Reklam
Uçucu Yağlar

Hormonlar Nasıl Dengelenir? Hormon Dengeleyen Uçucu Yağlar Nelerdir?

Reklam

Hormon dengeleyen uçucu yağlar nelerdir? Uçucu yağlar, pek çok hastalığı tedavi etmek ve genel sağlığın korunması amacıyla kullanılır. Hormon işlevlerinin sağlanarak, belirli bir dengede tutulabilmesi için, uçucu (esansiyel) yağların tüketilmesi gerekir. Hormon dengeleyen uçucu yağlar arasında adaçayı, kekik, sandal ağacı, mersin, lavanta, fesleğen ve limon otundan üretilen yağlar bulunur. Geleneksel tedavi yöntemlerinde uçucu yağların kullanılması, genel vücut sağlığının korunmasında oldukça etkilidir.

Hormonları dengeleyen uçucu yağlar, hormonların dengesizliği sonucunda oluşan rahatsızlıkların tedavisi için oldukça etkilidir. Özellikle progesteron ve östrojen hormonlarına fayda sağlayabilecek, tiroid hormonlarını iyileştirebilecek, düşük testosteron seviyelerini arttırabilecek ve tüm bunları doğal yollarla dengelemeye yardımcı olacak uçucu yağlar bulunmaktadır.

Reklam
🌿🍃 Aromaterapi Yağları (Uçucu Yağlar) ve Faydaları Nelerdir?❓ 🌿🍃 Youtube Videomuzu İzleyerek Bilgi Alabilirsiniz.

Adaçayı Yağı

2014 yılında, Journal of Phytotherapy Research’te yayınlanan bir araştırmaya göre, adaçayı yağını solumanın; kortizol düzeylerini %36 oranında azalttığı ve tiroid hormon düzeylerini (TSH) iyileştirdiği saptanmıştır. {1*} Menopoz döneminde olan 50 yaş aralığında, depresyon tanısı konmuş 22 kadın üzerinde yapılan araştırmaya göre; adaçayı yağının kortizol hormonu seviyelerini düşürerek, antidepresanlara benzer etki oluşturduğu belirtilmiştir. Antidepresan etkilerin oluşması, adaçayı yağını kullanan kişilerin psikolojik olarak rahatlamasını sağlamaktadır. Adaçayı yağının hormon seviyelerini dengeleyerek, vücut sağlığını iyileştirmede etkili olduğunu kanıtlayan birçok çalışma bulunmaktadır.

Adaçayı yağı ne işe yarar? Adaçayı yağının en büyük etkisi, vücut tarafından üretilen östrojen hormonu seviyelerini dengelemesidir. Günümüzde sıklıkla karşılaşılan kısırlık, PCOS ve östrojen bazlı kanserlerin oluşmasındaki en büyük sebep, vücutta aşırı şekilde östrojen hormonun salgılanmasıdır. Günlük olarak tüketilen besinlerin yüksek düzeyde östrojen içermesi de sağlık problemlerinin oluşmasında etkilidir. Adaçayı yağının östrojen hormonu seviyelerini dengelemeye yardımcı olması, hormon dengesizliklerinden dolayı oluşan hastalıkların önlenmesinde de etkilidir. Örneğin, östrojen seviyesinin yüksekliğine bağlı olarak gelişen menstrual krampları engellemek amacı ile adaçayı yağı tüketilebilir.

2 damla adaçayı yağı ile 2 damla lavanta yağını karıştırarak hormon düzenleyici aromatik bir karışım elde edebilirsiniz. Banyo yaparken küvetteki suya ekleyerek veya doğrudan cilde uygulayarak adet öncesi semptomların şiddetini azaltabilirsiniz.

Hipertiroid Takviyeleri ve Uçucu Yağlar

Reklam

Kekik Yağı

Deneysel Biyoloji ve Tıp Derneği Bildirilerinde yayımlanan bir araştırmada, kekik yağının progesteron hormonu seviyesini dengelemede etkili olduğu tespit edilmiştir. Kekik yağı, progesteron hormonunun vücuttaki üretimini düzenlemeye yardımcı olur. Hem erkeklerde hem de kadınlarda progesteron hormonunun seviyesi düşüktür. Progesteron seviyelerindeki düşüklük, kişilerde kısırlık, infertilite (bir çiftin korunmasız ilişkiye girmesine rağmen uzun süre bebek sahibi olamaması), PCOS ve depresyon gibi hastalıkların ve hormon dengesizlikleri ile ilişkili hastalıkların gelişmesine neden olmaktadır. {2*}

Kekik yağı ne işe yarar? Kekik yağı, vücutta bulunan hormonları doğal yoldan dengelemek için kullanılabilen bir uçucu yağ türüdür. Hastalıkları önlemede kullanılan reçeteli ilaçlar ve hormon replasman tedavisi gibi sentetik tedavi yöntemleri ciddi yan etkilere neden olabilmektedir. Bu şekilde yan etki yapmadan, doğal olarak tedavi edici özelliğe sahip uçucu yağların tercih edilmesi, vücut sağlığının korunmasında sentetik tedavi yöntemlerinden daha etkili olmaktadır.

Sandal Ağacı Yağı

Sandal ağacı yağı faydaları nelerdir? Sandal ağacı yağı nasıl kokar? Hormonların dengelenmesinde kullanılan üç esansiyel yağdan biri de sandal ağacı yağıdır. Sandal ağacı yağı doğal bir afrodizyak olarak bilinmektedir. Ayrıca hem erkeklerde hem de kadınlarda testosteron seviyelerinin dengelemesine yardımcı olur. Hem bu özelliği hem de hoş, meyvemsi, tatlı ve odunsu kokusu sayesinde erkek kolonyaları ve bazı parfümlerde bir bileşen olarak kullanılabilmektedir. Testosteron seviyesi düşük olan erkekler için evde sandal ağacı yağı kullanılarak hazırlanabilecek bir deodorant ya da losyon, hormon seviyesinin iyileştirilmesinde etkili olacaktır.

Mersin Yağı

Mersin yağı faydaları nelerdir? Ülkemizde her 4 kişiden 1’i tiroid hastalığına sahiptir. Tiroid bezi, metabolizma hızı ve vücut sıcaklığı gibi birçok işlevin düzeninden sorumludur. Mersin yağı, tiroid bezlerinin uyarılmasını sağlar. Bu sayede hormon dengesinin sağlanmasına ve yumurtalıkların düzgün çalışmasına yardımcı olur.

Lavanta Yağı

Lavanta yağı adet sancısını geçirir mi? Lavanta yağının kendine özgün ve hoş kokusu hormon dengeleyici özelliklere sahiptir. Lavanta yağı, adet döneminde yaşanan krampları ve ağrıları azaltırken aynı zamanda stresi azaltmaya da yardımcı olur.

Reklam

Hipotiroid Takviyeleri ve Uçucu Yağlar

Fesleğen Yağı

Fesleğen yağı ne işe yarar? Böbrek üstü bezlerinin temel görevi vücutta adrenalin, noradrenalin, aldosteron ve kortizol hormonlarının salgılanmasını ve bu hormonların dengede kalmasını sağlamaktır. Fesleğen yağı, vücudun fiziksel ve duygusal stres karşısında gösterdiği anormal tepkileri azaltmaya yardımcı olur. Yapılan araştırmalarda fesleğen yağının her gün kullanılması sonucunda, yorgunluk, uykusuzluk ve unutkanlık gibi strese bağlı rahatsızlıkları önlediği görülmüştür.

Limon Otu Yağı

Limon otu yağı nasıl kullanılır? Limon otu yağının sahip olduğu sakinleştirici koku, anksiyete, huzursuzluk ve uykusuzluğa iyi gelir. Bu sakinleştirici etki daha kaliteli ve daha uzun süre uyku uyunmasına yardımcı olur. Limon otu yağını kullandığınız vücut kremleri ile karıştırarak bu etkilerinden faydalanabilirsiniz. Ayrıca limon otu çayı içerek adet dönemi kramplarının şiddetini azaltabilirsiniz.

Doğal Anksiyete Tedavisi İçin Faydalı Uçucu Yağlar Hangileridir?

Hormon Dengeleyen Uçucu Yağlar Nasıl Kullanılır?

Uçucu yağların kullanım yöntemlerinden biri, Hindistan cevizi yağı ile karıştırarak vücudun farklı bölgelerine uygulamaktır. Esansiyel yağların molekül ağırlıkları oldukça düşüktür. Böylece cilde kolayca nüfus etme özelliğine sahiptirler. Vücut tarafından deri aracılığı ile kolayca emilebildikleri için, istenilen faydalı etkiyi de hızlı bir şekilde göstermiş olurlar.

Hormon dengesizliğine ne iyi gelir? Hormon seviyelerinin dengelenmesinde rol alan ve afrodizyak etki gösteren temelde üç tane uçucu yağ türü bulunur. Bu üç temel uçucu yağın dışında, vücut sağlığının korunması ve mental açıdan ruh sağlığının desteklenmesinde gül yağı da etkin bir şekilde görev almaktadır. Beyinde mutluluk hormonu olarak işlev gören serotonin hormonu ve diğer nöropeptidler de ruh sağlığının korunmasında etkin bir şekilde görev almaktadır. {1*}

Bu faydalı yağlar ile birlikte, lavanta ve papatya yağının kortizol hormonu seviyelerini düşürerek stresi azalttığı, ayrıca hastalıklara karşı vücut sağlığını korumada etkili olduğu belirtilmiştir. Sığla yağı da kortizol hormonu seviyelerini düşürmeye yardımcı olarak, vücutta oluşan iltihaplanmayı azaltır. Aynı zamanda, tiroid fonksiyonu ve otoimmün hastalıkların oluşumunu da engellemektedir.

Hormon seviyelerinin dengelenmesi için uçucu yağların kombine bir şekilde kullanılması önerilmektedir. Örneğin, kekik yağı ile adaçayı yağının birlikte kullanılması tedavi edici işlevlerin daha etkili olmasını sağlayacaktır. Özellikle erkekler için kullanılacak ise içerisine sandal ağacı yağı da ilave edilmelidir. {2*}

Hormon dengeleyen uçucu yağların her birini bir miktar Hindistan cevizi yağı ile karıştırıp vücudun istenilen bölgesine sürerek uygulayabilirsiniz.

Kronik bir rahatsızlığa sahipseniz, düzenli ilaç kullanıyorsanız ya da hamilelik veya emzirme dönemindeyseniz, oluşabilecek yan etkilerden kaçınmak için yağları kullanmadan önce doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

Reklam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu