Reklam
Sağlık

Akupunktur Nedir? Akupunktur Tedavisi Nasıl Yapılır?

Reklam

Akupunktur, Geleneksel Çin Tıbbının uzun süre önce geliştirdiği bir sağlık yaklaşımıdır. Çok çeşitli hastalıkları tedavi edebilmek için akupunktur, bitkisel ilaçlar, tai chi, qi gong, masaj terapisi ve çeşitli “zihin ve beden uygulamalarını’’ içeren bütünsel teknikler kullanılmaktadır. Geleneksel Çin Tıbbının tekniklerinin kullanımı son 10 yılda birçok Batı ülkelerinde artmıştır.

Eliminasyon Diyeti! 🍏 En Etkili Örnek Diyet Listesi İçin Youtube Videomuzu İzleyebilirsiniz.

Akupunktur, cildin belirli bölgelerini uyarmak için kullanılan bütünsel bir sağlık tekniğidir. Tedavi aşaması iğnelerin kullanılmasına rağmen acısızdır. Bu tedavi kronik ağrıyı ilaç kullanmadan doğal bir şekilde azaltmaya çalışmaktadır.

Reklam

Akupunktur araştırmacılarının çoğu, tedavinin ağrıyı güvenli bir biçimde azaltıp azaltmayacağı konusunda çalışmalar yapmaktadır. Aynı zamanda uzmanlar anksiyete, depresyon, iltihaplanma, sıcak basması, kemoterapinin yan etkileri ve uykusuzluk gibi durumları tedavi edip etmeyeceği konusunda araştırmalar yapmaktadır.

Akupunktur Nasıl Yapılır?

Akupunktur tedavisinde, iğne başta olmak üzere birçok yöntem kullanılmakta ve vücudun belirli bölgelerinin uyarılması amaçlanmaktadır. Akupunktur, elle yapılan bir tedavi yöntemidir ve iğnenin cildinize dikkatli bir şekilde sokulması gerekmektedir. Genellikle ince, katı ve metal iğneler kullanılmaktadır. Kan alınan iğnelerin içine girebilecek kadar küçüktür. Bu nedenle ağrılı bir tedavi yöntemi olmaz.

İğneli veya iğne içermeyen hafif elektriksel akupunktur çeşitleri vardır. Örneğin, akupresür yönteminde belirli bölgelere baskı uygulanmakta ve vücuttaki enerjiyi uyarmak için hedefe yönelik masaj tekniği kullanılmaktadır. Akupunktur noktaları, tedavinin uygulanabilmesi için gerekli olan odak bölgeleridir.

Geleneksel Çin Tıbbı, akupunkturu ‘‘enerji akışını veya yaşam gücünü dengelemek” için bir teknik olarak açıklamaktadır. Bu da vücuttaki bazı noktaları uyararak mümkün olmaktadır. Ayrıca uygulayıcılar, vücuttaki belirli ‘‘meridyenler’’ içinde yer alan “qi” veya “chi” olarak bilinen bir akış olduğuna inanmaktadır. Bununla birlikte, chi dengeli olmadığında hastalık, ağrı, uyku bozukluğu ve yorgunluk gibi semptomlar meydana gelebilmektedir.

Reklam
 • Vücutta akupunktur iğnelerinin sokulduğu her meridyen boyunca pek çok noktası bulunan 14 ana enerji kanalı meridyeni bulunmaktadır.
 • Bunlar eller, kollar, ayaklar, kafa, sırt ve ana organlar üzerinde bulunan hemen hemen 360 tane noktayı içermektedir.
 • Akupunktur noktaları, genellikle sinirlerin kasa girdiği yerde, kasın orta noktasında ve kemiklerin birleştiği bir noktada bulunmaktadır.

Akupunktur meridyenlerinden bazıları şunlardır:

 • Akciğer meridyeni
 • Kalın bağırsak meridyeni
 • Mide meridyeni
 • Dalak meridyeni
 • Kalp meridyeni
 • İnce bağırsak meridyeni
 • İdrar mesane meridyeni
 • Böbrek meridyeni
 • Karaciğer meridyeni

Akupunktur Neye İyi Gelir?

Akupunktur, günümüzde aşağıdaki hastalıkları tedavi etmek için kullanılmaktadır:

 • Kas spazmları ve ağrılar
 • Kronik sırt problemleri
 • Migren sıklığını ve yoğunluğunu azaltmak da dahil olmak üzere baş ağrılarını
 • Boyun ağrısı
 • Kireçlenmeyi
 • Diz ağrısını
 • Alerjiyi
 • Sindirim problemlerini
 • Ruh halini veya depresyonu

Akupunktur Faydaları Nelerdir?

Akupunktur tedavileri sayesinde hasarlı bölgeler uyarılmakta ve böylece var olan sağlık problemi yavaş yavaş iyileşmektedir. Aynı zamanda hastalık ilaç kullanılmadan, iğneler yardımıyla tedavi edilmektedir. İğneli ve iğnesiz tedavi türleri vardır. Asıl amaç, hasarlı bölgeyi uyarmaktır.

Kas spazmları ve ağrılar, kronik sırt problemleri, baş ağrıları, kireçlenme, diz ağrısı, sindirim problemleri, boyun ağrısı, depresyon gibi hastalardan kurtulmak için de bu tedavi yöntemi kullanılmaktadır. Vücutta bozulmuş olan enerji dengesini düzenler. Aynı zamanda tamamlayıcı tıp kategorisinde yer almaktadır.

Akupunkturun faydaları yalnızca bunlarla sınırlı kalmaz. Geçmişten günümüze kadar birçok hastalığın tedavi edilebilmesinde etkin bir rol oynamıştır. Ama en yaygın yedi faydasının olabildiğini söylemek de mümkündür. Bunları açıklayacak olursak:

Reklam

Baş Ağrılarını ve Migreni Azaltmaya Yardımcı Olmaktadır

2009 yılında, Münih Üniversitesi Tamamlayıcı Tıp Merkezi’nden bazı araştırmacılar, 2.137 hastasını içeren 11’den fazla çalışmayı inceledikten sonra, kronik baş ağrıları olan hastalarda farmakolojik olmayan değerli bir araç olabileceği kanısına varmışlardır. {1*} Ayrıca akupunktur tedavisi alan insanların baş ağrısı sürelerinin ve yoğunluğunun azaldığı görülmüştür.

Baş Ağrısı ve Migrende Etkili 5 Uçuçu Yağ İçin Buraya Tıklayın.

Kronik Ağrıları iyileştirir

Kronik bel ağrısı olan hastalarda, akupunktur tedavisi alanların almayanlara oranla ağrılarında azalmalar olduğu görülmektedir. Memorial Sloan-Kettering Epidemiyoloji ve Biyoistatistik Departmanı tarafından yapılan ve akupunkturun sırt-boyun ağrısı,  artrit, kronik baş ağrısı ve omuz ağrısı olmak üzere dört kronik ağrı durumu için etkisini belirlemeyi amaçlayan bir çalışma yapılmıştır. {2*} Yapılan çalışmada 17.000’den fazla hastanın klinik deney sonuçları incelenmiştir. Sonuçlara göre akupunktur alan hastaların, plasebo etkisi yaratmak için deney grubunda olan hastalara oranla ağrılarında azalmalar olduğu görülmüştür. Sonuç olarak, akupunkturun kronik ağrıları iyileştirmek bakımından plasebo etkisinden daha fazlası olduğu görülmüştür.

Uykusuzluğun Tedavi Edilebilmesine Yardımcı Olur

Çin Tıbbı Üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre, uyku problemleri için akupunktur almış olan hastaların hiçbir tedavi almayanlara göre faydalı bir etkisi olduğunu gösteren büyük bir meta-analiz gerçekleştirilmiştir. {3*} Analiz, uyku problemlerini gidermek için ilaç veya bitkisel ürünlere ek olarak akupunktur alanların, almayanlara göre daha iyi etkiler gösterdiğini bulmuştur. Bir başka faydalı yanı ise, uyku ilaçlarından farklı olarak hiçbir yan etkisinin bulunmamasıdır.

Kanser ve Kemoterapi Sürecinde Olumlu Etkileri Vardır

Ulusal Kanser Enstitüsüne göre, araştırmalar akupunkturun bağışıklığı arttırdığını ve kanser tedavisi alan hastaların iyileşmesinde etkin rolünün olabileceğini göstermektedir. Randomize çalışma, akupunktur tedavisinin bağışıklığı ve trombosit sayısını artırdığını, kanser tedavisi sırasında meydana gelebilecek sağlıklı hücrelerin azalmasını engellediğini ileri sürmüştür. {4*} Akupunktur tedavisi alan hastalarda ağrıların azaldığı, yaşam kalitesinin arttığı ve kemoterapi nedeniyle oluşan mide bulantılarının azaldığı görülmektedir.

Akupunktur Bilişsel Gerilemeyi Önlemeye Yardımcı Olur

Bazı çalışmalar, beynin Parkinson gibi hastalıklardan etkilendiği bölgelerinde sinirsel bir tepki oluşturduğu için yaşa bağlı bilişsel gerilemelere neden olduğunu ama akupunktur ile hafifletilebileceğini göstermektedir.

Maryland Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Departmanı tarafından yapılan bir çalışma, 20 Parkinson hastası 16 seans akupunktur ile tedavi edildikten sonra titreme, yürüme zorluğu gibi semptomlarda iyileşmeler olduğunu bildirmiştir. {5*}

Gebelik, Doğum ve Doğum Sonrası Dönemde Sağlığı Destekler

Birçok doktor doğum stresini azaltmak, hormonları dengelemek ve doğum acısını hafifletmek için akupunkturu önermekte ve güvenli bir tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır. {6*}

Polikistik Over Sendromunu Hafifletmeye Yardımcı Olabilir

Bazı araştırmalar, akupunkturun üreme çağındaki kadınlarda yaygın endokrin bozukluk olan polikistik over sendromundan muzdarip olanlara fayda sağlayacağını ortaya koymaktadır. Bunun da yumurtalıklara kan akışını artırarak, yumurtalık hacmini ve yumurtalık kistlerinin sayısını azaltarak, insülini artırarak hiperglisemiyi kontrol ederek yapılabileceği ileri sürülmektedir. Ancak bu tedavi etkinliği tam olarak bilinmemektedir. Bu nedenle uzmanlardan yardım alarak daha çok araştırılmalıdır.

Akupunktur Nasıl Uygulanır?

Akupunktur seansı şu şekilde uygulanmaktadır:

 • Başlangıçta akupunktur uzmanı, hastalarıyla ağrıların hangi bölgelerde olduğu ve sağlıkla ilgili hedefleri hakkında konuşacaktır.
 • Daha sonra herhangi bir şey olup olmadığını kontrol etmek için hastaların hayati organlarına bastırırlar ve diline bakarlar.
 • Uzmanlar, daha önce steril edilmiş tek kullanımlık iğneleri vücuttaki belirli “meridyenler” boyunca yerleştirir.
 • Uzmanlar tedavi sırasında enerji akışının kontrolünü yapmak için elleriyle vücuttaki nabızları kontrol eder.
 • Patentin enerjisi yeniden çalışıp kendini dengelerken, vücudun belirli meridyenlerine yerleştirilen iğneler genellikle kısa bir süre içeride kalır.
 • Tedavi bitiminde iğneler vücuttan çıkarıldıktan sonra, hastalar günlük hayatına devam edebilmektedir. Ancak bu süreçte bol bol sıvı tüketmelilerdir.

Akupunkturun Zararları Nelerdir?

Akupunktur uygulayıcılarının iğne seçimi ve kullanılan iğnelerin temiz olması konusunda oldukça dikkatli davranmaları gerekmektedir. Çünkü yanlış iğne veya iyi steril edilmemiş bir iğnenin kullanılması büyük riskler taşımaktadır. Akupunktur iğneleri tek kullanımlık olarak etiketlenmek zorundadır. Buna dikkat etmeniz gerekmektedir. Ayrıca akupunktur iğnelerinin kullanımından kaynaklanan çok az komplikasyonun olduğu bildirilmiştir. Bu yüzden iğnelerden kaynaklanan riskin çok az olduğu düşünülmektedir. Ama bu risk olmadığı anlamına gelmemektedir. Çünkü iyi steril edilmeyen iğneler ciddi sonuçlara yol açabilmektedir. Akupunktur ücretsiz tedavi yöntemi olarak önerilmektedir.

Hamile ve emziren kadınlar, kalp hastaları ve kanser tedavisi gören kişilerin yaptırması uygun görülmemektedir.

Kaynaklar

{1*} https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19160338/

{2*} https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22965186/

{3*} https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19922248/

{4*} https://www.cancer.gov/about-cancer/treatment/cam/hp/acupuncture-pdq#section/all

{5*} https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12210879/

{6*} https://www.ajog.org/article/S0002-9378(09)00424-4/fulltext

Reklam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu