Reklam
Beslenme

Kaya Tuzu Faydaları Nelerdir? Kaya Tuzu Nasıl Oluşur?

Reklam

Kaya tuzu, tuz mağaralarından çıkartılarak elde edilen ve işlem görmeden tüketime sunulan sağlıklı bir tuz çeşididir. İçerdiği mineraller ve işlem görmemesi bakımından sağlık için oldukça faydalıdır.

Safra Kesesi Taşı Kürü. Doğal Tedavi Kürü Tarifi İçin Youtube Videomuzu İzleyebilirsiniz.

Kaya Tuzu Nedir?

Kaya tuzunun elde edildiği tuz mağaraları, jeolojik dönemlerde, denizlerin ve kapalı iç havzaların kuruması sonucunda doğal olarak oluşmuştur. Mağaraların kendiliğinden ve müdahale edilmeden oluşması nedeniyle kaya tuzu saf bir bileşendir. İçeriğinde bol miktarda mineral bulunmaktadır.

Reklam

Mineral bakımından zengin ve doğal yöntemlerle elde ediliyor olması nedeniyle de insan sağlığı için fayda sağlamaktadır. Ancak kaya tuzunun saflık oranları, elde edildiği mağaralara göre farklılık göstermektedir. Aynı zamanda kaya tuzu, beyaz, şeffaf, siyah ve gri renklerinde olabilmektedir.

Bağışıklık Güçlendiren Vitaminler, Mineraller, Besinler, Çaylar, Çorbalar ve Takviyeler İçin Buraya Tıklayın.

Kaya Tuzu Faydaları Nelerdir?

Kaya tuzu, insan vücudunda 92 adet olan minerallerin 84’ünü içeriğinde bulundurmaktadır. Dolayısıyla insan sağlığı için faydalı bir mineral kaynağıdır. İçeriğinde potasyum, kalsiyum, bakır, çinko, magnezyum gibi önemli mineraller bulunmaktadır.

Tuzlar doğru miktarlarda kullanıldığı müddetçe sindirim, vücut işleyişi, sinir iletimi ve toksiklerin vücuttan atılması için yardımcı olmaktadır. Ancak tüketilen tuzun, kaya tuzu gibi işlem görmemiş ve doğal içerikli olması oldukça önemlidir. Çünkü işlem gören tuzların yüksek miktarda mikro plastik içerdiği bilinmektedir. {1*}

Kaya tuzunun faydaları ise şunlardır;

Reklam
 • Anti-ödem özelliği nedeniyle vücutta oluşan ödemin atılmasına yardımcı olmaktadır.
 • Rafine sofra tuzlarının kan basıncını yükselttiği bilinmekte ancak kaya tuzu, kan basıncını dengelemeye ve kan dolaşımını hızlandırmaya yardımcı olmaktadır.
 • Kaya tuzu, üretim aşamasında sadece temizleme işleminden geçtiği ve herhangi bir farklı işleme tabi tutulmadığı için içerdiği mineraller bakımından zenginliğini korumaktadır.
 • Astım gibi solunum yolu rahatsızlıklarında etkili olduğu bilinmektedir.
 • Strese karşı sakinleştirici bir etki gösterdiği ve rahatlattığı bilinmektedir.
 • Mide ekşimesi, bulantı, hazımsızlık, kusma ve mide yanması gibi rahatsızlıkları ve semptomları hafifletmeye yardımcı olmaktadır.
 • Minerallerin hücrelere girişini kolaylaştırmaktadır.
 • Vücutta birikmiş olan toksik maddelerin vücuttan atılmasına yardımcı olmaktadır.
 • Boğaz ağrısı semptomlarını hafifletmeye iyi geldiği bilinmektedir.
 • Vücudun pH dengesini korumaya yardımcı olmaktadır.
 • Kas ve kemik ağrılarının giderilmesine yardımcı olmaktadır.
 • Limon suyu ile birlikte tüketildiğinde bağırsaktaki zararlı bakterilerin atılmasını hızlandırmaktadır.
 • Gut hastalığına iyi geldiği bilinmektedir.
 • Su emilimini arttırmaya yardımcı olduğu düşünülmektedir.
 • Uykusuzluğu gidermeye ve uyku kalitesini arttırmaya yardımcı olmaktadır.
 • Cildi sıkılaştırmaya, ciltteki ölü hücrelerden arınmaya ve cilt sağlığını desteklemeye yardımcı olmaktadır.
 • Havanın temizlenmesine yardımcı olduğu bilinmektedir.
 • İyot dengesi, tiroid hormon sentezi için oldukça önemlidir. Dolayısıyla doğru miktarlarda kaya tuzu tüketimi tiroid için fayda sağlayabilmektedir. {2*}
Epsom Tuzu (İngiliz Tuzu) Nedir? Epsom Tuzu Faydaları Nelerdir ve Nasıl Kullanılır? Tıkla ve Öğren

Kaya Tuzu Nasıl Kullanılır?

Kaya tuzu, faydalarından yararlanabilmek adına birkaç farklı şekilde kullanılabilmektedir. Yemeklerde, salatalarda ve içine tuz dahil edilen tüm tariflerde rafine tuzlar yerine tercih edilebilmektedir. Ancak kaya tuzu alırken saf, kaliteli ve işleme tabi tutulmadan elde edilmiş olanını tercih etmeniz oldukça önemlidir. Öğütülmüş olanları yerine öğütülmeden parçalar halinde satılanları alabilir ve evde kendi öğütücünüz ile kullanım esnasında öğüterek kullanabilirsiniz.

 • Kas ve kemik ağrılarına iyi gelmesi ve yorgunluğu ve stresi gidermesine adına banyo suyuna ekleyebilir, ılık su ve kaya tuzu ile hazırlanmış karışımı bir kaba alarak ayaklarınızı içine sokabilirsiniz.
 • Boğaz ağrılarını hafifletebilmek için kaya tuzu ilave edilmiş su ile boğaz gargarası yapabilirsiniz.
 • Tuz lambaları kullanarak bulunduğunuz mekânın havasını temizleyebilir, radyasyon yayan cihazların zararını azaltabilirsiniz. Aynı zamanda tuz lambası kullanımı, astım ve bronşit gibi solunum yolu rahatsızlıklarına, pozitif iyonların olumsuz etkilerinin azaltılmasına ve uykusuzluk sorunlarına iyi gelmektedir.

Kaya Tuzunun Zararları Nelerdir?

Kaya tuzunun doğru ve yeterli miktarlarda kullanıldığı takdirde herhangi bir sağlık sorununa sebep olmadığı bilinmektedir. Yeterli oranda araştırma bulunmadığı için kaya tuzunun zararları adına kesin bir şey söylenememektedir. Ancak fazla tüketiminde sodyum klorür içerdiği için yüksek tansiyonu ve kalp damar hastalıklarını tetiklediğine dair bilgiler bulunmaktadır.

Kaya tuzunun işlem görmediğinden emin olunması gerekmektedir. Aksi takdirde işlem görmüş tuzlar, ham kaya tuzunun içerdiği mineraller bakımından etkisiz hale gelebilmektedir.

Kaynaklar

{1*} https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29505336/

{2*} https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33350293/

Reklam

Reklam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu