elma sirkesi

Elma Sirkesi

Elma sirkesi, elmaların fermantasyonu sırasında üretilir. Bu işlem sırasında elmadaki şeker maya ve / veya elma suyuna eklenen bakteriler tarafından fermente edilir, bu da onu sirke haline getirir. 

Elma Sirkesi Nasıl Yapılır?

Elma Sirkesi yapımı: Elmalar yıkandıktan sonra kabukları ile doğranır, çekirdekleri atılır ve bir cam kavanozun yarısına kadar doldurulur. Sonra üzerini iki parmak geçecek kadar su koyulur. Maya olarak 1-3 kaşık elma sirkesi konulabilir. Sirkenin keskin olması istenirse, 1 litre sirke karışımına 1 yemek kaşığı bal konulabilir. Ağzı sıkıca kapatılıp, güneş ışığı görmeyecek loş bir yerde bekletilir. Mayalı sirke yaklaşık 40 günde, mayasız, takriben 2 ayda hazır olur. Sirke kokusu gelmeye başladığı zaman süzülerek, elmaları atılır, serin bir yerde saklanır. Sirkenin daha da keskin olması istenirse, her bir litre süzülmüş sirke için bir kaşık bal eklenip, ağzı sıkıca kapatılarak aynı yere konulur. İki-üç hafta sonra sirke hazırdır.

Çekirdekleri dışında elmaların tüm artıkları sirke için kullanılabilir. Ne kadar çok kabuk olursa; o kadar iyidir. Elma sirkesinin şifalı olması, sirkede bol miktarda bulunan potasyum ve elma asidine bağlıdır. Sirkenin tabiatı soğuktur; kaynatılarak bir yandan soğukluğu azaltılırken, aynı zamanda keskinliği artırılır. Metabolizmayı güçlendiren ve enerjiyi artıran elma sirkesi özellikle yaşlılar için faydalıdır.

Elma Sirkesi Faydaları

Diğer sirke türleri gibi, elma sirkesinin temel bileşeni asetik asittir. Elma sirkesi ayrıca laktik, sitrik ve malik asitler ve bakteriler gibi başka maddeler de içerir.

Bir çalışmada, sirke tüketiminin beyaz ekmek yedikten sonra kan şekeri seviyelerini ortalama  %31 oranında düşürdüğü keşfedildi. (1) Benzer şekilde, dört hafta boyunca elma sirkesi verilen diyabetli farelerde kan şekeri seviyelerini önemli ölçüde düşürdüğü görüldü. (2)

Diyabet çalışmasında, sirke tüketen, tip 2 diyabet veya insülin direnci olan kişilerde insülin duyarlılığı %34 oranında artırıldığı gözlemlendi. (3)

Elma sirkesinin kilo kaybı için faydalarını doğrulayan çok sayıda araştırma var. Günlük sadece iki çorba kaşığı elma sirkesi tüketilen 12 haftalık çalışmada, 4 kg kaybı gözlemlendi. (4)

Elma sirkesi, asetik asit, laktik asit, süksinik asit ve sitrik asit gibi spesifik bileşenler içerir. Bu asitler, akneye sebep olan, Propionibacterium acnes bakterisinin büyümesini engellediği görülmüştür. (5)

elma-sirkesinin-faydaları

Elma Sirkesi Hangi Hastalıklar İyi Gelir?

Elma sirkesinin antimikrobiyal ve antioksidan etkileri dahil olmak üzere çeşitli sağlıklı özellikleri vardır. Kilo vermeye yardımcı olur, kolesterolü düşürür, kan şekeri seviyelerini düşürür ve diyabet semptomlarını iyileştirir.

 1. Sirke hazma yardım eder, trombosit üretimini normalleştirir, kanı inceltir, kansızlığı giderir, adetleri düzenler, damarları açar ve sinirleri rahatlatır.
 2. Sirke başa sürülürse kepeğe, saç dökülmesine ve baş ağrısına iyi gelir.
 3. Sirke, egzama, uçuk, yılancık ve sedefe sürülürse iyileşmeyi sağlar.
 4. Elma sirkesi, sinameki ile birlikte kaynatılarak egzamaya ve yaralara sürülürse iyileşmesini sağlar.
 5. Sirke içmek, kananamaları durdurur, balgamı inceltir ve keser.
 6. Bir parça yün veya pamuğu sirkeye batırıp yeni oluşmuş eziğe koymak şişmeye mani olur, eski yaraya koymak yaranın büyümesini durdurur, morluklara sirkeyle pansuman yapmak morluğu geçirir, ateşle oluşan yanıklara sirke kompresi yapmak ağrıyı dindirir ve kısa zamanda iyileşmesini sağlar.
 7. Ateşli hastalıklarda sirke ve zeytinyağını karıştırarak başa sürmek, baş ağrısını dindirir, ateşli vücuda sürmek, ateşi düşürür.
 8. Sirke içinde şap eritip ağzı bununla yıkamak, diş etlerini ve dişleri kuvvetlendirir, gargara yapmak küçük dil şişliklerini alıp küçültür.
 9. Sirke buharı ile buğu yapmak, sinüsleri açar. Ilık olarak yudumlamak kronik öksürüğü hafifletir, her tür zehirlenmeye iyi gelir. Suya sirke katmak da her tür suyu arındırır.
 10. Elma ve üzüm sirkesi limon suyu yerine geçer.

Elma Sirkesi Zayıflatır mı?

Bilimsel araştırmalar sirkenin insanların kilo vermesine yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Sirke, tokluk hissini artırır ve daha az yemek yemenize ve kilo vermenize neden olur.

Bir araştırmaya göre, yüksek karbonhidratlı bir öğünle birlikte sirke tüketen katılımcıların günün geri kalanında 200-275 civarında daha az kalori almalarına neden olarak tokluk hissinin artmasına neden oldu. (6-7)

Obezite hastası olan 175 kişide yapılan bir araştırma, günlük elma sirkesi tüketiminin göbek yağının ve kilo kaybının azalmasına neden olduğunu gösterdi. 

 • 1 yemek kaşığı (12 mL) sirke tüketmek, 1,2 kg kaybına neden oldu
 • 2 yemek kaşığı (30 mL) sirke tüketmek, 1,7 kg kaybına neden oldu

Sadece sirkeye güvenip bolca yemek yiyerek kilo verme hayali kurmayın. Uzun vadeli kilo vermek istiyorsanız online diyet programımızdan size uygun diyetimizi seçebilirsiniz. 

Fakat sirkeyi devamlı içmek iyi değildir. 3-4 ay ara vererek 2-3 haftalık kürler (her sabah 30-50 gr. sirke su ile içilir) yapmak gerekir.

Hz. Cabir’den rivayet edilen (r.a.) Hadis-i Şerifte: “Allah-u Teala sirke yiyene iki melek memur eder, yiyinceye kadar ona istiğfar ederler” buyrulmuştur.

Doğal elma ve üzüm sirkesi, sirke asidiyle karıştırılmamalıdır. Sirke asidi (sirke ruhu) ağır zehirdir, tüm organ ve sistemleri tahribata sürükler.

Elma Sirkesi Referanslar

 1. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/7796781/
 2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19630216/
 3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14694010
 4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19661687
 5. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24265031/
 6. https://www.nature.com/articles/1602197
 7. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16321601

İlaçsız yaşıyoruz sitesi, doğal tıp yaklaşımıyla, evde yapabileceğiniz doğal ilaçlar, sağlık bilgileri, doğru yaşam tarzı, egzersiz ve meditasyon gibi konuların yer aldığı bilgi amaçlı yardım ve danışmanlık platformudur.

Instagram