Sağlık | Beslenme | İlaçsız Doğal Tedavi

Siyah Sarımsak Ne İşe Yarıyor? Ne Kadar Yenmeli?🧄

Siyah sarımsak, kontrollü yüksek sıcaklıkta (60-90°C) kontrollü yüksek nem (%80-90) altında belirli bir süre fermente edilmiş taze sarımsaktan elde edilmektedir. Taze sarımsakla karşılaştırıldığında, siyah sarımsak, içeriğindeki azaltılmış allisin sebebiyle güçlü ve rahatsız edici tada ve kokuya sahip değildir. Taze sarımsağa kıyasla siyah sarımsağın gelişmiş biyoaktivitesi, fizikokimyasal özelliklerindeki değişikliklerle kendini göstermektedir. Siyah sarımsağın üretimi, biyoaktivitesi ve bu alandaki uygulamaları gibi temel özellikleriyle ilgili çalışmalar yapılmıştır.

Beslenme Tüyoları İçin Tıklayınız

Taze sarımsağın fermantasyonu sonucu oluşan siyah sarımsak, bu uygulama sırasında siyah bir renge dönüşmektedir. Sarımsağın aroması ve dokusu değişmektedir. Normal çiğ sarımsaktan daha yumuşak, daha çiğnenebilir ve daha tatlı bir yapıdadır.

Siyah sarımsak yeni bir fenomen gibi görünüyor olsa da yüzyıllardır kullanılmaktadır. Siyah sarımsağın popüler olma nedeni, taze çiğ sarımsak gibi siyah sarımsağın, sağlığı iyileştirmeye ve daha ciddi sağlık sorunlarını önlemeye yardımcı olabilecek antioksidanlara ve diğer önemli besinlere sahip olmasıdır.

Siyah Sarımsak Ne İşe Yarıyor? Ne Kadar Yenmeli?
Siyah Sarımsak Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Siyah Sarımsak Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Siyah sarımsak, taze çiğ sarımsaktan daha az aktif bileşik allisin içerirken, birçok besin, antioksidan ve diğer faydalı bileşiklerin daha yüksek konsantrasyonlarına sahiptir. Bu yüksek konsantrasyonlar, siyah sarımsağın sağlık açısından fayda sağlamasında büyük rol oynamaktadır. Sağlık açısından siyah sarımsak faydaları;

 • Kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olur. (Yüksek kan şekerini azaltmak, diyabet semptomları, böbrek fonksiyon bozukluğu ve daha fazlası gibi ciddi sağlık sorunlarının önlenmesine yardımcı olmaktadır. Siyah sarımsaktaki yüksek antioksidan seviyeleri, diyabetle ilgili komplikasyonları önlemeye de yardımcı olabilmektedir.)
 • Kalbinizi korur. (Taze çiğ sarımsak, kalp sağlığını iyileştirmeye yardımcı olması ile bilinmektedir. Siyah sarımsak aynı koruyucu etkileri sağlamaktadır. Siyah sarımsak ayrıca kolesterol ve trigliserit düzeylerini düşürmeye yardımcı olabilir ve bu da kalp hastalığı riskini azaltmaktadır.)
Kalp ve Damar Hastalıkları Tedavisi Hakkında Daha Detaylı Bilgi Almak İçin Tıklayınız
 • Kanserle savaşır. (Yapılan birçok çalışma, siyah sarımsağın antioksidan özelliklerinin kansere karşı savaşma konusunda yardımcı olabileceğini göstermektedir. Bir çalışmada, kolon kanseri hücrelerinin büyümesini azaltmaya yardımcı olabileceği keşfedilmiştir. Siyah sarımsaktaki bileşikler vücuttaki serbest radikalleri de bloke edebilmektedir. Siyah sarımsaktaki bu özellik hücre hasarını azaltır ve kanser hücrelerinin vücutta büyümesini ve potansiyel olarak yayılmasını sınırlandırmaya yardımcı olabilmektedir.)
 • Beyin sağlığını korur. (Siyah sarımsak, hafızayı bozabilecek ve zamanla beyin fonksiyonlarını kötüleştirebilecek iltihaplanmaları önlemeye yardımcı olmaktadır. Siyah sarımsak, beyni hafıza kaybından ve Alzheimer gibi dejeneratif hastalıklardan korumaya yardımcı olan bileşikler içermektedir.)
 • Karaciğerinizi koruyama yardımcı olur. (Siyah sarımsak, karaciğerin kimyasallara, ilaçlara, alkole ve mikroplara sürekli maruz kalması sonucunda ortaya çıkabilecek hasarlardan korunmasına yardımcı olmaktadır. Siyah sarımsak karaciğer üzerinde önleyici bir etkiye de sahiptir. Bu önleyici etki karaciğeri yaralanma, toksinlere maruz kalma ve hatta kronik alkol kullanımından kaynaklanacak sorunlara karşı korumaktadır.)
6 Adımda Karaciğer Detoksu Nasıl Yapılır? Öğrenmek İçin Buraya Tıklayınız

Güçlü Bir Bağışıklığa Sahip Olmanız İçin Gereken Vitaminleri Öğrenmek İçin Youtube Videomuza Göz Atabilirsiniz.


Siyah Sarımsak Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ne taze çiğ sarımsak ne de siyah sarımsak çok büyük yan etkilere sahip değildir. Bununla birlikte çiğ sarımsak, siyak sarımsak ile ortak olan birkaç dezavantaja sahiptir. Aşırı çiğ sarımsak tüketimi vücutta kanama riskini arttırmaktadır. Bu sebeple kan inceltici ilaçları kullanan kişilerin de siyah sarımsaktan uzak durmaları gerekmektedir. [1*]

Siyah sarımsak tüketmek isteyen ancak kan sulandırıcı ilaç kullanan kişiler, siyah sarımsak tüketmeden önce bir doktordan yardım almalı ve tüketecekleri besinleri doğru seçmelidirler.

Ek Bilgi: Çiğ sarımsak tükettikten sonra alerjik reaksiyon gösteren kişiler, siyah sarımsak tüketmekten kaçınmalıdırlar. [2*]

Siyah Sarımsak Ne İşe Yarıyor? Ne Kadar Yenmeli?
Siyah Sarımsak Nasıl Tüketilir?

Siyah Sarımsak Nasıl Tüketilir?

Genellikle günlük yaşamda taze çiğ sarımsağı daha fazla kullanıyor olsak da siyah sarımsak da beslenme rutininize lezzet katacak bir diğer önemli besin kaynağıdır. Tatlı bir tadı ve yumuşak kıvamı ile birçok yemeğe lezzet katacak olan siyah sarımsak kullanmanın bazı yolları;

 • Soya sosu ile kızartılabilir
 • Çorbalara aroma katmak için kullanılabilir
 • Peynirli soslar veya krem peynirle ezilerek kahvaltıda tüketilebilir
 • Humus ile karıştırılabilir
 • Salata ve makarnaya lezzet katması için kullanılabilir
 • Pizza sosu olarak kullanılabilir
 • Salata sosu yapmak için zeytinyağı ile karıştırılabilir

Taze çiğ sarımsaktan daha hafif bir tada sahip olan siyah sarımsak, tek başına da yenebilmektedir.

Siyah (Kara) Sarımsak Yağı Nasıl Kullanılmalı?

Siyah sarımsak yağı, sarımsakların yağda kavrulması ile yapılan bir Japon çeşnisidir. Et ve diğer birçok yemeğin suyuna katılan siyah sarımsak yağı, yemeklere lezzet katması için oldukça sık kullanılmaktadır.

Siyah Sarımsak Ne İşe Yarıyor? Ne Kadar Yenmeli?
Siyah Sarımsak Yağı Nasıl Yapılır?

Siyah Sarımsak Yağı Nasıl Yapılır?

Siyah sarımsak yağı yaparken tadını kendi damak zevkinize göre ayarlayabilirsiniz. Bazıları sadece siyah sarımsak ile yapılırken diğerleri, susam yağı, biber yağı veya her ikisi ile de yapılabilmektedir. Biraz baharatla daha zengin ve daha lezzetli olabilmesi için üç yağın karışımı ile birlikte yapılmalıdır.

Sarımsak yağı yapımı ve malzemeler;

 • Sarımsak: Yaklaşık 2 baş veya 24-25 diş siyah sarımsak
 • Nötr Yağ: Bitkisel yağ, kanola yağı, üzüm çekirdeği yağı veya fıstık yağı (6 yemek kaşığı)
 • Susam Yağı: İsteğe bağlı (2 yemek kaşığı)
 • Biber Yağı: İsteğe bağlı (1 yemek kaşığı)

İlk adım olarak sarımsakları ince ince rendeleyin. Sarımsakları dilim dilim keserek de kullanabilirsiniz ancak kızarması daha uzun süreceği için rendeleyerek yapmanızda fayda var.

Sarımsağı ve kullanmak istediğiniz yağı/yağları yanmaz yapışmaz bir tavaya koyun. Orta yüksek ısıda biraz ısıtın. Kahverengileşmeye başlayana kadar ısıyı arttırın ama yanmamasına dikkat edin. Kahverengileştikten sonra ısıyı yeniden orta dereceye düşürün. Rengi siyahlaşmaya başladığında altını kapatın ve ocaktan alın.

Susam yağı ve biber yağını kızarttığınız karışıma ekleyin.

Tarifi bir adım daha iletiye götürebilir içerisine yeşil soğan ve zencefil de ekleyebilirsiniz. Yeşil soğan kullanıyorsanız, öncelikle yeşil soğanları kızartın. Kahverengileşmeye başladıklarında zencefil veya sarımsağı ekleyin. Pürüzsüz olana kadar karıştırın. Karıştırmaya devam edin ve yanmadığından emin olun. Aksi takdirde tadı daha sert olacaktır. Yapışmaz bir tava kullandığınızdan emin olun.

Bütün ve dilimlenmiş sarımsak kullanıyorsanız, soğuduktan sonra pürüzsüz olabilmesi için uzun süre karıştırın. Soğuduktan sonra hava geçirmeyen bir kapta 2 gün boyunca buzdolabında muhafaza edin. Herhangi bir bakteri oluşumunu ya da bayatlamayı önlemek için dondurmanızı tavsiye ederiz. Kullanımını kolaylaştırmak için buz kalıplarına koyarak küçük kare şekillerde dondurabilirsiniz. Yemeklerinize siyah sarımsak yağı ile lezzet katmak istediğiniz zaman bu size oldukça kolaylık sağlayacaktır.

Siyah sarımsak yağını evde yaptığınız et yemeklerinin ya da diğer sulu yemeklerin içerisinde kullanabilirsiniz. Ayrıca pilav içerisinde, noodle ve makarnalarda hatta tostlarınızda bile kullanabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.