi özelliğe sahiptirler. Farklı hastalıklara karşı hassasiyetleri vardır. Farklı yiyecekler yemeli ve farklı şekilde egzersiz yapmalıdırlar.

Bazı insanlar sürekli olarak sağlık sorunları ile boğuşurken bazı insanlar hayatları boyunca hiç hasta olmadan sağlıklı, canlı bir yaşam sürmektedir. Tükettiğiniz gıdalar ve takviyeler, kan grubunuza bağlı olarak hücrelerinizle etkileşime giren lektinler içerir. Bu bir kan grubuna faydalı olan besinlerin neden diğer kan grubu hücrelerine zararlı olabileceğini açıklar. Dr. Peter D’Adamo, Kan grubuna göre diyetin nasıl yapılabileceğini detaylı şekilde kitabında açıklamaktadır.

Diyet Tüyoları İçin Tıklayınız

0 kan grubu, iki karşıt kan grubu antikoru taşıyan tek tür kan grubudur. İnsanlarda ortaya çıkan yaygın hastalıkların birçoğunun diğer kan grubu türlerini simüle eden antijenlere sahip olması nedeniyle, bu antikorlar 0 kan grubuna sahip insanların hayatta kalmalarını sağlıyordu. Bu sebeple, yaygın olarak bir transfüzyon komplikasyonu olarak kabul edilen şey, 0 kan grubuna sahip kişiler için yararlı bir savunma mekanizmasıydı.

Kan Grubu Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız

0 kan grubuna sahip kişiler ülser ve tiroid bozuklukları gibi hastalıklara daha yatkındır. 1950’li yıllarda, 0 kan grubuna sahip kişilerin yaklaşık iki katından daha fazlasının ülser rahatsızlığının olduğu keşfedilmiştir. Bu bulgular o zamandan şimdiki zamana da aynı şekilde devam etmektedir. [1*]

AB Kan Grubu Diyeti Nasıl Yapılır? Öğrenmek İçin Buraya Tıklayınız
Ab Kan Grubu Diyeti Nasıl Yapılır?
0 Kan Grubu Özellikleri

0 Kan Grubu Özellikleri

0 kan grubuna sahip insanlar yüksek mide asidine sahiptirler ve ülser gibi mide hastalıklarına yakalanma eğilimindedirler. 0 kan grubunun daha önemli başka bir özelliği daha vardır. 0 kan grubu, hem protein hem de yağ içeren besinleri sindirmek için çok gelişmiş bir sindirim sistemine sahiptir. Bunun sebebi, sindirim sistemi tarafından kullanılan iki kimyasalın, bağırsak alkalin fosfataz adı verilen bir enzimin ve ApoB48 adı verilen bir Lipoproteinin, 0 kan grubuna sahip kişilerin sindirim sistemine yüksek oranda salgılanmasıdır.

Bu sindirim faktörleri, 0 kan grubuna sahip olan kişilerin hayvansal ürünlerdeki kolesterolü daha verimli bir şekilde metabolize etme yeteneğini büyük ölçüde arttırmaktadır. Aynı zamanda sindirim yollarını iyileştirme ve kalsiyumun daha iyi çözünmesini sağlamak gibi özellikleri bulunmaktadır. Ancak bu özelliklerin bir de negatif yönleri bulunmaktadır.

0 kan grubunda yenilen besinler, basit karbonhidratlara, özellikle tahıllardan elde edilen, daha basit bileşenlere sahip yağlara ve trigliseritlere dönüştürülür. Pek çok tahıl lektin adı verilen ve 0 kan grubuna sahip kişilerin bağışıklık sistemi çalışmasını hızlandırabilen ve istenmeyen iltihaplanma ve otoimmün rahatsızlıklara sebep olan reaktif proteinler içermektedir. [2*]
A Kan Grubu Diyeti Nasıl Yapılır? Öğrenmek İçin Tıklayınız

0 Kan Grubu Diyeti İle Stres Yönetimi

0 kan grubuna sahip kişilerde, aşırı öfke nöbetleri ve hiperaktivite gibi karakterize sorunlar bulunmaktadır. 0 kan grubunun sahip olduğu hormonlar manik epizod oluşturabilecek kadar ciddi bir kimyasal dengesizlik yaratabilmektedir.

0 kan grubu olan kişiler aşırı yorgun, depresif veya sıkıldığında yıkıcı davranışlar sergileme eğilimindedirler. Kötü alışkanlıklar konusunda da savunmasızdırlar. Örneğin; kumar oynama, heyecanlı ya da tehlikeli aktiviteleri yapma isteği, risk alma, madde bağımlılığı gibi birçok kötü alışkanlığı içerebilmektedir.

0 kan grubu insanların aşırı stresten kaçınmaları için Dr. D’Adamo, yağsız ve et ağırlıklı 0 kan grubu diyetinin uygulanmasını önermektedir. 0 kan grubuna sahip kişilerin çok fazla sebze ve meyve tüketmemeleri gerektiğini, sindirim ve sağlık sorunları yaratacak buğday ve süt ürünlerinden kaçınmalarının 0 kan grubu olan kişilerin sağlıkları açısından daha faydalı olabileceğini söylemektedir.

Ek Bilgi: Dr. D’Adamo, 0 kan grubu olanların kafein ve alkolden uzak durması gerektiğini de belirtmektedir. Kafein 0 kan grubu olan kişilerde, zaten yüksek olan adrenalin ve noradrenalin seviyesini daha da yükseltebileceğini söylemektedir.,

Eliminasyon Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Öğrenmek İçin Youtube Videomuzu İzleyebilirsiniz.

0 Kan Grupları İçin Egzersizler

0 kan grubu olan insanlar, kardiyovasküler ve kas-iskelet sistemini zorlayan hızlı ve düzenli egzersizleri yapmalıdırlar. Fiziksel egzersiz yapmak, 0 kan grubu olan kişilerin bedensel sistemleri için bir tonik görevi görmektedir. Bu egzersizler sayesinde vücutta nörotransmitter aktivitesi artmaktadır.

Düzenli egzersiz yapan 0 kan grubuna sahip kişiler bu sayede streslerini ve duygularını kontrol altına almayı öğrenebilirler. 0 kan grubuna sahip kişilerin, diğer kan gruplarına göre daha fazla fiziksel egzersiz yapmaları gerekmektedir. Fiziksel sağlıkları ve duygusal dengeyi kurabilmeleri için düzenli olarak egzersiz yapmalı şarttır.

Dr. D’Adamo 0 kan grubu olan kişilerin haftada 3 ila 4 kez düzenli fiziksel aktivitede bulunmaları gerektiğini söylemektedir. En iyi sonucu alabilmek için, haftada en az 4 kez 30-45 dakika aerobik yapmaları gerektiğini de belirtmektedir. Eğer egzersiz yapmaktan sıkılıyorsanız haftada 2 veya 3 kez egzersiz yapabilir, aktivite günlerinizi istediğiniz şekilde ve sürekli olarak değiştirebilirsiniz.

B Kan Grubu Diyeti Nasıl Yapılır? Öğrenmek İçin Tıklayınız
0 Kan Grubu Diyeti Nasıl Yapılır?
0 Kan Grubu Diyeti Faydalı Gıdalar

0 Kan Grubu Diyeti Faydalı Gıdalar

 • Kırmızı et: dana, sığır, koyun, yabani (yağlı olabilir), balık
 • Zeytinyağı, keten yağı, ceviz, ceviz yağı
 • Kavrulmamış kabak çekirdeği, enginar, brokoli, hindiba, marul, çiğ ıspanak, roka, maydanoz, yeşil yapraklı sebzeler, pazı, turp (bilhassa karaturp), kırmızı pancar, kabak, bal kabak, soğan, sarımsak
 • Zencefil, safran, kırmızı pul biber, keçiboynuzu (tohum ile beraber) köri (zerdeçal), kimyon, kuşburnu, mercanköşk, ıhlamur, keten tohumu
 • İncir, üzüm (bilhassa kara üzüm), erik, mürdüm erik, kiraz, vişne, greyfurt ve suyu, karadut, karpuz, mango, bal (gerçek), soda (maden su), yeşil çay

0 Kan Grubu Diyeti Zararlı Gıdalar

 • Karışık et (salam, sucuk, sosis gibi); süt ve ürünleri (Faydalı gıdalar listesindekiler hariç)
 • Buğday ve ürünleri (bilhassa tip 405–550), mısır ve ürünleri
 • Rafine olmuş sıvı yağlar (zeytin ve keten yağı hariç), piyasa zeytinleri, hazır turşular
 • Dondurma, kavrulmuş ve bekletilmiş kuru yemiş, yerfıstığı, kahve, siyah çay, buğday ve mısır nişastası
 • Portakal, aloe vera
 • Karnabahar, ketçap, domates salçası, şarap sirkesi, bayat yiyecekler, hazır yiyecek ve içecekler, tatlandırıcı, glikoz, früktoz, mide ve bağırsaklarda gaz oluşturan yiyecekler.

0 Kan Grubu Diyeti Ara Sıra Yenebilen Gıdalar

 • Tavuk, hindi eti, taze yumurta
 • Tereyağı, ara sıra kaymak, kefir, yoğurt, beyaz peynir, eski kaşar, tulum peyniri, koyun ve keçi peyniri, (peynirler haftada 1–3 defa olabilir)
 • Susam ve ürünleri, kestane, fındık, badem ve badem yağı, çam fıstığı
 • Her çeşit lahana (bağırsaklarda gaz yapan hariç), börülce, barbunya, beyaz semiz fasulye, yeşil fasulye, patlıcan, kereviz, her meyve ve sebze (yasaklanmış olanlar hariç), doğal zeytin
 • Nohut, pirinç ve ürünleri, karabuğday ve çeşitleri, çavdar ve çeşitleri, nişasta buğday (eski Türk buğdayı) çeşitleri ve zararlı besinler listesine girmeyen yiyecekler.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.