kaya tuzu

Tuz derken, bugünkü rafine edilmiş sofra tuzu (NaCI, sodyum klorür) değil, doğal, işlenmemiş kaya tuzunu veya deniz tuzunu kastediyoruz.

“Yemeğe tuz ile başlayandan Allah üç yüz otuz çeşit hastalığı uzaklaştırır.” Bu hastalıklar, delilik, cüzzam, bağırsak rahatsızlığı ve diş ağrısıdır. Kalanı Allah’ın yüce bilgisinde saklıdır, buyurulmuştur.

Tuzlar, iyot, magnezyum, potasyum, çinko, silikat gibi insan sağlığı için gerekli makro ve mikro elementleri içerir. Gri kaya tuzu (turşu tuzu), deniz tuzu (kalın olan), İngiliz tuzu, Hindistan tuzu doğal tuzlardandır. Bunlar ve benzeri tuzlar bağırsakları temizleyip ishali durdurur, kabızlığı ve çeşitli kokuları giderir, mide asidi üretimine yardımcı olur, donmuş maddeleri eritir, diş taşlarını temizler, safrayı ve balgamı söker, yaraları temizler ve kurutur, diş etlerini ve dalağı kuvvetlendirir, cilde güzellik verir. Zeytinyağı ile tuz ateşle oluşan yanıklara hemen konulsa, kabarcıkların oluşmasını önler. Yemeklere konan tuz, mide asidi üretimine yardımcı olur.

Vücudun tuz ihtiyacı günde 10-12 gramdır. Bu miktardaki tuz, bir porsiyon ette, 3 tane zeytinde ve günlük ekmekte bulunur. Fazla tuz almak doğalda olsa zararlıdır. Çiğ sebze ve salataya tuz katmak doğru değildir. Çünkü tüm bitkiler suni gübreyle yetiştirildiği için, sebzeler, tahıllar, meyveler ve tohumlar zaten tuz içerir.

Rafine edilmiş tuz turşunun kalitesini, sıcak yemeğin tadını bozar.

Tuz, sulu yemeklere pişirme sonunda, patatese pişirmeye başlarken, baklagillere yumuşadıktan sonra eklenir. Et, balık ve sebzeler (patates hariç) kavurmadan önce, patates ise kavurma sonunda tuzlanır. Baharat kullanıldığı zaman, tuzu azaltmak gerekir. Rafine edilmiş katkılı sofra tuzu veya yapay tuz, bütün katkılı yiyecekler gibi, sağlığa zararlıdır ve doğal tuzun yerini tutamaz.

Kaya Tuzu Nasıl Kullanılır?

Kaya tuzu, genel olarak iri taneli olarak satılmaktadır. Bu iri taneli tuzların faydası saymakla bitmez. Kullanımı da oldukça kolaydır. Özellikle yemeklerde kaya tuzu kullanmak diğer tuzlara göre yemeğe daha fazla lezzet vermektedir. Fakat tadını yoğun derecede verdiği için kullanımında dikkat edilmesi gereklidir. Aksi halde kaya tuzu kullanılan yemekleriniz çok tuzlu olabilir. iri taneli kaya tuzları sıcak yemeklere eklediğinizde kısa sürede çözünecektir. 

Kaya tuzunu salata ya da yemeklere sonradan eklemek için değirmek kullanmanız gereklidir. Değirmen tuzluğun içine doldurduğunuz kaya tuzlarını, tuzluğun kullanım şeklinde göre çekerek iyice küçültebilirsiniz. Direk olarak yemek, salata gibi yiyeceklerin üzerine ekleyerek tüketmeye başlarsanız büyük tuz parçaları yerken sizleri rahatsız edecektir. 

Kaya Tuzu Faydaları

Kaya tuzunun faydaları saymakla bitmiyor. Ülkemizde az tüketilen kaya tuzunun faydaları: 

  • Sindirim ve hazmı kolaylaştırır.
  • Mide ve bağırsaktaki gazı giderir. 
  • Midedeki yanmayı azaltır ve önler.
  • Elektrolikit tuz dengesini sağlar. 
  • Kan dolaşımını düzene sokmakta ektilidir.
  • Tokluk hissi verir, acıkmayı geciktirir.
  • Gargarası boğaz ağrısını giderir. 
  • Tuz buharı sayesinde nefes açıcı özelliği vardır. 

Sofra tuzuna eklenen katkı maddeleri:

Sodyum Alüminyum Silikat (E173): Renklendirici ve nem tutucu olarak kullanılan katkıdır. Zehirlidir ve katkı maddeleri dahil her tür maddeye karşı aşırı duyarlılığa neden olabilir. Dünyanın çoğu ülkesinde yasaklanmıştır. Alüminyum bazlı nem tutucuların beyin dokularına yerleşerek öğrenme bozukluğu, zeka geriliği ve felçlere sebep olduğu tesbit edilmiştir.

Titanyum dioksit nano parçacıkları nem tutucu ve beyazlatıcıdır. (“Katkı Maddeleri” paylaşımına bakınız.)

Bunlarla birlikte iyotlu tuza Potasyum iyodür katılmaktadır. Potasyum iyodürün iyot stabilizörü Sodyum Tiyo sülfattır. Potasyum iyodür çok zararlı bir maddedir ve tek başına tiroid bezinin dengesizliğine sebep olabilir. (Sodyum tiyo sülfatın zararı için “Katkı Maddeleri” paylaşımında “Sülfit Sülfatlar” bölümüne bakınız.)

İlaçsız yaşıyoruz sitesi, doğal tıp yaklaşımıyla, evde yapabileceğiniz doğal ilaçlar, sağlık bilgileri, doğru yaşam tarzı, egzersiz ve meditasyon gibi konuların yer aldığı bilgi amaçlı yardım ve danışmanlık platformudur.

Instagram