Reklam
Sağlık

Hacamat Nedir? Hacamat Nerede Yaptırılır?

Reklam

Hacamat tedavisi, alternatif tıp adı altında yüzyıllardır uygulanan bir tedavi yöntemidir. Hacamat hadislere konu olan, bilimin yeni keşfettiği hastalık önleme ve tedavi olarak kullanılır. Hacamat, kılcal damarlardan kan alma yoluyla, belirli bölge ve zamanlarda yapılır. Sizler için derlediğimiz, hacamat konusunda şu başlıkları okuyacaksınız:

 1. Hacamat Nedir?
 2. Hacamatın Faydaları Nelerdir?
 3. Hacamat Ne Zaman Yaptırılır?
 4. Hacamat Nasıl Yapılır?
 5. Hacamatı Kimler Yapar?
 6. Hacamat Olurken Nelere Dikkat Edilir?
 7. Hacamat Olmadan Önce Neler Yenmez?
 8. Hacamat Sonrası Ne Yenilir?
 9. Hacamat Hadisleri
 10. Hacamat Vücudun Hangi Bölgelerine Yapılır?
 11. Basur Tedavisinde Hacamat Yapılır mı?
 12. Burun Kanaması Olan Hacamat Yaptırabilir mi?
 13. Anemi (Kansızlık) Hacamat ile Tedavi Edilir mi?
 14. Göz Hastalıklarında Hacamat Yapılır mı?
 15. Göz Hastalıklarında Hacamat Nereye Yapılır?

Hazırsanız yazımıza geçiyoruz.

Reklam

Hacamat Nedir?

Hacamat, kökeni Arapça olan ”hücum” anlamına gelmektedir. Hücum bir noktaya yönlendirmek anlamındadır. Hacamat, özel kupalar yardımıyla vücutta var olan kirli kanın belirli yerlere toplanması, vücudun kendi kendine atamadığı toksinlerin ufak kesiler ile vakumlanıp çekilmesi işlemidir. Bu yöntem ” Islak Kupa Tedavisi ” olarak da adlandırılır.

Vücuttaki kanın içerisinde bulunan toksinler ve ölü kan hücrelerinin kandan atılmasını, hücrelerin yenilmesini sağlar. Özellikle vücudumuzdaki kanın içinde bulunan zararlı atıklar yani toksinler enerjimizi, bağışıklık sistemimizi ve sağlığımızı olumsuz yönde etkilemekte dolayısıyla hastalıklara davetiye çıkarmaktadır. Kişi hastalanmadan önce uygulandığı zaman birçok hastalıktan koruması bakımından önemi bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Bunun yanı sıra Hz. Muhammed’in (s.a.v) ayın belli günlerinde yapılmasını önerdiği ve birçok hadiste bahsedildiği için Müslüman ülkelerde fazlasıyla yaygın bir yöntemdir. Özellikler iki kürek arasından hacamat yaptırmak sünnettir. Bu nokta kalple alakalıdır. Bunun dışında hastalıkların şikayetlerine ve çeşitlerine göre vücudun değişik noktalarına hacamat yapılmaktadır.

Hacamatın Faydaları Nelerdir?

Hacamat kan ve kanın yapısında oluşan bozukluklar sonucunda oluşan rahatsızlıkların tedavisinde tercih edilebilecek bir yöntemdir. Hacamat tedavisinin öncelikli amacı vücudun bağışıklık sistemini güçlendirerek daha dinç bir bedene kavuşmayı sağlamaktır. Hacamat kan üretimiyle görevli organları (kemik iliği, karaciğer, dalak) uyarır böylelikle vücuda direnç kazandırır.

Reklam

Birçok bedensel rahatsızlığa şifa dağıtan hacamatın faydalarını şöyle sıralayabiliriz;

 • Kan dolaşımını arttırıp vücuttaki ağrıları giderir
 • Kanda birikmiş toksinlerden arınmayı sağlar
 • Yorgunluk hissini gidererek enerji verir
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir
 • Salgıladığı endorfin ve serotonin ile depresyonu önler ve böylelikle anksiyeteyi önler
 • Psikolojik hastalıklar sonucu oluşan travmaları aşma konusunda yardımcı olur
 • Yüksek tansiyonu düşürür
 • Vücuttaki enfeksiyonu giderir
 • Kasların gevşemesini sağlayarak, kramp girmesini ve kulunçları önler
 • Eklem ve kas ağrılarına iyi gelir
 • Pıhtıları erittiği için varislerin geçmesini sağlar
 • Romatizmanın metabolik birikintilerini temizler
 • Hacamat dokuların beslenmesini ve oksijenlenmesini arttırır.
 • Ödemi ve sertlikleri giderir.
 • Mide ağrısı, ishal, gastrit gibi sindirim sistemi hastalıklarında faydalıdır
 • Beyin fonksiyonlarını güçlendirdiği için odaklanma problemini çözer ve konsantrasyonu arttırır. Hafızayı güçlendirir.
 • Diyabet hastalığını önlemede yardımcı olur.
 • Baş bölgesine uygulanan hacamat göz ağrısına ve göz tansiyonuna olumlu etki sağlar
 • Kilo kontrolü ve gut hastalığının önlenmesi yönünde etkilidir.
 • Migren gibi şiddetli baş ağrısı yaşayanlara fayda sağlar
 • Sinirleri rahatlattığı için uykusuzluk ve uyku bozukluğu problemini giderilmesinde önemli rol oynar
 • Egzamayı iyileştirir
 • Bel ağrısına iyi gelir
 • Çocuklarda beyin felci, şişmanlık, görme problemleri, cilt hastalıkları, cinnet (sinir hastalığı) gibi birçok hastalığın tedavisinde olumlu sonuçları görülmektedir.

Genel olarak insan vücudunun rahatlamasına yardımcı olur.

Hacamat Zamanları?

Bilinen birçok rahatsızlığa iyi gelen hacamat tedavisi dini; usullere göre yapılacaksa hacamat takvimi adı verilen belirli günlere riayet etmek gerekir. Hacamat tedavisi, hicri ayın 17, 19, 21. günlerinde yaptırılması İslam dininde sünnettir.

Ünlü tıp alimi İbn-i Sina ”Tıbbın Kanunu” adlı eserinde hacamatın hicri 5 ile 25. günleri arasında yapılmasını tavsiye etmiştir. Dini açıdan da tavsiye niteliği taşıyan hacamat tedavisini gerekli görüp yaptırmak isteyenler bu takvime uymalıdır.

Acil durumlarda hacamat her Pazar, Pazartesi, Salı, Perşembe günleri yapılabilir. Fakat yukarıda belirttiğimiz gibi en uygun zaman hicri ayların 17,19,21. günleri ile Pazartesi ve Perşembe günleridir. Çünkü bu dönemde vücuttaki tüm hayati kuvvetlerin harekete geçtiği gibi zararlı maddeler de meydana çıkar. Saat olarak en iyi zaman ise güneşin doğuşundan sonra 2-3 saattir. Ayrıca hacamat tedavisi aç karnına yapılmalıdır.

Reklam

Hacamat Nasıl Yapılır?

Kan dolaşımına sağladığı yararlar sayesinde modern tıp literatüründe de kendisine yer bulan geleneksel tıp uygulamaları arasında yer almaktadır. Hacamat yapılacak bölge belirlendikten sonra deri neşter yardımıyla çizilir. Çizilen derinin üzerine vakumlu kupalar konularak kirli kanın vücuttan ayrılması beklenilir.  Bu sayede vücudun tek başına atamadığı toksinlerin vakum sayesinde atılması sağlanır. Hacamat devletin ruhsat verdiği uzman kişiler tarafından veya tıp merkezlerinde yapılmalıdır. Çünkü hacamat tedavisinin yapımında deride çizikler açılmaktadır dolayısıyla hijyenik bir ortamda yapılmalıdır.

Hacamatı Kimler Yapar?

Hacamat, devletin ruhsat verdiği uzman haccam, haccame veya tıp merkezlerinde yapılmaktadır. Hacamat uygulamasında, deride çizikler açılmaktadır dolayısıyla hijyenik bir ortamda ve işin uzmanları tarafından yapılmalıdır.

Hacamat Olurken Nelere Dikkat Edilir?

Hacamat ile tedavi yöntemi diğer tedavi yöntemleri gibi hassasiyet ister. Bazı durumlarda yapılmaması uygun iken bazı durumlarda hacamat tedavisi gerekli görülebilir. Uzmanına sormak ve bu işi onların eline emanet etmek gerekir. Hacamat olurken aşağıdakilere dikkat etmelisiniz.

 • Organ nakli, diyaliz ve hemofili hastalarına hacamat yapılmaz.
 • Karnı tok ve abdestsiz olanlara yapılmaz
 • Yanık, egzama, varis yarası ve diğer yaraların üzerine yapılmaz.
 • 60 yaşın üzerinde olup hayatında hiç hacamat yaptırmayan kişilere yapılmaz
 • Adetli kadınlara yapılmaz
 • Hacamat bittikten sonra kesiklere dokunulmaz ve silinmez. Hacamattan 24 saat sonra banyo yapılmaz.
 • Hacamat anında gerekmedikçe konuşulmamalıdır. Televizyon ve telefona bakılmamalıdır ve şarklı dinlenilmemelidir.
 • Doğum yapan hanımlara hacamat yapılmasına gerek yoktur.

Hacamattan Önce Ne Yenir? Ne içilir?

Hacamattan önce yemek yenir mi? Hacamattan önce yemek yenmez, aç karnına yapılmalıdır. Çünkü insan aç iken vücudunda ki zararlı maddeler düşük seviyededir ve kalp, karaciğer ve böbrek daha aktiftir. Hacamattan önce su içilir mi? Hacamattan önce su içilebilir.

Hacamat yapılmadan 24 saat önceden hayvansal gıda tüketilmez. Hacamat öncesi mutlaka hayvansal perhize dikkat edilmeli.

Hacamat Sonrası Ne Yenilir?

Hacamat yaptıranlar ne yememeli? Hacamat sonrası en az iki saat hiçbir şey yememelidir. Hacamat sonrasında hafif yemekler tüketilmelidir.  Hacamattan sonra sirkeli su veya bal şerbeti tüketmek faydalıdır zira damar açıcı özelliği bulunmaktadır. Asgari 24 saat hayvansal gıda tüketilmemelidir.

Hacamat ile İlgili Hadisler

Hacamat Hz. Muhammed’in (s.a.v) sünnetidir. Müslümanlara birçok hadisinde hacamat yaptırmayı yani kan aldırmayı tavsiye etmiştir. İşte hacamat hadislerinin sahih olanlarından birkaçını sizler için topladık.

Hz. Enes (R.A.) rivayet ediyor:

Rasulullah aleyhissalatu vesselam boynunun iki tarafındaki damarları ile iki omuzun arasındaki damardan hacamat olurdu.” Ebu Davut, Tıb 4, (3860); Tirmizi, Tıb 12, (2052); İbn Mace, Tıb 21, (3483).

Ebu Hüreyre (R.A.) rivayet ediyor:

Rasulullah aleyhissalatu vesselam şöyle buyurdu: “Kim ayın on yedisi veya on dokuzu ya da yirmi birinci günü hacamat olursa, bütün hastalıklardan şifa bulur.” (Ebu Davut, 3861)

İbn Abbas (R.A.) rivayet dediyor:

Rasulullah aleyhissalatu vesselam ihramlı iken kendisine hacamat yaptırdı.” (Buhari 4/1728, Müslim 1202/87, Ebu Davut 3421)

İbn Abbas’tan (R.A.) rivayetle:

Rasulullah (sav) miraç gecesinde meleklerden oluşan cemaate her uğradığında meleklerin kendisine “Hacamat olmaya devam et! ümmetine de hacamat olmalarını emret!” dediklerini nakleder. (Tirmizi-tıp 12, İbn Mace- tıp 20)

Hz. Enes (R.A.) rivayet ediyor:

Rasulullah (sav) iki omuzu arasından yani kâhilden hacamat yaptırırdı ve şöyle buyurdu; “Kim herhangi bir hastalık için bu kandan akıtırsa, bir başka ilaçla tedavi görmese de zarar görmez.” (Ebu Davut – Tıp 4, İbn Mace- Tıp 21)

Cabir b. Abdullah (R.A.) ediyor:

Rasulullah (sav) buyurdu ki: “Eğer sizin tedavi olduğunuz herhangi bir şeyde hayır varsa, o da hacamat yaptırmaktır.” (Buhari 12/5724, Müslim 2205/71, Ebu Davut, İbn Mace)

Hacamat Yapılan Hastalıklar ve Hacamat Yerleri

Hacamat yapılan bölgeler hastalıklara ve genel sağlık durumuna göre değişmektedir. Hacamat tedavisinde vücut bölgeleri ve hastalıklar şunlardır:

 1. Kafadan yaptırılan hacamat (can kurtaran): Ruh hastalıklarına, kulak çınlamasına, baş ağrısına, saç dökülmesine, göz sağlığına ve diş etlerine iyi gelir.
 2. Ense çukurunun altından yaptırılan hacamat (boyun): Ağız kokusuna, göz ve göz kapağı hastalıklarına (arpacık), tiroit ve lenf bezi hastalıklarına iyi gelir.
 3. Omuzlardan yaptırılan hacamat: Akciğer hastalıkları, boyun kireçlenmesi ve yüksek tansiyona iyi gelir.
 4. Kürek kemiklerinin arasından yaptırılan hacamat: Kalp akciğer pankreas ve safra kesesi hastalıklarına iyi gelir.
 5. Belden yapılan hacamat: Bel ağrısı ve bel fıtığı, idrar tutamama, kadın ve erkek hatlıklarına iyi gelir.
 6. Kuyruk sokumundan yapılan hacamat: Prostat, basur ve adet düzensizliğinin iyileşmesini sağlar.
 7. Dizin iç ve dış kısmına yapılan hacamat: Diz ağrılarına ve varise iyi gelir.
 8. Ayak bileğine yapılan hacamat: Siyatik ağrılarına, gut hastalığına ve fil hastalığına iyi gelir.

Basur Tedavisinde Hacamat Yapılır Mı?

Birçok insanın başına gelen basur; anüsün en alt kısmında anal damarların genişleyip tahriş olmasıyla oluşan bir hastalıktır. Basur hastalığına hacamatın şifası olduğu da bilinmektedir. Basur tedavisinde hacamat şöyle olmaktadır; 7-11 tane sülük makat etrafına yerleştirilir. Kuyruk sokumundan hacamat yapılarak tedavi tamamlanır.

Önerilen makale: Varis ve Basur Tedavisi

Burun Kanaması Olan Hacamat Yaptırabilir mi?

Burun kanaması aslında doğal hacamattır. Çeşitli sebepler burun kanması yaşayan insanlar olabileceği gibi çoğunlukla yüksek tansiyon ile burnu kanayanlar kanı durdurmaya çalışmamalıdır. Burundan akan kan ile vücuttaki toksinler ve kirli kan çıkıp gitmektedir. O yüzden burun kanaması yaşayanlar hacamat yaptırmasa da olur. Ama farklı bir şikayeti için hacamat yaptırması da mümkündür ve bir sakıncası yoktur.

Anemi (Kansızlık) Hacamat ile Tedavi Edilir mi?

Kanda bulunan hemoglobin proteinin normal seviyenin altına düşmesi veya alyuvarların sayısının azalması durumuna anemi (kansızlık) adı verilir. Anemi hacamat ile tedavi etmek için şöyle bir yol izlenir; damardaki tıkanıklar hacamat ve sülükle açılır. Böylece kan dolaşımı düzeltilir. Bu sayede anemi tedavi edilir.

Göz Hastalıklarında Hacamat Yapılır mı?

En hassas organlarımızdan biri de gözdür. Gözümüzle alakalı birçok şikayetlerimiz olduğu gibi şifa yöntemleri de bulunmaktadır. Hacamat ile tedavi de belli bölgelere uygulanarak gözün belirli hastalıklarına iyi gelmektedir.

Göz Hastalıklarında Hacamat Nereye Yapılır?

Omuz, kulak arkası ve enseden alınan kan gözü kuvvetlendirir, göz tansiyonuna iyi gelir. Fakat göz hastalıklarının tedavisinde hacamata önce kürek kemikleri arasından başlanmalıdır.

Kaza sonucu hasara uğramış göze ve yeni başlayan katarakta şakaklara sülük tedavisi uygulanabilir. Böylece göz hastalıkları hacamat ile şifa bulmuş olur. Yalnız ilerlemiş katarakt, göz kanseri için hacamat olunmaz. Ayrıca göz ameliyatı geçirenler, kemoterapi ve radyoterapi alanlara hacamat tedavisi uygulanmaz.

Görüldüğü üzere hacamatın sayısız derde şifası vardır. Her insanın en azından senede bir defa hacamat yapmasının ne kadar gerekli olduğunu yazımızın genelinden de anlamışsınızdır. Hasta olmadan vücut direnci için yapılabildiği gibi çeşitli hastalıkların nüksetmesi ile tedavi yöntemi olarak hacamat yapılabilir. Sizlerde şifayı çoğu kez ilaç yoluyla aramaktansa hacamat tedavisini deneyebilirsiniz.

Önerilen makale: Göz Hastalıkları Doğal Tedavisi

Kaynaklar

1-) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24647093/ 2-) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31999405/ 3-) https://books.google.com.tr/books?id=ay3EDwAAQBAJ&pg=PT10&dq=HACAMAT&hl=tr&sa=X&ved=2ahUKEwij9pS0p4_uAhWCraQKHZTCBhwQ6wEwAHoECAQQAQ#v=onepage&q=HACAMAT&f=false 4-) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28010830/ 5-) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32185981/ https://books.google.com.tr/books?id=YdfkDwAAQBAJ&pg=PA90&dq=HACAMAT&hl=tr&sa=X&ved=2ahUKEwij9pS0p4_uAhWCraQKHZTCBhwQ6AEwAnoECAgQAg#v=onepage&q=HACAMAT&f=false https://books.google.com.tr/books?id=24tZDwAAQBAJ&pg=PT484&dq=HACAMAT&hl=tr&sa=X&ved=2ahUKEwij9pS0p4_uAhWCraQKHZTCBhwQ6AEwA3oECAkQAg#v=onepage&q=HACAMAT&f=false 6-) https://books.google.com.tr/books?id=K4L4DwAAQBAJ&pg=PA139&dq=HACAMAT&hl=tr&sa=X&ved=2ahUKEwij9pS0p4_uAhWCraQKHZTCBhwQ6AEwBHoECAcQAg#v=onepage&q=HACAMAT&f=false

Reklam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu