Reklam
Sağlık

Kurdeşene Evde Ne İyi Gelir? Ev Yapımı Kurdeşen (Ürtiker), Döküntü ve Pişik Kremi

Reklam

Kurdeşene evde ne iyi gelir? Ürtiker olarak da bilinen döküntüler veya kurdeşen, özellikle sebebi bilinmediğinde biraz korkutucu olabilmektedir. Birçok döküntü türü vardır. Ancak tipik olarak deri döküntüsü, deride kızarma ve kabarıklık şeklinde görülmektedir. İlerleyen süreçlerde de kaşınmaya, hatta ciltte leke oluşumuna ve ciltte yanmaya sebep olmaktadır. {1*} Kurdeşene evde iyi gelen doğal ürünler arasında kakao yağı, üzüm çekirdeği yağı, aloe vera jeli, cadı fındığı, bentonit kili ve lavanta yağı bulunmaktadır.

İlaçlar, böcek ısırıkları, yiyecek, alkol, egzersiz, çamaşır deterjanları, bazı ev eşyaları ve hatta duygusal stres gibi çok sayıda faktör ürtiker oluşumuna neden olabilir. Deri döküntüsü genellikle bir veya iki gün içerisinde geçmektedir. Fakat bu durum çok rahatsız edici olabilir ve tedavi edilmediği taktirde aşırı kaşınma nedeniyle enfeksiyona yol açabilmektedir. Kurdeşen ve kızarıklıklar, insanların yaklaşık %20’sini çocukluk veya yetişkinlik döneminde etkilemektedir. {2*}

Reklam
Egzama ile Savaşmanın 13 Doğal Yolu❗Youtube Videomuzu İzleyerek Öğrenebilirsiniz.

Ev Yapımı Kurdeşen Kremi Nasıl Yapılır?

Evde tedavi uygulanırsa, kızarıklıktan kaynaklanan rahatsızlıktan oldukça hızlı bir şekilde kurtulmak mümkün olabilir. Kurdeşen tedavisi için evde doğal malzemelerle pişik kremi hazırlayabilirsiniz.

Kurdeşen hastalığına hangi bitki iyi gelir? Ev yapımı kurdeşen kremi için malzemeler:

Kurdeşene Ne İyi Gelir? Kurdeşen (Ürtiker) İçin Doğal Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Ürtikeri ne geçirir? Kakao yağı, tahriş olmuş cildi yatıştırma konusunda doğal bir yeteneğe sahip olduğu için harika bir bileşendir. Üzüm çekirdeği yağı, içerdiği E vitamini ve nemlendirici yağ asitleri sayesinde cildiniz için oldukça faydalıdır. Derideki döküntüler, cildin kurumasına neden olmaktadır. Bundan dolayı üzüm çekirdeği yağındaki bileşenler, kuruluğu önlemede oldukça etkilidir. 1935 yılından beri aloe vera jeli kaşıntı ve yanıktan hızlı bir şekilde kurtulmak için kullanılmaktadır. Cadı fındığı, iltihabı azaltmaya yardımcı olurken vücutta savaşan yararlı bir bakteri gibi görev görmektedir. Bentonit kili, iyileşmenin çok daha hızlı ilerlemesine yardımcı olabilecek saf maddeleri içerir ve toksinleri çıkarma kabiliyeti nedeniyle oldukça önemlidir. Lavanta yağı antimikrobiyal özelliklere sahip olduğundan kurdeşen tedavisi için kullanılabilen faydalı bir yağdır.

Reklam

Ev yapımı kurdeşen kremi yapılışı:

  • Kakao yağı ve üzüm çekirdeği yağını tavaya veya kâseye koyun. Kısık ateşte, iki malzemeyi de hafifçe karıştırarak eritin.
  • Aloe vera jelini ekleyin ve iyice karıştırın. İyice karıştığından emin olduktan sonra ocaktan alın.
  • Cadı fındığı, bentonit kili ve lavanta yağını ekleyin. Bentonit kilini ekledikçe karışım krem kıvamına gelecektir. İstenilen kıvamı elde etmek için cadı fındığını ekleyerek karıştırmaya devam edin. Yapısı daha da katılaşacak ve kremsi yapıya dönüşmeye başlayacaktır. Biraz saf su ekleyerek kıvamını daha ince hale getirebilirsiniz.
  • Kıvamını ayarladıktan sonra lavanta yağını ekleyin.
  • Karışımı bir cam kavanoza koyun ve ağzını sıkıca kapatın.

Ev yapımı doğal döküntü kremini cildinizi iyileştirmeye yardımcı olması ve sivilcelerin ortadan kaldırılması için yüzünüze maske yaparak kullanabilirsiniz.
Kurdeşenin iyileştirilmesi için günde iki kez etkilenen bölgeye kremden ince bir tabaka sürmeniz yeterlidir. Yaklaşık 15 dakika kadar kurumaya bırakın. Ardından ılık suyla durulayın veya nazikçe silin. Bu ev yapımı doğal krem kurdeşenin kısa sürede yok olmasını sağlayacaktır.

Reklam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu