Sağlık | Beslenme | İlaçsız Doğal Tedavi

Kekik Yağı Faydaları

Kekik yağı, kekikten elde edilen esansiyel bir yağdır. Kekik nane ailesinin bir üyesidir. Thymus cinsinden çok yıllık bir bitkidir. 400’den fazla alt türü vardır.

Kekik, eski Yunanlarda tütsü, eski Mısırlılarda ise mumyalamada kullanılmaktaydı. Günümüzde ise yemeklerde, tıbbi olarak ve aromaterapide kullanılmaktadır.

Mutfakta kullanmak amacı ile en çok üretilen türü Thymus vulgaris’tir. Yapısında bulunan uçucu yağlar nedeni ile birçok sağlık yararı vardır. Bu faydalar Akdeniz’de yıllardır bilinmektedir.

Kekik yağının şifalı bir bitki olduğu antik çağlardan beri bilinmekte ve kullanılmaktadır. Bir çoğumuz kekiğe mutfakta aşina olsak da kekik ve kekik yağının önemi mutfaktaki kullanım alanından çok daha fazlasıdır.

Kekiğin tıbbi özellikleri taze çiçek ve yapraklarının damıtılmasıyla elde edilen uçucu yağlardan gelmektedir. Kekik yağı antibakteriyel, hipertansif, antiseptik, sakinleştirici özelliklere sahiptir.

Kekik yağı bilinen en güçlü antioksidanlardan biridir. Kekik yağı bağışıklık, sinir, sindirim, solunum gibi pek çok sistemin sağlığına katkı sağlar.

Kekik Yağı Nasıl Yapılır?

Kekik yağı, kekik bitkisinin taze çiçek ve yapraklarının buhar yoluyla damıtılması sonucu elde edilmektedir. Bu yöntem su buharı destilasyonu olarak adlandırılmaktadır.

Damıtma işlemi basitçe su buharı ile karışımın ısıtılarak içerisindeki bileşenleri ayırma yöntemidir. Su buharı ile damıtma işlemi özellikle bitkilerden uçucu yağların elde edilmesinde kullanılmaktadır.

Kekik yağı yapılışı:

Evde kendiniz de kekik yağı yapabilirsiniz. Kekik yağı şu şekilde yapılır:

 • Bir avuç taze kekiği, iyice yıkayın ve kurulayın.
 • Kuruladığınız kekikleri bir havan yardımı ile iyice ezin
 • Kekik yaprakları ezildikten ve yapısındaki yağlar açığa çıkmaya başladıktan sonra, orta ateşte yanan bir tencereye ezilmiş kekikleri ekleyin.
 • Tencereye 1 fincan yağ (zeytinyağı, badem yağı, Hindistan cevizi yağı) ekleyin.
 • Karışım kaynayana kadar 5 dakika ısıtın.
 • Soğuyan karışımı bir cam kaba alarak muhafaza edebilirsiniz.

Buradaki en önemli nokta kekik yağını nasıl muhafaza edeceğinizdir. Kekik yağı diğer esansiyel yağlar gibi ısıya ve ışığa karşı hassastır. Bu nedenle kekik yağını koyu renkli bir cam kapta veya normal bir cam kapta gün ışığı almayacak şekilde ve serin bir yerde muhafaza etmeniz gerekmektedir.

Kekik Yağının Faydaları

Kekik yağı eski çağlardan beri şifalı bir bitki kabul edilmektedir ve sağlığa olumlu etkilerinden faydalanılmaktadır. Kekik yağının sağlık etkileri yapısında bulunan uçucu yağlardan kaynaklanmaktadır. Kekik yağı COVID-19 ile gündemde fazlasıyla yer almaya başlamış ve satışları artmıştır. Bu durum insanlarda, kekik yağı ne işe yarar, kekik yağı faydaları nelerdir gibi konularda fazlasıyla merak uyandırmıştır.

İşte kekik yağı faydaları:

Enfeksiyonu Önler, Doğal Antibiyotiktir

Kekik yağı antibakteriyel, antiviral ve antifungal özelliklere sahiptir.

Kekik yağının, çeşitli enfeksiyonların tedavisi veya önlenmesinde antibiyotiklere rakip olabilecek kadar güçlü bir uçucu yağ olduğu kanıtlanmıştır. (1)

2011 yılında yürütülen bir araştırmada; ağız, solunum ve genitoüriner sistem enfeksiyonları olan hastalardan 120 farklı bakteri türü alınmış. Kekik yağının bu 120 bakteri türüne etkisi test edilmiş. Deney sonuçlarına göre, kekik yağı tüm klinik suşlara karşı son derece güçlü bir aktivite göstermiş. Detaylı bilgi

Kan Dolaşımını Artırır

Kekik yağı, vücudumuzdaki dolaşımı iyileştirmeye yardımcı olabilir. Bu da oksijene ihtiyaç duyan bölgelere kan akışını artırır. Bu durum kanın pıhtılaşma olasılığını düşürerek kan akışını hızlandırabilir. Kaynak

Solunum Sorunlarını Tedavi Eder

Kekik yapraklarından elde edilen kekik yağı doğal bir öksürük ilacı olarak kullanılmaktadır. Yapılan bir çalışmada, kekik ve sarmaşık yapraklarının birlikte kullanımı, öksürük ve akut bronşitin semptomlarını hafifletmeye yardımcı olmuştur. (2)Aynı zamanda burnunuz tıkalı iken kekik yağı koklamak solunum yollarını açmaktadır.

Kekik Yağının Cilde Faydaları

Kekik yağının yara ve yara izlerini iyileştirebildiği, akne görünümünü azaltabildiği ve cildi nemlendirebildiği için cilt üzerinde kullanımı çok popülerdir. Kekik yağındaki antiseptik özellikler ve antioksidan uyarıcıların, cildin daha temiz, sağlıklı ve genç görünmesini sağlayabildiği belirtilmektedir. Daha fazla bilgi

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Kekik yağının uçucu bileşenlerinden bazıları, antibakteriyel ve antifungal özellikleriyle bağışıklık sistemini güçlendirebilir. Bu durum, kekik yağını hem vücut içinde hem de dışında etkili kılar. Kekik yağının antioksidan özelliği de serbest radikal hasarını azaltmaya yardımcı olmaktadır. (3)

Kolesterolü Düşürmeye Yardımcı Olabilir

Yapılan araştırmalar, kekik yağının kolesterolü düşürmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Yapılan bir çalışmada, otuz iki katılımcıya her yemekten sonra 25 ml kekik yağı verildi. Hafif yüksek kolesterolü olan 48 kişilik bir gruba ise kolesterollerini düşürmek için diyet ve yaşam tarzı tavsiyesi verildi.

Çalışmadan üç ay sonra, kekik yağı verilenlerde, diyet ve yaşam tarzı tavsiyesi verilenlere göre daha düşük kötü kolesterol ve daha yüksek iyi kolesterol seviyeleri tespit edilmiştir. (4)

Kaygıyı Hafifletir

Kekik yağı, bir aromaterapi yağıdır. Stres giderici özelliği vardır. Kekik yağı koklamak veya göğsünüze ve boynunuza biraz seyreltilmiş kekik yağı uygulamak, stres seviyenizi düşürmenize yardımcı olabilir ve daha pozitif hissetmenizi sağlayabilir. İnceleyin

Diş Sağlığını Destekler

Antibakteriyel ve antiseptik özellikleri ile kekik yağı, ağızdaki bakterileri öldürmenin doğal bir yoludur. Bu sayede ağız ve dişlerdeki enfeksiyonları önleyebilir.

Ağrı Kesici Özellik Gösterir

Kekik yağının, ağrı kesici özelliği olduğu düşünülmektedir. Başa sürüldüğünde baş ağrısına iyi gelmektedir. Seyreltmeden kullanmayınız.

Yapılan bir çalışma, ağrı kesici kapasitelerini görmek için, standart ağrı kesiciler ve kekik yağı da dahil olmak üzere uçucu yağları test etmiştir.

Kekik yağının, farelerde ağrıyı önemli ölçüde azalttığı bulunmuştur. (5)

Bağırsak Sağlığını İyileştirebilir

Kekik bağırsak sağlığına fayda sağlayabilmektedir.

İshal, ağrı ve şişkinlik gibi bağırsak semptomları bağırsak parazitlerinden kaynaklanabilmektedir.

Yapılan bir çalışmada, parazit nedeniyle bağırsak semptomları yaşayan 14 kişiye günlük 600 mg kekik yağı verildi. Altı hafta süren tedavi sonrasında, tüm katılımcılar parazitlerde azalma yaşadı ve katılımcıların %77’si tamamen iyileşti. Kaynak

İlginizi çekebilir: Bağırsak Tedavisi

Kekik Yağı Saça Faydaları

Kekik yağı kan akışını hızlandırdığı için saçların hem daha hızlı uzamasını sağlayabilir hem de dökülmesini önleyebilmektedir.

Yapılan bir çalışma kekik yağı ile tedavi edilen deneklerin %44’ünün saç dökülmesinde bir iyileşme yaşadığını gösterdi. (6)

Vücutta bakterilerin üremesini engellediği için kekik yağı egzama ve kepeğe karşı etkilidir.

Kekik Yağı Neye İyi Gelir

Kekik yağının antibakteriyel, antifungal, antimikrobiyal özellikleri onu vücutta pek çok sistemde etkili kılmaktadır. Bu özellikleri ile kekik yağı vücuttaki birçok bakteri, mantar, enfeksiyon ile savaşabilmektedir.

Kekik yağı nelere iyi gelir:

 • Ayak mantarı
 • Öksürük
 • Boğaz ağrısı
 • Diş eti iltihabı
 • Soğuk algınlığı
 • Mide ekşimesi
 • Sivilceler
 • Eklem ağrıları
 • Kabızlık
 • Sinüzit
 • Ağız kokusu
 • Sindirim problemleri

Kekik Yağı Nasıl Kullanılır

Kekik Yağı Nasıl Kullanılır
Kekik Yağı Nasıl Kullanılır

Kekik yağını gündelik yaşamınıza ekleyerek, bu yağdan alabileceğiniz faydayı artırabilirsiniz.

Kekik yağı daima seyreltilerek ve 10 günü geçmeyecek şekilde kullanılmalıdır. Uzun süre kullanımı ile ilgili yeterli çalışma yoktur.

 • Yoğun bir günün ardından ılık banyo suyunuza 2 damla kekik yağı eklemek hem sizi rahatlatacak hem de yorgunluğunuzu azaltacaktır.
 • Ağız gargarası olarak kullanmak için kullanacağınız suya 2 damla kekik yağı ekleyip gargara yapabilirsiniz.
 • Adet dönemindeki ağrıları hafifletmek için, zeytinyağına 2 damla kekik yağı ekleyerek karın bölgenize masaj yapabilirsiniz.
 • Burun tıkanıklığında, sıcak suya 2 damla kekik yağı ekleyip buharını soluyabilirsiniz.
 • Ayak mantarları için 5 damla kekik yağı eklediğiniz sıcak suda ayaklarınızı bekletebilirsiniz.
 • Enfeksiyonları ve kızarıklıkları azaltmak için bu bölgeye 2 damla kekik yağı sürebilirsiniz.

Kekik Yağı Zararları

Fazla kekik yağı kullanmanın zararları ve yan etkileri ile ilgili daha çok çalışmaya ihtiyaç vardır. Bununla birlikte kısa süreli, normal gıda miktarlarında tüketildiğinde yetişkinler için güvenlidir.

 • Sindirim sistemini bozma gibi bir yan etkisi görülebilmektedir. Eğer böyle bir etki görürseniz kekik yağını almayı bırakmanız gerekmektedir.
 • Hamilelik ve emziklilik döneminde kekik yağı almanın olası etkileri ile ilgili yeterli kanıt yoktur. Bu alanda daha çok çalışmaya ihtiyaç vardır.
 • Kekik yağı bazı kişilerde cilt tahrişlerine neden olabilmektedir. Bu nedenle kekik yağını önce cildinizin küçük bir kısmında denemeniz faydalı olacaktır.
 • Nane ailesindeki bitkilere alerjisi olan bireylerin kekik yağına da alerjisi olabilmektedir.
 • Kekik vücutta östrojen hormonu gibi davranabilmektedir. Bu nedenle östrojen yüksekliğiniz veya bununla ilintili bir hastalığınız var ise kekik yağı kullanmamalısınız.
 • Çok miktarda kekik tüketmek kanama riskini artırabilmektedir.
 • Kanın pıhtılaşmasını yavaşlattığı için kanama bozukluğu olanlar kekik yağı kullanmamalıdır.
 • Hamile ve emziklilerin, tiroid hastalarının kekik yağı kullanımı güvenli bulunmamaktadır.
 • Tansiyonu olan bireylerin, kekik yağı tüketiminden kaçınması gerekmektedir.
 • Düzenli ilaç kullanan bireylerin kekik yağı kullanmadan önce doktorlarına danışmaları gerekmektedir.

Kekik Yağı Fiyatı

Kekik yağı fiyatını merak edenler için kekik yağını hangi formda aldıkları önem arz etmektedir. Kekik yağı kapsül ve sıvı formda satılmaktadır.

Kekiğin acı tadını sevmeyenler kapsül formunu tercih edebilir. Ancak kekik yağının sıvı formu, kapsül formuna göre nispeten daha ucuzdur.

Kekik yağı kullanıp kullanmamanız gerektiğini öğrenmek ve sizin için en iyi kekik yağını seçebilmek için bir sağlık uzmanına danışmanız faydalı olacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.