Reklam
Uçucu Yağlar

Mandalina Yağı Faydaları Nelerdir?

Reklam

Mandalina Yağı Nedir? Binlerce yıllık geleneksel Çin tıbbına dayanan bir geçmişe sahip olan mandalina, tüm narenciye yağlarının en tatlısı ve en sakinleştiricisi olarak bilinir. Peki bunun sebebi nedir? Mandalina yağı çok hafiftir ve birçok iyileştirici etkisi bulunmaktadır. Örneğin mandalina yağı akneyi azaltmaya, cildi aydınlatmaya, uykusuzluğu gidermeye, yağlı cildin, yara izlerinin ve yaşlılık lekelerinin görünümünü ve stresi azaltmaya ve kırışıklıkları en aza indirmeye yardımcı olur. Fakat sağladığı yararların hepsi bunlarla sınırlı değildir.

Mandalina yağının faydaları saymakla bitmez. Mandalina yağı, geçirgen bağırsak sendromu gibi bağırsak sorunlarına yardımcı olma, antiseptik etki gösterme, lenfatik sistemi uyarma ve hatta gaz giderme gibi daha da fazla iyileştirici özelliğe sahiptir. Kulağa oldukça şaşırtıcı geliyor, değil mi? Peki mandalina yağı bunu nasıl yapabiliyor?

Reklam
Sık Yemek Yemenin Zararları Nelerdir? Polifaji Nedir? Detaylı Bilgi İçin Youtube Kanalımızı Ziyaret Edin.

Mandalina Yağı Faydaları

Mandalina yağının faydaları oldukça fazladır. Mandalina yağı baştan aşağı vücudunuzdaki birçok derde deva olmaktadır.

Akne, Çatlak ve Yara İzlerini Azaltır

Mandalina yağı sivilce, çatlak izleri ve yara izlerini gidermeye yardımcı olur. Yumuşak bir yapıya sahip olan mandalina cildinizi tahriş etmez. Mandalina yağı, bakteri ve mantar gelişimini engelleyerek tahriş olmuş cildin enfeksiyonunu önlemeye yardımcı olur. Mandalina yağını bir taşıyıcı yağ ile birlikte doğrudan yara izinin üzerine uygulayıp, biraz lavanta yağı, bir damla mandalina, bir damla neroli ve biraz badem yağını karıştırarak ciltteki leke görünümlerini azaltabilirsiniz.

Aromaterapi ile Ağrı, Kaygı ve Bulantıyı Azaltır

Mandalina yağı, anksiyete ve mide bulantısı için en iyi yağlardan biridir. Complementary Therapies in Medicine ‘de yayınlanan bir araştırmada, akut hastane ortamlarında, hastaların ağrı, bulantı ve anksiyete üzerindeki esansiyel yağ terapötik müdahalelerinin kullanımını ve etkinliğini incelenmiştir. Minnesota ve West Wisconsin’de bulunan Ten Allina Health hastanesi, tesislerinde aromaterapi kullanarak bir çalışma yapmıştır.

Panik Atak Genetik Midir? tedavi Yöntemleri Nelerdir? Tıkla ve Öğren

Test sonuçları oldukça olumlu sonuç vermektedir. Hasta tarafından bildirilen ağrı, anksiyete ve mide bulantısı gibi şikayetlerin azaldığı kanıtlanmıştır. [1*] Bu nedenle, aromaterapi uygulayarak mide bulantısını gidermek istiyorsanız mandalina yağını deneyin.

Reklam

Ağrıları Giderir

Mandalina yağı gibi doğal bitkilerden elde edilen yağların, yeni analjezikler geliştirebildiğini gösteren çalışmalar yapılmıştır. Ayrıca bu yağın ağrıyı azaltmak için kullanıldığında fayda sağlayabilen molekül kaynakları olduğunu gösteren çalışmalar da yapılmıştır.

Bu çalışmada mandalina esansiyel yağı elde edilmiş ve ardından saflaştırılmıştır. Saflaştırılmış mandalinanın, ağrıyı bloke edebilen bilinen başka bir molekül tipine benzediği öğrenildi. Mandalina esansiyel yağında bulunan bileşikler olan terpenler, oluşan ağrıların tedavisinde analjezikler oluşturmak için kullanılmaktadır. [2*]

Kanserle Mücadeleye Yardımcı Olur

Mandalina kabuğu ve limonen uçucu yağının etkileri, tümör hücresi büyüme süreci boyunca incelenmiştir. Hem mandalina esansiyel yağı hem de turunçgillerin kabuklarında ve diğer bitkilerde bulunan bir kimyasal olan limonen, tümör ve kanser hücrelerinin oluşumunu önemli ölçüde azaltmaktadır. [3*]

Mandalina Yağı ve Turunç Yağı

İnsanlar genellikle mandalina ve turunç yağını birbirinin yerine kullansa da, aslında ikisi de birbirinden farklıdır. Bu farklılıklara rağmen mandalina ve turunç yağı aşağıda listelenen ortak özelliklere sahiptirler:

 • Mandalina ve turunç, Güneydoğu Çin menşeli narenciye meyveleridir.
 • Turunç aslında bir mandalina türüdür.
 • Tatları çok benzerdir.
 • Mandalina yağına genellikle turunç yağı denir.
 • Birbirine çok benzeyen ağaçlarda yetişirler.
 • Turuncun rengi daha koyu, hatta kırmızımsı turuncudur.
 • Mandalina daha açık turuncu bir renge sahiptir.
 • Turunç, iri gözeneklere sahip daha kalın bir kabuğa sahiptir.
 • Mandalina, pürüzsüz, daha ince ve soyulması daha kolay olan ince bir kabuğa sahiptir.
 • Her ikisi de narenciye ailesi Rutaceae’nin üyeleridir.
 • Mandalina, bir Çince diline atıfta bulunsa da, Çince bir kelime değildir.

Mandalina Yağının Tarihi

Altın ve yeşilimsi-turuncu renkli mandalina yağı çok uzun zamandır piyasadadır. Mandalina yağına kolonya ve kozmetikten alternatif ilaçlara kadar birçok üründe rastlamak mümkündür. Mandalina yağı, tatlılara, gazlı içeceklere, liköre, sakıza ve dondurmaya hoş bir narenciye aroması verir. Mandalina yağı meyvenin dış kabuğundan, soğuk presleme işlemi ile elde edilir. Ancak bir istisna olarak, yapraklardan ve dallardan damıtma yoluyla da elde edilebilmektedir.

Reklam
 • Mandalina yağı, gül, yasemin, papatya ve sardunya gibi birçok çiçek kokusuyla karıştırıldığında etkili olabilir. Ayrıca bergamot, greyfurt ve limon gibi diğer narenciye yağları ile karıştırıldığında harika bir koku ortaya çıkar. Buna ek olarak karanfil ve karabiber gibi baharatlı kokularla birleştiğinde eşsiz bir aroma oluşturur.
 • Mandalina ağacı, genişliği ve uzunluğu ile 25 fit yüksekliğe ulaşabilir. Ağaç, dikenler içerir ve ince dallara sahiptir. Yapraklar dar ve oval şekillidir, her iki ucunda bir noktaya doğru sivrilir ve küçük, yuvarlak dişlere ve dar kanatlı saplara sahiptir. Mandalina, Güneydoğu Asya ve Filipinler’e özgüdür ve en çok Japonya, güney Çin, Hindistan ve Doğu Hint Adaları’nda yetiştirilir.

Ticari olarak, mandalina portakalları en büyük verime sahip olan Alabama, Florida ve Mississippi’de geliştirilirken, Texas, Georgia ve California daha küçük üreticilerdir. Bununla birlikte, mandalina meyvesi Doğu, Coorg ve Hindistan’da hala çok popülerdir. Hindistan, mandalina portakallarıyla en ünlü olan ülke konumundadır.

Mandalina Yağı ve Diğer Yağlar

Mandalina yağı akne, yara izleri ve çatlak izleri için iyileştirici etkilere sahiptir.

Hamilelikte Çatlak Önleyici Bitkisel Yağlar Nelerdir? Hemen Tıkla

Yağlar kendi başlarına üst, orta veya alt nota olarak sınıflandırılır. Her yağ tipik olarak diğerinin sahip olduğu bileşenlerine sahip olsa da, daha baskın oldukları özel notalara göre kategorize edilmektedir. Bergamot yağı üst nota, mandalina orta nota olarak bilinir. Buhur ise temel bir notadır, taşıyıcı yağlar ile karıştırılmamalıdır. Yağları karıştırırken, mükemmel bir aroma elde etmek için her kategoriden yağlar seçmek en iyisidir.

Ayrıca mandalina yağı bir orta nota yağı olarak, üst notalar kadar hızlı buharlaşmaz. Mandalinaya ek olarak, mercanköşk, biberiye, neroli ve zencefil orta nota yağlar olarak kabul edilir. Bununla birlikte, tüm yağlar her zaman iyi bir karışım oluşturmaz. Doğru yağları karıştırarak kullanmak oldukça zordur.

Mandalina Esansiyel Yağı Tarifleri

Mandalina yağı ile evde iyileştirici etkiye sahip birçok ürünü yapabilirsiniz.

Mandalina ve Kuşburnu Yağı ile Çatlak, Akne ve Yara İzi Serumu;

 • 10 damla mandalina yağı
 • 6 damla tütsü yağı
 • 6 damla çay ağacı yağı
 • 3 damla bergamot yağı
 • 28 gram kuşburnu yağı
 • 56 gram jojoba yağı
 • Küçük bir cam şişe

Yapılışı;

 • Kuşburnu ve jojoba hariç tüm uçucu yağları doğrudan şişeye ekleyin ve karıştırın
 • Kuşburnu ve jojoba yağlarını ekleyin.
 • Karışana kadar iyice çalkalayın.
 • Ciltte tedavi edilmesi gereken bölgeye günde iki kez birkaç damla serum ile masaj yapın
 • Serumu güneş ışığından uzak, serin ve kuru bir yerde saklayın.

Mandalina Yağı Kullanırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Mandalina yağı hafif ve güvenlidir. Mandalina yağının toksik etkisi yoktur. Bununla birlikte, hamileyseniz, epileptikseniz, karaciğer hasarı, kanser veya başka bir tıbbi sorununuz varsa, yağları nitelikli bir aromaterapist rehberliğinde kullandığınızdan emin olun ve yağları kullanmadan önce doktorunuza danışın.

Çocuklarda veya yaşlılarda kullanımına dikkat edin. Güneşe çıkacaksanız dikkatli olun. Mandalina yağı ciltte bazı problemlere sebep olabilir.

Mandalina, en tatlı ve en sakinleştirici narenciye yağı olarak bilinir.

Mandalina yağının akne, çatlak ve yara izlerinin azalmasına yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Mandalina yağı ağrı, endişe ve mide bulantısını azaltır. Bunlara ek olarak yiyecekleri bakterilerden korur ve hücresel sağlığı destekler. Mandalina yağının ayrıca cildi aydınlattığı, uykusuzluğu azalttığı, yağlı cildi iyileştirdiği, stresi en aza indirdiği, yaraları tedavi ettiği, şişkinliği azalttığı ve lenfatik sistemi uyardığı belirtilmektedir.

Karın Şişkinliğine Ne İyi Gelir? 🌼 10 Etkili Yöntem İçin Hemen Tıkla

Mandalina yağı, diğer yağlar ile iyi bir uyum sağlar. Bu sebeple mandalina yağını gün içerisinde rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Reklam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu