Sağlık | Beslenme | İlaçsız Doğal Tedavi

Candida Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Candida mantarı (Candida albicans) ağız, bağırsak ve vajinada (vajinal / genital kandidiyaz) bulunan en yaygın bakteri enfeksiyonu türüdür. Cildi ve diğer mukoza zarlarını etkileyebilir. Bağışıklık sistemi iyi çalışıyorsa, bu tür bakteri enfeksiyonu ciddi sorunlar çıkarmaz. Fakat, bağışıklık sistemi düzgün çalışmıyorsa, candida enfeksiyonu, kalp veya beyin çevresindeki kan ve zarlar dahil olmak üzere vücudun diğer bölgelerine geçerek ciddi candida semptomlarına neden olabilir. Buna invaziv kandidiyaz denir.

Candida mantarı, birçok kimyasal ilaca dirençli olduğu bilimsel verilerle kanıtlanmış ve ciddi hastalıklara sebep olmaktadır.

Candida kötü değildir, onu kötü yapan çok fazla olmasıdır. Vücutta iyi ve kötü bakteriler dengede olmak zorundalar yani bakterilerin toplamında vücutta %80 iyi, %20 sini kötü bakteri oluşturur. Kötü olanlar çoğaldığı zaman sorun o zaman başlar.

Candida (tam ismi Candida albicans) doğal olarak beden üzerindeki iç yüzeylerde (ağız, bağırsak, vajina) bulunan bir mantar türü. Candida aslında zararlı bir mantar değil. Doğal olarak vücut yüzeylerinde bulunuyor. Ayrıca bağırsaktaki emilim ve sindirim süreçlerine yardım ediyor. Yani eğer doğru sayıda candida mantarına sahipseniz onları size çalışması için kullanırsınız. Fakat bağışıklık sistemi tarafından kontrol edilenden fazla miktar çıkarsa durum değişiyor ve candida bir hastalık halini alıyor.

Candida Nedir?

Candida Albicans, vücutta normal seviyelerinde ise sorun olmaz hatta besin emilimine ve sindirime yardımcı olur. Aşırı çoğaldığında ise, candida belirtileri görülürü. Sindirim sisteminde, kontrol altına alınmadığında, bağırsak zarının duvarını parçalar ve kan dolaşımına karışır. Bu durum, diğer zararlı toksinleri sisteminizde serbest bırakır ve geçirgen (sızdıran) bağırsak sorununa sebep olur. Geçirgen bağırsak için daha fazlasını oku.

Candida Mantarı Nedir?

Vücudunuzun doğal pH dengesi bozulduğunda, candida mantarının çoğalması başlar. Candida mantarı hayatınızı etkileyen candida belirtileri yaratabilir. Candida Albicans mantarı, enfeksiyonla mücadelede sağlıklı bakteriler ve düzgün çalışan bağışıklık sistemi için gereklidir.

Candida mantarı (aşırı mantar çoğalması), candidanın sisteminizde kontrolden çıkması demektir. Candida semptomlarına ek olarak, ciddi bir bakteri enfeksiyonu yaşayanlar, çeşitli gıdalara karşı yeni hassasiyetler, alerjiler veya intoleranslar geliştirdiklerini görebilirler. Bu gıdaların başında, glüten, süt ve ürünleri, yumurta ve mısır gelmektedir.

Candida mantarı belirtilerinin bir kısmı şunlardır:

 • Ağız kokusu
 • Bilinç bulanıklığı
 • Yorgunluk
 • Cinsel isteksizlik
 • Dilde beyaz doku
 • Eklem ağrıları
 • Hormon dengesizliği
 • İdrar yolu enfeksiyonları
 • Kronik sinüzit ve alerji problemleri
 • Mide ve Bağırsak sorunları (gaz ve şişkinlik)
 • Tatlıya aşerme
 • Düşük bağışıklık sistemi

Candida Mantarı Şikayetleri

Aşağıdaki şikayetlerden üç veya daha fazlasını yaşıyorsanız Candida mantarı çoğalmanız var demektir.

 • Ankilozan spondilit, haşimato tiroidi, romatoid artrit, ülseratif kolit, lupus, psöriyazis (sedef hastalığı), sklerodermi ya da multipleskleroz gibi bir otoimmün hastalığım var.
 • Ayak mantarı, saçkıran ya da ayak tırnağı mantarı gibi cilt ya da tırnak mantarı enfeksiyonlarım var.
 • Kronik yorgunluk ya da fibromiyaljiden şikayetçiyim veya sürekli yorgunum.
 • Şişkinlik, kabızlık ya da ishal gibi sindirim sorunlarım var.
 • Konsantre olmakta güçlük çekiyorum, hafızam zayıf, dikkatimi toplayamıyorum, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun yanında bilinç bulanıklığı sorunlarım var.
 • Egzama, psöriyazis (sedef hastalığı), ürtiker, gül hastalığı ya da açıklanamayan döküntü gibi cilt sorunlarım var.
 • Çabuk sinirleniyorum ve/veya sık sık ruh hali değişiklikleri, anksiyete ya da depresyon yaşıyorum.
 • Vajinal mantar enfeksiyonum oluyor, rektal kaşıntı ya da vajinal kaşıntı yaşıyorum.
 • Mevsim alerjilerim oluyor ya da kulaklarım kaşınıyor.
 • Şekere ve rafine karbonhidrata aşeriyorum.

Özellikle kendinizi aşırı mantar çoğalması dolayısıyla tedavi ediyorsanız, tansiyonunuzu ve kan şekeri seviyelerinizi daha sık ölçtürmeniz gerekir. Çoğu hastanın yüksek tansiyon ve yüksek kan şekeri için aldığı ilaçların, eliminasyon diyetini yaşam şekli olarak devam ettirdiklerinde bıraktığı gözlemlenmiştir.

Candida Sebepleri

Fazla şeker tüketimi, rafine karbonhidratlar ve alkol gibi gıdalar candida mantarına sebep olan birçok olası sebepten bir kaçıdır. Ayrıca, aşağıdaki 6 farklı sebep, candida mantarını tetiklemektedir.

Antibiyotikler

Candida Mantarı Sebepleri antibiyotikler
Candida Mantarı Sebepleri antibiyotikler

Vücudunuzda bulunan iyi bakteriler sindirimden ve candidayı kontrol altında tutmaktan sorumludur. Bağışıklık sisteminizdeki kötü bakterileri öldürmek veya geçmeyen enfeksiyonla savaşmak için kullanılan antibiyotikler sadece kötü bakterileri öldürmezler, yararlı bakterileri de öldürürler.

Doğum Kontrol Hapları

Candida Mantarı Sebepleri doğum kontrol hapları
Candida Mantarı Sebepleri doğum kontrol hapları

Antibiyotiklerin akisne, doğum kontrol hapları doğrudan bakteri enfeksiyonuna veya candida mantarına sebep olmaz. Doğum kontrol hapı kullananların, rafine şekeri fazla tükettiğinde ve akabinde antibiyotik kullanmaya başladığında, doğum kontrol hapları sistemini olumsuz yönde etkileyerek candida çoğalmasına sebep olabilir.

Bazen, kadınlar doğum kontrol haplarını kullanmaya başladıklarında, mantar enfeksiyonlarının tetiklendiğini fark etse de, ilk enfeksiyonu atlattıktan sonra, doğum kontrol haplarını tekrar kullanmaya başladıklarında, candida yerleşip çoğalabiliyor.

Astım İlaçları

Candida Mantarı Sebepleri Astım İlaçları
Candida Mantarı Sebepleri Astım İlaçları
 

Astım ilacı (Kortikosteroid inhalanlar) kullanan astım hastaları, ağızda candida mantarı riski altındadır. Astım spreyi kullananlar, her kullanımdan sonra mutlaka ağızlarını çalkalamaları zorunludur. Ağızda candidate tespit edilirse, hindistancevizi yağı veya iki damla esansiyel karanfil yağı ile gargara yapabilirler.

Kanser Tedavileri

Candida Mantarı Sebepleri Kanser Tedavileri
Candida Mantarı Sebepleri Kanser Tedavileri

Pubmed’de yayınlanan araştırmaya göre, invaziv kandidiyaz, kanserin ve tedavisinin yaygın ve ciddi bir komplikasyonudur. Kemoterapi ve radyasyon kanserli hücreleri ve tümörleri öldürmek için işe yarayabilir, fakat bağışıklık sistemini zayıflattığı için, candida çoğalmasını tetikler, ayrıca doğal ve iyi olan bakterileri de öldürür.

Diyabet (Şeker Hastalığı)

Candida Mantarı Sebepleri Diyabet
Candida Mantarı Sebepleri Diyabet
Tip 1 veya Tip 2 diyabet hastalarında, ağız ve diğer mukozalardaki şeker seviyeleri, şeker hastası olmayan diğer kişilere göre daha yüksektir. Candida mantarı şeker ile beslenir, diyabetli kişilerde candida çoğalması riski daha yüksektir.

Zayıflamış Bağışıklık Sistemi

Candida Mantarı Sebepleri Zayıf Bağışıklık Sistemi
Candida Mantarı Sebepleri Zayıf Bağışıklık Sistemi

Bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerin, candida mantarı riski daha yüksektir. Bu durum, bebekleri, küçük çocukları, yaşlıları, HIV / AIDS teşhisi konulanları ve diğer inflamatuar ve otoimmün hastalıklarıyla ilgilidir.

Candida Testi

Candida mantarı teşhisi zordur. Candida mantarı testi ve teşhis etme yöntemleri şunlardır:

 • Dışkı testi
 • Serum testi
 • Candida DNA testi
 • Dışkı PCR testi
 • Mikrobiyal organik asit testi

Candida Belirtileri Nelerdir?

Candida mantarı, kişilere göre farklı belirtiler gösterir. Candida sorununuz olduğundan şüpheleniyorsanız aşağıdaki candida belirtilerini dikkatli okumanızı tavsiye ederiz.

Kronik Yorgunluk

Candida Mantarı Belirtileri Kronik Yorgunluk
Candida Belirtileri Kronik Yorgunluk

Kronik yorgunluk, baş ağrısı, eklem ağrısı, hafıza ve konsantrasyon zayıflığı ve boğaz ağrısı gibi diğer candida semptomlarının eşlik ettiği bir hastalıktır.

Uzun süre uyuduğunuzda bile halen uykunuz varsa candida çoğalmasından kaynaklı kronik yorgunluk sendromu yaşıyorsunuzdur.

Candida çoğalması semptomlarından biri kronik yorgunluktur. Candida bakterisi, kronik yorgunluk sendromunun tek nedeni olmasa da, candidanın kronik yorgunluk sendromu yapmaktadır.

Önerilen Makale: Kronik Yorgunluk Tedavisi

Pisikolojik Dengesizlikler

Candida Belirtileri Pisikolojik Dengesizlikler
Candida Belirtileri Pisikolojik Dengesizlikler

Candidanın teşhis edilmesinin zor olmasındaki nedenlerden biri de, candida semptomlarının bir çoğunun pisikolojik bozukluklara benzemesidir. Candida belirtileri yaşayan kişiler, dramatik ruh hali değişimleri, anksiyete, sinir, depresyon ve hatta panik atak yaşayabilirler.

Önerilen Makale: Depresyon Doğal Tedavisi

Vajinal ve İdrar Yolu Enfeksiyonları

Candida Belirtileri Vajinal ve İdrar Yolu Enfeksiyonları
Candida Belirtileri Vajinal ve İdrar Yolu Enfeksiyonları

İdrar yolunda veya vajinada sürekli tekrarlayan enfeksiyon sorunlarının altında candida mantarı olabilir. Cinsel ilişki sırasında partnerlerin candidayı ileri geri yaparak yayabileceğinden dolayı, candida’nın cinsel yolla da bulaşabileceği unutulmamalıdır. Bayanlar, dar iç çamaşırı veya külotlu çoraplardan kaçınarak riski azaltabilir ve enfeksiyon durumunda sıcak su ile yıkamak ve sıcak banyodan kaçınmalıdırlar.

Önerilen Makale: İdrar Yolu Enfeksiyonu Doğal Tedavisi

Ağızda Pamukçuk

Candida Mantarı Belirtileri Ağızda Pamukçuk
Candida Belirtileri Ağızda Pamukçuk

Ağız pamukçukları, vajina dahil diğer mukoza zarlarını etkileyen, candida türünün neden olduğu mantar enfeksiyonudur. Sıklıkla, yukarıda anlattığımız oral kortikosteroidlerin kullanımından kaynaklanır. Tedavi edilmezse sindirim sistemi, akciğerler, karaciğer ve kalp kapakçıkları dahil olmak üzere vücuda yayılabilir.

Oral candida bulaşıcıdır. Yeni doğan bebekler, doğum sırasında, çocuklar oyuncaklarını paylaşarak, yetişkinler tükürük yoluyla alabilirler.

Sinüs Enfeksiyonları

Candida Belirtileri Sinüs Enfeksiyonları
Candida Belirtileri Sinüs Enfeksiyonları

Candida belirtilerinde sinüs enfeksiyonları da sık görülür. Sorunun nedenini ve kökenini belirlemek zor olabilir. Candida sinüsleri etkilediğinde, öksürük, geniz akıntısı, tıkanma, mevsimsel alerjiler ve genel grip benzeri semptomlar yaşanabilir. Sinüslerinizde bunlara benzer sorunlar yaşıyorsanız, candida mantarı olup olmadığınızı kontrol ettirmeniz gerekmektedir.

Bağırsak Sorunları

Candida Belirtileri Bağırsak Sorunları
Candida Belirtileri Bağırsak Sorunları

Bağırsak sorunları, candida belirtilerindendir. Sürekli gaz, geğirme, şişkinlik, kabızlık, ishal ve mide krampları, sindirim sisteminizdeki sağlıklı bakteri eksikliğinden kaynaklanıyor olabilir.

Kötü bakteriler (candida) çoğaldığında, sağlıklı bakteriler enfeksiyonla tek başına savaşamaz. Bağırsağınızdaki bakteriler dengesiz olduğunda buna disbiyoz denir. Birçok kişi, candida enfeksiyonunu etkili şekilde tedavi ederken kronik bağırsak rahatsızlığından rahatlama yaşar.

Beyin Sisi (Bilinç Bulanıklığı)

Candida Belirtileri Beyin Sisi (Bilinç Bulanıklığı)
Candida Belirtileri Beyin Sisi (Bilinç Bulanıklığı)

Pisikolojik sorunlar ve kronik yorgunluğun yanı sıra, bilinç bulanıklığı genellikle candida belirtileri olarak göz ardı edilmektedir. Candida mantarı, odaklanma sorununa, fiziksel koordinasyon zayıflığına, konsantre olma zorluğuna ve unutkanlığa neden olur.

Deri ve Tırnak Mantarı

Candida Belirtileri Deri ve Tırnak Mantarı
Candida Belirtileri Deri ve Tırnak Mantarı

Tırnak ve ayaklarda oluşan mantar enfeksiyonları, aynı candida türünden kaynaklanan yaygın mantar enfeksiyonlarıdır. Devam eden enfeksiyonlar, candida çoğalma sorununuz olduğunun işareti olabilir.

Hormonal Dengesizlik

Candida Belirtileri Hormonal Dengesizlik
Candida Belirtileri Hormonal Dengesizlik

Hormonal dengesizlik candida çoğalması belirtilerindendir. Her türlü enfeksiyonun, erken menopoz, adet öncesi gerginlik (PMS), cinsel istekte azalma, migren, endometriozise, ödem, ruh hali değişimlerine ve istenmeyen kilolara neden olabileceği bilinmelidir.

Candida çoğalmasında, vücudunuz iltihaplanır ve sindirim sisteminin ötesine yayılmasına neden olur. Candida, östrojeni taklit ederek ciddi bir hormonal dengesizliğe yol açabilir.

Candida Tedavisi

Candida tedavisini aşağıda yazdıklarımız gibi yapmalısınız, zararlı gıdaları tütkememeye özen göstermelisiniz. Candida tedavisi ve Candida diyetinden önce, Bağırsak tedavi makalemizi buradan mutlaka okuyunuz. Candida tedavisi için şimdi biraz daha derine inerek Candida mantar temizliği için neler yapmalıyız onlara göz atalım.

Candidayı Aç Bırakın

Candida mantarının sevdiği yiyeceklerden uzak durduğunuzda mantarlar ölmeye başlayacaktır. Candidası olanlar bu gıdalardan uzak durmalı:

 • Gluten
 • Alkol
 • Kuru meyveler
 • Fermente yiyecekler (elma sirkesi hariç)
 • Şeker
 • Rafine karbonhidratlar

Candida diyetinde de bu yiyecekler tüketilmez. Bu yiyecekler candidanın en çok beslendiği gıdalardır. Bunları beslenmeden çıkarıyoruz.

Candida mantarı temizliğinde, bağırsaklarınızda azalan iyi bakteriler yerine, fermente sebzelerde ve kefirde bulunan sağlıklı probiyotiklerin vücuda eklenmesiyle, kötü bakteriyi vücutta kontrol altına almak kolaylaşır.

Candidayı Temizleyin

Candida mantarını vücuttan temizlemek için 3 gün sadece sebze suyu karışımı veya 5 gün buharda pişirilmiş sebzeler tüketebilirsiniz. 2 seçenekten birini veya iki seçeneği de sırasıyla uygulayabilirsiniz. Bizim size tavsiyemiz iki seçeneği de uygulamanız olacaktır. 

Sebze Suyu Karışımı (3 gün)

Soğan, sarımsak, kereviz, lahana, deniz tuzu ve biraz sudan oluşan sebze suyu karışımı yapın. Bütün malzemelerin hepsini birlikte kaynatın ve süzün, suyu soğuğa yakın ılıtın, gün boyunca ılık suyu yudumlayın.

Vücudunuzdaki tüm toksinleri atmaya yardımcı olmak için bol su içmelisiniz. Bu uzun süreli bir temizlik olmasa da, gerektiğinde birkaç haftada bir tekrarlanabilir. Ayrıca, buharda pişirilmiş sebzeler için başlangıç ​​olarak da kullanılabilir.

Candida Tedavisi Buharda Pişirilmiş Sebzeler (5 Gün)

Şeker, tahıl, meyve, nişasta ve alkol de dahil, bu gıdaları beş gün tüketmeyerek, candida tedavisi için büyük ilerleme kaydedebilirsiniz.

Çoğunlukla buharda pişmiş taze, organik sebzeleri tüketin. Şeker artışı sağlayan ve candidayı besleyebilecek havuç, turp, pancar, tatlı patates ve beyaz patates gibi nişastalı sebzelerden uzak durun. Candida ve diğer bakterileri, sisteminizden temizlemeye yardımcı olmak için günlük en az 2 lt olmak üzere bol bol su için.

Bu süre zarfında, günde bir defadan fazla olmamak kaydıyla, yapraklı yeşilliklerden (marul gibi) veya acı yeşillerden (pazı gibi) yapılan ve üzerine biraz hindistancevizi yağı ve elma sirkesi (veya limon suyu) eklenmiş salatalar yiyebilirsiniz .

Yukarıdaki candida temizliklerinden herhangi biri sırasında, toksinleri toparlamak ve bunları sisteminizden etkili bir şekilde çıkarmak için bentonit kili kullanabilirsiniz.

 

Candida Diyeti
Candida Diyeti

Candida Diyeti

Candida diyetinden önce hazırlık olarak candida temizliğinde anlatılan sebze suları ve buharlanmış sebzeleri tüketiniz. Temizleme aşamasından sonra diyet aşamasına geçmeniz candida tedavisini hızlandıracaktır.

 1. Candida diyetinde öncelikle, candidanın sevdiği gıdaları terk etmekle başlamaktadır. Bunların arasında şeker, alkol ve rafine karbonhidratlar vardır. Aynı zamanda bu gıdalar, bağışıklık sistemini de zayıflatmaktadır. Bu gıdalar tüketilmediğinde bağışıklık sisteminiz güçlenecek ve candida tedaviniz mükemmel olacaktır.
 2. Candida diyetinde ikinci adım, temizleme aşamasında çıkardığımız gıdaların yerine, havuç, tatlı patates, ıspanak, lahana ve kuşkonmaz gibi organik sebzeleri eklemektir.

Sıcak nişastalı sebzeler candida mantarını vücuttan temizlemek için dalağı destekler. Bu sebzeler temizleme aşamasında yenmemelidir.

Candida Diyetinde Yenecek Gıdalar

Dalağı besleyen sebzeler:

 • Tatlı patates
 • Patates
 • Bezelye
 • Maş fasulyesi
 • Mercimek
 • Barbunya
 • Azduki fasulyesi
 • Havuç

Şeker isteğinizi tatmin eden ana karbonhidrat kaynaklı gıdalar:

 • Pancar
 • Balkabağı
 • Spagetti kabağı
 • Kabak
 • Sarı kabak

Candida diyeti az tüketilecek gıdalar

 • Kinoa
 • Mısır
 • Arpa
 • Teff
 • Sorgum
 • Amarant

Gibi bazı tahıllar aşırı nemli bağırsakları kurutmaya yardımcı olabilir, bu tahıllardan fazla olmamak kaydıyla günde bir porsiyon yemek, candida mantarı olan birçok insan için işe yarayabilir.

Aynı durum, günde bir defadan fazla tüketilmemesi gereken soğuk yiyecekler için de geçerlidir. Bu nedenle, salata yediğiniz gün bağırsak dostu bir smoothie tüketmeyin. Candida, bağırsağı en çok besleyen sıcak gıdalarla iyileşir.

 

Herhangi bir yiyecekte olduğu gibi, candida durumunda da yediğiniz tüm gıdalardan sonra, hissettiğiniz durumları gözlemlemeniz önemlidir.

Aşağıdaki nişastalı gıdalardan yedikten sonra mide rahatsızlığı yaşarsanız bu gıdaları tüketmeyin:

 • Mısır
 • Bezelye
 • Yaban havucu
 • Patates
 • Kabak

Nişastalı gıdalar yerine bu gıdaları tüketin:

 • Marul
 • Kuşkonmaz
 • Brokoli
 • Karnabahar
 • Salatalık
 • Ispanak
 • Mantar
 • Soğan
 • Biber
 • Domates

Günlük küçük bir porsiyon meyve yiyebilirsiniz. Bal, akçaağaç şurubu, stevia gibi doğal tatlı gıdaları bir müddet tüketmemenizi tavsiye ederim.

Candida Diyeti Probiyotik Gıdalar

Candida diyetinde tüketeceğiniz probiyotik gıdalar, iyi bakterilerin çoğalmasını sağlar, iştahı düzenler, rafine karbonhidrat ve şekerlere olan isteğinizi azaltmaya yardımcı olur.

Fermente sebzeler, bağırsakları korumaya yardımcı olan mikroflora içerir. Düzenli fermente gıdaların tüketimi, bağışıklık sistemini iyileştirmeye yardımcı olarak vücut da candida için daha az yaşanabilir ortam sağlar.

Kimchi ve lahana turşusu gibi probiyotikler, şekersiz yaban mersini suyunun yanı sıra diyetinize iyi katkılar sağlar, çünkü candida’nın gelişmesini zorlaştıran asidik bir ortam yaratırlar. Vücudunuzun sağlıklı bir denge kurmasına yardımcı olmak için, günde yarım bardak lahana turşusu, kimchi veya diğer fermente sebzeler tüketin.

Kombucha: Candida test tüpü çalışmalarında, yeşil çayla hazırlanan Kombucha çayının, siyah çayla hazırlanan kombucha çayından, daha fazla antibakteriyel özellik gösterdiği gözlemlenmiştir. Her iki çayda candida temizliği için kullanılabilse de yeşil çay daha yüksek etkiye sahiptir.

Probiyotikler: Lactobacillus gibi probiyotikler Candida büyümesini azaltabilir ve enfeksiyonlara karşı koruma sağlayabilir.

Kültürlü süt ürünlerinden, tercihen keçi sütü kefiri kullanın, çünkü sağlıklı  probiyotik besinler sisteminizdeki candidayı etkili bir şekilde öldürebilir.

Elma sirkesi: Candida temizliği için izin verilen tek sirke elma sirkesidir çünkü candida temizliğinde tahrip edici özelliği vardır. Faydalı Elma sirkesi nasıl yapılır? Daha detaylı bilgi.

Candida Tedavisinde En Etkili Gıdalar

Araştırmalar, candida çoğalmasına yol açan candida türü Candida albicans’ın, candida için en çok kullanılan, tüm antifungal ilaçlara dirençli olduğunu göstermektedir. Candida temizliğinde candidanın sevmediği hatta onları tahrip edip yok eden gıdaları diyetimize ekliyoruz.

Kükürtlü Sebzeler

Lahana (kırmızı, beyaz, kara), turp, brokoli, brüksel lahanası, şalgam, tere, roka. Bu sebzeler glukozinolat denilen kükürt içeriğine sahip bir madde içermektedirler. Bu madde keskin ve acımsı tadı veren maddedir. Ancak asıl önemi verdiği tattan ziyade sindirildiğinde oluşan indoller, izotiyosinatlar, tiyosinatlar gibi bileşiklerinin gösterdiği anti-bakteriyal ve anti-kanser özelliklerinden gelmektedir. Candida gelişimini durdurur.

 • Temizleme aşamasında, hindistancevizi yağı ile karıştırılmış birkaç damla karanfil yağı veya lavanta yağı kullanarak, candidayı temizlemeye yardımcı olabilirsiniz. Bu uçucu yağlar güçlü olduğu için, yalnızca 10 gün veya daha kısa süreyle dahili olarak alınmalıdır. Fazla alınmamalıdır.
 • Ayrıca ağızdaki pamukçuklar için, bir çorba kaşığı hindistancevizi yağı ile üç damla karanfil yağımı 20 dakika ağızda çalkalayın.
 • 2 yaşın altındaki çocuklara karanfil yağını dahili kullanmayın. Hamileyseniz veya emziriyorsanız, karanfil yağını dahili kullanmadan önce doğal sağlık uzmanınıza danışın.

Sarımsak

Sarımsakta, Candida mantarına karşı etkili, antifungal bir madde olan alisin bulunur. Alisin bileşimi mantarı yok edip çoğalmasını önler. Her gün akşam yatmadan önce 1 tane küçük bir diş yutarak başlayıp, gün geçtikçe 5 taneye kadar çoğaltılabilir. 15 gün kullanıp ara verilmelidir. Soyup çatlattıktan sonra 5-10 dk bekletmek alisin maddesini artırır. Sarımsak hakkında daha fazla bilgi.

Karanfil

Karanfildeki esansiyel yağ öjenol çok güçlü antifungaldır. Candida mantar hücrelerinin gelişmesini önler. Karanfil iki şekilde kullanılabilir, Günde 3-5 tane karanfil iyice çiğneyerek yutulur. Veya bir çorba kaşığı karanfil bir su bardağı dolusu soğuk suya eklenir, kısık ateşte kaynayana kadar ısıtılır, 8-10 saat demlendikten sonra süzülür. Her gün bir yudum alınır ağızda dolandıra dolandıra eritilir ve yutulur. Karanfil yağı, tırnak mantarında çok etkilidir.

Tarçın

İnflamasyonla savaşta vücudun yardımcısıdır. Candida mantar hücrelerini tahrip eder. Karaciğerdeki tıkanıklığa, rahim ve böbrek hastalıklarına iyi gelir. Vücut sistemlerinin çalışmasındaki düzensizliği giderir, atar damarları ve özellikle kalp damarlarını açar.

Tarçın günde 0,5-1 çay kaşığından fazla kullanılmamalıdır. Üçüncü derecede ısıtıcı ve kurutucu olduğu için her gün kullanılmaz. 1-3 haftalık kürler halinde ve haftada 1-2 defa çay, kahve ve yemeklerde kullanılabilir. Tarçın alırken kabuk tarçını tercih etmek gerekir.

Zencefil

Mide ve ince bağırsakları kuvvetlendirmek ve kan dolaşımını canlandırmak için zencefil kullanılır. Glutatyon düzeyini destekler ve karaciğerin detoksuna yardım eder. İçerdiği shogaol, gingerol ve zingeron bileşikleri mantara karşı etkilidir. Mideyi ısıtıp kuvvetlendirir, hazmı kolaylaştırır, bağırsakları güçlendirir, kusmayı önler, midedeki balgamı parçalar ve iltihabı kurutur. Kan basıncını normalleştirir, kan dolaşımını uyarır, terletir ve ateşi düşürür. Yemeklerde ufak doğranarak kullanılır.

Taze zencefil, kabuğunu soymadan katı meyve sıkacağı ile sıkılır ve ilk iki hafta boyunca, her gün bir çorba kaşığı olmak üzere küçük yudumlarla içilir.

Zeytinyağı

İçerdiği polifenoller güçlü antioksidandır ve Candida tedavisine yardımcı olur. Oleik asit bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, inflamasyonda etkilidir. Zeytinyağı içildiğinde, karaciğeri yumuşatır ve temizler, safrayı arttırır, karaciğer ağrılarını giderir, karaciğeri çalıştırır, sarılığı iyileştirir, bağırsakları rahatlatır, mideyi kuvvetlendirir, mide yaralarını kapatır, bağırsaklardaki kurt ve solucanları düşürür, basuru yok eder, damarları açar, kolesterolü ve kandaki şekeri düşürür, bağışıklığı artırır. Hem içilir ve hem de lavman yapılırsa, bağırsak tıkanıklığını geçirir.

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı, laurik asit bakımından yüksektir ve birçok test tüpü çalışmasında Candida enfeksiyonlarıyla savaştığı gösterilmiştir. Hem yenerek hem de topikal uygulama da candidayı temizleme özelliği vardır.

Antibakteriyal kaprik ve lorik asitler, Candida mantarını öldürme özelliği ile beraber çoğalmasını da engeller. Hastalıklara karşı tam bir kalkandır: İdrar yolu enfeksiyonlarına, diş eti hastalıklarına ve apselere neden olan bakterileri ve mantarları öldürür.

Grip, HIV, Tifo ve diğer enfeksiyonlu hastalıklara neden olan virüslerle savaşır. Bağırsaklardaki parazitleri engeller ve bağırsak hareketlerini düzenler. Diğer bağırsak hastalıkları olan, ülser, kolit, huzursuz bağırsak ve chron gibi hastalıkların etkisini azaltır.

Reflüye iyi gelir ve atakları yatıştırır. Kemik ve kasları kuvvetlendirir. Kalp ve damar sağlığını korur.

Not: Kan grubu A (rh-/+) ve 0 (rh-/+) olanların hindistan cevizine karşı hassasiyeti olabilir, çok az ölçü kullanıp denenmeli, rahatsız ederse kullanılmasın.

Günlük alınması gereken miktar 1-3 yemek kaşığı kaşığı yeterli, sade olarak da tüketebilirsiniz hatta 1 kaşığı, 15-20 dakika bütün diş ve damaklara değecek şekilde ağızda gezdirip ağzınızı temizleyebilirsiniz. Sonrasında tükürünüz.

Limon

Limonda bulunan yağlar anti-mantar özelliği taşır. 1-3 limonun suyu sıkılıp, su ile karıştırılarak her sabah aç karnına içilirse şifadır. Kandaki PH dengesini sağlar, alerji, egzama ve mantara karşı çok iyidir.

Karaciğerin detoks işlevine yardım eder. Yüksek tansiyonu, ateşi ve şekeri düşürür. İltihabı kurutur, balgamı yumuşatarak akciğerlerden söker, kilo vermeyi ve hazmı kolaylaştırır. Özellikle kan grubu “A” olanlara limon ve limon suyu çok faydalıdır. Limonu şekerle yemek zararlıdır, kan asidini yükseltir, kireçlenmeye, alerji ve mantara sebep olur. Sap tarafından sıkılan limon suyu ekşi değil, mayhoş olur.

Aloe Vera

Aloe vera jeli, ağızdaki candida mantarını engeller ve enfeksiyonları önler. Aloe Vera hakkın da fazla bilgi.

Nar

Bir test tüpü çalışması, nar meyvesindeki bileşiklerin, candida çoğalmasında etkisini göstermiştir.

Ksilitol

Ksilitol (xylitol) çalışmasında, ksilitolün, candida ile savaşmaya yardımcı olarak candidanın yüzeye yapışmasına ve enfeksiyona sebep olan etkisini azalttığını göstermektedir.

Kurkumin

Tüp çalışmaları, kurkumin maddesinin candida mantarını temizlediğini ya da en azından çoğalmasını durdurduğunu göstermektedir. Zerdeçal ve biraz karabiberle kurkumin alımınızı sağlayabilirsiniz.

Candida Takviyeler

Candida diyetiyle beraber bütçenize uygun aşağıdaki özelliklerde takviyeler kullanabilirsiniz.

Devedikeni Takviyeleri

Karaciğerinizi reçeteli ilaçlardan (steroidler, doğum kontrolü, antibiyotikler ve diğerleri), çevre kirliliği, ağır metaller ve hem kemoterapi hem de radyasyon kalıntılarından arındırmaya yardımcı olur. Yukarıda bahsedildiği gibi, bazı reçeteli ilaçlar ve kanser tedavileri candida aşırı büyümesine yol açabilir. Candida diyeti ile birlikte devedikeni, vücudunuzun iyileşmesine ve candida’nın gelişmeyi bıraktığı bir ortam yaratmasına yardımcı olabilir.

C Vitamini Takviyesi

Adrenal bezlerin güçlenmesine ve bağışıklık sisteminizin yenilenmesine yardımcı olur. Günde iki veya üç kez 1.000 miligram C vitamini kullanabilir, günde toplam 2.000 ila 3.000 miligram alınabilir.

Balık Yağı Takviyesi

İfos standartı, triglesird formu ve epa+dha toplamı 1 kapsülde yaklaşık 1.000 mg olmasına dikkat edilmeli, günlük yemek sonrası 2.000 mg yani 2 kapsül alınmalı. Bir kapsülde o değerleri bulamazsanız, belirttiğimiz standartlara göre olan takviyeden günlük 2.000 mg ye denk gelecek şekilde kullanabilirsiniz. Balık (hamsi, istavrit, uskumru, sardalya) yenmişse o gün balık yağına ihtiyaç kalmaz.

Omega3

Omega3, mantar enfeksiyonlarında çok etkilidir. Bağışıklık sisteminde inflamasyon ile savaşan bileşimleri artırır, bağırsak duvarının bütünlüğünün korunmasında ve onarılmasında çok etkilidir. Mevsiminde küçük deniz balıkları yenebilir. Doğal deniz somonu en mükemmel Omega3 kaynağıdır fakat ülkemizde maalesef hepsi beslemedir, Norveç somonu olarak satılanlarda beslemedir. Omega3 için gerekirse doğru takviye kullanılabilir.

Q10 Koenzim Takviyesi

Sağlıklı beslenilmediğinde, vücudun enerji santralleri olan mitokondrileri destekleyen ve 35-40 yaşından sonra vücutta yeterince üretilmediğinden dolayı düşen KoEnzim için, 200 mg Q10 takviyesi balık yağından 2 saat sonra (zeytinyağı, biyoyararlanımı artırır) alınır. Kahvaltı sonrası alınabilir.

Candida Probiyotik Takviye

Bağırsaklardaki candida mantarını azalttığımız için onların yerine olması gereken yeni mikro organizmalar ekliyoruz. Probiyotikleri nereden elde edelim. Önceki paylaşımlarda da bahsettiğimiz gibi toprak tabanlı yani toprakta yetişen sebzelerde probiyotik mevcuttur fakat kullanılan suni gübre ve tarım ilacı probiyotiklerin oluşmasını ve yaşamasını engellemektedir.

Toprak tabanlı takviyelerde bulunan bakteriler

 • Basilus Clausii
 • Basilus koagulans
 • Basilus Subtilis

İçeriğinde bu suşların olduğu takviyeler kullanılabilir, günlük alınması gereken miktar sabah 25+ milyar akşam 25+ milyar olmalıdır.

Candida Tedavisi Uçucu Yağlar

Karanfil yağı, kekik yağı ve mür yağı vücuttaki candida da dahil olmak üzere çeşitli parazitleri ve mantarları öldürmeye yardımcı olur. Lavanta yağı ayrıca candida çoğalmasını engeller ve enfeksiyonun yayılmasını önlemede etkilidir.

Candida Tedavisinde Die-Off (İyileşme Krizi ) Belirtileri

Bakteri hücrelerinin içinde bulunan ve hücre parçalandığında salınan toksinlerdir. Bağışıklık sisteminin otoimmün tepkileri ve iltihabı artırmasına neden olurlar. Otoimmün tepkileri birtakım semptomlara ve hatta hastalıkları tedavi etmeye katkıda bulunabilirler.

Vücudunuzdaki candidayı hızla temizlemek, vücudunuza 80’den fazla farklı toksin salgılayan metabolik bir reaksiyon yaratır. Candida temizliğinde bu reaksiyona die-off denir veya Jarisch-Herxheimer reaksiyonu da denilmektedir. Candida temizliğinin ve candida diyetinin işe yaradığını nasıl anlarız?

Candida Temizlenmesi Nasıl Anlaşılır?

Candida temizlemesi kaç gün sürer? Candida ölme semptomlarını yaşamaya başladığınızda, bu kötü gibi görünse de sonucu iyidir, çünkü candida sizi terk etmeye başlamıştır. Die-Off semptomları genellikle 7-10 gün içinde geçer. 

 • Beyin fonksiyonlarında bozukluk
 • Baş ağrısı
 • Yorgunluk
 • Baş dönmesi
 • Şişkinlik, gaz, kabızlık ve mide bulantısı dahil bağırsak rahatsızlığı
 • Terleme ve ateş
 • Sinüs enfeksiyonu
 • Cilt değişimleri (yüz ile sınırlı değildir)
 • Grip benzeri semptomlar

Die-Off Semptomları için Karanfil Çayı Nasıl Hazırlanır?

Candida temizlenmesiyle birkaç hafta içinde, yaşadığınız diğer semptomlardan kurtulmanın yanı sıra enerji ve odaklanmada bir artış fark edeceksiniz. Die-off semptomları için karanfil çayı tercih edebilirsiniz.

 • 7-10 adet karanfil
 • 5-6 tane karabiber
 • 1 kabuk tarçın

Bütün malzemeler havanda dövülür. 1 litre kaynamış suya atılır, altı kapatılır, 15 dk demlenir. Ilık içilir.

Belirtileriniz geçtiğini gördüğünüzde, temizleme ve diyet tamamlandığında, protein ve yüksek lifli sebzeler açısından zengin bir diyet yemeye devam etmeli, tahılları, meyveleri, şekeri ve beyaz patates gibi yüksek nişastalı sebzeleri sınırlandırmalısınız. Vücudunuzun dengede kalmasına ve candidayı uzak tutmasına yardımcı olmak için fermente sebzeler ve kefir tüketmeye devam edin.

18 Yorumlar
 1. tülay diyor

  Ağız kokusu ,Bilinç bulanıklığı,Yorgunluk, Eklem ağrıları,Hormon dengesizliği, alerji problemleri,sindirim sorunları,zayıflamış bağışıklık sistemi,son olarak İdrar yolu enfeksiyonu ile uzun süredir mevcut sorunumun kaynağını buldum. Fakat bunu birebir yapabileceğimi sanmıyorum. Zaten hayatımda paketli gıdalar, hamur işi, abur cuburlara, fast food asla yer yoktur. Çoğunlukla sebze ağırlıklı, organik et balık tavuk, laktozsuz süt ya da keçi sütü içerim. Tatlı olarak kino ya da chia tohumu yulaf tatlısı meyvelerle hazırlarım. İşlenmemiş kuru yemiş tercih ederim. Hindistan cevizi ,zeytinyağını soğuk sıkım kullanırım. Bulgur, pirinç türevlerini yemem zorunlu olduğum zaman 1 yada 2 yemek kaşığı yerim. Bitki çayları düzenli tüketirim. Soğan,sarımsak, zencefil zerdaçal, organik salep bağışıklı sistemi için düzenli kullanırım. Ev tipi yoğurt, kefir içerim, hemen hemen her şeyi organik yada doğal almaya özen gösteririm 45 dk 1 saat ormanda yürüyüş yaparım ve daha fazlası bu kadar dikkatli olmam çevremde dalga konusu olmama çokça sebebiyet vermiştir. Bu hale nasıl geldiğimi asla anlamıyorum.

 2. Anonim diyor

  Paleo – Keto karışımı bir diyete başladım. Yani tahıl, gluten, laktoz veya kazein iceren şeyleri yemiyorum. Bol yeşillik, yumurta, zeytin ve sebzeler. Ara ara et ve balık oluyor akşamları. Takviye olarak sarımsak ekstraktı tablet ve berberis vulgaris alıyorum. Fonksiyonel tıp doktorları bazen antibiyotik ya da antifungal ilaç vwriyor ben bu takviyeleri onların yerine kullanıyorum süreci hızlandırmak adına. Ayrıca 2 günde 1 akşamları koşu antremanı yapıyorum. Şuan 1 hafta olmadı ve kendimi daha iyi hissediyorum. Son olarak yurtdışından garden of life markasının probiyotiğini aldım. Hexeimer sendromundan sonra hemen başlamayı düşünûyorum. Tekrar gaz olursa bırakıcam ozaman SİBO da var demek oluyormuş. Candida ve sibo erkekler mesane ve idrae yollarını çok rahatsız edebilir. Yani aptal bir doktora giderseniz size prostat bile diyebilir 🙂 bu yol ile kurtulanlar var. Darısı bize inşallah.

  1. İLAÇSIZ YAŞIYORUZ diyor

   Sonucu bizimle de paylaşın, ihtiyacı olanlar faydalansın 🙂

 3. Kerime Kaplan diyor

  29 yaşındayım ve karaciger yağlanması var ayrıca vücutta sedefte ye var ne önerirsiniz karaciğeri temizlemek ve sonrasında neye dikkat etmeliyim

  1. İLAÇSIZ YAŞIYORUZ diyor

   Mutlaka eliminasyon diyet yapmalısınız.

   Aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz.
   https://ilacsizyasiyoruz.com/saglik/eliminasyon-diyeti-5-haftalik-gida-lis/

 4. Taren diyor

  Thanks for sharing such a pleasant opinion, piece of writing is pleasant,
  thats why i have read it entirely

 5. microsoft.com diyor

  Super!

 6. Agustin diyor

  good post!

 7. Elif Şafak diyor

  Doktorum candida belirtisi olduğunu söyleyince hızlı şekilde aksiyon alarak araştırmaya başladım. Buradaki yazıları okudum ve candida hakkında daha detaylı olarak her şeyi öğrendim. Burada bir sorum var acaba bu diyet listesi gerçekten işe yarıyor mu? Candida yediğimiz yemeklerden dolayı mı çıkıyor?

 8. Hakkı Resul diyor

  Gerçekten okuduktan sonra bendekilerinde candida olduğunu fark ettim. Bunun için belirttiklerinize dikkat edeceğim. Teşekkürler

 9. Sevde diyor

  Merhabalar ben 3 senedir sürekli tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu ve vajinal mantar ile uğraşıyorum.Yukarıdaki sayılan belirtilerden neredeyse hepsi ben de vardı.Burada yazılanlara elimden geldiğince uygun beslendim.Hindistan cevizi yağı ve bu beslenme şekli ile vajinal mantarım tamamen bitti Allaha çok şükür .Kullandığım ilaçlar alerji yaptığı için bu yöntemi denedim .Kendinizi deneyerek başlayın sonuçta ambalajlı ürünlerden uzak durup listedeki sebzelerden yeseniz bile faydasını muhakkak görürsünüz

  1. İLAÇSIZ YAŞIYORUZ diyor

   Bu mükemmel haber Sevde hanım. İnanın bizi nasıl memnun ettiğinizi bilemezsiniz. Sağlıklı yaşam işte bu kadar basit. Herhangi başka bir rahatsızlığınız varsa web sitemizde ki diğer içeriklere de göz atmanızı çok isteriz. Bizimle özel mesaj yoluyla da istediğiniz zaman iletişime geçmekten lütfen çekinmeyiniz.

 10. Büşra Erdek diyor

  2 yıl önce aynı hastalıkğa yakalandım. şimdi okuyunca anılarım aklıma geldi kim hazırladıysa çok başarılı hazırlamış. söylemeden geçmeyeyim dedim. bu arada şunuda belirteyim çaylar herkese iyi gelmeyebilir. alerjilerinize dikkat edin

 11. Ünal Kulakoğlu diyor

  Korkunç gaz oluyor aç veya tokkende sarmısak yiyemiyorum muazzam gaz yapıyor ve burun tıkanması had safhada uyurken genizde atamadığım ufak balgamsı bir madde oluşuyor ve burun bandı ile uyumaya çalışıyorum tıkanmalar uyku konforunu korkunç bozuyor uykumu genellikle 4 saat olarak uyuyorum.Ayrıca sanırım Sibo da mevcut bende Sibo için de ne yapabilirim.Yaş 61 ve 16 senedir bu rahatsızlıklar mevcut bende 96 kiloyum 13 sene önce 95 kilodan 60 kiloya düşmüş 8.5 ay ishal gezmiştim.Ve kan değerlerim düşmüştü ve libido dahil ereksiyonla ilgili de13 senedir problemler yaşıyorum!.Teşekkürler ederim!…

  1. İLAÇSIZ YAŞIYORUZ diyor

   Geçmiş olsun.
   Öncelikle beslenmenizi düzeltmelisiniz.
   Zararlı olan paketli ambalajlı gıdalardan, hazır gıdalardan uzak duracaksınız.
   15-20 gün gluten, süt ve ürünlerini tüketmeyin kendinizde deneme yapın. 20 gün sonra bize tekrar yazın, size ek olarak yapmanız gerektiğini söyleriz. Şimdilik sadece gluten ve süt ürünlerini terk edin.

   1. Cengiz diyor

    Hocam bendede koronavirus hastaligimdan sonra ,unal beyin dedigi sikayetler,gaz haric meydana geliyor,burun tikanmasindan dolayi bende burun bandi kullaniyorum,genizde surekli balgamsi biseyler var,sabah kalktigimda agzim doluyor,surekli gece uyaniyorum,agzim doluyor.midem agriyor surekli.antepsin surup kullandim acildi biraz eskiye gore ama duzelmiyor.bu arada eskiden sulu yemek yiyodum aksamlari,onlari biraktim hafif kati yemekler yemeye basladim.biraz iyi oldum.onuda belirteyim.iki ogun yemek yiyorum,kahvalti(zeytin peynir sut(yumurta bal tereyag yiyodum ayaklarda karincalanma hissettim geceleri,biraktim,gecri,yemiyorum simdi))aksam ogunu ise tavuk ,kasarli yumurtali tost,karadeniz peynirli yumurtali pide,ve bazende cayeli kurufasulye yiyorum.bu sekilde daha iyi hissediyorum kendimi.sizin onerebileceginiz baska bisey varmi?sizin eleminasyon sistemini surekli uyguluyorum.ama midemdeki bu olaydan kurtulamadim bir turlu?sanirim virusten kaynaklaniyor..

    1. İLAÇSIZ YAŞIYORUZ diyor

     Merhaba,
     Bizim eliminasyon programımızda bu saydığınız yemekler malesef yok. Yazdığınız şikayetlere baktığımızda bu şikayetlerin gluten ve sür ürünlerinden olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. 1 hafta tüketmeyerek kendinizi deneyebilirsiniz.

  2. İLAÇSIZ YAŞIYORUZ diyor

   Rica ederiz sağlıklı günler dileriz. İçeriklerimizden faydalanabildiyseniz ne mutlu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.