Reklam
İlaçsız MarketUçucu Yağlar

Sandal Ağacı Yağı Faydaları Nelerdir?

Reklam

Sandal ağacı yağı faydaları nelerdir? Sandal ağacı yağı, kişinin daha sakin hissetmesini sağlar. Pek çok şaşırtıcı faydasının yanı sıra ruh sağlığının korunmasına da yardımcı olmasıyla bilinir.

Birçok tedavi edici özelliği bulunan sandal ağacı yağı, sakinleştirici ve yatıştırıcı niteliklerinden dolayı yaygın olarak kullanılır. Mental ve fiziksel sağlık üzerinde etkili olan sandal ağacı yağı ayrıca eşsiz bir kokuya sahiptir.

Reklam
Migren Ataklarına İyi Gelen İçecekler❗Youtube Videomuzu İzleyerek Bilgi Alabilirsiniz

Sandal Ağacı Yağı Nedir? Sandal Ağacı Yağı Nasıl Çıkarılır?

Sandal ağacı yağı kokusu nasıldır? Sandal ağacı yağı, genellikle odunsu ve tatlı bir kokuya sahip olmasıyla bilinir. Tütsü, parfüm, kozmetik ve tıraş losyonu gibi bazı ürünler için baz olarak kullanılır. Ayrıca diğer yağlarla kolay şekilde karıştırılabilir ve bu nedenle de sıklıkla kullanılır.

Sandal ağacı yağı, Hindistan ve diğer Doğu ülkelerindeki dini geleneklerin bir parçasıdır. Bu bölgelerdeki geleneklerde sandal ağacı kutsal kabul edilir. Bu nedenle, düğünler ve doğumlar için yapılan dini törenlerde sandal ağacı yağı kullanılır. Sandal ağacı yağı piyasadaki en pahalı uçucu yağlardan biridir. En kaliteli çeşidi ise Santalum olarak bilinen ve Hindistan’a özgü olan çeşididir. Hawaii ve Avustralya’da da sandal ağacı yağı üretilir. Ancak bu bölgelerde üretilen yağ, Hint çeşidiyle aynı kaliteye sahip değildir.

Sandal ağacından en iyi şekilde verim alınması ve köklerinin hasat edilebilmesi için sandal ağacının en az 40-80 yıl büyümesi gerekir. Sandal ağacının daha yaşlı ve daha köklü olması, sandal ağacı yağının daha güçlü ve keskin bir kokuya sahip olmasını sağlar.

Sandal ağacı yağı nasıl çıkarılır? Yağ, buhar damıtma veya CO2 ekstraksiyonu yardımıyla köklerden çıkarılır. Sandal ağacı yağı, buhar damıtma yöntemiyle çıkarılırken ısı kullanılır. Bu durum, yağın içerisinde bulunan bazı faydalı bileşiklerin yok olmasına neden olabilir. Bu nedenle sandal ağacı yağı satın alınırken CO2 ekstraksiyonu ile çıkarılan yağların tercih edilmesi tavsiye edilir.

Reklam

Sandal ağacı yağı, alfa ve beta-santalol olmak üzere iki aktif bileşen içerir. Bu moleküller, sandal ağacının güçlü bir kokuya sahip olmasını sağlar. Yapılan araştırmalar alfa-santalol bileşiğinin, sağlık açısından oldukça önemli faydalara sahip olduğunu göstermektedir. Denekler üzerinde yapılan çalışmalar, alfa-santalol bileşiğinin kan şekeri seviyesinin kontrol edilmesini sağladığını, iltihabın azalmasına yardımcı olduğunu ve cilt kanserine karşı koruduğunu göstermektedir. {1*}, {2*}

Sandal Ağacı Yağı Faydaları Nelerdir?

Sandal ağacı yağı, zihinsel anlamda netlik sağlar, kişiyi rahatlatır ve sakinleştirir, afrodizyak etki gösterir ve antiviral, anti-enflamatuar ve antiseptik özelliklere sahiptir.

Zihinsel Rahatlamayı ve Odaklanmayı Kolaylaştırır

Sandal ağacı yağı, aromaterapi uygulamalarında veya koklanarak kullandığında zihinsel rahatlamayı sağlar. Bundan dolayı sandal ağacı yağı, meditasyon yaparken, dua ederken veya çeşitli ruhsal ritüeller esnasında kullanılır.

Uluslararası Planta Medica dergisinde yayınlanan bir çalışmada, sandal ağacı yağının dikkat ve uyarılma seviyeleri üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Yapılan araştırmalar sonucunda sandal ağacı yağının içerisinde bulunan ana bileşiklerden biri olan alfa-santalol’un, zihinsel netliği arttırdığı ve ruh halini iyileştirdiği fark edilmiştir. Bu nedenle odaklanma ve konsantrasyon problemi yaşayan kişilerin, sandal ağacı yağı soluması tavsiye edilir. {3*}

Rahatlamaya ve Sakinleşmeye Yardımcı Olur

Sandal ağacı yağı lavanta yağı ve papatyayla birlikte anksiyete, depresyon ve stresi azaltmak amacıyla aromaterapi uygulamalarında kullanılır. Klinik Uygulamada Tamamlayıcı Terapiler Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmada, palyatif bakım (özel bir tıbbi bakım çeşidi) gören hastaların, sandal ağacı yağı ile aromaterapi aldıklarında daha rahat ve daha az endişeli olduklarından bahsedilmiştir. {4*} {5*}

Reklam

Diyet Yapmak Stres Hormonlarını Etkiler mi? Stres Hormonları Nelerdir?

Afrodizyak Görevi Görür

Sandal ağacı yağı cinsellik için faydaları nelerdir? Ayurveda tıbbı uygulamalarında, sandal ağacı yağı afrodizyak olarak kullanılır. Sandal ağacı yağı cinsel isteği arttırabilen doğal bir maddedir ve bu nedenle libidoyu artırmaya ve iktidarsızlık sorununu gidermeye yardımcı olur. Sandal ağacı yağını doğal bir afrodizyak olarak kullanmak isteyen kişilerin, masaj yağına veya cilde sürülen bir losyona birkaç damla sandal ağacı yağı eklemeleri tavsiye edilir.

Cildi Sıkılaştırmaya Yardımcı Olur

Sandal ağacı yağı cilde nasıl kullanılır?  Sandal ağacı yağı sıkılaştırıcı özelliğe sahiptir. Pek çok tıraş losyonunun, cilt temizleyicisinin ve cilt sıkılaştırma ürününün içerisinde sandal ağacı yağı bulunur. Doğal cilt bakım ürünlerinin sıkılaştırıcı etkiye sahip olması için ürünlerin içerisine birkaç damla sandal ağacı yağı eklenebilir. Pek çok kişi sivilceler ve lekelerle baş edebilmek amacıyla sandal ağacı yağı kullanır.

Antiseptik ve Antiviral Özelliklere Sahiptir

Sandal ağacı yağı, antiviral ve antiseptik özellik gösterir. Yapılan araştırmalar sandal ağacı yağının, herpes simplex virüsü gibi yaygın görülen virüslerin tedavisine yardımcı olduğunu göstermektedir. {6*} {7*} Ayrıca sandal ağacı yağı yara, sivilce, siğil ve çıban gibi cilt sorunlarının tedavi edilmesi amacıyla kullanılır. Yağ, cilde doğrudan uygulanmadan önce cildin küçük bir alanında test edilmeli veya farklı bir taşıyıcı yağ ile karıştırılarak kullanılmalıdır. Boğaz ağrısı için de sandal ağacı yağı kullanılabilir. Boğaz ağrısını tedavi etmesi amacıyla sandal ağacı yağını bir bardak suyun içerisine ekleyerek gargara yapabilirsiniz.

Herpes (Uçuk) Nedenleri ve Tedavisi, Herpes Nasıl Geçer?

Anti-İnflamatuar Olarak Kullanılır

Sandal ağacı yağı anti-enflamatuar etki gösterir. Bu sayede hafif iltihaplanmaların tedavi edilmesine yardımcı olur. 2014 yılında yapılan bir çalışmada sandal ağacı yağında bulunan bileşenlerin sitokin miktarını azaltabileceğinden bahsedilmektedir. Sandal ağacı yağında bulunan bu bileşenlerin, NSAID ilaçlarına benzer şekilde hareket ettiği düşünülmektedir. {8*}

Balgam Söktürücüdür

Sandal ağacı yağı soğuk algınlığı ve öksürük tedavisinde kullanılabilir. Öksürük şiddetini ve öksürüğün süresini azaltmaya yardımcı olur ve balgam söktürücü özellik gösterir. {9*}

Yaşlanma Belirtilerini Azaltır

Sandal ağacı uçucu yağı faydaları nelerdir? Sandal ağacı yağı, yaşlanmaya neden olan serbest radikal hasarının azaltılmasını sağlar. Antioksidan bakımından oldukça zengindir ve doğal bir anti-inflamatuardır.

2017 yılında yayımlanan klinik raporlara göre sandal ağacı yağı akne, egzama, sedef hastalığı, siğil ve molloscum contagiosum hastalığının tedavisine yardımcı olmaktadır. {10*} Kokusuz bir losyona 5 damla sandal ağacı yağı ekleyerek losyonu cildinize uygulayabilirsiniz. Hazırlamış olduğunuz losyon, yaşlanma belirtilerinin azalmasını sağlayacak ve akne gibi çeşitli cilt problemlerinin giderilmesine yardımcı olacaktır. {11*}

Yaşlanma Karşıtı Yağlar Nelerdir?

İdrar Yolu Enfeksiyonu Tedavisine Yardımcı Olur

Sandal ağacı yağının idrar yolu enfeksiyonunun tedavi edilmesini kolaylaştırdığı bilinir. Bu faydası hakkında yeterli sayıda klinik araştırma bulunmasa da Alman Komisyonu, sandal ağacı yağının idrar yolu enfeksiyonu üzerinde olumlu etkilere sahip olduğunu ifade etmektedir.

Alman Komisyonu, idrar yolu enfeksiyonu tedavisinde çeyrek çay kaşığı (1-1,5 gram) sandal ağacı yağı kullanılmasını tavsiye etmektedir. Ayrıca bu tedavi yönteminin, muhakkak doktor gözetiminde gerçekleşmesi gerektiğini belirtiyor ve 6 haftadan uzun sürmemesi gerektiğini de ifade ediyorlar. {12*} {13*}

Kansere Karşı Savaşır

Yapılan çalışmalar, sandal ağacı yağının aktif bileşeni olan alfa-santalol’un cilt kanseri üzerinde oldukça olumlu etkilere sahip olduğunu göstermektedir. Ayrıca laboratuvar araştırmaları alfa-santalol’un, tümör görülme sıklığını zamana ve konsantrasyona bağlı şekilde azalttığını da göstermiştir. {14*}

Sandal Ağacı Yağı Nasıl Kullanılır?

Aromaterapi, psikolojik veya fiziksel rahatlamayı sağlamak amacıyla uçucu yağların kullanılmasıdır. Sandal ağacı yağı da çeşitli aromaterapi uygulamalarında kullanılır. Sandal ağacı yağı cilde doğrudan sürülebilir veya solunarak kullanılabilir. Pek çok insan uçucu yağların, stres yönetimi ve rahatlama konusunda faydalı olduğunu düşünür. Bunun nedeni koku reseptörlerinin beynimizdeki duygusal merkezlerin yanında yer alıyor olmasıdır. Araştırmacılar bazı kokuların, kişinin daha sakin hissetmesine neden olduğunu ve olumlu duyguları tetiklediğini ifade etmektedir. Ancak nadiren de olsa bazı durumlarda yağlar, hormonlar, nörotransmitterler veya enzimlerle etkileşime girebilirler ve bu durum, vücudun kimyasal dengesinin bozulmasına neden olabilir.

Sandal ağacı yağı hem pek çok faydaya hem de pek çok kullanım alanına sahiptir. İyileştirici özelliğe sahip olması nedeniyle Geleneksel Çin tıbbında ve Ayurveda Tıbbında sıklıkla kullanılır. Bu tarz geleneksel tıp uygulamalarında idrar yolu enfeksiyonlarının, sindirim sorunlarının, öksürüğün, çeşitli enfeksiyonların ve depresyonun tedavi edilmesi amacıyla tercih edilir.

Sandal ağacı yağı, tıpkı lavanta gibi kişinin daha sakin hissetmesini sağlar. Ayrıca odaklanmayı kolaylaştırır, zihinsel netlik sağlar ve denge sorunlarının ortadan kaldırılmasına yardımcı olur.

Gevşemeye Yardımcı Olur

Sandal ağacı yağı ruh sağlığının korunmasına yardımcı olur. Bu nedenle esneme hareketleri veya yoga yapmadan önce birkaç damla sandal ağacı yağı solunması tavsiye edilir. Kişinin kendini hem daha rahat hissetmesi hem de daha kolay odaklanabilmesi için dua etmeden veya meditasyon yapmadan önce sandal ağacı yağı kullanması önerilir.

Odaklanmayı Kolaylaştırır

Sandal ağacı yağı zihinsel netlik sağlar ve odaklanmayı kolaylaştırır. Yoğun stres yaşanan dönemlerde ayak bileklerine veya el bileklerine 2-4 damla sandal ağacı yağı uygulanması tavsiye edilir. Yağı cildinize doğrudan uygulamak istemiyorsanız yağı soluyabilirsiniz. Çevrenizdeki insanların da yağı soluması için difüzör kullanabilirsiniz. Ayrıca banyo suyuna birkaç damla ekleyerek de yağın faydalarından yararlanabilirsiniz.

Cilt Bakım Ürünlerine Eklenebilir

 • Sandal ağacı yağı, cilt bakım ürünlerinin içerisinde sıklıkla kullanılır. Cilt kuruluğunu tedavi etmesi amacıyla sandal ağacı yağını yüz kreminiz ile karıştırabilirsiniz.
 • Kendinize ait bir koku elde etmek istiyorsanız sandal ağacı yağını farklı bir uçucu yağ ile karıştırabilirsiniz. Örneğin 4-5 damla gül yağı ve vanilya yağı ile karıştırarak romantik ve odunsu bir koku elde edebilirsiniz. Kolonya veya ev yapımı saç kremi hazırlamak için sandal ağacı yağı kullanabilirsiniz.
 • Sandal ağacı yağı saça faydaları nelerdir? Sandal ağacı yağı, kepeği önlemeye yardımcı olur. Bu nedenle saç kremi içerisine eklenebilecek harika bir üründür.

Kepek Neden Olur? Kepeğe Ne İyi Gelir?

Ev Temizliğinde Kullanılabilir

Sandal ağacı yağı, evde pek çok farklı şekilde kullanılabilir;

 • Güzel bir koku elde etmek için yakılmadan önce şöminedeki odunlara birkaç damla eklenebilir.
 • Kişinin uyanık kalmasını sağlamak amacı ile arabalarda klima içlerine damlatılabilir.
 • Antiseptik özelliğe sahip olan sandal yağı, çamaşır makinesinin temizlenmesinde kullanılabilir.
 • Kişinin kendini daha rahat hissetmesi için banyo suyuna veya kişinin ayağını yıkadığı suya sandal ağacı yağı eklenebilir.

Sandal Ağacı Yağı Zararları Nelerdir?

Sandal ağacı yağının, önemli yan etkilere neden olduğunu gösteren herhangi bir araştırma sonucu bulunmamaktadır. Ancak bazı durumlarda yağın doğrudan cilde uygulanması cilt tahrişine neden olabilir. Diğer tüm uçucu yağlarda olduğu gibi sandal ağacı yağı kullanılmadan önce cildin küçük bir bölgesine sürülerek alerji testi yapılmalıdır. Sandal ağacı yağı kullanılmadan önce bir taşıyıcı yağ veya losyonla karıştırılarak seyreltilmelidir. Sandal ağacı yağını seyreltmek amacıyla badem yağı, jojoba yağı ve üzüm çekirdeği yağı kullanılabilir.

Böbrek hastası olan kişilerin, bebeklerin ve çocukların sandal ağacı yağı kullanmaları tavsiye edilmez. Ayrıca hamile olan kadınların ve emziren annelerin, sandal ağacı yağını dahili (ağız yoluyla) şekilde kullanmaları tehlikelidir.

Hamilelerin, emziren annelerin, sağlık sorunu olan veya ilaç kullanan kişilerin sandal ağacı yağı kullanmadan önce muhakkak doktora danışması gerekir. Ayrıca sandal ağacı yağı satın alınırken her zaman %100 saf, terapötik ve sertifikalı olan yağın tercih edilmesi önerilir. {15*}

Kaynaklar

 1. https://edu.rsc.org/soundbite/sandalwood/2021256.article
 2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23369343/
 3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16783696/
 4. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19831048/
 5. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1744388105001246
 6. https://journals.asm.org/doi/full/10.1128/AAC.00426-06
 7. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0944711399800464
 8. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24318647/
 9. https://www.researchgate.net/publication/260024158_Sandalwood_History_uses_present_status_and_the_future
 10. https://www.aad.org/public/diseases/a-z/molluscum-contagiosum-treatment
 11. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5749697/
 12. https://en.wikipedia.org/wiki/Commission_E
 13. https://www.uofmhealth.org/health-library/hn-2159007#hn-2159007-how-it-works
 14. https://ar.iiarjournals.org/content/35/6/3137.long
 15. https://www.uofmhealth.org/health-library/hn-2159007#hn-2159007-side-effects

Reklam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu