Reklam
Uçucu Yağlar

Udi Hindi Yağı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Reklam

Udi hindi yağı Malaya ve Hindistan adalarında oldukça sık rastlanan ve Asya ülkelerinde yaygınlık gösteren, Aquilaria ve Gyrinops ağaç ailelerine ait odunsu, yaprak dökmeyen ve mevsim değişikliklerinden etkilenmeyen bir bitkidir. Bir mantar enfeksiyonunun ağacı sarması sonucunda oluşan koruyucu reçinesi Udi Hindi yağına eşsiz bir özellik katar. Alternatif tıpta, koku ve güzellik ürünlerinde kullanılan Udi hindi yağı, anti-bakteriyel özellikleri sayesinde güçlü bir mikrop öldürücüdür.

Zencefil Meyan Kökü Bitki Çayı (Soğuk Algınlığı ve Göğüs Tıkanıklığı Çayı) Tarifi İçin Youtube Videomuzu İzleyebilirsiniz.

Reklam

Udi Hindi Yağı Nedir?

Odunsu yapıya sahip olan bu bitki toz haline getirilerek ya da yağ şeklinde kullanılmaktadır. Udi hindi tozunun hakiki zeytinyağı ile güneşte bekletilmesi ile udi hindi yağı elde edilir. Odunsu bir yapısı bulunan Udi hindi bitkisi, yüzyıllardan beri sağlık alanında kullanılan ve üst solunum yolları hastalıklarına fayda sağlayan bir bitkidir. Bağışıklık sistemini güçlendirdiği ve hastalıklara karşı vücut direncini artırdığı bilinmektedir. Bu sebeple koronavirüse karşı koruyucu etkiler gösteren Udi Hindi yağı son dönemde oldukça popüler bir hale gelmiştir.Udi Hindi Yağının Faydaları Nelerdir?

Od, öd gibi isimlerle de adlandırılan Udi Hindi yağı kozmetikten, aromaterapi, sağlıktan, ev parfümüne ve tütsüye kadar pek çok farklı alanda kullanılır.

Soğuk Algınlığına Bağlı Semptomları Hafifletir

Udi Hindi yağı güçlü bir anti enflamatuardır. Bu sayede seyreltilerek göğüs ve/veya boğaz bölgesine masaj yapıldığında iltihap dokuların rahatlamasına ve soğuk algınlığına bağlı öksürük gibi semptomların hafiflemesine yardımcı olur. Udi Hindi yağı ile buhar banyosu yapmak solunum sistemindeki mukusun yumuşamasına ve tıkanıklığın rahatlamasına yardımcı olur. Ayrıca astım gibi sağlık sorunlarında da Udi Hindi yağının rahatlatıcı etkisi olduğu düşünülür.

Öksürük Tedavisinde Kullanılan 8 Uçucu Yağ

Reklam

Stresle Savaşır

Bazı araştırmalara göre Udi Hindi yağı beyindeki sinir iletimleri üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Bu özelliği ie kaygı, endişe, stres, depresyon gibi psikolojik sorunları bulunan kişiler için iyi bir sakinleştiricidir. Udi Hindi yağı meditatif etkileri ile de bilinir. Ayrıca bilinci yükseltmek, duyguları dengelemek, pozitif enerji üreterek farkındalığı artırmak gibi ruhsal psikoaktif özellikleri vardır.

Uykusuzluk Problemine Karşı Etkilidir

Yağ; sakinleştirici ve rahatlatıcı etkisi sayesinde uykusuzluk problemi bulunan kişilerde uyku problemlerini çözmeye yardımcı olur. Ayrıca bazı araştırmalara göre Udi Hindi yağı; uyku apnesi gibi sağlık sorunlarına bağlı olarak görülen uyku problemlerinde de olumlu etkiye sahiptir.

Ağrı Azaltıcı Etkisi Vardır

Udi hindi yağı aneljezik ve antienflamatuar etkisi sayesinde başta romatizma veya eklem iltihabı gibi sağlık sorunlarının en önemli semptomlarından olan ağrılar olmak üzere vücutta meydana gelen ağrıların hafiflemesine yardımcı olur. Ayrıca Udi Hindi yağı iyi bir idrar söktürücüdür. Bu özelliği ile vücutta toksinlerin atılmasına kas ve eklemlerde meydana gelen ödemin azalmasına yardımcı olur.

Sindirim Sistemini Destekler

Udi Hindi yağı ile karın bölgesine masaj hazımsızlığı ve gaz şikayetini gidermeye, sindirim sisteminin sorunsuz çalışmasına yardımcı olur. Ayrıca mide bulantısı ve kusma gibi şikayetleri bulunan kişilerde birkaç damla Udi Hindi yağı solumak şikayetlerin hafiflemesini sağlayabilir.

Kabızlık ve Kronik Hazımsızlık Doğal Tedavisi

Reklam

Ağız Kokusuna İyi Gelir

Udi Hindi yağı güçlü bir antibakteriyeldir. Yağ ile gargara yapmak ağızda bakteri birikimini engelleyerek ağız kokusunu gidermeye yardımcı olur.

Kanser Hücrelerini Önler

Bazı araştırmalar Udi Hindi yağının meme kanseri başta olmak üzere kanseri önleyici ve yayılmasını engelleyici etkisi olduğunu ileri sürmektedir.

Cilt Sağlığını Destekler

Udi Hindi yağı antienflamatuar ve antibakteriyel etkisi ile bilinen yağlardan birisidir. Günlük bakım kreminin içerisine eklenen Udi Hindi yağı cildi bakterilerden arındırmaya ve cilt sağlığını desteklemeye yardımcı olur.

Cinsel Hayatı Destekler

Udi Hindi yağı; rahatlatıcı etkisi sayesinde ilişki sırasında rahat olmayı sağlayarak performans sorunlarının çözümüne yardımcı olur. Bu özelliğinden yararlanmak isteyenler afrodizyak etkisi olan bir yağ ile Udi Hindi yağını karıştırarak kullanabilir.

Doğurganlığı Artıran Uçucu Yağlar Nelerdir?

Regli Düzenler ve Regl Ağrılarını Hafifletir

Udi hindi yağı, hormonal dengeyi düzenlemeye yardımcı olarak regl dönemlerini düzenler. Udi Hindi yağı ile masaj yapmak regl ağrılarını hafifletmeye ve regl dönemlerinde görülen stresi azaltmaya yardımcı olur.

Kaşıntıya İyi Gelir

Udi Hindi yağı iyi bir kaşıntı önleyici olarak bilinir. Çeşitli nedenlerle kaşıntı sorunu bulunan kişiler birkaç damla yağı başka bir esansiyel yağ ile veya su ile karıştırarak masaj yaparak kaşıntılarından kurtulabilir.

Guta Bağlı Ağrıyı Hafifletir

Gut hastalarının eklemlerinde biriken ürik asit şiddetli ağrılara neden olmaktadır. Geleneksel tıpta Udi Hindi yağı ile ağrıyan ekleme masaj yapmanın eklemlerde biriken ürik asit kristallerini parçalayarak ağrıları hafifletmeye yardımcı olduğuna inanılır.

Huzursuz Bacak Sendromunu Rahatlatır

Udi Hindi yağı, kaslara kontrol dışı sinyaller gönderen sinirleri yatıştırır, böylece geceleri uyku düzenini olumsuz etkileyen huzursuz bacak sendromu gibi sağlık sorunlarının tedavisinde destekleyici olabilir.

Enerji Verir

Udi Hindi yağı ile buhar banyosu yapmak veya bileklere Udi Hindi yağı sürmek fiziksel ve zihinsel performansı arttırmaya yardımcı olur.

Odaklanmayı ve Hafızayı Güçlendiren 15 Besin Maddesi

Bilişsel Fonksiyonu Destekler

Udi Hindi yağının en önemli faydalarından bir tanesi de hafızayı güçlendirmesidir. Özellikle ileri yaş grubundaki kadınlarda hafızayı güçlendirmeye, çocuklarda ise dikkat dağınıklığı sorununu çözmeye yardımcı olur.


Udi Hindi Yağı Nedir? Udi Hindi Yağı Nasıl Kullanılır?
Udi Hindi Yağı Nasıl Kullanılır?

Udi Hindi Yağı Nasıl Kullanılır?

Udi hindi bitkisi en çok kozmetik sektöründe kullanılıyor olsa da yağı ve tozu da son dönemlerde oldukça sık tüketilmeye başlanmıştır. Çok fazla kullanım alanına sahip olan Udi hindi yağı ve udi hindi tozu, bağışıklık sistemini güçlendirmesi, kış hastalıklarını tedavi etmesi, mide rahatsızlıklarına ve boğaz ağrılarına iyi gelmesi sebebiyle sıkça kullanılmaktadır.

Udi hindi bitkisi doğal antibiyotik özelliklere sahip olduğundan enfeksiyon hastalıklarını iyileştirmekte oldukça etkilidir. Ağız kokusunu gideren ve burun tıkanıklıklarını açan Udi hindi bitkisi alternatif tıp alanının dışında da pek çok alanda kullanılmaktadır. Tatlı ve keskin bir kokuya sahip olduğu için parfümlerde kullanılırken, çeşitli kültür ve inançlarda yakılarak, tütsü şeklinde de kullanılabilmektedir.

  • Cam bir kavanozun içerisine bir çay bardağı kadar saf zeytinyağı ve iki çay kaşığı Udi hindi tozu ekleyin ve karışımı 2 hafta boyunca kavanozun ağzı kapalı olacak şekilde bekletin. Hazırlanan bu karışımı egzama kaşıntılarına ve cilt yanıklarına fayda sağlaması için kullanabilirsiniz. Aynı zamanda Udi hindi tozunu bal ile karıştırarak tükettiğinizde ağrı kesici etkilerinden faydalanabilirsiniz.
  • Bir çay kaşığı udi hindi bitkisini sabahları bir tatlı kaşığı bal ile karıştırarak içebilirsiniz. Akşamları ise bir yemek kaşığı bal ve bir çeyrek tatlı kaşığı zencefil karıştırarak tüketebilirsiniz. Bu tarifin üç gün boyunca düzenli olarak uygulanması kuru öksürük ve balgam problemlerinin giderilmesine yardımcı olacaktır.
  • Udi hindi yağını bir bardak suyun içerisine birkaç damla damlatarak tüketebilir ve bağışıklık sisteminizin güçlenmesini sağlayabilirsiniz.
  • Udi hindi tozunu çay içerisine koyarak, bal ve pekmez ile karıştırarak ve içme suyuna damlatarak tüketebilirsiniz. Aynı zamanda Udi hindi tozu ile maske yapabilir ve cildinizdeki bakterilerin temizlenmesini sağlayabilirsiniz.

Reklam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu