Reklam
Tarifler

İlikli Kemik Suyu

Reklam

İlikli kemik suyu, kronik eklem ağrısı, şişlik veya sertlik çekiyorsanız, kemik suyu tüketmek çok etkilidir. Çünkü, kıkırdağın yenilenmesine ve eklemlerin sağlıklı kalmasına yardımcı olan harika bir kolajen kaynağı olmasıdır.

Miyalji Nedir? Miyalji Sebepleri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir? Youtube Videomuzu İzleyerek Öğrenebilirsiniz.

İlikli Kemik Suyu Nedir?

İlikli kemik suyu, hayvan kemiklerinin ve bağ dokusunun kaynatılmasıyla yapılır.

Reklam

İlikli kemik suyu, besin oranı yüksek olduğundan çorbalar, soslar ve yemeklerde sıklıkla kullanılır. Son zamanlarda daha çok faydası keşfedilen ilikli kemik suyu birçok kişi tarafından tercih edilmektedir.

İlikli Kemik Suyu Hangi Kemikten Yapılır?

İlikli kemik suyu, binlerce yıldır kullanılmaktadır. Sığır eti, dana eti, hindi, kuzu eti, manda, geyik eti, tavuk veya balık gibi hemen hemen her hayvandan kemikler kullanarak ilikli kemik suyu yapabilirsiniz. Kısaca, ilik ve bağ dokularının olduğu tüm kemikleri kullanabilirsiniz.

İlikli Kemik Suyunun Faydaları

İlikli kemik suyu, her kültürün geleneksel yemeklerinde temel öğedir ve tüm kaliteli yemeklerin temelini oluşturur. Çünkü kemik suyu, besin açısından yoğun, sindirimi kolay ve lezzetlidir.

İlikli kemik suyu, atalarımızın bir hayvanın her parçasından yararlanma yöntemiydi. Kemik, kemik iliği, deri ve ayaklar, tendonlar ve bağlar normal şartlarda tüketilemediği için bunlar uzun süre kaynatarak tüketilebilir. Bu kaynama neticesinde, kolajen, prolin, glisin ve glutamin gibi ciddi sağlık faydası olan bileşenler çıkmaktadır.

Reklam

Kemik suyunda bulunan amino asit glisin rahatlamanıza yardımcı olur. Birçok çalışma, glisinin uykuyu düzenlediğini kanıtlamıştır. {1*}

Weston Vakfı’ndan beslenme araştırmacıları Sally Fallon ve Kaayla Aniel, kemik suyunun, vücudunuzun kolayca emebileceği formlarda mineraller bulunduğu söylemektedirler. {2*}

Kemik suyunda bulunan mineraller:

İlikli kemik suyu aşağıdaki hastalıklar için en faydalı gıdadır:

 • Geçirgen bağırsak
 • IBS (Hassas bağırsak sendromu)
 • Crohn
 • Ülseratif kolit
 • Sindirim sistemi sorunları
 • Gıda intoleransı ve alerjiler
 • Eklem ağrıları
 • Astım
 • İltihaplanma
 • Kronik iltihap
 • Kalp hastalığı
 • Diyabet
 • Alzheimer
 • Virüs
 • Soğuk algınlığı
 • Selülit
 • Obezite
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir

İlikli kemik suyunda bulunan kolajen, potansiyel olarak geçirgen bağırsak tedavisinde kullanılır. Kolajen bağırsak astarını güçlendirir. {3*}

Reklam

Penn Eyalet Üniversitesi atletizm için beslenme ve spor beslenmesi departmanı tarafından yapılan araştırmada, 24 hafta boyunca kolajen kullanan sporcularda eklem rahatlığı ve atletik performansının arttığı görülmüştür. {4*}

Scientific World Journal’da yayınlanan bir incelemede, glutatyonun yağda çözünen bileşiklerin, özellikle cıva ve kurşun gibi ağır metallerin ortadan kaldırılmasına yardımcı olduğunu göstermektedir. Aynı zamanda çeşitli besin maddelerinin emilimine, antioksidanların kullanımına ve karaciğer temizleme işlevlerine yardımcı olur.

Kemik suyu ayrıca ağır metallerin mineral reseptör bölgelerine yapışmasını durdurarak toksinleri uzaklaştırmak için şelatör görevi gören temel minerallerin alımını da artırır.

Kolajen içinde bulunan glisin, glikozu kullanılabilir enerjiye dönüştürerek kas dokusunun oluşturulmasına yardımcı olur. Ayrıca, vücudun antioksidan kullanımını geliştirerek yaşlanmayla ilişkili kıkırdak, doku ve kas kaybını yavaşlatır. Çalışmalar, glisinin iskelet kası kaybını koruduğunu ve yaşa bağlı kas protein yıkımı ile ilişkili genleri durdurduğunu ortaya koymaktadır.

Kemik suyunda bulunan glukozamin, güçlü doğal anti-inflamatuar ve yaşlanma önleyici özelliklere sahiptir. {5*}

Glukozamin, artrit için en iyi doğal takviyelerden biri olarak, genellikle yaşa bağlı kemik ve eklem ağrılarının tedavisinde kullanılır.

Kıkırdak gibi önemli dokuları oluşturan belirli protein ve yağların sentezi için vücudunuzun glukozamine ihtiyacı vardır. Glukozamin, eklemlerinizin, tendonlarınızın ve bağlarınızın yapımında önemli bir rol oynar.

Glukozamin, ek olarak, eklem sıvısı olarak da bilinen yağlamayı sağlamak için eklemleri çevreleyen sıvıların oluşmasına yardımcı olur.

Kronik eklem veya sindirim bozuklukları olmayan sağlıklı insanlarda bile sindirim ve bağırsak sağlığını, hareketliliği, hareket açıklığını ve genel eklem sağlığını iyileştirmeye yardımcı olmak için de kullanılır.

İlikli Kemik Suyu Kan Grubuna Göre Beslenme

Tarife geçmeden önce kırmızı eti sindirmekte zorluk yaşayan kan grupları, kemik suyunu tavuktan yapabilir. Kan grubuna göre beslenenler aşağıdaki talimatlara göre hazırlayabilirler.

 • A kan grubu: İlikli Kemik Suyunda tavuk kullanacak (Dana, kuzu, sığır olursa haftada 1-2 kez yemeli)
 • B kan grubu: Kuzu, Dana, Sığır (Tavuk olmaz)
 • 0 kan grubu: Tüm etleri kullanabilir (Tavuk veya Hindi, diğer hayvanlar bulunamazsa kullanılır)
 • AB kan grubu: İlikli Kemik Suyunda kuzu kullanacak (Diğer etler olmayacak)

İlikli Kemik Suyu Nasıl Yapılır?

Aşağıdaki malzemelerle kemik suyunuzu verdiğimiz talimatlara göre hazırlayabilirsiniz.

Malzemeler:

 • 1 adet, organik doğal besi tavuk iskeleti ya da yarım kilo kemik (ilikli kemik, tavuk kemiği, eklem kemiği) Mera hayvanı veya organik
 • 2 yemek kaşığı elma sirkesi (ev yapımı)
 • 1 çay kaşığı tuz (Kaya, deniz)
 • 2 diş sarımsak, soyulmuş ve bıçağın düz yanıyla ezilmiş (doğranmayacak)
 • 8 bardak su (İçme suyu)
 • Doğranmış havuç, kereviz, soğan (tercihe bağlı)
 • Tavuk iskeletiniz yoksa; 1 tane organik tavuk alıp onu normal pişirin, etlerini ayıklayıp sadece kemikleri kalacak şekilde kullanabilirsiniz.

Kemik Suyu Nasıl Kaynatılır?

Kemiklerinizi sirkeli suda yıkayın. Tavuk iskeletini ya da kemikleri, sirke, tuz, sarımsak, su ve sebzelerle tencereye koyun.

Kullandığınız kemiklere ve tencerenizin ebadına bağlı olarak, kemikleri örtmesi için daha fazla su ekleyebilirsiniz. İlikli kemik suyu yeşil oldu diyenler için şunu söyleyelim; içine eklediğiniz renk veren sebzeler var ise yeşillik hafif olabilir.

İlikli kemik suyu düdüklüde kaç saat kaynatılır? Merak edenler için hemen söyleyelim. Yüksek ateşte, düdüklü vb. tencerelerde pişirmeyin. 24 saat kısık ateşte normal tencerede pişirin.

İlikli Kemik Suyu Kaç Saat Kaynatılır?

Çok kısık ateşte, en az 24 saat pişirip soğumaya bırakın. 8 saat piştikten sonra kemik suyunu istediğiniz zaman kullanabilirsiniz fakat en ideali 24 saat pişmesidir.

Kemik suyu kaynaması bittiğinde, delikli kepçeyle kemikleri çıkarın. Ardından yağını ayırmak için bir ince elekten süzün. Halen yağlı olabilir. Buzdolabına koyduktan sonra yağ yüzeye çıkacaktır, o zaman onu ayırıp atabilirsiniz.

Kemik Suyu Nasıl İçilir?

İlikli kemik suyundaki jelatin sindirim kanalının mukoza kaplamasını koruyup iyileştirir ve besinlerin sindirimine yardım eder. İlikli kemik suyunu çorbalara koyarak ya da çay gibi içebilirsiniz. İçerken, içerisine sarımsak, zencefil, zerdeçal, sirke ve karabiber ekleyebilirsiniz.

İlikli kemik suyu çorbası yapmak isteyenler, istedikleri malzemeden çorbalarını hazırlayıp pişirdikten sonra kemik suyunu çorbaya ekleyerek tüketebilirler.

Kemik Suyu Kalori

Kemik suyunun 100 gramında yaklaşık 270 kalori bulunur. Kemik suyunun kalorisi çoğunlukla proteinden gelmektedir. Evde yapacağınız kemik suyunun 100 gramında yaklaşık 270 kalori bulunmaktadır. Kalorisi düşük olsa da besleyiciliği çok fazladır. Açlığınızı giderir.

Kemik Suyu Cilde Sürülür mü?

Kemik suyu cilde faydalarıdır fakat sürmenize gerek yoktur. Faydasını içerek alabilirsiniz. İçerisindeki Kollajenin cilt için yenileyici ve gerginleştirici özelliği vardır.

İlikli Kemik Suyu Nasıl Saklanır?

Kemik suyu tek seferde çok yapılsa da buzdolabında 5 güne kadar saklanabilir.

Et suyunuzu daha uzun süre saklamak isterseniz, küçük kavanozlarda gerektiğinde ısıtıp tüketebilirsiniz.

Not: Mutlaka küçük cam kavanozlar kullanın, plastik, naylon vs gibi malzemelerle saklamayın.

Kaynaklar

{1* } https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4397399/
{2*} https://www.westonaprice.org/health-topics/why-broth-is-beautiful-essential-roles-for-proline-glycine-and-gelatin/
{3*} https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28174772
{4*} https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18416885/
{5*} https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3456914/

Reklam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu