Reklam
Beslenme

Kuding Çayı Nedir? Kuding Çayı Faydaları Nelerdir?

Reklam

Kuding, Çin’de yetişen bir bitki türüdür. Tarihi belgelere göre bu bitki 2000 yılı aşkın süredir tıbbi bir bitki olarak anılmakta ve kullanılmaktadır. Kuding bitkisi, rulo haline getirilmiş yaprak görünümüne sahiptir. Bu sebeple iğne kuding olarak da bilinmektedir.

Zencefil Meyan Kökü Bitki Çayı (Soğuk Algınlığı ve Göğüs Tıkanıklığı Çayı) Tarifini Youtube Videomuzu İzleyerek Öğrenebilirsiniz.

Kuding Çayının Faydaları Nelerdir?

Kuding bitkisinin zengin tarihi göz önüne alındığında, kuding bitkisi ve kuding çayının sağlığa faydaları bir hayli fazladır. Geleneksel tıpta, geçmişten günümüze pek çok hastalığın tedavisi için kullanılmaktadır.

Reklam
 • Aşırı ateş, havale
 • Baş ağrısı
 • Gözlerde kızarıklık
 • Diş ağrısı
 • Kulaklarda çınlama problemleri
 • İshal
 • Baş dönmesi
 • Akne ve sivilce problemleri

Belirtilen sağlık durumlarında faydalı olduğu bilinen kuding çayının hamilelikte ve emzirme dönemlerinde kullanılması tavsiye edilmemektedir. Kuding çayını tüketmeye başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

Cilt İçin Faydalıdır

2019 da yapılan bir araştırmaya göre, kuding çayı içerisinde bulunan polifenollerin cilt hücrelerini, ciltte bulunan kolajen ve elastini koruyabildiğini böylece cilt hasarlarını önleyebileceği gözlemlenmiştir. {1*}

Obeziteyi Önlemeye Yardımcı Olur

2017’de Nature İnternational Journal of Science’da yayınlanan ve hayvanlar üzerinde yapılan bir çalışmada, araştırmacılar, kudingin kilo alımını baskıladığını keşfettiler. Bu, kudingin anti-obezite için kullanılabileceğini düşündürmektedir. Ancak etkilerinin doğruluğu için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır. {2*}

Elsevier’de 2018 yılında yapılan bir araştırma, Kuding içerisindeki etanol özütünün obeziteyi ve yüksek kolesterolü hafifletebileceğini kanıtlamıştır. {3*}

Reklam
Obezite İçin Kilo Sınırı Kaçtır? Çocuklar Hangi Kiloda Obez Sayılırlar? Detaylı Bilgi İçin Tıklayın.

Karaciğer Sağlığına Faydalıdır

2017’de Food & Function Journal’da yayınlanan bir araştırma, kuding çayı polisakkaritlerinin karaciğer için faydalı olabileceğini bulmuştur. Bu araştırmada, kuding çayı tüketildiğinde, karaciğer hasarının ve vasküler endotelyal disfonksiyonunu hafifletebileceğini de göstermektedir. {4*}

Mide Ülserini Önlemeye Yardımcı Olur

Food & Function Journal’da yayınlanan 2018 tarihli hayvanlar üzerinde yapılan çalışmada, kuding çayı polifenollerinin tedavide kullanılmasından sonra, mide ülserine karşı önleyici etkileri olduğu kanıtlanmıştır. {5*}

Diyabet, Kolesterol ve Tansiyonu Düzenler

Kuding çayı, aminoasitler, polifenoller, flavonoidler, çinko ve çeşitli vitaminler gibi faydalı bileşenler içermektedir. Kuding çayının yüksek kan şekerini (diyabet), yüksek tansiyonu ve yüksek kolesterolü düşürmeye yardımcı olabileceği araştırmalar sonucunda ortaya konmuştur. {6*}

Akne ve Ağız Kokusu ile Savaşır

Kuding çayı antibakteriyel özellikleri sayesinde sivilce problemlerinin ve ağız kokusu şikayetlerinin giderilmesinde oldukça etkilidir.

Regl Sivilcesi Neden Çıkar? Regl Sivilcesini Önlemenin 8 Yolu Tıkla ve Öğren

Doğurganlığı Artırır

Kuding çayı, doğurganlığı artırmaya yardımcı olmaktadır. Ancak doğurganlığı artırması kişiden kişiye değişebilecek bir olgudur. Kuding çayı ile doğurganlığı artırmak isteyen bireylerin öncelikle doktorlarından yardım almaları tavsiye edilmektedir.

Reklam

Kuding Çayı Ne Kadar ve Ne Zaman İçilmelidir?

Kuding çayının kullanım oranları kişilerin ihtiyaçları doğrultusunda değişmektedir. İnsanlar genellikle sabah ve öğleden sonra 2 – 3 parça kuding bitkisini sıcak suda demleyerek tüketmektedir. Kuding bitkisi tadı kalmayıncaya kadar tekrar tekrar demlenerek kullanılabilir. Kuding çayının tadı genellikle biraz acıdır. Acıyı azaltmak için biraz daha su ekleyerek seyreltebilirsiniz.

Hastalığınızın gösterdiği semptomlar azaldığında, kuding çayı tüketimini günden güne azaltmanız tavsiye edilmektedir.

Kuding Çayının Yan Etkileri

Kuding çayı, Çin tıbbında oldukça yaygın ve saf haliyle kullanılan, güvenilir olarak bilinen bir bitkidir. Ancak kullanımı esnasında dikkat edilmesi gereken yan etkileri de bulunmaktadır.

Kuding bitkisi pek çok bileşen içerdiği ve güçlü etkilere sahip olduğu için hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanılması önerilmemektedir. Kullanmak istediğiniz takdirde doktorunuz ile mutlaka konuşmalı ve bir uzmanın onayı olmadan kullanımından kaçınmalısınız.

Kafeine karşı hassas bünyeye sahip kişilerin kuding çayını tüketmekten kaçınması gerekmektedir. Kuding çayı, normal bir çaydan bile daha az kafein içeriyor olmasına rağmen güçlü etkileri sebebiyle hassas bünyelerde yan etkilere sebep olabilmektedir.

 • Düşük tansiyona sahip kişilerin kuding çayı tüketmekten kaçınması gerekmektedir.
 • Ameliyatlardan 1 ay öncesinde ve sonrasında kullanılmamalıdır.
 • Orijinal kuding çayları, piyasada satılan diğer çaylar ile aynı yan etkileri göstermez. Bu sebeple dışarıdan aldığınız ürünlerin içeriklerini öğrenmeli ve kullanmadan önce kullanma talimatlarını okumalısınız.

Kaynaklar

{1*} https://www.mdpi.com/1420-3049/24/6/1016

{2*} https://www.nature.com/articles/s41598-017-15292-x

{3*} https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0367326X17313679

{4*} https://pubs.rsc.org/en/content/articlelanding/2017/fo/c7fo00490g/unauth#!divAbstract

{5*} https://pubs.rsc.org/en/content/articlelanding/2018/fo/c7fo01754e/unauth#!divAbstract

{6*} https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3514219/

Reklam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu