Reklam
Sağlık

Hayıt Tohumu Nedir? Regl Dönemlerinde Hayıt Tohumu Nasıl Kullanılmalı?

Reklam

Hayıt tohumu, özellikle kadın sağlığını olumlu yönde etkilediği bilinen, ilaçların içerisinde de kendisine sıkça yer verilen oldukça faydalı etkilere sahip bir tohumdur. Regl dönemlerinde oluşan ağrılardan, anne sütü eksikliğine kadar pek çok sorunun giderilmesine yardımcı olan hayıt tohumu (hayıt otu) toplumda çok fazla bilinmiyor olmasına rağmen, günlük hayatta rahatlıkla bulabileceğimiz ve pek çok yerde karşımıza çıkabilen bir tohumdur.

Menopozun Etkilerini Azaltacak Doğal Tedavi Yöntemleri. Doğal Menopoz Tedavisi Youtube Videomuzu İzleyebilirsiniz.

Mine çiçeğigiller familyasının bir üyesi olan hayıt otu, genellikle mor tonlardaki renkli çiçekleriyle dikkat çeken bir bitkidir. Çalı görünümündeki bu bitki 1-3 metre arasında değişiklik gösteren boyu ve renkli çiçekleri ile diğer bitkiler arasından kolayca ayırt edilebilmektedir. Tohumlarının yanı sıra, yaprakları ve kökleri de tıbbi amaçla kullanılabilmektedir.

Reklam

Ülkemizde hem Anadolu’da hem de Trakya’da yetiştirilen hayıt otuna özellikle Güneydoğu Anadolu ve Akdeniz bölgelerinde sıkça rastlamak mümkündür. Deniz kenarlarında ve kayalık bölgelerde kendiliğinden yetişebilen hayıt otu, çok fazla bakım istememesi sebebi ile oldukça kolay yetiştirilebilen bir bitkidir.

Hayıt Tohumunun Faydaları Nelerdir?

Hayıt tohumu genellikle kadın sağlığı üzerindeki olumlu etkileri sebebi ile daha çok kadın hastalıklarının iyileştirilmesi amacı ile kullanılmaktadır.

 • Hayıt tohumu, emziren annelerde sütü artırıcı etkiler göstermektedir. Aynı zamanda sütün kalitesini artırarak bebeklerin sağlıklı beslenmesine de katkı sağlamaktadır. Anne sütünü artırmaya yardımcı olan hayıt tohumu, göğüs büyütme konusunda da oldukça etkilidir.
 • Regl dönemleri ağrılı geçen kadınların, bu dönemleri ağrısız ve rahat geçirmelerine yardımcı olmaktadır.
 • Hormonların düzenlenmesine ve östrojen hormonunun salgılanmasına yardımcı olan hayıt tohumu, hormonal bozukluklara bağlı oluşan depresyon ve stresi ortadan kaldırmaktadır.
 • Kadınlarda yaygın olarak görülen çikolata kistlerinin oluşumunu önlemekte, var olan kistlerin ise kısa sürede yok olmasını sağlamaktadır.
 • Hayıt otu rahim duvarlarını güçlendirmekte ve bu sayede de doğurganlığı artırmaktadır. Kadınların sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirmelerine yardımcı olmaktadır. Hayıt tohumu doktorun belirlediği tedavi yöntemleri ile birlikte kullanıldığında düşük riskini de ortadan kaldırmaktadır.
 • Regl dönemlerinde kadınlara destek olduğu gibi hayıt tohumu, menopoz döneminde olan kadınların da bu dönemi huzurlu ve rahat geçirmelerine yardımcı olmaktadır.
 • Hayıt tohumu, ter bezlerinin sağlıklı şekilde çalışmasını sağlayarak aşırı terleme ve kötü kokuların önüne geçmektedir. Bu özelliği ile vücudun aşırı sıvı kaybetmesini de engellemektedir. Etkisini görmek için hayıt tohumu çayı tüketmelisiniz.
 • Sindirim sisteminin sağlıklı şekilde çalışmasına yardımcı olarak hazımsızlık problemlerini ortadan kaldırmaktadır.
 • Sivilce ve akne gibi cilt sorunlarını ortadan kaldırmaya yardımcı olan hayıt tohumu, aşırı cilt yağlanması problemlerini de ortadan kaldırmaktadır.
 • İshal ve gaz problemlerinin giderilmesine yardımcı olmaktadır.
 • Sinek, böcek gibi haşerelerin ısırmasına, sokmasına karşı panzehir etkisi gösterdiği de bilinmektedir.
 • Hayıt tohumu, cilt yenileyici ve yaşlanma karşıtı etkileri sayesinde, doğal kozmetik ürün olarak kullanılabilmektedir. Hayıt tohumu, yaşlılık belirtilerini geciktirmekte, cildin daha genç ve sıkı görünmesini sağlamaktadır.
 • Hayıt tohumunun kadınlarda olduğu gibi erkeklere de faydaları vardır. Prostat kanserine yakalanmamak için kullanımı tavsiye edilen hayıt tohumu, çok eski zamanlardan bu yana prostat ile ilgili rahatsızlıkların tedavisinde kullanılmaktadır.

Hayıt tohumunu hamile kalmak için de kullanan pek çok insan bulunmaktadır. Hayıt tohumu gebelik öncesinde kullanıldığında rahim duvarlarını güçlendirir, rahim sağlığını korur ve düşük risklerini ortadan kaldırır. Gebeliğin kesinleştiği durumlarda, hayıt tohumunu kullanmadan önce doktorunuz ile konuşmanız gerekmektedir.

Rahim (Uterus) Sarkması İle İlgili Detaylı Bilgi İçin Tıklayın.

Hayıt Tohumu Nasıl Kullanılır?

Aktarlardan kolaylıkla temin edebileceğiniz hayıt tohumundan, çay yaparak ya da yağını kullanarak yararlanabilirsiniz. Hayıt tohumunu çekilmiş olarak (toz halde) alıp evde kendiniz faydalı bir karışım hazırlayabilirsiniz.

Reklam

Prof. Dr. Saraçoğlu hayıt tohumunun kullanımını, genel bağışıklık ve kadınlarda yumurta sağlığı için önermektedir. Hayıt tohumunun tek başına değil bal ya da ılık su ile tüketilmesini önermektedir.

Hayıt Tohumu Çayı Nasıl Hazırlanır?

Hayıt tohumu kullanımdan hemen sonra etkisini gösteren bir bitki değildir. Kana karışabilmesi ve besinler ile birlikte sindirim sistemi içerisinde parçalanması gerekmektedir. Bu nedenle hayıt tohumu kullandıktan sonra bolca su içmeniz önerilmektedir. Hazımsızlık için aynı gün içerisinde, farklı hastalıklar için ise birkaç gün içerisinde sonuç almaya başlayabilirsiniz.

Hayıt tohumu çayı malzemeler;

 • 400 ml içme suyu
 • 1 çay kaşığı hayıt tohumu
 • Bal

Hazırlanışı;

Hayıt tohumu güzelce toz haline getirilir. (Aktarlardan toz halinde de alabilirsiniz) Toz haline getirilen hayıt tohumu, sıcak suyun içine atılarak 5 dakika demlenmesi beklenir ve ardından süzülerek içilir. Hayıt tohumu çayına bir miktar bal da ekleyebilirsiniz.

Reklam

Hayıt tohumu yağını kullanmak isterseniz, belirli miktarda hayıt tohumu yağını, aynı miktarlarda zeytinyağı ya da yoğurt ile karıştırarak vücudunuzda uygulamak istediğiniz bölgeye sürebilir, bir süre beklettikten sonra durulayabilirsiniz.

Hayıt Tohumu Zararları ve Yan Etkileri

Faydaları ile insanları oldukça mutlu eden hayıt tohumunun bazı yan etkileri de bulunmaktadır. Hayıt tohumunu ve diğer tüm doğal bitkileri bilinçli kullanmak ve kullanırken aşırıya kaçmamak oldukça önemlidir. Hayıt tohumunun yan etkileri şunlardır;

 • Hayıt tohumunun yoğun tüketimi mide bulantısına neden olmaktadır. Bu sebeple gün içerisinde çok fazla tüketilmemesi önerilmektedir.
 • Prostata iyi gelmesiyle bilinen hayıt tohumu, tüm erkeklerde olmasa da birçok erkekte cinsel isteği azaltmaktadır.
 • Kemoterapi gören kişilerin kullanması son derece tehlikelidir ve önerilmemektedir.
 • Emzirme dönemlerinde ve gebelik sürecinde doktorunuzun izni olmadan kesinlikle kullanmamalısınız.

Reklam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu