Reklam
Güzellik

Kuru Cilt Nasıl Nemlendirilir?

Reklam

Cilt Neden Kurur? Nasıl Nemlendirilir? Cildinizi nemlendirmek, daha genç görünmenin ve pürüzsüz bir cilde sahip olmanın kaçınılmaz bir parçasıdır. Nemli bir cilde sahip olmak için gerekli koşulları sağlamak çok önemlidir. Yeterli ve dengeli beslenmek, cilde uygun ve doğal ürün kullanmak ve mevsimsel etkilere göre bakım rutinini belirlemek cilt problemlerini ortadan kaldıracaktır.

Cildin Kurumasının En Büyük Nedenleri

İyi nemlendirilmiş bir cilt, çevresel faktörlerin vücudun iç dokularına yönelik etkisi için çok önemli bir rol oynamakta ve enfeksiyonlara karşı koruma sağlamaktadır. [1*] Kurumuş bir cilt, bazen ciddi bir tanıyı gösteren bir semptom olarak görülebilmektedir. Ancak genellikle cilt kuruluğu, ciltteki nemi ortadan kaldıran çevresel faktörlerden kaynaklanır.

Reklam

Cildin kurumasına sebep olan nedenler ise şunlardır:

Mevsim Değişiklikleri

Sıcaklık ve nem seviyesinin mevsim koşullarına bağlı değişimleri ciltteki nemin kaybolmasına sebep olmaktadır. Nem kaybı sonucunda cilt kuruma eğilimi göstermektedir.

Sıcak Su Kullanımı

Sıcak su cilt ile temas ettiğinde cildin üzerindeki yağ tabakasını çıkartmaktadır. Cildin yağ tabakasının yok olması cildin hızla kurumasına sebep olmaktadır.

Kötü ve Yetersiz Beslenme

Cilt yağlardan oluşmaktadır ve dengeli beslenme de yağ bakımından beslenmiş bir cilt için oldukça önemlidir. Bu noktada yeterli miktarda antioksidan, omega-3, vitamin A, C, E içeren besinlerine alımına özen gösterilmelidir.

Reklam

Kimyasal İçerikli Temizleyiciler

Cildin doğal yağını emen ve nem kaybına yol açan kimyasal içerikli temizleyiciler cildin kurumasına sebep olmaktadır.

Günlük Cilt Nemlendirme Nasıl Yapılır?

Cilt kuruluğu, günlük cilt bakımı rutinini değiştirerek ve dış faktörlerin oluşturduğu semptomlara yönelik önlem alarak giderilebilmektedir. Cildi nemli tutabilmek için günlük cilt bakımını aksatmamak, sağlıklı beslenmek, güneşten korunmak ve bol su tüketmek oldukça önemlidir. Günlük bakımda cilde nazik davranmak gerekmektedir. Çünkü nazik davranmak, kuruluğun ilerlemesi sonucunda oluşacak tahrişlere ve hassasiyetlere engel olacaktır.

Doğal Cilt Bakımında Etkili 13 Yöntem İçin Tıklayınız

Cilt Kuruluğunu Oluşmadan Önleme Yöntemleri Nelerdir?

Çevresel faktörler dışında hava, kullanılan ilaçların yan etkileri, klor, cildi kurutan cilt ürünleri, cilt hastalıkları, güneş yanığı, hipertiroid ve mantar enfeksiyonları cildin kurumasına sebep olmaktadır. Cilt kuruluğunu önlemek ve cilt sağlığını korumak için yapabilecekleriniz şunlardır:

Beslenmeniz Cilt Sağlığınızı Etkiler

Omega-3 içeren gıdalar, taze sebze ve meyve ve hindistan cevizi yağını günlük diyetinize ekleyin. Sağlıklı bir cilt için yeterli ve dengeli beslenme önemli rol oynamaktadır.

🐟Omega 3 Bakımından Zengin Balık Yağının Faydaları Nelerdir?🐟 Youtube Videomuzu İzleyerek Detaylı Bilgiye Sahip Olabilirsiniz.

Su Tüketiminizi Arttırın

Yeterli miktarda su tüketilmediği zaman cildin dış tabakasındaki su miktarında azalma görülmektedir. Su miktarı azaldıkça ciltte kuruma ve pürüzler meydana gelmektedir. Bu sebeple cilt kuruluğunu önlemek için yeterli miktarda su içtiğinizden emin olmalısınız.

Reklam

Fermente Gıdalar Tüketmeye Özen Gösterin

Fermente gıdaların tüketimi, bağırsaktaki yararlı bakterilerin beslenmesine katkı sağlamaktadır. Cilt sağlığı, bağırsak sağlığı ile de doğrudan ilgilidir. Diyetinize ekleyeceğiniz fermente gıdalar sayesinde cilt kuruluğunu azaltabilirsiniz.

Sıcak Duşlardan Kaçının

Sıcak su yerine ılık su kullanarak nem kaybını önleyebilirsiniz. Soğuk kış günlerinde sıcak su ile duş almanız gerektiği takdirde duşun ardından hindistan cevizi yağı ile cildi mutlaka nemlendirebilirsiniz.

Bulunduğunuz Alanı Nemlendirin

Isıtıcı ve klima kullanırken evi sıklıkla havalandırın. Kuruyan hava, cildinizin de kurumasına sebep olacaktır.

Kuru Cilde Evde İyi Gelen Yöntemler

Kurumuş bir cildi evde uygulayacağınız yöntemler sayesinde kolaylıkla nemlendirebilirsiniz. Kuru cilt semptomlarını gidermek ve cildi nemli tutmak için evde uygulayabileceğiniz yöntemler ise şunlardır:

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı, cilt tabakasındaki boşlukları doldurma işlevi gösteren doymuş yağ asitleri içermektedir. Bu sebeple cildi nemlendirme ve pürüzsüzleştirme noktasında oldukça etkilidir. Hindistan cevizi yağını başka hiçbir madde ile karıştırmadan günlük olarak cildinizin kuru yüzeylerine uygulayabilirsiniz.

Hindistan Cevizi Yağı Faydaları Nelerdir? 🥥 Kaynak

Yulaf Banyosu

Yulaf ezmesi, antioksidan ve antieflamatuar özelliklere sahip olduğu için cildin kurumasını ve tahrişini yatıştırmaktadır. Yapılan çalışmalara göre yulaf kullanımının, cilt kuruluğu, pullanma ve pürüzlülüğünü karşı önemli klinik gelişmeler gösterdiği bilinmektedir. [2*]

Yulaf ezmesini robottan geçirerek ince toz haline getirip dört fincan ılık suyun içine karıştırın. Ardından bu karışımı ılık banyo suyuna ekleyebilirsiniz.

Yulaf Ezmesi İle Pürüzsüz Bir Cilde Ulaşmak Mümkün Mü? Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız.

Doğal Nemlendiriciler

Cilt kuruluğunu yatıştıran ve nemlendiren bitki bazlı doğal yağlar ile cildinizi nemlendirin.

 • Zeytinyağı
 • Badem yağı
 • Avokado yağı
 • Buğday tohumu yağı
 • Keten tohumu yağı
Zeytinyağının Faydaları İçin Tıklayınız.

Pirinç Suyu

2018 yılında yayınlanan bir araştırmada, pirinç suyunun cilt üzerinde potansiyel yaşlanma karşıtı, iltihap önleyici ve antioksidan etkilere sahip olduğuna dair kanıtlar bulunmuştur. [3*] Pirinç suyu, cildi nemlendirmeye, egzama ve cilt kuruluğu semptomlarını azaltmaya fayda sağlamaktadır. Cildi nemlendirmesinin yanı sıra cildi temizlemeye ve sıkılaştırıp parlatmaya da yaramaktadır.

Evde kolaylıkla yapabileceğiniz pirinç suyu tarifi ise şöyle:

İçindekiler

 • 1 bardak pirinç
 • 1 bardak su

Yapılışı

 • İlk olarak 1 bardak pirinci süzgecin içine alın ve akan suyun altında yaklaşık 1 dakika kadar yıkayın.
 • Suyu süzüldükten sonra pirinci, 1 bardak su ile birlikte bir kaseye alın ve birkaç saat bekletin.
 • Beklettikten sonra pirinci süzün ve kalan suyu ayrı bir yere alın.
 • Kalan suyun üstünü kapatarak 12 ila 24 saat aralığında oda sıcaklığında bekletin.
 • Bekleyen su fermente hale gelecektir. Bu suyu buzdolabında muhafaza ederek ve doğrudan cildinize bir pamuk yardımıyla uygulayarak bir hafta boyunca kullanmaya devam edebilirsiniz.

Kuru Ciltler İçin Peeling Nasıl Yapılır?

Kuruyan cilde peeling uygulamak ölü deriden kurtulmak için başvurulabilecek bir yöntemdir. Ancak peeling yaparken kullanılacak malzemelerin seçimi bu noktada çok önemlidir. Sert ve tahriş edecek bir malzeme ile peeling uygulandığı takdirde cildin hassasiyeti artacak ve kuruluk devam edecektir. Bu sebeple kuru ciltler için peeling yaparken nazik davranmaya dikkat etmek gerekmektedir. Evde hazırlayacağınız bir tarif ile haftada bir cildinize peeling uygulayabilirsiniz.

Esmer Şeker ve Hindistan Cevizli Peeling Tarifi

Malzemeler

 • ½ su bardağı eritilmiş hindistan cevizi yağı
 • 1 su bardağı esmer çeker

Yapılışı

Her iki malzemeyi bir kasede karıştırın. Cildinize nazikçe masaj yaparak birkaç dakika boyunca uygulayın. Cildinizi ılık su ile arındırın. Arındırmanın ardından cildinizi nemlendirmeyi unutmayın.

Reklam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu