Reklam
Beslenme

Anason (Pimpinella Anisum)

Reklam

Anason veya Pimpinella anisum olarak da bilinen, Apiaceae familyasında havuç, maydanoz ve kereviz ile yakından ilişkili bir bitkidir. Akdeniz’e ve Güneybatı Asya’ya özgüdür ancak dünya çapında yetiştirilmekte ve kullanılmaktadır. Bitki boyu 90 cm’den fazla büyüyebilir ve beyaz çiçekler ile anason tohumu olarak bilinen dikdörtgen bir meyve üretir.

Anason tadı çok belirgindir ve genellikle meyan kökü, rezene ve yıldız anason ile karşılaştırılır. Tohum, özüt ve yağ formunda bulunur. Çaylar, tatlılar ve alkollü içkiler için sıklıkla tatlandırıcı olarak kullanılır. Tarihsel olarak, tıbbi özelliklerinden dolayı, şişkinlikten adet ağrısına kadar her şeyi tedavi etmek için kullanılmıştır.

Reklam

Daha yakın zamanlarda, araştırmacılar, iyileştirilmiş kan şekeri seviyeleri, azalmış menopoz semptomları ve hatta mide ülserlerine karşı koruma dahil olmak üzere anason tohumu ile ilişkili bir dizi sağlık yararını ortaya çıkardılar. Anne sütü üretiminin artması, böceklere karşı koruma, nöbet riskinin azalması ve idrar akışının artmasıyla ilişkilendirmişlerdir. (1)

Anason Tohumunun Faydaları

Anason, gaz söktürücü, mideyi güçlendirici ve öksürüğü yatıştırıcı olarak çok faydalıdır. Böbrek, mesane, rahim, karaciğer ve dalak tıkanıklığını açar, ağrıları hafifletir, adet kanamasını, süt ve sperm üretimini arttırır, kasık ağrılarını ve vücuda herhangi bir şekilde alınan zehrin zararını giderir.

Anason çayı baş ağrıları için çok faydalıdır. Anason görme kuvvetini arttırır. Anason iştah açıcıdır, yemeklere karşı duyulan tiksintiyi giderir. Yatıştırıcı ve sindirimi kolaylaştırıcı olarak kullanılır.

Bebeklere ve küçük çocuklara gaz sıkıntılarında ve öksürüklerde anason çayı içirilmelidir.

Reklam

Anason çayı, anne sütünü arttırır. İdrarı artırır, kusmaları ve ishali keser. Sinirleri yatıştırır. Migren ağrılarını keser. Beyin yorgunluğunu giderir. Astım, nefes darlığı ve bronşitte görülen şikayetleri giderir, öksürüğü keser. Anason göğüs büyütür. Genç kızların göğüslerinin dolgun ve dik olmasını sağlar. Yaşlılarda ise, göğüs sarkmasını önler.

1. Anason Kan Şekerini Düzenler

Diyabet hastaları için normal kan şekeri seviyelerini korumak çok büyük bir zorluk olabilir. Yüksek kan şekeri semptomları, baş ağrısından artan susuzluğa, yorgunluğa ve kilo kaybına kadar değişebilir. Uzun süre tedavi edilmezse, yüksek kan şekeri sonunda sinir hasarına, böbrek yetmezliğine ve hatta körlüğe yol açabilir.

Anason tohumunun kan şekerinizi yönetmenize yardımcı olabileceğini gösteren araştırmalar yapılmıştır. Benzersiz lezzetini ve aromasını sağlamaktan sorumlu olan anethole adı verilen bir bileşik içerir.

Hindistan’da 2015 yılında yapılan bir hayvan çalışması, diyabetik farelere anethole uygulanmasının, karbonhidrat metabolizmasında yer alan bazı önemli enzimlerin aktivitesini değiştirerek yüksek kan şekerini önlemeye yardımcı olduğunu gösterdi. (2)

Kan şekerinizi kontrol altında tutmanın diğer yolları: Lif alımınızı artırmak, bol miktarda fiziksel aktivite yapmak, karbonhidrat ve aşırı işlenmiş gıda alımınızı azaltmaktır.

Reklam

2. Anason, Mantar ve Bakterilerin Büyümesini Engeller

Ayak mantarı veya saçkıran gibi mantar enfeksiyonlarının tedavisinde yardımcı olabilecek güçlü antifungal özelliklere sahip olduğu gösterilmiştir.

Hırvatistan’daki Zagreb Üniversitesi Eczacılık ve Biyokimya Fakültesi Mikrobiyoloji Bölümü’nde yürütülen bir araştırma, Pimpinella Anisum, meyvelerinden elde edilen sıvı ekstraktının ve uçucu yağın antifungal aktivitesini test etti ve her ikisinin de belirli mantar türlerinin büyümesini etkili bir şekilde engelleyebildiğini buldu. Özellikle anason, birçok cilt hastalığından sorumlu bir mantar türü olan maya ve dermatofitlere karşı özellikle etkiliydi. (3)

Pimpinella Anisum tohumunda bulunan aktif bileşiklerden biri olan anetholün de bakterilerin büyümesini azalttığı  gösterilmiştir. Journal of Veterinary Medical Science’da yayınlanan bir test tüpü çalışması, anethole’ün şiddetli ishal ve dehidrasyona neden olan bir durum olan koleraya neden olduğu bilinen bir bakteri türünü öldürebildiğini gösterdi. (4)

3. Anason Menopoz Belirtilerini Hafifletir

Menopoz, kadınlar yaşlandıkça hormonlardaki doğal düşüşün neden olduğu bir durumdur. Yaygın semptomlar arasında sıcak basmaları, vajinal kuruluk, ruh hali değişimleri ve uyku bozuklukları yer alır.

Pimpinella Anisum tohumunun menopoz semptomlarını hafifletmeye yardımcı olduğu gösterilmiştir. Iran Journal of Pharmaceutical Resarch’da yayınlanan bir çalışmada, 72 kadına dört hafta boyunca günde üç kez 330 miligram anason tohumu ve plasebo içeren bir kapsül verildi. Anason tohumu, menopoz sonrası kadınlarda sıcak basmaların, hem sıklığını hem de şiddetini azaltmada etkili olduğu göstermiştir. (5)

Menopozu rahatlatmak için, stresi dengelemek, yeterince uyumak, ginseng veya maca kökü gibi takviyeleri deneyebilirsiniz.

4. Anason Depresyon Tedavisinde Etkilidir

Bazı araştırmalar, Pimpinella Anisum tohumunun depresyon semptomlarını azaltmaya yardımcı olabileceğini bulmuştur. 2017 yılında yapılan bir araştırmada, Pimpinella Anisum yağının irritabl bağırsak sendromlu 120 hastada depresyon üzerindeki etkinliğini ölçtü. Bir plasebo ile karşılaştırıldığında, anason yağının dört haftalık çalışmanın ardından depresyon semptomlarını önemli ölçüde azalttığı bulundu. (6)

Anason yağı, doğum sonrası depresyonun tedavisine yardımcı olur. Pek çok anne doğumdan sonra “bebek hüznü” yaşamasına rağmen, doğum sonrası depresyon her yıl milyonlarca insanı etkileyen ciddi bir durumdur. Bu duygu durum bozukluğu en çok doğumdan sonraki ilk yıl içinde kadınlarda görülür ve iştahsızlık, uykusuzluk, duygu durum dalgalanmaları ve sinirlilik gibi belirtilere neden olabilir.

Journal of Research in Medical Sciences’da yayınlanan bir araştırma, Pimpinella Anisum, üst sindirim sisteminde ağrı veya rahatsızlık ile karakterize bir bozukluk olan fonksiyonel dispepsi olan 47 katılımcı arasında doğum sonrası depresyon semptomlarını azaltabildiğini buldu. (7)

Sağlıklı bir diyetin ardından, bol miktarda probiyotik yönünden zengin yiyecekler yemek ve dışarıda vakit geçirmek, depresyon için başka yararlı doğal çarelerdir .

5. Mide Ülserlerinden Korur

Mide ülserleri, mide zarında oluşan ağrılı yaralardır. Bu ülserler, mide ekşimesi, hazımsızlık, gaz, mide bulantısı ve mide ağrısı yan etkileri vardır.

Fareler üzerinde yapılan bilimsel çalışma: “Pimpinella Anisum sulu süspansiyonu, deneysel olarak indüklenen mide lezyonlarına karşı önemli sitoprotektif ve anti-ülser aktivitelerine sahiptir. Pimpinella Anisum’un anti-ülser etkisi muhtemelen prostaglandin aracılıdır ve / veya anti-salgılama ve antioksidatif özellikleri sayesinde olur.”(8)

Ağrı kesiciler kullanımınızı sınırlandırarak, alkol ve kafein gibi mideyi tahriş eden maddelerden kaçınarak ve diyetinize bol miktarda anti-enflamatuar gıda dahil ederek mide ülserlerinin tedavisine ve önlenmesini sağlayabilirsiniz.

Anason Besin İçeriği

Küçük ama güçlü, hatta az miktarda tohumu, demir, manganez ve kalsiyum dahil olmak üzere gününüze ekstra besin takviyesi eklemenize yardımcı olabilir.

1 çorba kaşığı Ananson’un besin içeriği: (9)

 • 22 kalori
 • 3.3 gram karbonhidrat
 • 1.1 gram protein
 • 1 gram yağ
 • 0.9 gram lif
 • 2.4 miligram demir (Günlük ihtiyacın %13’ü)
 • 0.1 miligram manganez (Günlük ihtiyacın %7’si)
 • 42 miligram kalsiyum (Günlük ihtiyacın %4’ü)
 • 11.1 miligram magnezyum (Günlük ihtiyacın %3’ü)
 • 28.6 miligram fosfor (Günlük ihtiyacın %3’ü)
 • 93.7 miligram potasyum (Günlük ihtiyacın %3’ü)
 • 0.1 miligram bakır (Günlük ihtiyacın %3’ü)

Yukarıdaki besin maddelerine ek olarak, az miktarda çinko, B6 vitamini ve C vitamini içerir.

Anason Nasıl Kullanılır?

Kurabiye, ekmek, kek, şekerleme, çay ve içeceklerde bütün olarak veya öğütülmüş olarak kullanılabilir.

Anason yağı, cilde uygulanabilir ve hatta fırında kullanılabilir. Özellikle yiyeceklerin lezzetini arttırmak ve güçlü tadı ve aromasını vermek için çok işe yarar.

Özü ve yağı ile aynı şekilde kullanılabilir. Yağı ve özü karşılaştırılırken, özü alkol ve su ile seyreltildiği için daha az etkilidir.

Anason yağı, ekstraktından 4 kat daha yoğundur.

Tariflerde bir çay kaşığı anason yağı öneriliyorsa, aynı tadı almanız için 4 çay kaşığı anason özü kullanmalısınız.

 • 3 çorba kaşığı öğütülmüş anason 200 gr. zeytinyağı ile karıştırılır, 7 gün beklettikten sonra süzülür. Süzülmüş yağ 1 damla gül yağı veya sarımsak yağı ile karıştırılarak kulak hastalıkları için kullanılır.
 • 1 bardak su içine 1 tatlı kaşığı anason eklenerek 3-5 dakika kaynatılır ve süzülerek küçük yudumlarla içilir.
 • 1 çorba kaşığı anason 1 bardak kaynar su ile karıştırılır ve 1-1,5 saat demlenmeye bırakılır. Demlendikten sonra ikiye bölünür ve günde 2 defa aç karnına balla içilir.
 • Tane olarak balla karıştırılarak (veya balsız) 1 çay kaşığı yenebilir.
 • Öğütülmüş olarak yemeklerin üzerine ekilir.
 • Ekmek hamuruna tane anason karıştırmak, ekmeğin hazmını kolaylaştırır.
 • 2 çorba kaşığı öğütülmüş anason + 1 çorba kaşığı öğütülmüş sinameki + 2 çorba kaşığı kişniş (koriander) + 1 çorba kaşığı pul biber + 1 baş dövülmüş sarımsak + 3-4 limon suyu + 150-200 gr. zeytinyağı karıştırılarak yemeklere veya ekmek üzerine sürülerek kullanılabilir (sinameki yerine çemen otu kullanılabilir). Kabızlığa ve hazma iyi gelir.

Önlemler / Yan Etkiler

Aybaşı kanamalarının düzenli olmasını sağlar. Ancak, aybaşı kanamaları ve hamilelik döneminde kullanılmaz.

Üçüncü derecede ısıtıcı ve kurutucu olduğu için her gün kullanılmaz.

1-2 haftalık kürler halinde ve haftada 1-2 defa yemeklerde kullanılır.

Gıdalarda bulunan miktarlar güvenlidir ve çoğu insan için minimum yan etki riski ile tüketilebilir. Bununla birlikte, daha büyük miktarlarda tüketmenin güvenliğini belirlemek için yeterli bilgi olmadığından tariflerdeki ölçülere tükettiğinizden emin olun.

Pimpinella Anisum, bazı kişilerde, özellikle aynı ailedeki dereotu, rezene veya kereviz gibi bitkilere alerjisi olanlarda alerjik reaksiyona neden olabilir.

Anason yedikten sonra kaşıntı, şişme veya kurdeşen gibi gıda alerjisi semptomları yaşarsanız, hemen kullanmayı bırakın ve doktorunuza danışın.

Anason, östrojenik bir gıda olduğu düşünülür, yani vücutta östrojen gibi davranır. Göğüs kanseri, yumurtalık kanseri veya endometriozis gibi hormona duyarlı herhangi bir durum sorununuz varsa, anason tüketmek bu koşulları kötüleştirebilir.

Pimpinella Anisum, evcil hayvanlar için güvenli olduğunu, fakat yalnızca ölçülü olarak kullanılması gerektiğini unutmayın.

Pimpinella Anisum, genellikle “köpekler için kedi nanesi” olarak adlandırılır, ancak yüksek miktarların mide rahatsızlığı veya depresif sinir sistemi gibi negatif semptomlara neden olduğu düşünülmektedir.

Reklam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu