Reklam
Diyetler

Diyabetik Diyet Nedir? Diyabetliler Neler Yemeli? Neler Yememeli?

Reklam

Diyabetik diyet Nedir? Diyabetliler neler yemeli? Neler yememeli? Diyet, diyabet semptomlarını kontrol etme konusunda oldukça önemlidir. Bununla birlikte, sağlıklı bir diyet planı, karbonhidratı kesmenin ve şeker tüketimini kesmenin çok ötesine geçer. Tabağınızı doğru yiyeceklerle doldurmak ve günlük rutininizi değiştirmek de kan şekeri seviyenizi yönetmede büyük bir etkiye sahiptir.

Diyabetten Kurtulmak için Pankreasa Destek Olan Doğal İlaçlar Youtube Videomuzu İzleyerek Bilgi Alabilirsiniz.

Diyabetik Diyet Nedir?

Karbonhidrat yediğinizde, vücudunuz onları daha küçük şeker moleküllerine ayıran enzimler üretir. Bu şekerler, insülin adı verilen bir hormon tarafından kan dolaşımından çıkarılır ve enerji kaynağı olarak kullanılabilecekleri hücrelere taşınır.

Reklam

Diyabet, vücudun besinleri düzgün bir şekilde işleme yeteneğini bozan ve kanda anormal glikoz veya şeker seviyelerine neden olan bir durumdur. Diyabetli insanlar için, karbonhidratları parçalama ve hücrelere taşıma süreci olması gerektiği gibi çalışmaz, bu da kan şekeri seviyelerinde ani yükselmelere ve düşmelere neden olabilir.

Diyabet genellikle kan şekeri düzeylerini düşüren ve vücudun insülini daha etkili kullanmasına yardımcı olan ilaçlarla tedavi edilir. Bununla birlikte, yemek planını değiştirmek ve temel bir diyabetik diyet uygulamak da kan şekeri düzeylerini sabit tutmak için kesinlikle gereklidir.

Şeker hastaları için en iyi diyet, nişastalı olmayan sebzeler, proteinli yiyecekler ve kalp-dostu yağlar dahil olmak üzere besin açısından zengin, düşük karbonhidratlı bileşenlerin bir karışımını içermelidir. Tam tahıllar, baklagiller, kabuklu yemişler ve tohumlar gibi orta miktarda karbonhidrat içeren besinler de diyabetik veya prediyabetik diyetin bir parçası olarak tüketilebilir.

Diyabetik bir diyeti takip etmek sadece kan şekeri düzeylerini düşürmeye yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda genel sağlığı iyileştirir ve diyabetle ilişkili bazı yan etkileri önler. Ayrıca, kalp sağlığını artırırken diğer kronik durumlara karşı da koruma sağlayabilir.

Reklam

Diyabet hakkında daha fazla bilgi almak için Diyabet Belirtileri ve Doğal Tedavi Yolları yazımızı okuyabilirsiniz.

Diyabetik Diyet Planı 

Kilo vermek ve kan şekeri seviyenizi yönetmek için diyabetik bir diyet planı uygulamak sanıldığı kadar zor değildir. Aslında, şekerli atıştırmalıkları ve gazlı içecekleri keserken birkaç diyabetik diyet gıdasını rutine dahil etmek, insülin duyarlılığını artırmaya ve kan şekeri seviyelerini dengelemeye yeterlidir.

Diyabetliler Neler Yemeli?

Kan şekeri seviyelerini etkili bir şekilde yönetmenin en iyi yollarından biri, diyetii besin açısından zengin tüm gıdalarla doldurmaktır.

 • Nişastasız sebzeler: yapraklı yeşillikler, brokoli, karnabahar, havuç, domates, dolmalık biber, kereviz, Brüksel lahanası vb.
 • Et: otla beslenen dana eti, kuzu eti, keçi vb.
 • Kümes hayvanları: serbest gezinen tavuk, hindi, ördek vb.
 • Deniz ürünleri: yabani olarak avlanan somon, sardalya, uskumru, ton balığı, hamsi vb.
 • Yumurta:
 • Sağlıklı yağlar: Hindistan cevizi yağıavokado yağızeytinyağı, MCT yağı, otla beslenen hayvandan elde edilen tereyağı
 • İçecekler: su, şekersiz kahve ve çay

Ayrıca, günlük karbonhidrat payınıza uymaları koşuluyla, ölçülü olarak tadını çıkarabileceğiniz birkaç yiyecek vardır. Sınırlı miktarlarda tüketilmesi gereken yiyeceklere birkaç örnek:

 • Fındık: badem, antep fıstığı, ceviz, macadamia fıstığı vb.
 • Tohumlar: chia tohumuketen tohumukenevir tohumu vb.
 • Meyveler: elma, çilek, portakal, muz, armut vb.
 • Süt ürünleri: şekersiz yoğurt, beyaz peynir, süzme peynir, keçi sütü vb.

Diyabetliler Neler Yememeli?

Tabağınızı sağlıklı bütün yiyeceklerle doldurmak kadar, kan şekeri seviyesini yükseltebilecek yiyecekleri sınırlamak da önemlidir. İşte diyabetik ve prediyabetik gıda listesinden uzak durmanız gereken bazı gıdalar:

Reklam
 • Tahıllar: ekmek, makarna, mısır gevreği vb.
 • Baklagiller: mercimek, fasulye ve bezelye
 • Nişastalı sebzeler: patates, yer elması, mısır, balkabagi, tatlı patates vb.
 • Atıştırmalık yiyecekler: unlu mamuller, şekerlemeler, kurabiyeler, krakerler, tatlılar vb.
 • Şekerli içecekler: soda, meyve suyu, spor içecekleri, enerji içecekleri, şekerli çay vb.

Sağlıklı yağlar hakkında bilgi almak için En Sağlıklı Yağlar Nelerdir? yazımızı okuyabilirsiniz.

Diyabetik Yemek Planı İpuçları Nelerdir?
Diyabetik Yemek Planı İpuçları Nelerdir?

Diyabetik Yemek Planı İpuçları Nelerdir?

Diyabetik diyet uygularken takip edebileceğiniz birçok ipucu vardır.

Öğünlerinizi Planlayın

Diyabetik bir yemek planında, kan şekeri düzeylerini dengelemek için haftalık menü planlamak çok önemlidir. Yemeklerinize sağlıklı yağlar, protein ve liflerin iyi bir karışımını dahil etmek, glisemik kontrolü desteklemek için kan dolaşımındaki şeker emilimini yavaşlatabilir.

Diyabetik diyet yemek planı hazırlamak için birkaç farklı yöntem bulunur. Birçok kişi, her öğünde tükettiği karbonhidrat miktarını ölçmeyi ve karbonhidrat sayımı yapmayı tercih eder. Karbonhidrat miktarları, beslenme ihtiyaçlarına ve alınan ilaçlara göre değişebilse de, çoğu uzman her atıştırmalıkta yaklaşık 15-30 gram karbonhidrat ve öğün başına 45-60 gram karbonhidrat tüketmeyi önerir.

Tabak metodu, diyabetik diyet menüsünü planlamak için başka bir basit stratejidir. Bu yöntemle tabağınızın yarısı yeşil yapraklı sebzeler, brokoli, karnabahar ve havuç gibi nişastalı olmayan sebzelerden oluşmalıdır. Kalan yarısı, eşit miktarda proteinli gıdalardan ve kepekli tahıllardan oluşmalıdır.

Daha Fazla Lif Tüketin

Lif, diyabetik diyetin önemli bir bileşenidir. Bu temel besin, vücutta sindirilmeden hareket eder ve sağlıklı kan şekeri seviyelerinin düzenlenmesine yardımcı olmak için şeker emilimini geciktirir. Her öğüne birkaç porsiyon lif eklemek, kan şekerini sabit tutmanın kolay ve etkili bir yoludur. Tabağınızın en az yarısını lif açısından zengin sebzelerle doldurmayı deneyin ve mümkün olduğunca tam tahılları tercih edin. Kabuklu yemişler, tohumlar ve baklagiller de lif açısından yüksektir ve çok yönlü bir diyabetik diyet kahvaltısı, öğle yemeği veya akşam yemeğinin bir parçası olarak ılımlı bir şekilde tüketilebilir. {1*}

Tam tahıllar hakkında bilgi almak için 15 Sağlıklı Tam Tahıl ve Faydaları yazımızı okuyabilirsiniz.

Yüksek Kaliteli Protein Kaynakları Seçin

Kan şekeri düzeylerini yönetmek söz konusu olduğunda sağlıklı protein kaynaklarının seçilmesi çok önemlidir. Protein, büyüme ve gelişmenin yanı sıra bağışıklık fonksiyonu, doku onarımı ve kas yapımında merkezi bir rol oynar.

Otla beslenen hayvanlardan elde edilmiş et, serbest gezinen kümes hayvanları ve doğadan avlanan deniz ürünleri gibi yüksek kaliteli proteinli yiyecekler karbonhidrat içermez, yani vücuttaki kan şekeri düzeylerini yükseltmezler. Ayrıca, protein vücuttaki açlığı kontrol eden belirli hormonların seviyelerini değiştirir, yani öğünler arasında daha uzun süre tok hissetmenize yardımcı olabilir. {2*}, {3*}

Diyetinize Sağlıklı Yağları Dahil Edin

Yağ, uzun süredir sağlıksız ve damarları tıkayan bir besin maddesi olarak kötülense de, aslında kalp dostu bir diyabetik diyetin önemli bir parçasıdır. Yemeklere Hindistan cevizi yağı, avokado yağı ve zeytinyağı gibi sağlıklı yağları dahil etmek, midenin boşalmasını geciktirerek kan şekeri seviyelerinin dengelenmesine yardımcı olabilir. {4*}

Araştırmalar, trans yağları ve doymuş yağları doymamış yağlar ile değiştirmenin insülin duyarlılığını artırabileceğini ve vücudun insülini daha verimli kullanmasını sağlayabileceğini gösterir. {5*}

Spor Yapın

Diyabetik diyetin bir parçası olarak günlük rutininizi de değiştirmeye başlamalısınız. Gününüze düzenli fiziksel aktiviteler eklemek, sağlıklı kan şekeri düzeylerini korumak için oldukça faydalı olabilir. Özellikle aerobik egzersiz ve direnç eğitiminin, vücudun kan şekeri kontrolünü desteklemek için insülin kullanma yeteneğini geliştirdiği gösterilmiştir. Yürüyüş, bisiklete binme, yüzme ve ağırlık kaldırma gibi aktivitelerin tümü, diyabetik bir diyet planına harika katkılar olabilir. {6*}

Takviyeyi Kullanın

Özellikle besleyici bir diyet ve sağlıklı bir yaşam tarzı ile eşleştirildiğinde, çeşitli takviyelerin kan şekeri düzeylerini düşürmeye yardımcı olduğu gösterilmiştir. Örneğin; probiyotiklerin glikoz metabolizmasını iyileştirdiği ve açlık kan şekeri düzeylerini düşürdüğü gösterilmiştir. Magnezyum takviyesi, özellikle kanda düşük magnezyum seviyeleri olanlarda insülin duyarlılığını artırabilir. Endotext’te yayınlanan bir incelemeye göre, krom, tarçın, devedikeni, çemen otu ve acı kavun da kan şekerini düşürücü özelliklere sahip olabilecek diğer takviyelerdir. {7*}, {8*}

Takviyeler hakkında bilgi almak için Vücudu Detoksifiye Eden 7 Detoks Takviyesi yazımızı okuyabilirsiniz.

Diyabetik Diyetin Yan Etkileri Nelerdir?
Diyabetik Diyetin Yan Etkileri Nelerdir?

Diyabetik Diyetin Yan Etkileri Nelerdir?

Diyabetiniz varsa, sizin için en iyi diyabetik diyeti bulmak için doktorunuz ve diyetisyeninizle birlikte çalışmanız önemlidir. Bazı durumlarda, doktorunuz bu diyet değişikliklerinize göre ilaçlarınızın dozajını değiştirmenizi önerebilir.

Ek olarak, özellikle diyabet için ilaç alıyorsanız, takviyeye başlamadan önce sağlık uzmanınızla görüştüğünüzden emin olun. Bazı takviyeler ilaçlarla etkileşime girebilir ve kan şekeri seviyelerinin tehlikeli seviyelere düşmesine neden olabilir.

Kaynaklar

 1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3257631/
 2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26797090/
 3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16469977/
 4. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19183308/
 5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2654180/
 6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2992225/
 7. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26987497/
 8. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28526383/

Reklam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu