Reklam
Uçucu Yağlar

Sedir Ağacı Yağının 14 Faydası, Sedir Ağacı Nelere İyi Gelir?

Reklam

Sedir ağacı yağı, içeriğindeki bileşenler sayesinde insan sağlığına oldukça yararlı olan uçucu bir yağdır. Sedir ağacı yağı, spazm giderici, mantar önleyici, idrar söktürücü, iltihap önleyici, yatıştırıcı özelliklere sahiptir. [1*]  Bu özellikleri sayesinde cilt sorunları, saç dökülmesi, enfeksiyonlar, stres gibi pek çok sağlık sorunu için faydalı olmaktadır.

Aynı zamanda küf oluşumunu engelleme, güve gibi zararlı böcekleri evinizden uzaklaştırma gibi şaşırtıcı birçok özelliği bulunmaktadır. [2*] Odunsu bir kokusu olması nedeniyle parfümlerde kullanımı tercih edilmektedir. Bununla birlikte böcek öldürücü ilaçlar, kolonya, şampuan gibi ürünlerde de bileşen olarak kullanılmaktadır. Mukaddes Kitapta (Bible) koruma, bilgelik ve bolluk kaynağını simgeleyen sedirlerden de sık sık söz edilmektedir.

Reklam

Sedir Ağacı Yağı Nedir?

Sedir ağacı yağı, sedir ağaçlarının iğnelerinden, yapraklarından, kabuğundan ve meyvelerinden elde edilen esansiyel bir yağdır. Esansiyel maddeler vücut tarafından üretilemez bu nedenle dışardan alınması gereklidir. Uçucu sedir ağacı yağı, buhar damıtma, karbondioksit damıtma ve soğuk presleme dahil olmak üzere çeşitli tekniklerle elde edilebilmektedir. Sedir ağacı yağının ana bileşenleri, alfa-sedren, beta-sedren, cedrol, seskiterpenler, thujopsen ve widdrol’dür. Bu bileşenlerin sağlık üzerine olumlu etkileri oldukça fazladır. [3*]

Sizi Gün İçinde Daha Enerjik ve İyi Hissettirecek Doğal Detoks İçeceği Tarifi İçin Youtube Videomuzu İzleyebilirsiniz.

Sedir Ağacı Yağı Ne İşe Yarar? Sedir Ağacı Yağı Nasıl Kullanılır?

Sedir ağacı yağının içerisindeki bileşikler sayesinde kullanım alanı çok geniştir ve sağlık faydaları nedeniyle evinizde mutlaka bulunması gereken bir yağdır.

İşte sedir ağacı yağı faydaları:

Egzama Semptomlarını İyileştirir

Egzama, çatlayabilen kuru, kırmızı, kaşıntılı cilt belirtilerine neden olan yaygın bir cilt hastalığıdır. Esansiyel sedir ağacı yağının egzamada görülen kuruluk ve iltihabı azalttığı bilinmektedir. Sedir ağacı yağını, bir taşıyıcı yağ ile enfeksiyonlu ve kaşınan bölgeye sürerek veya beş damla sedir ağacı yağı ile banyo yaparak günlük rutininize dahil edebilirsiniz.

Reklam

Egzama Tedavisi Nasıl Yapılır? Tıkla ve Öğren

Saç Dökülmesini Azaltır

Esansiyel sedir ağacı yağı saç köklerini uyararak ve dolaşımı artırarak saç büyümesine katkıda bulunmakta ve saç dökülmesini yavaşlatmaktadır. Saç dökülmesi, saç incelmesi gibi saç sorunları için sedir yağı tavsiye edilmektedir. Bu yağı hindistan cevizi yağı gibi bir taşıyıcı yağ ile saç derinize masaj yaparak uygulayabilir ve durulamadan önce 30 dakika bekletebilirsiniz. Kekik, biberiye ve lavanta yağları ile sedir ağacı yağı saç derisine uygulanmıştır, yedi aylık tedaviden sonra saç dökülmesi olan kişilerin %44’ünde dökülmeyi azalttığı gösterilmiştir. [4*]

Saç Dökülmesi ve Kepek Doğal Tedavisi Nasıl Yapılır? Hemen Tıkla

Saç Derisinin Kurumasını Önler 

Sedir ağacı yağı saç derisini uyararak ve buradaki kan dolaşımını hızlandırarak pul pul dökülen ve kurumuş saç derisini iyileştirmektedir. Sedir yağını, iki damla Hindistan cevizi yağı ile karıştırarak kafa derinize sürüp beş dakika boyunca ovalamalısınız ve 30 dakika bekletip daha sonra yıkamalısınız.

Antiseptik Özellik Gösterir 

Sedir ağacı yağı, cilt üzerindeki birçok olumlu etkisi nedeniyle dermatolojide kullanılmaktadır. [5*] Doğal bir antiseptik olduğu için, cilt sağlığını zarar verebilecek mikroorganizmaların gelişimini ve büyümesini engelleyebilmektedir. Yaraları dezenfekte etmek için bir taşıyıcı yağ ile deri üzerindeki kesiklere ve sıyrıklara uygulanabilmektedir.

Reklam

Artrit Semptomlarını Azaltır

Sedir yağı, doğal anti-inflamatuar özelliklere sahip olduğu için artritte görülen iltihaplanmayı giderebilmektedir.  Eklem ve kas ağrıları için kullanılan ağrı kesici kremler, sedir esansiyel yağı içermektedir. [6*]

Doğal Koku Giderici Etki Gösterir

Sedir ağacı yağı rahatlatıcı ve odunsu bir kokuya sahiptir. Ev içerisinde kullanıldığında havayı tazeler ve doğal bir koku giderici görevi görür. Sedir yağını doğal bir uçucu yağa veya vücut spreyine eklemek koku giderici özelliğinden faydalanmanız için yeterli olacaktır.

Sakinleştirici Etkisi Vardır

Araştırmalar, sakinleşmek ve rahatlamak için sedir ağacı yağının etkili olabileceğini göstermektedir.

Hayvanlar üzerinde yapılan bir araştırma, sedir yağının yatıştırıcı etkiye sahip olduğunu keşfetmiştir. [7*] Bu etkisi nedeniyle sedir ağacı yağını, uyku sorunlarını gidermek için yatmadan önce kullanmak faydalı olacaktır.

İdrar Miktarını Artırır

Sedir ağacı yağının içerdiği aktif bileşiklerin doğal idrar söktürücü özelliği olduğu bilinmektedir. [8*] Sedir ağacı yağı, vücuttan fazla suyun ve toksinlerin atılmasına yardımcı olduğu için idrara çıkma sıklığını artırmaktadır.

Odaklanmayı Artırır

Sedir yağının çocuklarda kullanılması, odaklanma ve öğrenme kapasitelerini büyük ölçüde artırmaktadır. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan 34 çocuğa üç uçucu yağdan biri (sedir ağacı, güve otu veya lavanta yağı) verilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre güve otu ve sedir ağacı yağı verilen gruplarda beyin aktivitesinde iyileşmeler görüldüğü ve hastalık semptomlarının azaldığı bulunmuştur. [9*]

Lavanta Yağı Faydaları Nelerdir? Öğrenmek İçin Tıklayınız

Öksürük Giderici Etki Gösterir

Sedir yağı spazm giderici özelliği sayesinde öksürüğü azaltmaya yardımcı olabilmektedir. Öksürüğünüzü azaltması için taşıyıcı bir yağ ile(örneğin zeytinyağı) karıştırılmış iki damla sedir yağını göğsünüze ve boğazınıza sürerek bir dakika boyunca ovalamalısınız.

Böcek Kovucu Etkisi Vardır

Sedir yağının zararlı haşereleri uzaklaştırdığı bilinmektedir. Yağı suda seyrelterek cildinize püskürtmek, doğal bir böcek spreyi etkisi göstererek açık havada rahat etmenizi sağlayabilir. Haşereleri mobilyalarınızdan uzak tutmak için mobilyalarınıza seyreltilmiş sedir ağacı yağı da püskürtebilirsiniz.

Bir çalışma, sedir yağının aktif bileşeni olan cedrolün kullanımının, kene ve karıncalara karşı güçlü kovucu etki gösterdiğini ve keneler üzerinde doza bağlı olarak ölümlere neden olduğunu bulmuştur. [10*] Kırmızı sedir yağının elbise güvesi larvalarını öldürdüğü bilinmektedir. Esansiyel sedir ağacı yağını pamuğa sürüp dolabınızın içine koyabilirsiniz.

Gerginliği Giderir 

Sedir ağacı yağı sakinleştirici özelliği sayesinde gerginlik ve kronik stresin azaltılmasına yardımcı olmaktadır. Zihin üzerinde yatıştırıcı ve sakinleştirici bir etkiye sahiptir, kas ağrısını ve cilt tahrişini azaltmaktadır. Sedir yağının kokusunun, parasempatik aktiviteyi ve serotonin üretimini artırarak uykuyu geçişi kolaylaştırabileceği gösterilmiştir. [11*]

Yapılan bir çalışma sedir yağının farelerde yatıştırıcı etki gösterdiğini ve uyku oranlarını artırdığını bulmuştur. [12*]

Mantar Enfeksiyonlarını Önler

Esansiyel sedir ağacı yağı, mantar patojenlerini ve mikroorganizmaların neden olduğu gıda zehirlenmesini önlemektedir. Yapılan bir çalışma, sedir yağının ağız enfeksiyonlarından sorumlu bakteri ve mayaların kontrolünde kullanılabilecek etkili bir yağ olduğunu bulmuştur. [13*]

Bu çalışma ayrıca tarçın yağı, limon otu yağı, karanfil yağı ve okaliptüs yağının da mantar önleyici özelliklere sahip olduğunu göstermektedir.

Candida Mantarı Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir? Buraya Tıklayınız

Akne Tedavisine Yardımcı Olur 

Sedir yağı, antiseptik özelliği nedeniyle kronik bir cilt sorunu olan akne tedavisinde kullanılabilmektedir.

Yapılan bir çalışmada, akne hastasının cilt temizliğine sedir ağacı yağı eklenmesinin akne kontrolünde fayda sağladığı bulunmuştur. [14*] Akneleri doğal yollarla iyileştirmek için, her gece yüz yıkama ürününüze bir damla sedir ağacı yağı eklemeyi deneyebilirsiniz.

7 Doğal Yağ İle Sivilce Tedavisi Nasıl Yapılır? Kaynak

Sedir Ağacı Yağı Yan Etkileri

Sedir ağacı yağı sadece harici olarak kullanılmalıdır yani sadece vücut derisinde kullanılabilmektedir. Sedir ağacı yağını dahili olarak tüketmek güvenli değildir. Sedir yağı vücut içine alınırsa, kusma, mide bulantısı, susuzluk gibi yan etkiler görülebilir ve sindirim sistemine zarar verebilmektedir.

Hamile kadınların sedir ağacı yağını kullanımı önerilmemektedir. Emziren annelerin, tıbbi bir hastalığı olanların veya ilaç kullananların bu yağı kullanmadan önce mutlaka doktorlarına danışmaları gerekmektedir.

Sedir ağacı yağı yüksek yoğunluklarda kullanıldığında cilt tahrişine neden olabilmektedir. Sedir yağını cilt üzerinde kullanmadan önce her zaman bir taşıyıcı yağ (Hindistan cevizi yağı, zeytinyağı gibi)ile seyreltilmesi gereklidir. Bu yağı kullanırken gözler, mukoza zarları gibi hassas bölgelere sürmekten kaçınılmalıdır. Tüm uçucu yağlarda olduğu gibi, sedir ağacı yağının da çocukların ve evcil hayvanların ulaşamayacağı yerlerde saklanması gerekmektedir.

Reklam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu