Reklam
Sağlık

Sigarayı Bıraktıktan Sonra Vücut Nasıl Temizlenir? Vücuttan Nikotin Atan Besinler

Reklam

Sigara içmek vücutta binlerce kimyasal maddenin birikmesine neden olmaktadır ve bu zararlı kimyasallar sadece ciğerlere değil, aynı zamanda kalbe ve diğer birçok vücut sistemine de zarar vermektedir. Lekeli bir cilt, kalp hastalığı ve akciğer kanseri, sigara içmenin getirdiği birçok tehlikeden sadece birkaçıdır. Ancak sigaranın tehlikelerini bilmek, çoğu insan için bırakmayı kolaylaştırmamaktadır.

Sizi Gün İçinde Daha Enerjik ve İyi Hissettirecek Doğal Detoks Tarifi. Doğal Detoks Kürü Tarifi Youtube Videomuzu İzleyebilirsiniz.

Uyanır uyanmaz, yemekten sonra veya işe giderken sigara içen pek çok insan için sigara, günlük rutinlerinin bir parçası haline gelmiştir. Bununla birlikte, uzun yıllar sigara içilmiş olsa bile, sigaranın bu zararlı etkilerini tersine çevirmek mümkündür ve sigarayı bıraktığınız ilk saatlerden itibaren bile vücudunuzda olumlu etkiler görülmeye başlanmaktadır. Ancak sigarayı bıraktıktan sonra ciğerlerin iyileşmesi zaman almaktadır. Sigarayı bıraktıktan sonra zararlı etkilerini ortadan kaldıracak sihirli bir hap yoktur, fakat hızlı bir iyileşme için uygulayabileceğiniz bazı yöntemler bulunmaktadır.

Reklam

Sigaranın Zararlarını Yok Eden Yiyecekler

Vücuttan nikotinin daha hızlı atılmasına yardımcı olabilecek bazı yöntemler bulunmaktadır. Bunlardan ilki yeterli miktarda su içmektir. Nikotin vücutta karaciğerde parçalanır ve daha sonra diğer kimyasallar ve toksinlerle birlikte idrarla atılmaktadır. İdrar üretimi ve karaciğer fonksiyonları, vücuttaki hidrasyon seviyesinin korunmasına bağlıdır. Sigaranın zararlarını azaltacak bir diğer yöntem ise egzersiz yapmaktır. Nikotin ter yoluyla vücuttan atılabilir ve egzersiz yapmak ter üretimini artırmaktadır. Ayrıca egzersiz, karaciğerde nikotinin parçalanmasını hızlandırabilmektedir.

Bununla birlikte, antioksidan seviyelerini artırmak da nikotinin daha fazla atılmasına yardımcı olmaktadır. Aşağıda sıralanan yiyecekler doğal olarak antioksidan içermekte ve sigaranın zararlarını azaltmaktadır.

 • Yaban mersini
 • Havuç
 • Bitter çikolata (Kakao oranı %85 veya daha yüksek)
 • Enginar
 • Kale
 • Ispanak
 • Portakal
 • Nar
 • Kivi

Sigarayı Bıraktıktan Sonra Ciğerler Eski Haline Döner mi?

Sigarayı bırakmaya karar vermek, vereceğiniz en önemli ve en iyi kararlardan birisidir. Her ne kadar sigara içmek ciğerlere ciddi zararlar verse de son sigaranızı içtikten sonra ciğerler kendi kendini temizlemeye başlamaktadır. Akciğer, zamanla kendi kendini onarma yeteneğine sahip olan olağanüstü bir organdır.

Sigarayı bıraktıktan sonra ciğerleriniz yavaş yavaş iyileşmeye ve yenilenmeye başlamaktadır. İyileşme hızı, ne kadar süre sigara içtiğinize, sigara içmeye kaç yaşında başladığınıza, genel sağlık durumunuza ve ciğerlerinizde ne kadar hasar olduğuna göre değişkenlik göstermektedir.

Reklam

Bununla birlikte, bazı durumlarda ciğerlerin tamamen eski haline dönmesi mümkün olmamaktadır. Sigara içmek ciğerlerinizde iki farklı türde kalıcı hasara neden olmaktadır:

 • Amfizem: Amfizemde akciğerlerdeki alveol adı verilen küçük hava keseleri yok olmaktadır ve bu da akciğerlerin yüzey alanını azaltmaktadır. Bu nedenle akciğerler vücudun ihtiyaç duyduğu oksijeni sağlayamamaktadır.
 • Kronik bronşit: Kronik bronşitte alveollere giden daha küçük hava yolları iltihaplanır ve bu da oksijenin alveollere ulaşmasını engellemektedir.

Bu durum kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) olarak da bilinmektedir.

Ciğerler Kaç Ayda Kendini Temizler?

Son sigaranızdan sadece 12 saat sonra kanınızdaki karbon monoksit seviyeleri normale dönmeye başlamaktadır ve bu, vücudunuzun ihtiyacı olan oksijeni yeterli miktarda almasına yardımcı olmaktadır. Silia olarak da bilinen ciğerlerde bulunan kirpikler (mikroskobik tüycükler) akciğer sağlığında kritik bir rol oynamaktadır. Bu kirpikler, akciğerlerdeki atıkları, mukusları ve diğer toksik maddeleri süpürerek ciğerleri temizlemektedir. Akciğerlerin iyileşmesi 2 hafta ila 3 ay sonra başlamasına karşın ciğerlerdeki kirpiklerin onarılması 1-9 ay sürmektedir.

Michigan Üniversitesi, sigarayı bıraktıktan yaklaşık iki hafta sonra akciğer fonksiyonun %30’a kadar arttığını bildirmektedir. {1*} Sigarayı bıraktıktan 10 yıl sonra, akciğer kanserine yakalanma riskiniz hiç sigara içmemiş biri ile aynı seviyede olmaktadır ve diğer kanserlere yakalanma riskiniz de önemli ölçüde azalmaktadır.

6 Adımda Anti-Kanser Diyeti, Kansere İyi Gelen Besinler İçin Tıklayın.

Kaynaklar

{1*} https://hr.umich.edu/sites/default/files/tcs-changes.pdf

Reklam

Reklam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu