Sağlık | Beslenme | İlaçsız Doğal Tedavi

Elma Sirkesi

Elma sirkesi, elma fermantasyonu sırasında üretilmektedir. Bu işlemde şeker, maya ya da elma suyuna eklenen bakteriler ile fermente edilerek sirke haline getirilir.

Elma Sirkesi Nasıl Yapılır?

Elma sirkesi yaparken öncelikle elmalar yıkanır ve kabukları doğranır. Çekirdekleri atıldıktan sonra bir cam kavanozun yarısına kadar doldurulur. Sonra da üstüne iki parmağı geçecek kadar su konur.

 Sirkeye maya olarak 1 ile 3 kaşık elma sirkesi koyabilirsiniz Ağzını sıkıca kapatıp güneş görmeyen bir yerde bekletebilirsiniz.

Mayalı sirkeniz 40 gün ila 2 ay arasında kullanıma hazır olur. Sirke kokusu gelmeye başladığında zaman zaman süzerek, serin bir yerde bekletebilirsiniz. Eğer sirkenin daha keskin bir tadı olsun isterseniz,  bir kaşık bal ekleyebilirsiniz. İki-üç hafta sonra sirkeniz hazır olacaktır.

Elmaların artıklarını da elma sirkesi yapımında kullanabilirsiniz. Elma sirkesinin faydası içerisinde bol miktarda bulunan elma asidi ve potasyuma bağlıdır. Ayrıca elma sirkesi metabolizmayı güçlendirir ve enerjiyi arttırır bu açıdan özellikle yaşlılar için faydalıdır.

Elma Sirkesi Faydaları Nelerdir?

Elma-Sirkesinin-Faydaları
Elma Sirkesinin Faydaları

Elma sirkesinin temel bileşeni asetik asittir. Ayrıca elma sirkesi içerisinde sitrik, laktik, malik asit gibi farklı maddeler de vardır.

Yapılan bir çalışmada elma sirkesi tüketiminin kan şekeri seviyesini ortalama %31 oranında düşürdüğü keşfedilmiştir. (1) Benzer bir şekilde, başka bir araştırmada dört hafta boyunca diyabetli farelere elma sirkesi verilmiş ve farelerde kan şekeri seviyesinin önemli ölçüde düştüğü görülmüştür. (2)

Yapılan bir diyabet çalışmasında tip 2 diyabet ve insülin direnci olan kişilerde, elma sirkesi tüketiminin insülin duyarlılığını %34 oranında arttırdığı gözlenmiştir. (3)

Elma sirkesinin kilo kaybını kolaylaştığını kanıtlayan birçok araşırma vardır. 12 hafta süresince devam eden bir çalışmada günde iki çorba kaşığı elma sirkesi tüketen kişilerin 4 kg verdiği görülmüştür. (4)

Elma sirkesi içerisinde asetik asit dışında laktik asit, süksinik asit ve sitrik asit gibi bileşenler bulunur. Bu asitler, akne oluşumuna neden olan Propionbacterium acnes bakterisinin büyümesini engellediği görülmüştür. (5)

Elma Sirkesi Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Elma sirkesinin antimikrobiyal ve antioksidan olmak gibi pek çok sağlıklı özelliği vardır. Elma sirkesi, ayrıca kolesterolü, düşürür, kilo vermeye yardımcı olur.

Elma sirkesinin iyi geldiği hastalıklar şu şekilde sıralanabilir:

 • Elma sirkesi hazma yardım eder, kanı inceltir, kansızlığı giderir, damarları açar, sinirleri rahatlar ve âdet döngüsünü düzenler.
 • Elma sirkesi, başa sürülürse, saç dökülmesine, kepeğe ve baş ağrısına iyi gelir.
 • Egzama, sedef veya uçuğa sürülürse, iyileşme görülür.
 • Elma sirkesi ile sinameki birlikte kaynatılırsa yaraları iyileştirir.
 • Elma sirkesi içmek, balgamı keser ve kanamaları durdurur.
 • Bir parça pamuğu veya yünü elma sirkesine batırıp yeni oluşmuş darbelere şişmesini engeller ve eski yaraların büyümesini önler.
 • Ateşli rahatsızlıklarda zeytinyağı ve elma sirkesi karıştırılıp başa sürülebilir. Elma sirkesi, baş ağrısını giderir, ateşli vücuda sürmek ise ateşi düşürür.
 • Sirke içinde şap eritip ağzı bununla yıkamak dişleri ve diş etlerini güçlendirir.
 • Sirke buharı ile buğu yapmak sinüsleri açar ve öksürüğü hafifletir. Ayrıca her tür zehirlenmeye iyi gelen elma sirkesi, her türlü suyu da arındırır.
 • Üzüm ve elma sirkesi, limon suyu yerine geçmektedir.

Elma Sirkesi Zayıflatır Mı?

Yapılan bilimsel araştırmalar, elma sirkesinin insanların kilo vermesine yardımcı olduğunu göstermektedir. Sirke tokluk hissini arttırarak daha az yemek yemenize neden olur ve kilo vermenizi sağlar.

Bir başka araştırmada, yüksek karbonhidratlı bir öğün ile elma sirkesi tüketen katılımcıların günün geri kalanında 200-275 civarında daha az kalori almalarına neden olarak tokluk hissinin artmasına neden olduğu görülmüştür. (6-7)

Obezite olan 175 kişi arasında yapılan bir araştırmada, günlük elma sirkesi tüketiminin göbek yağlarını azalttığı gözlenmiştir.

1 yemek kaşığı elma sirkesi (12 ml) sirke, 1,2 kg kaybına neden olmuştur. 2 yemek kaşığı elma sirkesi (30 ml) ise 1,7 kg kaybına neden olmuştur.

Ancak sirkeye güvenip bolca yemek yiyerek kilo verme hayali kurmayın. Uzun vadeli kilo vermek istiyorsanız online diyet programımızdan size uygun diyetimizi seçebilirsiniz.

Fakat sirkeyi devamlı içmek iyi değildir. 3-4 ay ara vererek 2-3 haftalık kürler (her sabah 30-50 gram sirke su ile içilir.) yapmak gerekir.

Hz.Cabir’den rivayet edilen (r.a) Hadis-i Şerif’te: “Allah-u Teala sirke yiyene iki melek memur eder, yiyinceye kadar ona istiğfar ederler.” Buyrulmuştur.

Doğal elma ve üzüm sirkesi, sirke asidiyle karıştırılmamalıdır. Sirke asidi (sirke ruhu) ağır zehirdir, tüm organ ve sistemleri tahribata sürükler.

 

Elma Sirkesi Referanslar

 1. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/7796781/
 2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19630216/
 3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14694010
 4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19661687
 5. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24265031/
 6. https://www.nature.com/articles/1602197
 7. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16321601

Yoruma kapalı.