Reklam
Uçucu Yağlar

Ylang Ylang (Kananga Ağacı) Yağı Faydaları Nelerdir? Ylang Ylang Yağı Ne İşe Yarar?

Reklam

Kananca ağacı yağı ya da ylang ylang olarak tanınan yağ, etkili bir depresyon karşıtı ve sakinleştirici olarak tanınmaktadır. Saçları kalınlaştırma ve cilt sağlığını iyileştirme yeteneği ile yüzyıllardır sıklıkla tüketilmektedir. Sağlık faydalarının yanı sıra, enerji verici ve afrodizyak özellikleri de bulunmaktadır.

EYLÜL AYI SEBZELERİ Öğrenmek İçin YouTube Videomuzu İzleyebilirsiniz.

Ylang Ylang (Kananga Ağacı) Nedir?

Kananga ağacı yani ylang yalng yağı, büyük ve tropikal kananga ağacının çiçek yapraklarından elde edilmektedir. Günümüzde bu ağaçlar tropik bölgelerde sıklıkla yetiştirilmektedir. Ylang ylang aslında “çiçek çiçeği” anlamına gelmektedir. Bu isim, bitkiye tatlı, çiçeksi kokusundan dolayı verilmiştir.

Reklam

Araştırmalar, bu yağın bağışıklık sisteminin sağlığı, kan akışı ve duygular üzerinde olumlu etkileri olduğunu göstermektedir. {1*} Ayrıca, kalp rahatsızlıkları, üreme ve sindirim sistemleri hastalıkları için doğal bir ilaç olarak kullanılması söz konusu olmaktadır. Bu yağın hoş kokusu, temel olarak ağacın çiçekleri tarafından üretilen, uçucu organik bileşiklerden kaynaklanmaktadır.

Journal of Experimental Botany tarafından yayınlanan 2014 tarihli bir rapora göre, ylang ylang yağının çiçek kokusu, bitki-böcek etkileşimlerinde oldukça önemlidir. {2*} Çünkü, zararlı bakteri ve böcekleri uzaklaştırdığından başarılı tozlaşma için hayati öneme sahiptir. Ayrıca bu koku, anksiyete karşıtı özellikleri ile kişilere kendini iyi hissettirmektedir.

Araştırmalar, ylang ylang yağının en önemli faydalarını şu şekilde sıralamaktadır;

 • Kan akışını arttırır
 • İltihabı yok eder
 • Parazitlerle mücadele eder
 • Kalp atışını düzenler
 • Kalp problemlerini iyileştirir
 • Kişinin ruh halini yükseltmek ve kaygıyı azaltmak için faydalıdır
 • Sağlıklı bağırsak fonksiyonunu teşvik eder

Ayrıca yiyecek ve içeceklerde tatlandırıcı ve koruyucu olarak kullanılmaktadır. Ürün imalatında kozmetik, ev temizlik ürünleri, saç ürünleri ve sabunlar için koku olarak tercih edilmektedir.

Reklam

Ylang Ylang (Kananga Ağacı) Yağı Faydaları Nelerdir?

Kananga yağının birçok faydası bulunmaktadır. Bu faydalar, bağışıklığı, metabolizmayı ve kalp sağlığını desteklemek, ruh halini olumlu yönde etkilemek, cilt ve saç sağlığına yardımcı olmak, enerji vermek gibi birçok alanda kişinin sağlığına katkıda bulunmaktadır.  {3*}

Bağışıklık Sistemi ve Kalp Sağlığını Güçlendirir

Araştırmalar, ylang ylang yağının bileşenlerinin insan sağlığına birçok faydası olduğunu kanıtlamaktadır. Bangladeş’teki bir üniversitenin Fitokimya Araştırma Departmanı çalışanları tarafından yapılan araştırmalar, yağda bulunan fitokimyasalların önemini kanıtlamıştır. Bu fitokimyasallar, insanların bakterilerden korunmasına yardımcı olmaktadır. {4*} Faydaları arasında, bağışıklık fonksiyonunu iyileştirmek, kanser, kalp ve sindirim sistemi hastalıklarının ve bilişsel sebeplerden kaynaklı sorunların çözülmesine yardımcı olmak bulunmaktadır.

Kan akışını iyileştiren ve iltihapları önleyen bu yağ, sağlıklı bir dolaşım sistemi için oldukça önemlidir. Kan basıncını kontrol altında tutmak ve kalp rahatsızlıklarını önlemek için en yararlı uçucu yağlardan biri olarak kabul edilmektedir. {5*} Diğerleri, lavanta, adaçayı, sığla yağları olarak sıralanmaktadır. Taşıyıcı bir yağ ile kalp üzerine (1 damla) günlük masaj yapmak, sağlık için önerilmektedir. Suya ya da ılık çaya bir-iki damla ekleyerek doğal bir yüksek tansiyon ilacı olarak kullanmanız da mümkündür.

Bağışıklık Güçlendiren Vitaminler, Mineraller, Besinler, Çaylar, Çorbalar ve Takviyeler Tıkla ve Öğren

Ruh Sağlığını İyileştirerek Anksiyete ile Savaşır

Koku alma duyusu ve beynin birlikte çalışıyor olması, burun kanalları yoluyla kokunun beyne iletmesine ve ruh halini etkilemesine neden olmaktadır. Bu nedenle, hoş kokulu bu yağın koklanması, ruh halinizi olumlu yönde etkileyebilmekte ve doğal bir depresyon ilacı gibi davranabilmektedir. Araştırmalar bu ağacın yağının, öfke, düşük özgüven ve kıskançlık gibi olumsuz duyguları azalttığını ve olumlu duyguları arttırdığını göstermektedir. {6*}

2018 yılında Etnofarmakoloji Journal tarafından yayınlanan bir çalışma, bu yağın beynin mutluluk hormonlarını ve kimyasallarını arttırarak olumlu duygular oluşturduğuna ve anksiyete hastalığına iyi geldiğine dair kanıtlar bulmuştur. {7*} Yatıştırıcı ve sakinleştirici özellikleri ile hızlı kalp atışı ya da yüksek tansiyon sorunları yaşayan kişiler için oldukça faydalıdır. Ayrıca stres tepkilerini azalttığından uykusuzluk ve kronik yorgunluk belirtilerini de yok etmektedir. Bu nedenle araştırmacılar, bu yağın vücuda genel olarak faydalı etkilerde bulunduğu sonucuna varmışlardır. Anksiyete duygusu ile savaşmak, daha güçlü hissetmek, güven ve huzur duymak, kendini sevme duygularını arttırmak için yağı evinize buhurdanlık yardımıyla yaymanız ve cildinize masaj yapmanız önerilmektedir.

Reklam

Cilt Sağlığı İçin Faydalıdır

Kananga ağacı yağının en popüler kullanımlarından biri gençlik görüntüsünü korumak, cilt için ışıltı yaratmak ve yaşlanma ya da tahriş belirtilerini gidermek olarak sıralanmaktadır. Aynı zamanda bu yağ, cilt kanserine sebep olan hücrelerin azalmasına yardımcı olmaktadır.

Araştırmalar, yüksek kalitede ylang ylang yağının, içerdiği aktif bileşenler ile çeşitli cilt bozukluklarının tedavisi için doğal ilaçlar olarak kullanılabileceğini göstermektedir. Kanserli cilt hücreleri üzerinde yapılan testlerde, bağışıklık sistemini güçlendirerek kanserli hücreleri azalttığı görülmüştür. {8*} Başka bir deyişle, cilt hücrelerini stres ve kanser hücresi oluşumuna yol açacak DNA hasarından koruduğu kanıtlanmıştır. Cilt sağlığı için iki damla hindistancevizi yağı ve bir damla ylang ylang yağının karıştırılarak günde bir-iki kez yüze masaj yapılması önerilmektedir.

Doğal Cilt Bakımında Etkili 13 Yöntem Öğrenmek İçin Buraya Tıklayın

Doğal Bir Enerji Vericidir

Her zaman yorgun, bitkin ve sinirli hisseden insanlar için ylang ylang yağı ile aromaterapi tedavisi önerilmektedir. Birçok insan bu yağın kokusunu, enerji verici ve yorgunlukla savaşmaya yardımcı bulmaktadır. Ayrıca çoğu uzman, kişilerin vücut ağrılarını azalttığını belirtmektedir. Enerjinin artması için temiz bir pamuğa birkaç damla ekleyerek bilek, boyun ve göğse uygulamak önerilmektedir.

Doğal Saç Bakım Ürünüdür

Kananga ağacı yağı, saç sağlığının korunmasında oldukça önemlidir. Saç dökülmesini önlemeye yardımcı olmakta ve daha sağlıklı bir görüntü sağlamaktadır. Parlak ve hızlı uzayan saçlar için hindistancevizi yağı ve ylang ylang yağını karıştırarak saç derinize masaj yapmanız önerilmektedir.

Afrodizyak Olarak ve Sosyal İlişkilerde Etkilidir

Bu yağ hem erkeklerin hem de kadınların libidosunu artırmaya yardımcı olabileceğinden, doğal bir iktidarsızlık ilacı gibi kullanılmaktadır. Aynı zamanda çevrenizdeki insanlarla daha yakın hissetmek ve ilişki kurmak istiyorsanız (eş, aile üyeleri, arkadaşlar), evinize yağın kokusu ile oda spreyi yaparak, vücut losyonunuza bir damla ekleyerek ya da çarşaf ve gömlek üstüne az miktarda damlatarak kullanmanız önerilmektedir.

Sindirim Sistemine Yardımcı Olur

Zayıf kan akışı ya da sağlıklı sindirimi engelleyebilecek stres ve endişe duygularını önlemek için, bu yağı koklamak oldukça önemlidir. Ayrıca, sindirim sistemi organlarına masaj yapmak ya da günde bir damla içmek sindirim sorunlarını engellemek için önerilmektedir.

Ylang Ylang (Kananga Ağacı) Yağı Nasıl Kullanılır?

Kananga ağacı yağının kalitesi çiçeklerin yetiştirilme şekline ve çiçeklerin toplandığı günün saatine bağlı olarak belirlenmektedir. Çiçeklerin gece güveleri tarafından tozlaşması nedeniyle sabah erkenden toplanan çiçeklerin en faydalı ve kaliteli yağı verdiğine inanılmaktadır. {9*} Gece boyunca meydana gelebilecek sıcaklık düşüşü ve nem, yağın kimyasal yapısı üzerinde de olumlu etkiler yaratabilmektedir. Çiçeklerin en yoğun koku yaydığı dönem alacakaranlıkla şafak arasındadır. Bu nedenle gün doğumu geldiğinde çiçek kokuları çok daha fazla duyulmaktadır.

Bu yağı çıkarmak için kullanılan 14 saatlik damıtma işlemi, yağın gücünü ve yeteneklerini etkilemektedir. Buharla damıtma işlemi, yağın uçucu bileşiklerini en iyi şekilde koruduğu için tercih edilen bir yöntem olmaktadır. İlk damıtma işleminin uzun sürmesi, yağın ekstra olarak adlandırılması ve en yüksek kalitede yağın elde edilmesi anlamına gelmektedir. Damıtma işlemi tekrarlandıkça daha düşük dereceli yağ üretilmektedir. Bu yağlar, kokulu sabun ve temizlik ürünü imalatında kullanılan kananga yağları olarak bilinmektedir.

Yağın çeşitli kullanılma şekilleri bulunmaktadır;

 • Aromatik olarak: Yağı bir sprey kullanarak evin her yerine dağıtabilir ya da doğrudan şişesini koklayabilirsiniz.
 • Topikal olarak: Cilde uygulamadan önce hindistancevizi yağı gibi bir taşıyıcı yağ ile 1: 1 oranında seyreltilmesi önemlidir. Cildin geniş ya da hassas bölgelerinde kullanmadan önce daima cilt hassasiyetini test etmek gereklidir. Cilt hassasiyeti yaşamadığınızdan emin olmak için kolunuzda veya ayaklarınızda cilt yama testi yapabilirsiniz. Ayrıca yağı gözlerinizden, kulaklarınızdan veya burnunuzdan uzak tutmanız önerilmektedir.
 • Dahili olarak: Bu seçenek sadece çok yüksek kaliteli yağ markaları için önerilmektedir. Çay yapmak, yemeklere eklemek ya da bir damla dilinize damlatmak için kullandığınız yağın yüzde yüz saf ve güvenli olduğundan emin olmak oldukça önemlidir. FDA tarafından güvenli kabul edilen etiketli yağlardan almak daha güvenli bulunmaktadır. {10*}

Kananga yağını (YY) gül, lavanta, sığla, yasemin ya da bergamot yağı ile karıştırmak mümkündür. Bu karışımın iki faydası bulunmaktadır. Hem gevşetici hem de uyarıcı olarak kullanılan bu yağları, amacınıza göre farklı dozlarda kullanmanız önerilmektedir. Önerilen bazı kombinasyonlar şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Güven duygusu oluşturmak için: 2 damla ylang ylang ve 2 damla bergamot yağı.
 • Tropikal kokan doğal bir ev spreyi için: 2 damla ylang ylang ve 2 damla yasemin yağı.
 • Gerginliği gidermek için: 2 damla ylang ylang ve 2 damla buhur yağı.
 • Enerjinizi artırmak için: 2 damla ylang ylang ve limon yağı, greyfurt esans yağı veya portakal yağı gibi 2 damla narenciye yağı.
 • Afrodizyak masajı için: 2 damla ylang ylang ve 2 damla sandal ağacı esans yağı.
Baş Ağrısı ve Migrende Etkili 5 Uçuçu Yağ Tıkla ve Öğren

Ylang Ylang (Kananga Ağacı) Yağı Zararları Nelerdir?

Ylang ylang yağı, cilt tonunu düzenleme, cildi sıkılaştırma, iyileştirme ve koruma gibi çeşitli faydalar sağlamaktadır. Ancak yüksek seviyelerde yağ kullanımı yan etkilere neden olabilmektedir. Bu nedenle yüzünüze ya da cildinize sürmeden önce küçük bir bölgeye uygulayarak kontrol yapmak önerilmektedir. Düşük tansiyonu olan kişiler için tehlikeli etkileri bulunabilmektedir. Tansiyon ilaçları alıyorsanız veya mevcut bir kalp rahatsızlığınız varsa, yeni bitkisel ilaçlarla tedaviye başlamadan önce doktorunuzla konuşmanız gerekmektedir.

Ylang ylang yağı, yüksek kaliteli ve az miktarda kullanıldığında, küçük yaştaki çocuklar, emziren ve hamile kadınlar için güvenli görünmektedir. {11*} Diğer bitkisel yağlarla birlikte cilde ve saç derisine uygulandığında ya da yutulduğunda sağlık için tehlikeli olmamaktadır. Ancak tavsiye edilen miktarları aşmamak kesinlikle uyulması gereken bir kural olarak bilinmektedir. Ayrıca bazı uçucu yağlar evcil hayvanlar için zehirli olabilmektedir. Bu sebeple hayvanınızın bu yağı yuttuğunu düşünüyorsanız veterineri ziyaret etmeniz gerekmektedir. {12*}

Kaynaklar

{1*} https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25956881/

{2*} https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27912874/

{3*} https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4534619/

{4*} https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11374955/

{5*} https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3836517/

{6*} https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29545208/

{7*} https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15303255/

{8*} https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24601675/

{9*} https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27110758/

{10*} https://www.accessdata.fda.gov/scripts/cdrh/cfdocs/cfcfr/CFRSearch.cfm?fr=182.20

{11*} https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17980945/

{12*} https://www.akc.org/expert-advice/health/are-essential-oils-safe-for-dogs/

Reklam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu