Reklam
Sağlık

Balık Yağı Faydaları🐟

Reklam

Balık yağı günümüzde en çok tüketilen takviye besinlerden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Omega 3 yağ asitleri bakımından zengin olduğundan sağlığınız için çok önemli bir besindir.  Eğer gün içerisinde yeterince balık yağı tüketmiyorsanız, balık yağı takviyesi yeterli omega 3 yağ asidi almanıza yardımcı olur.

Balık Yağı Hapı

Genel olarak balık yağı uskumru, hamsi ve ringa gibi yağlı balıklardan elde edilmektedir. Bazen diğer balıkların karaciğerlerinden de elde edilmektedir. Dünya Sağlık Örgütü, omega 3 yağ asidinin faydaları nedeniyle haftada 1-2 porsiyon balık tüketmeyi önermektedir. Ancak haftada 1-2 porsiyon balık tüketmiyorsanız, balık yağı hapı yeterli omega 3 yağ asidi almanızı sağlar.

Reklam

Balık yağının %30’u omega 3 yağ asitlerinden kalan kısmı ise diğer yağlardan oluşmaktadır. Balık yağı aynı zamanda A ve D vitaminleri de içermektedir. Omega-3 yağ asitleri her ne kadar bitkisel kaynaklarda olsa da balık yağındaki omega 3’ler sağlığa daha faydalıdır. Balık yağındaki omega 3 ‘ler EPA ve DHA asitleri; bitkilerdeki omega-3 ise ALA omega 3 asitleridir. Her ne kadar ALA bir esansiyel yağ asidi olsa da, DHA ve EPA sağlığa çok daha faydalıdır. [1*]

Sağlığınız için yeterli omega 3 almanız çok önemlidir. Pek çok beslenme tarzında omega 3 yağ asidi, omega 6 yağ asidi gibi yağlarla değiştirilmiştir. Bu değişim nedeniyle ortaya çıkan yağ asidi oranı pek çok sayıda hastalığa temel hazırlayabilir.

Balık Yağı Hapı Faydaları

Düzenli olarak balık yağı tüketmek kalp rahatsızlıklarına yol açan risk faktörlerini azaltır. Tansiyonu dengeler. Daha zinde ve enerjik hissetmeye yardımcı olur. Ancak balık yağının faydaları sadece bunlarla sınırlı değildir. Balık yağı tüketmenin faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

Kalp Sağlığını Destekler💓

Dünyada ölüme en çok sebebiyet veren rahatsızlıkların başında kalp rahatsızlıkları gelmektedir. Araştırmalar, çok balık tüketen insanların kalp hastalığına yakalanma oranlarının daha düşük olduğunu göstermektedir. Kalp hastalığına yol açan pek çok risk faktörünün balık yağı tüketimi ile azaldığı görülmektedir. Balık yağının kalp sağlığı için faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Trigliseritler: Trigliserit oranlarında yaklaşık %15-30 oranında bir düşme sağlar.
  • Kolesterol Seviyeleri: İyi HDL kolesterolü arttırabilir. Ancak kötü kolesterol denilen LDL’yi düşürmemektedir.
  • Plak: Atar damarların sertleşmesine yol açan plakları önlemede yardımcı olur. Ayrıca arteriyel plaklarda daha stabil ve güvenli bir hal oluşturur.
  • Tansiyon: Küçük dozlarda alındığında bile tansiyonun düşürülmesinde yardımcı olur.[2*]
  • Ölümcül Aritmi: Bazen kalp krizine yol açan anormal kalp ritimleri olan aritmilerde de faydalıdır. Risk altında olan hastalarda, ölümcül aritmiyi azaltır.

Bu kapsamda balık yağı faydaları özellikle kalp – damar sağlığında kendisini göstermektedir. Balık yağı takviyeleri kalp hastalığı için pek çok risk faktörünü iyileştirmektedir. Ancak inme ve kalp krizini önleyebileceğine dair net bir kanıt yoktur.

Reklam
Kalp Damar Hastalıkları, Tedavi Yöntemleri ve Tavsiyeler İçin Buraya Tıklayın

Bazı Zihinsel Hastalıkların Tedavisine Yardımcı Olur

İnsan beyninin %60’ı yağdan oluşmaktadır. Bu yağın büyük bir kısmı omega 3 yağ asitlerinden oluşmaktadır. Bu nedenle, omega 3 asitleri beyin fonksiyonlarının normal bir şekilde çalışması için elzemdir.

Araştırmalar bazı zihinsel rahatsızlıklarda, hastaların kan değerlerinde düşük omega 3 yağ asitleri olduğunu gösterir. Araştırmalara göre balık yağı takviyesi ile bazı zihinsel rahatsızlıkların başlangıcı önlenmektedir. Aynı zamanda ve semptomları hafiflettiği de araştırma sonuçlarında yer almaktadır. Örneğin, psikotik bozukluk risk grubundaki kişilerde hastalığa yakalanma olasılığını azaltmaktadır.

Ek Bilgi: Yüksek doz balık yağı takviyesi ile bipolar ve şizofreni semptomları azaltılabilir.

Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Obezite, vücut kitle indeksinin %30’un üzerinde olmasıdır. Dünya çapındaki insanların %39’u aşırı kilolu, %13’ü ise obezdir. Özellikle Amerika gibi yüksek gelirli ülkelerde yüzde daha da yükselmektedir.

13 Günde 5 Kilo Vermenizi Sağlayacak Aristo Diyetini Nasıl Yapacağınızı Öğrenmek İçin Youtube Kanalımızı Ziyaret Edebilirsiniz

Ek Bilgi: Obezite pek çok hastalığa yakalanma riskini ciddi anlamda artırabilir. Bu rahatsızlıklar içinde kalp hastalığı, kanser ve Tip 2 diyabet de yer almaktadır

Balık yağı takviyesi, obezlerde kalp hastalığı ve vücut yapısı ile ilgili risk faktörlerini iyileştirebilir. Araştırmalar diyet ve egzersizle balık yağı hapı kullanılırsa, kilo vermeyi desteklediğini göstermektedir. Ancak tüm çalışmalarda aynı etki görülememiştir. 21 çalışmanın analizinde, balık yağı takviyesinin obezlerde vücut ağırlığını önemli ölçüde azaltmadığını göstermektedir. Ancak özellikle bel-kalça oranını ve bel çevresini incelttiğini göstermektedir. [3*]

Reklam
Kilo Vermenize Yardımcı Olacak 9 Diyet Tavsiyesi İçin Burayı İnceleyebilirsiniz.

Göz Sağlığını Destekler👁

Aynı beyin gibi, gözler de omega – 3 yağ asitlerinden destek almaktadır. Bulgular, yeterli miktarda omega 3 alınmadığında göz hastalıkları riskinin yükseldiğini göstermektedir.

AMD yaş ile birlikte meydana gelen dejenerasyonlardır. Balık yemenin bu bozulmayı azalttığını göstermektedir.

Bir çalışma 19 hafta boyunca yüksek dozda balık yağı tüketmenin AMD hastalarında görüşü iyileştirdiğini göstermektedir.

İki büyük çalışmada, omega 3 ve diğer besinlerin üzerindeki etkisi incelenmiştir. Bir çalışmada sonuç olumlu olurken; diğer çalışmada bir etki göstermemiştir. Bu nedenle elde edilen sonuçlar net değildir.

Göz Hastalıkları İçin Yapabileceğiniz Doğal Tedavi Önerileri İçin Burayı İnceleyebilirsiniz.

Enflamasyonu Azaltabilir

Enflamasyon, yaraları tedavi eder ve bağışıklık sisteminin enfeksiyonla savaşmasını sağlar. Ancak kronik inflamasyon diyabet ve kalp hastalığı gibi ciddi rahatsızlıklarla ilişkilidir. Enflamasyonu azaltmak balık yağı faydaları arasında yer almaktadır. Enflamasyon azalması, bu rahatsızlıkların semptomlarını kontrol altına almaya yardımcı olur.

Balık yağı, anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Böylelikle kronik inflamasyonla ilgili durumların tedavisine yardımcı olur. Örneğin, obez ve stresli bireylerde balık yağı, sitokin ismi verilen moleküllerin üretimini azaltır. Ayrıca balık yağı takviyeleri, ağrılı eklemlere neden olan romatoid artrite de yardımcı olur. Bu rahatsızlığa sahip olan kişilerin ağrı ve sertlik sorunlarını azaltır. Aynı zamanda ilaç ihtiyaçlarını da önemli ölçüde azaltır. Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirecek Takviye, Mineral, Vitamin ve Besin Tavsiyeleri İçin Tıklayın

Cilt Sağlığını Destekler

Vücudumuzun en büyük organı cildimizdir. Cilt çok fazla omega 3 yağ asidi içermektedir. Özellikle yaşlanma ve çok fazla güneşe maruz kalma nedeniyle cilt sağlığı bozulabilir. Ayrıca, dermatit ve sedef hastalığı gibi pek çok cilt rahatsızlığında balık yağı takviyesinden yararlanılabilir. Omega 3 bakımından zengin besinleri diyetinize ekleyerek cilt sağlığınızı destekleyebilirsiniz.

Hamileliği ve Erken Gelişimi Destekler 👩‍👧

Omega 3’ler erken gelişim ve büyüme için elzemdir. Bu nedenle, annelerin hamilelik ve emzirme döneminde yeterli omega 3 almaları gerekir.

Emziren ve hamile annelerde balık yağı takviyesi de çok önemlidir. Bu süreçte balık yağı takviyesinin bebeklerde el – göz koordinasyonunu iyileştirdiği bilinmektedir. Ancak bu takviye ile öğrenmenin mi yoksa IQ’nun mu geliştiği belirsizdir. Ayrıca emzirme ve hamilelik de balık yağı takviyesi almak bebeğin görsel gelişimini geliştirir. Bebeklerde meydana gelebilecek alerji riskini azaltmaya da yardımcı olur.[4*]

Omega 3’ün Faydalarını Detaylı Bir Şekilde İncelemek İçin Buraya Tıklayın.

Karaciğer Yağlanmasını Azaltır

Vücuttaki yağlar karaciğerde süzülmekte ve depolanmaktadır. Bu nedenle karaciğer kilo alımında rol oynar. Alkole bağlı olmayan karaciğer rahatsızlıkları özellikle karaciğerde yağ biriktiğinde ortaya çıkmaktadır.

Ek Bilgi: Balık yağı takviyeleri ile karaciğer fonksiyonları ve iltihabı iyileşir. Bu da karaciğerdeki rahatsızlıkları ve yağ miktarını azaltmaya yardımcı olur.

6 Adımda Karaciğerinizi Toksinlerden Arındıracak Detoks İçin Tıklayın

Depresyon Semptomlarını İyileştirir

Depresyonun 2030 yılına kadar çağın en büyük ikinci hastalığı olacağı söylenmektedir. Araştırmalar, omega 3 ve balık takviyesi ile majör depresyon belirtilerinin azaldığını göstermektedir.

Doğal Depresyon Tedavisi İçin Bu Yazımızı İnceleyin

Çocuklarda Dikkat Eksikliği ve Hiperaktiviteye Yardımcı Olur🏃‍♂️

Omega 3 beynin büyük bir bölümünü oluşturduğundan erken dönemde alımı çok önemlidir. Yeterli omega 3 alımı ile erken dönemde davranış bozuklukları önlenebilir. Balık yağı takviyesi ile çocuklardaki DEHB iyileştirilebilir. Dikkatsizlik, hiperaktivite, saldırganlık gibi rahatsızlıkların tedavisine destek olunabilir. Bu da erken yaşta öğrenme sürecine faydalı olabilir.

Zihinsel Gerileme Belirtilerini Önlemeye Yardımcı Olur

Yaşlandıkça beyin fonksiyonları yavaşlar. Ayrıca Alzheimer hastalığı riski de artar. Bununla beraber, balık yiyen insanlarda beyin fonksiyonları daha yavaş bir düşüş yaşar. Ayrıca balık yağının sağlıklı yaşlı yetişkinlerde hafızayı iyileştirdiği bilinmektedir. Bu kapsamda balık yağı faydaları arasında beyin fonksiyonlarını güçlendirme de yer almaktadır.

Astım Belirtilerini ve Alerji Riskini İyileştirir😪

Akciğerlerde nefes darlığına ve şişmeye neden olan astım bebeklerde çok daha yaygındır. Bir araştırmada balık yağının özellikle erken dönemde astım semptomlarını azalttığını göstermektedir. Yaklaşık 100000 kişi üzerinde yapılan bir araştırmada çocuklarda astım riski ve balık yağı ilişkisi ortaya konmuştur. Annelerin balık yağı ya da omega-3 alımının çocuklarda astım riskini %24-29 oranında azalttığı kanıtlanmıştır.[5*]

Nefes Darlığı Mı Çekiyorsunuz? Daha Rahat Nefes Almanızı Sağlayacak Tavsiyeler İçin Burayı İnceleyebilirsiniz.

Kemik Sağlığını İyileştirir🦴

Yaşlılık döneminde kemikler temel mineralleri kaybettiğinden kırılma riski artar. Bu da osteoartrit ve osteoporoz gibi durumlara yol açar. Bazı araştırmalar kalsiyum ve D vitaminine ek olarak omega 3 yağ asitlerinin faydalı olacağını gösterir.

Omega 3 alımı ile daha iyi kemik mineral yoğunluğuna sahip olunabilir. Yine balık yağı takviyesi ile kemik hastalığını önleyecek kemik yıkımı belirtileri azaltılır.

Balık Yağı Ne İşe Yarar?

Balık yağı kalp sağlığına destek olan omega 3 yağ asitleri bakımından zengindir. Bu nedenle balık yağı başta kalp sağlığı olmak üzere pek çok hastalığa iyi gelmektedir. Kandaki trigliseritleri azaltmakta, iltihabı hafifletmektedir. Romatoid artrit gibi kronik rahatsızlıklarda bile balık yağının semptomları azaltabilir.

Balık Yağı Kullananlar

Balık yağını takviye besin olarak kullanan pek çok kişi vardır. Balık yağı kullanan kişiler arasında yüksek kolesterolü ve tansiyonu olan kişiler de yer almaktadır. Düzenli kullanımla birlikte trigliserit, kolesterol ve tansiyonda düşmeler sağlanmıştır. [6*] Aynı zamanda balık yağı kullanan çocuklarda hiperaktivite ve dikkat eksikliği gibi rahatsızlıklar daha az görülmüştür. Bu nedenle hem gelişme hem yetişkinlik döneminde balık yağı kullanımı son derecede faydalıdır.

Balık Yağı Nasıl Kullanılır?🎇

Haftada bir iki porsiyon balık yemiyorsanız balık yağı takviyesi almayı düşünebilirsiniz. Balık yemeyi sevmiyorsanız ya da yeterli omega 3 aldığınızdan emin olmak istiyorsanız balık yağı hapı kullanabilirsiniz.

  • EPA ve DHA dozajı yaşınıza ve sağlığınıza göre değişim gösterecektir.
  • Dünya Sağlık Örgütü günlük 2-0.5 gr alımı önermektedir.
  • Eğer hamileyseniz ya da kalp hastalığı riskiniz varsa dozu arttırmanız gerekebilir.
  • Balık yağı hapının size sunduğu kullanım dozajına göre ideal kullanımı tespit edebilirsiniz.

Balık Yağının Zararları❗

Balık yağı, sağlığa destek olan zengin özellikleri ile bilinir. Fakat balık yağı ancak dozajında alındığı zaman faydalı olan bir takviyedir. Çok yüksek doz almak, sağlık bakımından faydadan çok zarar verebilir. İşte, çok fazla balık yağı veya omega 3 yağ asidi tüketmenin zararları:

Yüksek Kan Şekeri

Bazı araştırmalar yüksek miktarda omega 3 yağ asidi almanın diyabet hastalarında şekeri arttırdığını göstermektedir. 8 hafta boyunca günde 8 gr omega 3 yağ asidi almanın etkileri gözlemlenmiştir. Araştırma sonucunda diyabetli kişilerde kan şekeri seviyesini %22 oranında arttırdığını tespit edilmiştir. [7*]

Bunun nedeni, yüksek doz omega 3 alımının glikoz üretimini teşvik etmesidir. Bu nedenle uzun vadede kan şekeri seviyesi yükselmektedir. Araştırmalara göre sadece çok yüksek doz alımın kan şekerini etkilediği görülmektedir. Günlük 3,7-3,9 grama kadar alımın kan şekerini etkilemediği görülmektedir. Bu nedenle normal dozda kullanımının bir zararı yoktur.

Kanamaya Yol Açabilir

Burun ya da diş eti kanaması aşırı balık yağı tüketiminin en belirgin etkileridir.

4 hafta boyunca 640 mg balık yağı takviyesinin kan pıhtılaşmasını azalttığı tespit edilmiştir. [8*] Buna ek olarak, araştırmada 1-5 gr balık yağı alan ergenlerin %72’sinin burun kanaması yaşadığını göstermektedir.

Bu nedenle, ameliyattan önce balık yağı almaya ara verilmesi önerilmektedir. Yine ameliyat öncesi hekiminize danışmanızı öneririz. Hekiminiz aynı zamanda kan sulandıran bazı ilaçlara da ara vermenizi isteyebilir.

Düşük Tansiyona Yol Açar

Balık yağının tansiyonu düşürme özelliği kanıtlanmıştır. Diyaliz üzerine 90 kişi üzerinde günde 3 gr omega 3 alımı üzerine araştırma yapılmıştır. Hem sistolik hem de diyastolik kan basıncını önemli ölçüde düşürdüğü tespit edilmiştir.

Benzer şekilde, 31 araştırmanın sonucunda yüksek tansiyon hastalarında kan basıncı etkili bir şekilde düştüğü görülmüştür. Bu etkiler yüksek tansiyon hastalarında faydalıdır. Ancak düşük tansiyonu olanlar için ciddi sorunlara yol açabilir. Balık yağı ayrıca tansiyon düşürücü ilaçlarla etkileşime girebilir.

İshale Neden Olabilir

İshal balık yağı alımının en yaygın yan etkilerinden birisidir. Özellikle yüksek doz alındığında ortaya çıkmaktadır. Yapılan bir araştırmaya göre şişkinlik gibi diğer sindirim semptomlarının yanında ishal en yaygın yan etkidir.[9*]

Bağırsaklarınızla ilgili sorun yaşıyorsanız bağırsak tedavisi ile sindirim sisteminizi iyileştirebilirsiniz.

Reflüye Neden Olabilir

Pek çok kişi balık yağı aldıktan sonra mide ekşimesi yaşadığından bahseder. Mide bulantısı, geğirme gibi reflü semptomları yüksek dozajda balık yağı almanın yan etkisidir. Yine yağın birkaç çalışmada hazımsızlığı tetiklediği bilinmektedir.

Orta bir doza bağlı kalınıp yemeklerle birlikte alınırsa reflü semptomları hafifletilebilir. Ek olarak dozu gün içinde birkaç küçük parçaya bölmek de hazımsızlığı gidermeye yardımcı olabilir.

Reflü Sorunu Yaşıyorsanız Doğal Tedavi Yöntemi İçin Burayı İnceleyebilirsiniz.

İnmeye Yol Açabilir

Hemorajik inme, genelde zayıflamış kan damarlarının yırtılmasından kaynaklanmaktadır. Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalarda, omega 3 alımının kan pıhtılaşmasını azaltabileceğini göstermektedir. Bu da hemorajik inme riskini arttırabileceğine işaret eder. Ancak yapılan bazı araştırmalarda, balık yağı alımı ile hemorajik inme arasında bir bağlantı olmadığını görülür.

A Vitamini Zehirlenmesine Neden Olabilir

Bazı omega 3 takviyeleri yüksek dozda tüketildiğinde A vitaminin çok yüksek dozda alınmasına yol açar. Örneğin, sadece bir çorba kaşığı morina karaciğer yağı günlük A vitamini ihtiyacını %270’sini karşılayabilir.

A vitamini zehirlenmesi baş dönmesi, eklem ağrısı, mide bulantısı gibi yan etkilere yol açar. Uzun vadede karaciğer yetmezliği gibi karaciğer hasarına yol açabilir. Bu nedenle omega 3 takviyenizin A vitamini içeriğine dikkat edin ve dozu dikkatli tüketin.

Uykusuzluğa Yol Açabilir

Bazı araştırmalar normal dozda balık yağı almanın uyku kalitesini arttırdığını göstermektedir. 395 çocuk üzerinde yapılan araştırmada, 16 hafta boyunca omega 3 almanın uyku kalitesini iyileştirdiğini göstermiştir.[10*]

Ancak çok fazla balık yağı almak uykuyu etkileyerek uykusuzluğa yol açabilir. Bir araştırmada yüksek dozda balık yağı almanın depresyon öyküsü olan hastadaki etkisi ele alınmıştır. Araştırmada fazla balık yağı almanın uykusuzluk ve anksiyete belirtilerini kötüleştirdiğini göstermektedir. Ancak bu araştırma sadece vaka çalışması ve raporlarla sınırlıdır. Daha kapsamlı bir sonuç için daha fazla araştırma yapılmasına ihtiyaç vardır.

Uykusuzluk ve Yorgunluktan Muzdarip Misiniz? Kronik Yorgunluk Tedavisi ve Tavsiyeleri İçin Burayı İnceleyin

Balık Yağı Boy Uzatır Mı?

Balık yağı boy uzamasına yardımcı olmaktadır. Gençlerde balık yağı metabolizmayı hızlandırır ve hücresel büyümeye yardımcı olur. Böylelikle boy artışını destekler. Yetişkinlerde ise omurilik sağlığını destekleyerek diskleri mükemmel formda tutar. Özellikle araştırmalar beş yaş altı çocuklarda balık yağı alımının boy artışını sağladığını göstermektedir. Erken yaşta omega 3 alımının kemik büyümesini hızlandırabileceği araştırmalarda görülmüştür. [11*]

Reklam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu