Reklam
Sağlık

Böbrek ve Mesane Temizlenmesi

Reklam

Böbrek ve mesane temizliği nasıl yapılır? sorusundan önce böbrek ve mesane nasıl temiz tutulur bilmek gerekmektedir. Böbrek ve mesaneyi kirleten faktörlere birlikte bakalım.

Safra Kesesi Taşı Kürü. Doğal Tedavi Kürü Tarifi Youtube Videomuzu İzleyebilirsiniz.

Böbrek ve Mesane Taşları Nasıl Oluşur?

Ağrı kesici, ateş düşürücü, aspirin, kan sulandırıcı ve diğer tibbî ilaçlar, doğal olmayan yiyecekler, süt ve süt ürünü (özellikle kan grubu “0” ve “A” olanlar için), taze mayalı ekmek, beklemiş ıspanak yemeği, domates salçalı yemekler, yemekten sonra yenen meyve, durgun su, siyah çay, kahve ve hazır içecekler, dar pantolon ve dar ayakkabı böbrek ve mesanede taş oluşmasına zemin hazırlar.

Reklam

Sindirimin bozulması ve diyabet gibi metabolizma bozuklukları, böbrek hastalıkları; tümör sebebiyle karaciğer, dalak, rahim, yumurtalık ve bağırsakların büyüyerek böbrekleri sıkıştırması, yaradılıştan veya anne sütü yerine başka besinler alınması sebebiyle böbrek yapısındaki farklılık ve kronik kabızlık da taş oluşmasına yol açabilir. Peki Böbrek ve Mesane Temizlenmesi nasıl yapılır?

Sağlıklı Sindirim Sistemi Nasıl Olur? Detaylı Bilgi İçin Tıklayın.

Böbrek ve Mesane Temizlenmesi

Böbrek ve mesanenin temizlenmesinde amaç, taşları parçalayarak, kireci eriterek dışarı atmak, böbrekleri kuvvetlendirmek ve bu şekilde karaciğer temizlemesini tamamlamaktır.

Taş ve kireç çözerek idrarla atmayı sağlayan ilaçlar şunlardır:

Böğürtlen kökü, defne kökü kabuğu, defne meyvesi, maydanoz tohumu, turp tohumu (özellikle kara turp tohumu), turp yaprağı suyu, pelinotu, tarçın, enginar suyu ve kökü, havuç tohumu, kekik, kimyon, anason, misvak.

Reklam

Böbrek taşı oluşumunu önleyen, idrar artıran ve çözülen kalıntıları idrarla atmayı sağlayan ilaçlar ise şunlardır:

Temiz su, havuç suyu, kırmızı pancar suyu, ıspanak suyu, maydanoz suyu, kereviz ve yaprağının suyu, limon suyu, greyfurt suyu, karpuz, karpuz çekirdeği, karpuz kabuğu, ısırgan otu, kavun çekirdeği.

Pişmiş ıspanak ve durgun suyun taş yapması, fakat çiğ ıspanağın ve temiz canlı suyun taş eritmesi dikkat çekicidir. Çiğ domates ve ıspanakta bulunan canlı oksalasit, aktif kireç eriticilerden biridir. Ancak domates ve ıspanak pişirildiğinde, doğal yapısını kaybeden oksalasit, tam tersine, taş yapıcı olur.

Hazırlık

3 çorba kaşığı çörekotu öğütülerek 200 gr. bal ve 3 baş sarımsak ile karıştırılır. Günde 3 defa 1’er çorba kaşığı alınır. Sonra her defasında kabuğuyla beraber 1 limon yenir veya 1-3 limon suyu + 150-200 gr. su karışımı ya da greyfurt suyu içilir. Veya

100 gr. limon suyu + 100 gr. zeytinyağı + 3 baş dövülmüş sarımsak + 50 gr. taze sıkılmış maydonoz suyu karışımından sabah akşam 50’şer gr, içilir. Buna 3-5 gün devam edilir.

Reklam

Tercih edilen karışımla birlikte her gün arpa suyu hazırlanarak içilir: 200 gr. kabuklu arpa 2 litre suda 3-4 saat bekletilir, sonra aynı suda 1,5 saat kısık ateşte kaynatılıp süzülür. Arpa suyu bal ile tatlandırılıp gün boyu bitene kadar içilir. Arpa yerine aynı şekilde kabuklu yulaf da kullanılabilir. Günde 1 defa salata yenebilir.

Hekimin önerisiyle yapılan böbrek temizlemesinde yalnız aşağıdaki son 3 gün uygulanır.

Böbrek ve mesane temizliğinde aşağıdaki 2 yöntemden biri uygulanır.

  • Her iki yöntemde de 3 gün boyunca hergün günde 3 defa ılık kekik çayıyla birlikte aşağıdaki taş kırıcı karışımdan 1’er çay kaşığı yutulur.
  • Eşit miktarlarda defne meyvesi + yabani kekik + tane kimyon + gilaburu ağacı kabuğu + zencefil + tarçın öğütülür. Gilaburu kabuğu yerine anason da kullanılabilir.

1. Yöntem:

Gün boyu dönüşümlü olarak aşağıdaki meyve-sebze suyu karışımı içilir.

  • Günde 4 defa 1 limon suyu + yarım bardak ılık su karışımı içilir. Taşların büyüklüğüne ve kan grubuna göre limon sayısı 10’a kadar çıkarılabilir. ( 0 (sıfır) kan grubu için 5 limon)
  • Eşit miktarlarda havuç suyu + kırmızı pancar suyu + salatalık suyu + su karıştırılır ve günde 4-7 bardak içilir.
  • İlk olarak 1 bardak limon suyu karışımı içilir. Limon suyu karışımından sonra 1 saat, sebze suyu karışımından sonra ise 2 saat ara vermek gerekir.

Not: Limon suyu içemeyenler greyfurt suyu içebilir.

Salatalık yerine maydanoz, kereviz yaprağı, hindibağ veya ısırganotu kullanılabilir.

2. Yöntem:

  • 200 gr. kabuklu arpa veya yulaf 2 litre su ile 2-4 saat ıslatılır, sonra kısık ateşte 1,5-2 saat kaynatılır, süzülerek günde 8-10 bardak içilir. (Günde 2 defa arpa suyu hazırlanır.)
  • Bununla birlikte kekik demleyerek veya arpa samanını 20-30 dakika kaynatarak banyo suyuna katmak taş düşürmeye yardımcı olur, sancıyı hafifletir.

Böbrek İçin Çok Kuvvetli İlaçlar

Bu yöntemlerle eritilemeyen büyük ve eski taşları eritmek için, bu kuvvetli ilaçları kullanmak gerekir:

Kuluçkadaki civciv yumurtadan yeni çıktığında yumurta kabukları yıkamadan kurutulur, ince dövülür ve sabah akşam 1’er çay kaşığı suyla yutulur. Veya

15 gr. karanfil + 30 gr. karpuz çekirdeği + 30 gr. nohut (en iyisi kara hint nohutu) fırında yakılarak elde edilen kül iyice ezilip karıştırılır ve sabah akşam birer kahve kaşığı yutulur. Arkasından 150 gr. yabani semizotu suyu + 30 gr. kereviz yaprağı suyu + 50 gr. su karışımı veya yukarıda verilen sebze suyu karışımı içilir. Ayrıca 100 gr. kara turp suyu gün boyu yudumlanır. Üç gün hiçbir şey yenmez.

Kaynak: Aidin Salih Gerçek Tıp Kitabı

Reklam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu