Reklam
GüzellikUçucu Yağlar

Bhringraj Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Reklam

Bhringraj yağının saça faydaları nelerdir? Stres ve saç dökülmesi, birbirleriyle doğrudan ilişkilidir. Bu konuda, en etkili ayurveda bitkilerinden biri Bhringraj (yer paskalyası) yağıdır. Saç sağlığını iyileştirmeye ve parlaklığının artmasına yardımcı olan bu yağ, çok kolay bir şekilde saça uygulanabilir.

Saç ve Kafa Derisinde Kullanılan En Etkili Uçucu Yağlar ❗ Youtube Videomuzu İzleyerek Bilgi Alabilirsiniz.

Bhringraj Yağı Neden Saç İçin Kullanılır?

Yapılan araştırmalara göre, Bhringraj yağı, saç derisi ve saç köklerine kan akışını uyararak saç büyümesini teşvik eder. Saç büyümesini destekleyen bu yağ, saç foliküllerini uyarır. En iyi etkiyi dairesel hareketlerle saç derisine 10 dakika masaj yaparak uygulandığında gösterir.

Reklam

Doğumdan Sonra Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Bhringraj Yağının İçeriğinde Ne Var?

Aktif bileşenleri Haritaki ve Jatamansi’dir. Saçın doğal rengini korumaya ve saç beyazlamasını önlemeye yardımcı olurlar. Bhringraj yağı; E vitamini ve D vitamini, kalsiyum, demir, magnezyum gibi esansiyel bazı mikro elementleri içerir.

Bhringraj Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Bhringraj yağı saç sağlığı için faydalı olan uçucu yağlardan bir tanesidir. Çok fazla bilinmeyen ve kullanılmayan bu yağ, günümüzde kullanılan diğer uçucu yağlar gibi popüler hale gelmeye başlamıştır.

Folik Asit Saç Uzatır Mı? Folik Asit Saça İyi Gelir Mi?

Reklam

Saç Dökülmesini Önler

Stres ve yetersiz beslenmeden kaynaklanan saç dökülmesini etkili bir şekilde tedavi eder. Bhringraj yağı ile saç derisine düzenli masaj yapmak sakinleşmeyi sağlar ve stresi azaltmaya yardımcı olur. Beslenme yetersizliğinden kaynaklanan saç dökülmelerinde, saçın ihtiyacı olan vitamin ve minerali sağlayarak saç dökülmesinin önüne geçer.

Saçların Beyazlamasını Önler

Saçların beyazlamasının sebebi melanin pigmentinin daha fazla üretilmesidir. Bhringraj yağı, melanin üretimini azaltır ve beyazlatıcı etmenlere karşı koruma sağlar. Bu sayede saçın beyazlaması önlenir ve saçın doğal rengi korunur. Beyaz renkli saçların önüne geçilir. Bu yağın etkilerinden faydalanmak için saç derisine düzenli olarak masaj yapmak gerekir.

Saç Büyümesini Hızlandırır

Bhringraj yağı saç derisine uygulandığında, kan damarlarını genişletir. Vazodilatasyon, kan damarlarını genişletir ve saç köklerine kan akışını hızlandırır. Bu durum, besinlerin taşınmasını kolaylaştırır ve verimli hale getirir.

Saçın Beslenmesini Sağlar

Beslenme yetersizliğinde, saçlar donuk ve cansız görünebilir. Bhringraj yağı, saçı derinlemesine beslerken, kuruluk ve cansız görünümle mücadele etmek için gerekli protein ve besinleri sağlar. Masaj yapılarak uygulanması bu etkilerinin görülmesine yardımcı olur.

Saç Foliküllerini Güçlendirir

Bhringraj yağı, kepeği azaltan, iltihap ve mantar önleyici özelliklere sahiptir. Saç derisini derinlemesine nemlendirir. Kuru saç derisinin neden olduğu kaşıntıyı azaltır. Anti-inflamatuar özellikleri sayesinde, sedef hastalığının semptomlarını azaltmaya yardımcı olur.

Reklam

Elma Sirkesi Kepeğe İyi Gelir Mi? Kepek İçin Elma Sirkesi Nasıl Kullanılır?

Saç Derisi Enfeksiyonlarını Tedavi Eder

Bhringraj yağı, antibakteriyel özellikleri sayesinde; enfeksiyonlara, bakterilere, sedef hastalığına ve saç derisi enfeksiyonlarına karşı etkilidir. Ek olarak bu yağ, sedef hastalığı tedavisinde kullanılabilen anti-inflamatuar özelliklere sahiptir.

Saç Uçlarını Daha Sağlıklı Hale Getirir

Saç uçlarında kırıklar varsa ve saçlar sağlıksız görünüyorsa, saç uçları kırıklardan arındırılmalı ve bhringraj yağı ile düzenli olarak saç bakımı yapılmalıdır.

Bhringraj Yağı Nasıl Kullanılır?

Saç büyümesini hızlandırmak için bhringraj yağı ile kolayca kür hazırlayabilirsiniz. Bu kür sayesinde bhringraj yağı saç dökülmesini durdurmaya ve daha sağlıklı saçlara kavuşmaya yardımcı olur.

Malzemeler:

Hazırlanışı:

Köri yaprakları ve bhringraj yağı karıştırılır. İçerisine öğütülmüş çemen tohumu ve ısıtılmış Hindistan cevizi yağı eklenir. Karışım bir süre kaynatılır ve soğumaya bırakılır. Soğuyunca doğrudan saç derisine uygulanır ve durulamadan 1 saat bekletilir.

Bhringraj Yağı İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Bhringraj yağı adı çok fazla bilinmeyen ancak bir o kadar da faydalı bir yağdır. Bhringraj yağı ile ilgili sıkça sorulan sorular şunlardır;

Bhringraj yağının zararı var mı?

Burunda yanma hissi, boğazda gıcık, hapşırma, baş ağrısı ve burunda tahriş meydana gelebilir. Bu etkiler nadiren görülse de, dikkatli olmak gerekir. Yağ, soğuk algınlığı ve öksürük semptomlarına neden olabileceği için gece boyunca saç derisinde tutulmamalıdır.

Bhringraj yağı her gün kullanılabilir mi?

Haftada 2 kez, saçları yıkamadan önce kullanılması önerilir.

Bhringraj yağı doğrudan saça uygulanabilir mi?

Saça ve saç derisine parmak uçlarıyla nazikçe birkaç dakika masaj yapılarak uygulanmalıdır. 30-40 dakika beklettikten sonra şampuanla yıkanır ve durulanır. Etkilerinin görülebilmesi için haftada 2-3 kez kullanılması tavsiye edilir.

Mahabhringraj ve Bhringraj yağı aynı mıdır?

Evet, genellikle Mahabhringraj yağı olarak adlandırılan Bhringraj yağı, Bhringraj bitkisinin yapraklarından elde edilmektedir.

Reklam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu