Reklam
Beslenme

Limon Çayı Nasıl Yapılır? Limon Çayı Neye İyi Gelir?

Reklam

Limon çayı nasıl yapılır? Limon çayı neye iyi gelir? Limon çayı, vitaminler, mineraller ve antioksidanlar açısından zengindir. Yüzyıllardır tıp ve güzellik alanında fayda sağlaması için kullanılmış ve eski zamanlardan beri iyileştirici güçleri olduğuna ve zehirlenmelere karşı koruyucu olduğuna inanılmıştır. Günümüzde limon çayı, vücudumuzu detoksifiye ettiğine inanılan popüler kilo verme araçlarından biridir. Ancak bu iddiaların desteklenebilmesi için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır.

🍋 Limonun Faydaları Nelerdir❓🍋 Youtube Videomuzu İzleyerek Bilgi Alabilirsiniz.

Limon Çayının Faydaları Nelerdir?

Limon çayı içmek, içerisindeki önemli vitaminleri almanın en iyi yollarından biridir. Hazırlanması kolay, kalorisi ve şeker oranı düşüktür. İçerisinde, C vitamini, folat, potasyum, lutein ve fosfor bulunmaktadır. Limon çayı, vücutta su tutulmasını azaltabilen, idrar yolu sağlığını destekleyen ve böbrek taşlarının oluşmasını önleyebilen, doğal idrar söktürücü sitrik asidi de içermektedir. Ayrıca sitrik asit, vücutta kalsiyum ve fosfor gibi minerallerin de emilimini artırmaktadır.

Reklam

Limon çayı genellikle diyet yaparken yaygın olarak kullanılan ve vücuda vitamin ve minerallerin kolaylıkla alınmasını sağlayan faydalı bir çaydır. İçerisine eklenen limon kabuğu rendesi de limonen alımını kolaylaştırır. Meyvelerin kabuklarında bulunan bu antioksidan bileşik, kanser, diyabet, osteoartrit ve diğer kronik rahatsızlıkların oluşma riskini önemli ölçüde azaltır.

Limon Zencefil Çayı Faydaları Nelerdir?

Bağışıklık Sistemini Destekler

Limon çayı, önerilen günlük C vitamini miktarının yaklaşık olarak yarısını karşılar. Bu da bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine katkıda bulunarak, vücudun enfeksiyonlarla savaşmasına yardımcı olur. Ayrıca limon çayı narenciye flavonoidleri içermektedir. Bu antioksidanlar ise serbest radikallerle savaşmaya, iltihap oluşumunu önlemeye, beyin hastalığı ve diğer dejeneratif hastalık risklerini azaltmaya yardımcı olur.

Kan Basıncını Düşürmeye Yardımcı Olur

Fiziksel aktivite, yüksek tansiyonu kontrol etmeye, kalp sağlığını güçlendirmeye ve stresi azaltmaya yardımcı olur. Yapılan araştırmalar, limondaki flavonoidlerin kan basıncını düşürmeye yardımcı olduğunu ortaya koymuştur. Bu araştırmaya ek olarak yapılan çalışmalarda limonun yarattığı etkinin, fiziksel aktivitenin kalp sağlığına olan faydalarını da artırdığını göstermektedir. {1*}

Reklam

Kanserle Savaşmaya Yardımcı Olur

Limon çayı, kanser gibi kronik hastalıklara yol açabilecek hücre hasarını önlemeye çalışan antioksidanlar açısından zengindir. Ayrıca yumurtalık, prostat, meme ve böbrek kanseri gibi çeşitli kanser türlerinin önlenmesinde de etkilidir.

Diyabet Riskini Azaltır

Limon çayı, yüksek kan şekeri seviyelerini düşürebilen ve diyabet riskini azaltan hesperidin adı verilen doğal bir bileşik içerir. Ayrıca limondaki sitrik asit, nişastanın şekere dönüşümünü yavaşlatarak kan şekeri artışını azaltmaya ve kilo yönetimine yardımcı olur.

Sindirim Fonksiyonlarını Artırır

Limon çayı, basit şekerli bileşiklerin işlenme sürecini yavaşlatır. Bu sayede bağırsak sağlığını geliştirir ve metabolizmayı düzenler. Ağır bir yemekten sonra bir bardak limon çayı içmek sindirimi önemli ölçüde rahatlatır.

Bulaşıcı Hastalıklarla Mücadele Eder

Öksürük ve soğuk algınlığı gibi rahatsızlıkların tedavisinde limon çayı yaygın olarak kullanılır. Limon çayı içerisine bir miktar bal ekleyerek her yemekten sonra tüketmek vücut ağrılarını hafifletmeye ve balgam söktürmeye yardımcı olur.

Ev Yapımı Öksürük Şurubu Nasıl Hazırlanır?

Reklam

Cilt Sağlığına İyi Gelir

Limon çayı, ölü deri hücrelerini yok etmeye ve cildinizi gençleştirmeye yarayan büzücü özelliklere sahiptir. Ayrıca akne, sivilce ve egzama ile etkili bir şekilde mücadele eden ve genel cilt sağlığını destekleyen anti-inflamatuar özelliklere de sahiptir.

Kalp Sağlığını Destekler

Hesperidin ve diosmin gibi limonlarda doğal olarak bulunan flavonoidler, kolesterol düşürücü yeteneklere sahiptir. Her akşam bir bardak ılık limonlu çay içmek kalp hastalıkları ve felç oluşumunu önlerken aynı zamanda kalp sağlığını da büyük ölçüde iyileştirir.


Limon Çayının Zararları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Limon çayı, hastalıkları önlemeye ve sağlı iyileştirmeye faydalı olabilir, ancak limonun asit içeriği yüksektir. Aşırı limon ve limon çayı tüketimi birtakım rahatsızlıklara veya bazı hastalıkların semptomlarının kötüleştirmesine sebep olabilir.

Mide Asidini Artırır

Fazla miktarda limon çayı tüketmek, gastroözofageal reflü hastalığı (GERD) olan kişilerde mide ekşimesi ve mide yanmasını semptomlarını kötüleştirebilir. Yüksek miktarda tüketilen limon da midenizi tahriş edebilir ve mide bulantısına neden olabilir. {2*}

Dişlerin Çürümesine Sebep Olabilir

Yüksek konsantrasyonlarda limon suyundaki asit diş minesinin aşınmasına, dişlerin çürümesine ve dişlerin üzerinde bulunan kalın tabakanın aşınmasına sebep olabilir. Bu durum diş tabakasının gücünü kaybederek daha kolay zarar görebilir hale gelmesine sebep olur. {3*} Bu asitliği seyreltmek için limon çayına yeterli miktarda su koyduğunuzdan emin olmalısınız.

Dehidrasyona Neden Olabilir

Limon çayının aşırı miktarda tüketilmesi sürekli idrara çıkılmasına sebep olabilir. Bu sebeple vücudun ihtiyacı olan suyu kaybetmesine ve dehidrasyon problemlerinin ortaya çıkmasına sebep olur. {4*}

Yara Oluşumuna Sebep Olabilir

Aşırı miktarda limon çayı tüketimi pamukçuk gibi ağız içinde görülen rahatsızlıkların ve yaraların ortaya çıkmasına sebep olabilir. Ağız içerisinde daha önceden oluşmuş olan yaraları tahriş ederek iyileşme sürecini uzatabilir ya da hastalığı daha kötü hale getirebilir. {5*} Bu sebeple limon çayı gibi tükettiğiniz her ürünü aşırıya kaçmadan önerilen miktarlarda kullanmaya özen göstermelisiniz.

Aft (Ağız Ülserleri) Nedir?

Hamile Kişilerde Yan Etkilere Neden Olabilir

Özellikle hamile kadınların tüketirken dikkat etmesi gereken limon çayı, kafein ve asit içerir. Çok fazla tüketildiğinde hamilelerde, gebeliğin ilerleyen dönemlerinde çocuk için risk oluşturabilir. {6*}

Emziren Kadınlar Kullanmamalıdır

Emziren annelerin doğum sonrası beslenmelerine dikkat etmeleri gerekir. Vitamin ve mineral bakımından zengin besinlerle beslenmeleri önemlidir. Emzirme döneminde sağlıklı besinleri tüketmeleri ve kafeinden uzak durmaları, anne sütü üretimi ve sütün bebeğe faydalı olması için çok önemlidir. Limon çayı, kafein içermesi sebebiyle emzirme döneminde kullanılmamalıdır. {7*}

Kemik Erimesine Sebep Olabilir

Kemiklerde yüksek oranda kalsiyum bulunur. Fazla miktarda limon çayı tüketildiğinde vücutta bulunan kalsiyum, idrar yolu ile dışarı atılır. Vücuda gerekli olan kalsiyumun vücuttan uzaklaştırılması kemik sağlığını bozar ve kırılgan bir hale gelmesine sebep olur. Bu durumun genç insanlarda herhangi bir etkisi görülmese de ilerleyen yaşlarda ciddi sağlık problemlerine sebep olabilir. {8*}

Alüminyum Birikimine Sebep Olabilir

Fazla miktarda limon çayı tüketildiğinde, çayda bulunan düşük miktardaki alüminyum vücuda karışır ve farklı hastalıkların oluşma riskini artırır. Aşırı miktarda limon çayı tüketmenin zararlarını bilmek, ilerde oluşabilecek hastalıkları önlemek açısından önemlidir. {9*} {10*}

Alzheimer’a Neden Olabilir

Yapılan bir araştırmada, Alzheimer hastalığı bulunan kişilerde yüksek miktarda alüminyum olduğu görülmüştür. Zararlı yiyecek ve içeceklerin tüketilmesi sonucu alüminyum vücutta sindirilir ve birikir. Limon çayının çok sık tüketilmesi, alüminyumun vücutta birikmesine neden olabilir. Yaşlı bireyler üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda beyinde biriken alüminyumun Alzheimer hastalığını tetiklediği düşünülmektedir. {10*} {11*}

İlaçlarla Etkileşime Girebilir

Limon çayı ve limon ile ilgili yapılan araştırmalar yetersiz olsa da bazı narenciye ürünleri ve narenciye suları belirli kolesterol ve tansiyon ilaçları ile etkileşime girebilir ve yan etkilere sebep olabilir.

Bağışıklık Güçlendiren Vitaminler, Mineraller, Besinler, Çaylar, Çorbalar ve Takviyeler

Limon Çayı Nasıl Yapılır?

Limon çayı, içerisinde bulunan vitaminler, mineraller ve antioksidanlar sayesinde geçmişten günümüze insan sağlığına faydaları ile tanınmış ve yaygın olarak kullanılmıştır. Cilt sağlığını desteklemek, bağışıklık ve sindirim sistemi problemlerini gidermek için evde kolaylıkla hazırlayacağınız limon çayı tarifi;

İçindekiler:

 • Yarım limon
 • Birkaç parça zencefil
 • 1 su bardağı su
 • Pekmez veya bal (isteğe bağlı)
 • Süslemek için ince limon dilimi

Yapılışı:

Bir su bardağı kaynamış suyun içerisine yarım limon ve küçük bir parça taze zencefili dilimlenir, 1-2 dakika daha kaynatılır. Süzüldükten sonra bal veya pekmez ile tatlandırılarak tüketilir.

Kaynaklar

 1. https://www.webmd.com/diet/lemon-tea-is-it-good-for-you#1
 2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25296082/
 3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/labs/pmc/articles/PMC4452714/
 4. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21813913/
 5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/labs/pmc/articles/PMC3530246/
 6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/labs/pmc/articles/PMC5433714/
 7. https://www.cdc.gov/breastfeeding/breastfeeding-special-circumstances/diet-and-micronutrients/maternal-diet.html
 8. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16482864/
 9. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/labs/pmc/articles/PMC5651828/
 10. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/labs/pmc/articles/PMC2782734/
 11. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/labs/pmc/articles/PMC8028870/

Reklam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu