Reklam
Sağlık

Sürekli Ayak Sallamadan Kurtulma Yolları Nelerdir? Huzursuz Bacak Sendromu Nedir?

Reklam

Willis-Ekbom hastalığı olarak da bilinen huzursuz bacak sendromu (HBS), aşırı derecede bacakları hareket ettirme ihtiyacına neden olan bir sinir sistemi bozukluğudur ve bu bozukluğa sahip olan kişiler sürekli ayaklarını sallama ihtiyacı hissetmektedir. Çoğu insan için bu his, dinlenirken veya uyumaya çalıştığında daha yoğun olmaktadır. Bu nedenle doktorlar huzursuz bacak sendromunu bir uyku bozukluğu olarak kabul etmektedirler.

Miyalji Nedir? Miyalji Sebepleri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir? Youtube Videomuzu İzleyerek Öğrenebilirsiniz.

HBS hastaları, sinema veya arabada olduğu gibi uzun süre hareketsiz durulması gereken yerlerde oldukça zorluk çekmektedir ve huzursuz bacak sendromu tedavi edilmezse semptomlar daha da kötüleşerek yaşam kalitesini düşürmektedir. Her popülasyonda görülebilmesine karşın kadınlarda daha sık görülmekte ve orta yaşlı insanlarda semptomlar daha şiddetli olabilmektedir. Semptomlar hafifse veya sık değilse bazen doktorlar huzursuz bacak sendromunu teşhis edememektedir. Ancak bir kez teşhis konulduğunda, tedavi ile HBS semptomları genellikle durdurulabilmektedir.

Reklam

Huzursuz Bacak Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Huzursuz bacak sendromunun en belirgin semptomu, özellikle hareketsiz otururken veya yatarken, bacaklarınızı hareket ettirmeye yönelik karşı konulamaz bir his olmasıdır. Aynı zamanda, bacaklarda karıncalanma, emekleme veya çekme hissi gibi olağandışı dürtüler de hissedilebilmektedir. Bacakları hareket ettirmek bu dürtüleri hafifletmektedir.

Huzursuz bacak sendromu hafif düzeyde ise semptomlar her gece ortaya çıkmayabilmektedir. Daha şiddetli bir HBS vakasında ise semptomları görmezden gelmek oldukça zordur. Sinemaya gitmek veya yolculuğa çıkmak gibi en basit aktiviteler bile hayatı oldukça zorlaştırmaktadır.

Semptomlar genel olarak geceleri artmakta ve sabaha doğru hafiflemektedir bu nedenle HBS’li kişilerin geceleri uykuya dalmakta veya uykuyu sürdürmekte zorlanma ihtimalleri oldukça yüksektir. Gece yeterli uyuyamamaktan kaynaklı olarak gündüz oluşan uyku ve yorgunluk hali fiziksel ve duygusal sağlığa zarar vermektedir.

Semptomlar genellikle vücudun her iki tarafını da etkilemektedir, ancak bazı insanlarda sadece vücudun tek tarafında görülmektedir. Hafif vakalarda semptomlar gelip gidebilmektedir. Şiddetli vakalarda kollar ve baş da dahil olmak üzere vücudun diğer kısımları da etkilenebilmektedir. HBS’li çoğu insan için semptomlar yaşla birlikte daha da kötüleşebilmektedir.

Reklam
Kronik Yorgunluk Tedavisi İçin Tıklayın.

Huzursuz Bacak Sendromundan Kurtulabilir miyim?

Huzursuz bacak sendromunun tek başına tedavisi yoktur, ancak mevcut tedaviler semptomları kontrol etmeye ve azaltmaya yardımcı olabilmektedir. Bacaklarda huzursuzluğa neden olan altta yatan başka bir sağlık problemi var ise (demir eksikliği gibi) doktorunuz öncelikli olarak bunu tedavi edecektir.  Huzursuz bacak sendromu hafif veya orta düzeydeyse, günlük yaşamda yapılabilecek bazı küçük değişiklikler semptomları hafifletmede yardımcı olabilmektedir.

Demir İçeren 22 Besin İle İlgili Detaylı Bilgi İçin Tıklayın.

İşte huzursuz bacak sendromu için evde tedavi yöntemleri:

  • Kafein, alkol ve tütün alımınızı azaltın veya ortadan kaldırın.
  • Haftanın her günü aynı saatte yatarak ve kalkarak düzenli bir uyku programı için çaba gösterin.
  • Her gün yürüyüş veya yüzme gibi egzersizler yapın.
  • Akşamları bacak kaslarınıza masaj yapın veya bacaklarınızı gerin.
  • Yatmadan önce sıcak bir duş alın.
  • Belirtiler başladığında bir ısıtma yastığı veya buz torbası kullanın.
  • Dua, yoga veya meditasyon yapın.
  • Araba veya uçak yolculuğu gibi uzun süre oturmayı gerektiren şeyleri planlarken, günün erken saatlerinde ayarlamaya çalışın.
  • Demir veya başka bir besin eksikliğiniz varsa, diyetinizi nasıl iyileştireceğinizi beslenme uzmanınıza danışın.

Bu değişiklikler, HBS’yi yönetmek için ilaç alıyor olsanız bile faydalı olabilmektedir. Bununla birlikte semptomları tamamen ortadan kaldırmasa da şiddetli vakalarda ilaç kullanılabilmektedir. Dopaminerjik ajanlar, antikonvülzanlar, kas gevşeticiler ve opioidler huzursuz bacak sendromunun tedavisinde kullanılan bazı ilaç gruplarıdır.

Huzursuz Bacak Sendromu Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Huzursuz bacak sendromu ömür boyu süren kronik bir durumdur ancak yaşamı tehdit edecek boyutta bir sağlık riskine neden olmamaktadır. Huzursuz bacak sendromunun en tehlikeli yanı uyku kalitesini bozması ve uyku süresini azaltmasıdır. Bu durum gün içinde uykulu ve yorgun hissetmeye neden olarak yaşam kalitesini oldukça düşürmektedir. Bu da anksiyete ve depresyona yol açabilmektedir. Bu sorunlara ne kadar süre maruz kalınırsa sorunların ciddiyeti de o boyutta artmaktadır.  Aynı zamanda HBS ayaklardan, kollara ve vücudun diğer bölgelerine yayılabilmektedir. {1*}

Yapılan araştırmalar, huzursuz bacak sendromu olan kişilerin, olmayan kişilere kıyasla koroner kalp hastalığı veya felç gibi kardiyovasküler hastalıklara yakalanma riskinin daha yüksek olabileceğini bulmuştur. Bu riskin, şiddetli semptomları olan vakalarda en fazla olduğu düşünülmektedir. Artan riskin kesin nedeni belirsiz olmakla birlikte, hızlı bacak hareketlerinin kalp hızının ve kan basıncının artmasına neden olması muhtemeldir. Bu riski azaltmak için, düzenli egzersiz yapmak, kiloyu olması gereken aralıkta tutmak, sigarayı bırakmak ve sağlıklı ve dengeli beslenmek en iyi seçenektir.

Reklam

Kaynaklar

{1*} https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5454050/

Reklam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu