Reklam
Sağlık

Doğal Yollarla Alerji Tedavisi Nasıl Yapılır?

Reklam

Doğal yollarla alerji tedavisi nasıl yapılır? Amerika Alerji ve Astım Vakfı’na göre, her beş kişiden biri bir tür alerjiden muzdariptir. {1*} Alerji, baş ağrısına, gözlerin sulanmasına veya gözlerde kaşıntıya neden olabilir. Alerjiden muzdarip olan pek çok kişide, reçete edilen ilaçlar çeşitli yan etkilere neden olabilir ve hastalık semptomlarını daha kötü hale getirebilir. Doğal yollarla alerji tedavisi için sarımsak, limon, yeşil yapraklı sebzeler, probiyotikler, kemik suyu ve hindistan cevizi sütü gibi besinler tüketilmelidir. Frankincense (sığla) yağı, okaliptüs yağı ve quercetin (kuersetin) de doğal tedaviler için kullanılır.

Alerji Tedavisinde Kullanılan Uçucu Yağlar Hangileridir❓ Youtube Videomuzu İzleyerek Bilgi Alabilirsiniz.

Alerji Nedir? Türleri Nelerdir?

Alerji, bedenin bir antijene karşı gösterdiği aşırı duyarlılık olarak tanımlanır. Alerjinin bir diğer tanımı ise, bedenin maddelere veya bazı fiziksel durumlara karşı gösterdiği patolojik ve immünolojik (hapşırma, nefes almada zorluk, kaşıntı veya deri döküntüleri) tepkilerdir.

Reklam

Alerji neden olur? Alerjiler bağışıklık sisteminin çeşitli durumlar karşısında verdiği tepkilerden dolayı ortaya çıkar. En yaygın görülen alerji nedenleri polenler, havyan tüyü, toz ve bazı yiyeceklerin tüketilmesidir.

Alerji belirtileri, vücudun alerjene karşı histamin üretmeye başlamasıyla ortaya çıkar. Bağışıklık sistemi immünoglobulin antikorlarını üretir ve bu antikorlardan dolayı çeşitli alerji semptomları ortaya çıkar. {2*}

Alerji türlerinden bazıları şunlardır:

 • Mevsimsel alerjiler sık görülen alerji türleri arasında yer alır. Mevsimsel alerjiler rinit veya saman nezlesi olarak da adlandırılır. Genellikle ilkbahar veya sonbahar mevsiminde polenlerin artmasından dolayı ortaya çıkar.
 • Uzun yıllar kalıcı olan alerjik rinit yıl boyunca görülebilen bir alerji çeşididir.
 • Çeşitli gıda alerjileri
 • İlaç alerjisi
 • İç mekân alerjileri (küf alerjisi, toz alerjisi)
 • Hayvan tüyü alerjisi

Bazı durumlarda alerji, vücutta alerjik şok yaratır ve bu nedenle hayati tehlikeye yol açar.

Reklam

Toksik Küf Maruziyeti ve Küf Zehirlenmesi

Alerji Belirtileri Nelerdir?

Alerji belirtileri, kişiden kişiye ve alerji çeşidine göre değişiklik gösterebilir. Yaygın görülen alerji belirtileri şunlardır:

 • Burun akıntısı
 • Burun tıkanıklığı
 • Deri döküntüsü
 • Cilt kuruluğu
 • Kızarıklık
 • Cildin soyulması
 • Kaşıntı
 • Ağızda ve dudaklarda karıncalanma veya kaşıntı hissi
 • Dil, dudak, boğaz veya yüz şişmesi
 • Bulantı ve kusma
 • İshal ve karın krampları
 • Öksürük, hırıltı ve nefes alma sorunu (bazı durumlarda alerjiler, astım belirtilerini daha kötü hale getirebilir)
 • Baş dönmesi

Ağır vakalarda bilinç kaybı da yaşanabilir

Kuru Cilt Nasıl Nemlendirilir?

Alerji Neden Olur?

Alerjiler pek çok nedenden dolayı ortaya çıkabilir. Yaygın görülen alerji nedenleri şunlardır: {3*}

Reklam
 • Ağaçlarda bitkilerde ve otlarda bulunan polenler
 • Evde ya da dışarda bulunan tozlar
 • Bazı gıdalar (glütenli besinler, süt ürünleri, yer fıstığı, yumurta, soya ve bazı deniz ürünleri, en fazla gıda alerjisine neden olan besinlerdir)
 • Bazı ilaç türleri (antibiyotikler gibi)
 • Böcek ısırıkları
 • Hayvan tüyü
 • Lateks eldiven ya da prezervatif yapımında kullanılan türden lateks ürünleri
 • Kokulu kişisel bakım ürünleri (koku hassasiyeti olarak adlandırılmaktadır) alerjiye neden olabilir

Astım hastası olan kişilerin sigara içmesi, bazı durumlarda alerjik reaksiyona neden olabilir. {4*}

Alerji Tedavisi İçin Kullanılan Yöntemler Nelerdir?

Geleneksel alerji tedavi yöntemleri şunlardır:

 • Dekonjestan (burun tıkanıklığı tedavisinde kullanılan ilaçlar) görevi gören reçetesiz ürünler
 • Alerjik reaksiyonlara neden olan kimyasalların salınımını önleyen antihistaminik ilaçlar
 • İmmünoterapi ilaçları
 • Göz damlaları
 • Antihistaminik veya steroid bileşikleri içerenler de dahil olmak üzere çeşitli cilt kremleri
 • İltihabı kontrol etmeyi sağlayan kortikosteroidler
 • Gıda alerjilerinin tedavi edilmesini sağlayan eliminasyon diyeti (glütensiz veya süt içermeyen diyetler gibi)
 • Hayati risk taşıyan bir alerjiye sahip olan kişiler, alerjinin acil tedavi edilebilmesi için yanında epipen taşıyabilmektedir.

Uzmanlar geleneksel tedavi yöntemlerinin, en iyi tedavi yöntemi olmadığını çünkü bu uygulamaların, alerjinin ortaya çıkmasına neden olan durumları düzeltmediğini ifade ediyorlar.

Alerji ile karşı karşıya kalındığında bu durumun nedenine inmek gerekir. Çünkü alerji semptomları, vücutta yolunda gitmeyen bir şeyler olduğunu gösterir. Bu yüzden alerji belirtilerini tek başına ele almak yerine alerjinin temel nedeni araştırılmalı ve tekrardan alerji ile karşı karşıya kalınmaması için doğal savunma mekanizması oluşturulmaya çalışılmalıdır.

Reçeteli ve reçetesiz ilaçlar, bağışıklık sisteminin doğal dengesinin ve vücuttaki pH dengesinin bozulmasına neden olabilir. Ayrıca ilaçlar, vücudun alerjenlere uyum sağlamasına yardımcı olur. Bu nedenle çok mecbur kalınmadıkça ilaç kullanılması tavsiye edilmez. Alerji ilaçları, damlaları veya kremleri alerji semptomlarını hafifletebilir ancak alerji sorununun tamamen ortadan kalkmasını sağlamaz. {5*}

Bağışıklık Sistemi Nasıl Düzelir? Bağışıklık Sisteminin Aşırı Tepki Vermesi Nedir?

Doğal Yollarla Alerji Tedavisi Nasıl Yapılır?

Doğal yollarla alerji tedavisinde, hastalığın ana nedenini araştırılır ve bundan dolayı kalıcı çözümler bulunması hedeflenir. Kişinin beslenmesine dikkat etmesi, bol miktarda temiz hava alması ve yeterli miktarda su tüketmeye özen göstermesi bağışıklık sistemini güçlendirmeye ve alerji semptomlarının hafiflemesine yardımcı olur.

Alerjileri doğal yöntemlerle tedavi etmek uzun zaman alan bir süreçtir. Semptomların azalması birkaç haftayı bulabilir. Ancak doğal tedavi yöntemleri sorunun temeline indiği için hastalığın uzun süre boyunca kontrol altında tutulmasını sağlar. Doğal yollarla alerji tedavisi yöntemleri şunlardır:

Anti-Enflamatuar Etki Gösteren Besinlerin Tüketilmesi

Anti-enflamatuar etki gösteren besinler, alerji tedavisine yardımcı olur ve bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar. Alerji tedavisine yardımcı olması için tüketilmesi gereken besinlerden bazıları şunlardır:

Sarımsak

Alerjiye sarımsak iyi gelir mi? Sarımsak enfeksiyonları, virüsleri ve alerjileri önlemeye yardımcı olan doğal bir antibiyotiktir. Her gün 2 diş sarımsak tüketmek bağışıklığı güçlendirir. Bazı durumlarda kişiler, sarımsak kokmamak için sarımsak takviyesi almayı tercih etseler de takviyeler, sarımsağın kendisi kadar etkili değildir.

Siyah Sarımsak Ne İşe Yarıyor? Ne Kadar Yenmeli?

Limon

Limon alerjiye iyi gelir mi? Limon, bağışıklığı güçlendirmeye ve alerji gibi çeşitli sağlık sorunlarının tedavi edilmesine yardımcı olur. Ayrıca limon, oldukça iyi bir C vitamini kaynağıdır.

Gün içinde limonlu su içmek vücudun zararlı maddelerden arındırılmasını sağlar. Bunun yanı sıra, bir veya iki limonun suyu sıkılıp zeytinyağı ile karıştırılarak salatalara ve sandviçlere eklenebilir.

Limon Çayı Nasıl Hazırlanır? Limon Çayı Faydaları Nelerdir?

Yeşil Yapraklı Sebzeler

Yeşil yapraklı sebzeler (ıspanak, lahana, roka, tere otu) vücudun zararlı maddelerden arındırılmasını ve vücuttaki iltihabın azalmasını sağlar.

Probiyotik Bakımından Zengin Besinler

Probiyotik alerjiye iyi gelir mi? Probiyotik bakımından zengin gıdalar, bağışıklık sistemini güçlendirir ve bağırsak sağlığının korunmasına yardımcı olur. Kefir, lahana turşusu, yoğurt ve peynir probiyotik bakımından zengin gıdalar arasında yer alır.

Sağlıklı Vajina İçin Probiyotik Kullanımı

Kemik Suyu

Kemik suyu, sığır kemiği ve dana kemiği kullanılarak yapılır. Mineral ve amino asit bakımından oldukça zengindir ve bu sayede bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar

İlikli Kemik Suyu Nasıl Yapılır?

Hindistan Cevizi Sütü

Hindistan cevizi sütünün içerisinde laktoz, soya, fındık ve tahıl bulunmaz. Bu nedenle inek sütüne en iyi alternatif olarak kabul edilir.

Hindistan Cevizi Yağı Faydaları Nelerdir?

Badem Ezmesi ve Badem Tohumu

Yer fıstığı ve fıstık ezmesine alerjisi olan kişilerin, badem ezmesi tüketmesi önerilir. Çünkü badem ezmesi sağlıklı doymamış yağ asitleri, lif, B2 vitamini ve magnezyum gibi yararlı vitamin ve mineralleri içerisinde bulundurur. Bu sebeple fıstık ezmesi yerine tüketilebilecek olan alternatif bir besin olarak kabul edilir. Ayrıca badem ezmesi doğal bir antioksidan görevi görür.

Tüm bunların yanı sıra, keten tohumu, chia tohumu, kabak çekirdeği ve ayçiçeği çekirdeği de sağlıklı birer lif kaynağıdır.

Evde Badem Sütü Nasıl Yapılır?

Glütensiz Unlar

Yemek pişirirken buğday unu kullanmak yerine Hindistan cevizi unu, badem unu, yulaf unu veya pirinç unu gibi glütensiz unlar kullanılması önerilir.

Glütensiz Yiyecekler Nelerdir? Hangi Gıdalarda Glüten Yok?

Anne Sütü

Anne sütü alerjiye iyi gelir mi? Yapılan araştırmalar anne sütünün, erken gelişim dönemlerinde astım ve egzama hastalığına yakalanma riskini azalttığını göstermiştir.

Ev Yapımı Egzama Kremi Nasıl Hazırlanır?

D Vitamini Bakımından Zengin Besinler

D vitamini eksikliği alerji yapar mı? Pek çok gıdada bol miktarda bulunan D vitamini, bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar ve alerji semptomlarının hafiflemesine yardımcı olur. Araştırmalar Ekvator Bölgesi’nde yaşayan çocukların, alerji ile karşı karşıya kalma riskinin diğer bölgelere kıyasla oldukça yüksek olduğunu göstermektedir. Bu durumun ana sebeplerinden birinin D vitamini eksikliği olduğu düşünülmektedir. Bu sebeple D vitamini eksikliğini gidermek için, D vitamini bakımından zengin besinlerin tüketilmesi gerekir.

D vitamini eksikliğinin tedavi edilebilmesi için gün içinde yaklaşık 15 dakika boyunca güneş kremi olmadan güneşlenmek ve süt ve bazı mantar çeşitlerini sıklıkla tüketmek gerekir.

D Vitamini İçin Kaç Dakika Güneşlenmek Yeterlidir? Hangi Saatte Güneşlenilmelidir?

Ham Bal ve Arı Poleni

Ham bal, mevsimsel alerjilerin kontrol altına alınmasını sağlar. Bu nedenle her gün 1 çorba kaşığı bal tüketilmesi önerilir.

Uluslararası Alerji ve İmmünoloji Arşivleri Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmada, düzenli şekilde bal tüketen hastaların %60’ında, alerji semptomlarının daha az görüldüğü fark edilmiştir. Ayrıca bu hastaların yaklaşık olarak 2 katının, hiçbir alerji semptomu ile karşı karşıya kalmadan hastalığı atlattığı ve hastaların %70’inin, şiddetli semptomlar yaşamadan hastalığı atlattığı görülmüştür. Tüm bunların yanı sıra bu grupta yer alan hastaların, geleneksek tedavi yöntemleriyle tedavi gören hastalara kıyasla %50 daha az antihistaminik kullandıkları kayıtlara geçmiştir. {6*}

Günlük 1 çorba kaşığı çiğ ham bal tüketilmesi önerilir. Balı çaya karıştırarak, tarçınla birlikte veya yulaf ezmesiyle birlikte tüketebilirsiniz.

Polen alerjisi nasıl geçer? Balın alerji tedavisinde oldukça etkili olmasının nedeni, enfeksiyonların ve alerjilerin tedavi edilmesine yardımcı olan ve bağışıklık sistemini güçlendiren arı poleni içeriyor olmasıdır. Arılar çoğu kişide alerjiye neden olan polenleri, çiçekten çiçeğe gezerek toplar ve bu polenlerle bal yapar. Bu nedenle bal tüketmek, polenlere karşı bağışıklık oluşmasını sağlar. Ayrıca bal, alerji semptomlarının tedavi edilmesine yardımcı olan ve genel bağışıklık fonksiyonunu destekleyen pek çok enzim içerir.

Deli Bal Faydaları Nelerdir? Deli Bal Nerede Yetişir?

Elma Sirkesi

Elma sirkesi alerjiye iyi gelir mi? Elma sirkesi, mukusun parçalanması sağlar ve lenfödem tedavi yöntemlerinden biri olan lenfatik drenajı destekler. Her sabah 1 çay kaşığı elma sirkesinin ve limon suyunun karıştırılıp tüketilmesi tavsiye edilir. Ayrıca alerji semptomları ortaya çıkar çıkmaz elma sirkesi tüketilmesinin, alerji tedavisine yardımcı olduğu düşünülmektedir. {7*}

Quercetin (Kuersetin)

Quercetin, turpgiller familyasına ait olan sebzelerde (brokoli veya karnabahar gibi), soğanda, yeşil çayda ve turunçgiller gibi bitkisel gıdalarda bulunan bir polifenol antioksidanıdır. Quercetin, histamin salınımını stabilize eden biyoflavonoid olarak kabul edilir ve bu özelliği sayesinde, alerji semptomlarının tedavisine yardımcı olur.

2020’de yapılan araştırmalar quercetinin, histamin üretimini ve pro-enflamatuar mediatörlerini önlediğini ve bu nedenle, alerji semptomlarının azalmasını sağladığını göstermektedir. Yapılan araştırmalar, quercetinin hava kanallarındaki hareketliliği stabilize etmeye yardımcı olduğunu ve bu sayede burun tıkanıklığı tedavisinde oldukça etkili olduğunu göstermektedir. {8*}

Araştırmacılar quercetinin, hayati riske ve ölümcül alerji ataklarına neden olan fıstık alerjisinin tedavisine bile yardımcı olduğunu söylemektedir. {9*} Mevsimsel alerjisi olan kişilerin, ilkbahar gelmeden birkaç hafta önce quercetin almaya başlaması önerilir.

Burun Yıkama Kapları (Neti Pot)

Neti kapları, alerji ve çeşitli solunum yolu hastalıklarının doğal yollarla tedavi edilmesi amacıyla kullanılır. Burun yıkama kapları solunum yolu rahatsızlığı yaşayan kişilerin, yaşam kalitesini arttırmayı amaçlar. {10*}

Neti kapları yüzyıllar önce geleneksel Ayurveda tıbbı uygulamalarında kullanılmaktaydı. Hindistan’da yaşayan insanların yüzyıllardır neti kapları kullandığı ve bu sayede pek çok hastalığa karşı korundukları biliniyor. {11*}, {12*} David Rabago, neti kapları hakkında çeşitli çalışmalar yapmış ve bu kapların, kronik ve akut sinüzit, soğuk algınlığı ve mevsimsel alerji gibi çeşitli üst solunum yolu hastalıklarının tedavisinde oldukça etkili olduğunu kanıtlamıştır.

Neti kabı kullandığınızda suyun damıtılmış olmasına ve mümkün olduğunca steril olmasına dikkat etmeniz gerekir. Çünkü musluk suyunda bol miktarda klor ve florür bulunur ve bu durum, sinüslerin daha kötü hale gelmesine neden olabilir. Ayrıca neti kabı kullanmak istemiyorsanız, deniz suyunu ılık su ile karıştırarak burnunuza çekebilir ve burnunuzu temizleyebilirsiniz. Bu uygulamada alerji semptomlarının hafiflemesine yardımcı olur. {13*}

Grip ve Soğuk Algınlığı Belirtileri Nelerdir? Doğal Yollarla Tedavisi Nasıl Yapılır?

Isırgan Otu

Alerji için ısırgan otu kullanılır mı? Yapılan araştırmalar ısırgan otu yaprağının, histaminleri kontrol altında tuttuğunu göstermektedir. Bu nedenle doktorlar saman nezlesi mevsimi başlamadan önce dondurulmuş ısırgan otu alınmasını tavsiye ediyorlar. Ayrıca ısırgan otu, tentür veya çay formunda da kullanılabilir. {14*}

Alerji uzmanlarına göre bağışıklık sisteminin güçlenmesini ve alerji semptomlarının hafiflemesini sağlayan bitkiler şunlardır:

 • Zencefil
 • Zerdeçal
 • Civanperçemi
 • Reishi mantarları
 • Geven Otu (Astralagus)
 • Perilla bitkisi – Biftek Otu (Perilla frutescens)
 • Deniz topalak bitkisi (Hippophae rhamnoides)
 • Büyük Butterbur bitkisi – Öksürük otu (Petasites hybridus)
 • Horehound – Karaderme bitkisi (Marrubium vulgare)

Okaliptüs Yağı ve Frankincense (Sığla) Yağı

Yapılan araştırmalar okaliptüs yağının, alerji semptomlarını gidermeye yardımcı olan en etkili yağ olduğunu gösteriyor. Alerji tedavisinde uçucu yağların kullanılması, iltihabı azaltmaya ve zararlı maddelerin vücuttan atılmasına yardımcı olur. {15*}

Mevsimsel alerji semptomlarını hafifletmek için okaliptüs yağını çeşitli şekillerde kullanabilirsiniz:

 • Neti kabına birkaç damla okaliptüs yağı koyabilir, bir difüzör yardımıyla okaliptüs yağını soluyabilir veya çamaşır deterjanınıza ekleyerek okaliptüs yağının yararlarından faydalanabilirsiniz.
 • Özellikle alerji mevsimlerinde çamaşırlar her yıkandığında 25 damla okaliptüs yağını deterjana ekleyebilirsiniz.
 • Şiddetli alerji semptomları yaşıyorsanız okaliptüs yağını Hindistan cevizi yağı ile karıştırarak kullanabilirsiniz. Elde ettiğiniz, karışımı göğsünüze ve kulaklarınızın arkasına sürebilir veya gün içinde bulunduğunuz ortamda bir difüzör yardımıyla havaya dağıtarak soluyabilirsiniz.

Alerji tedavisinde kullanılan ve oldukça etkili olan bir diğer yağ ise frankincense (sığla) yağıdır. Sığla yağının kanserle mücadele etme konusunda oldukça etkili olduğu da bilimsel verilerle ispatlanmıştır. Ancak sığla yağının faydaları bu kadarla bitmiyor. Phytotherapy Research tarafından yayınlanan bir araştırma kapsamında deneklere ağızdan 1-10 mg sığla yağı verilmiştir. Araştırma sonucunda sığla yağının, bağışıklık sistemini güçlendirme konusunda oldukça etkili olduğu fark edilmiştir. {16*}

Gün içinde birkaç damla sığla yağını, kulaklarınızın arkasına veya göğsüne sürebilirsiniz. Ayrıca bulunduğunuz ortamda buhur yardımı ile soluyabilirsiniz.

Probiyotikler

Güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmak için bağırsak sağlığına özen göstermek gerekir. Bağışıklık sistemi sağlığının %80’i gastrointestinal sistem (mide-bağırsak) sağlığına bağlıdır. {17*}

Probiyotikler gastrointestinal sistem içerisinde yaşayan faydalı bakterilerdir. Probiyotikler vücudu enfeksiyonlara, virüslere ve alerjilere karşı korur. Bağırsak disbizyonunun (mikrobiyomdaki bakteri dengesizliği) düzeltilmesini sağlar ve bu nedenle alerjik hastalıkların tedavi edilmesi amacıyla sıkça kullanılır. {18*}

Pediatri dergisinde yayınlanan bir çalışmada, hamilelik sırasında düzenli olarak probiyotik alan kadınların çocuklarının, alerji ile karşı karşıya kalma ihtimalinin oldukça düşük olduğundan bahsedilmektedir. {19*} Toprak bazlı organizmaların, probiyotikler aracılığıyla vücuda alınması tavsiye edilir.

Toprak Bazlı Probiyotikler

Ev Temizliğine Özen Göstermek

Toz alerjisi ve koku alerjisinin giderilmesi için ev temizliğine özen gösterilmesi ve kokulu maddelerin ev içinde kullanılmamasına dikkat edilmesi önerilir. Koku ve toz alerjisi olan kişilerin muhakkak dikkat etmesi gereken durumlardan bazıları şunlardır:

 • Evde kokulu mum yakmaktan veya parfüm kullanmaktan kaçınılmalı
 • Kokulu losyonlar ve şampuanlardan uzak durulmalı
 • Kokusuz ve boyasız (veya hipoalerjenik) çamaşır deterjanı kullanmaya özen gösterilmeli ve yumuşatıcı kullanımından kaçınılmalıdır.
 • Evdeki havayı temizlemesi amacıyla hava nemlendirici veya yüksek verimli bir partikül hava (HEPA) filtresi kullanılmalıdır.
 • Ev temizliğine özen gösterilmeli, ev sık sık süpürülmeli ve havlu, battaniye, çarşaf gibi günlük hayat içerisinde sıkça kullanılan ürünler sık sık yıkanmalıdır.
 • Alerjenlerin yüksek olduğu mevsimlerde mümkün oldukça pencereler kapalı tutulmalıdır.
 • Bitkilerin ve hayvan tüyünün alerjiye neden olup olmadığından emin olunmalı ve buna göre hareket edilmelidir.

Doğal Yollarla Alerji Tedavisinin Riskleri Nelerdir?

Doğal yolarla alerji tedavisi genellikle yan etkiye neden olmaz ve alerji semptomlarının kısa süre içerisinde hafiflemesini sağlar.

Alerji semptomları orta veya hafif derecede olduklarında genellikle hayati tehlikeye ve ciddi sağlık sorunlarına neden olmazlar. Ancak alerji semptomlarının şiddetli olması hayati tehlikeye neden olabilir. Anafilaksi, alerjik şok anlamına gelir ve genellikle gıda alerjileri ve böcek sokmaları sonucunda ortaya çıkar. Alerjik şok genellikle akciğerleri, kan damarlarını ve kalbi etkiler. Anafilaksinin neden olduğu durumlardan bazıları şunlardır:

 • Nefes almada zorlanma
 • Göğüs ağrısı
 • Kan basıncında değişiklik
 • Baş dönmesi
 • Bayılma
 • Kusma

Kendiniz veya çevrenizdeki biri bu semptomları yaşıyorsa acilen doktora veya acil servise gitmelisiniz. Şiddetli alerjilerin tedavi edilmesi için, alerji aşıları yapılabilir ve bronkodilatörler ve solunan kortikosteroidler gibi çeşitli reçeteli astım ilaçları kullanmak gerekebilir. Alerji tedavisine doktor kontrolünde karar verilmeli ve doktorun uygun gördüğü durumlarda doğal yollarla alerji tedavisi yöntemlerine başvurulmalıdır.

Kaynaklar

 1. https://acaai.org/allergies/
 2. https://www.aaaai.org/Conditions-Treatments/allergies
 3. https://medlineplus.gov/allergy.html
 4. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28921405/
 5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK27143/
 6. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21196761/
 7. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28602743/
 8. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7227109/
 9. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20548131/
 10. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6464161/
 11. https://www.fammed.wisc.edu/nasal-irrigation/
 12. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16025044/
 13. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18593081/
 14. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5963652/
 15. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5120413/
 16. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18167047/
 17. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6406271/
 18. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6182196/
 19. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23958764/

Reklam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu