Reklam
Sağlık

Kulak İltihabı Belirtileri Nelerdir? Kulak İltihabı Nasıl Geçer?

Reklam

Kulak iltihabı nasıl geçer? Kulak enfeksiyonlarının semptomları genellikle kulak ağrısı, baş ağrısı, ateş, kulakların çevresinde kızarıklık veya kulaklarda iltihap olarak bilinmektedir. Kulak enfeksiyonları için antibiyotiklerin tercih edilen tedavi olduğu varsayılsa da bu yaklaşım yeniden gözden geçirilmelidir. Sağlık Hizmetlerinde Kalite ve Verimlilik Enstitüsü’ne göre, orta kulak enfeksiyonu vakalarının çoğu, tedavi olsun veya olmasın, genellikle birkaç gün içinde kendi kendine iyileşir. Tedavinin temel amacı semptomları hafifletmektir (ağrıyı gidermek ve ateşi düşürmek). Antibiyotikler orta kulak enfeksiyonlarının seyrini çok az etkiler ve yan etkileri olabilir. {1*} Antibiyotik kullanmadan semptomları azaltmaya yardımcı olabilecek bazı doğal yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemler, kulağa sıcak kompres uygulamak, belirli şifalı otlar ve/veya takviyeler kullanarak bağışıklığı artırmak ve antibakteriyel uçucu yağlar kullanmaktır.

Antibiyotik alan 100 çocuktan yaklaşık 80’inde iki ila yedi gün sonra kulak ağrısı geçerken, antibiyotik kullanmayan 100 çocuktan 70’inde de (yüzde 70) aynı sonuçlar görülmüştür. Bu durum, antibiyotiklerin kulak ağrısı çeken nüfusun yaklaşık yüzde 10’una yardımcı olduğu anlamına gelir. Ayrıca, antibiyotikler bazen mide bulantısı, ishal ve deri döküntüleri gibi yan etkiler gösterebilir. Bağırsak sağlığını da olumsuz etkileyebilir.

Reklam

İnsanlar genellikle, kulak enfeksiyonunun tedavi edilmesi için çoğu zaman antibiyotiklerin gerekli olmadığının farkında değiller. Çoğu kulak enfeksiyonuna aslında bakteriler değil virüsler neden olur. {2*}

Bazı durumlarda bakteriyel kulak enfeksiyonu semptomlarını tedavi etmek için antibiyotikler yararlı ve gerekli olsa da genellikle iltihaplar virüs kaynaklı olduğundan antibiyotik kullanmaya gerek yoktur. Antibiyotikler mide bulantısına, deri döküntülerine, bağırsak sağlığında bozulmalara ve hatta genel olarak bağışıklık fonksiyonunun düşmesine neden olabilir. Kulak enfeksiyonlarını yönetmenin en iyi yolu, ilk etapta onların oluşmasını önlemeye odaklanmak ve ardından ısı ve uçucu yağlar ile ağrıyı azaltmaktır.

Kulak Enfeksiyonu Nasıl Geçer?

Kulak İltihabı Belirtileri Nelerdir❓ Youtube Videomuzu İzleyerek Öğrenebilirsiniz.

Kulak Enfeksiyonu Nedir?

Kulak yolu enfeksiyonu nasıl olur? Kulak enfeksiyonları, bakteri veya virüsün kulağın herhangi bir bölümünü etkileyip iltihaplanmaya neden olmasıyla ortaya çıkar. Enfeksiyon, kulakların dış, orta veya iç kısımlarında meydana gelebilir. Hem çocukları hem de yetişkinleri etkileyen birkaç farklı yaygın kulak enfeksiyonu türü vardır. En yaygın iki tanesi:

Reklam

Orta kulak enfeksiyonu: Orta kulak enfeksiyonlarına akut otitis media adı verilmektedir. Çocukları yaygın olarak etkileyen bir enfeksiyon türüdür. Yüzücü kulağı enfeksiyonu da bu enfeksiyon türüne dahildir. {3*}

İç kulak enfeksiyonları: Bu enfeksiyon türü, orta kulak enfeksiyonlarından daha nadir görülür. İç kulak enfeksiyonları vestibüler nörit ve labirentit olarak da adlandırılır. İç kulağı veya iç kulağı beyne bağlayan sinirleri etkileyen, duyu bozukluğu, işitme sorunları, vertigo ve baş dönmesi gibi kulak enfeksiyonu semptomlarına neden olan enfeksiyonlardır.

Kulaktaki Basınç Hissi Nasıl Geçer? Kulak Uğultusunun Sebebi Nedir?

Kulak Enfeksiyonu Bulaşıcı Mıdır?

Kulak enfeksiyonları hem bakteriyel hem de viral kaynaklı olabilir. Genellikle bulaşıcı değildir. Fakat bulaşıcı olabileceği bazı durumlar vardır. Örneğin, bir kişi zararlı bakterilerle dolu suda yüzerek, yüzücü kulağı enfeksiyonu kaparsa, bakterilerin kendisi bulaşıcıdır. Benzer şekilde, bir kulak enfeksiyonuna bir virüs veya başka bir hastalık neden oluyorsa, hastalığın kendisi muhtemelen bulaşıcıdır. {4*}

Kulak Enfeksiyonu Belirtileri

Kulak enfeksiyonlarının başlıca belirtileri şunlardır:

Reklam
 • Kulak iltihabı nasıl anlaşılır? Kulak ağrısı ve diğer semptomlar, özellikle hareket halindeyken veya uyku sırasında ortaya çıkar ve kulaklarda zonklama veya nabız atışı gibi hissedilebilir.
 • Özellikle yan yatarken, baş ve kulağa baskı yapılması sonucu ağrı oluşması, uyku problemlerine sebep olabilir.
 • Kulak enfeksiyonu mide bulantısı yapar mı? Kulak enfeksiyonu sırasında küçük çocuklarda ateş bazen yükselebilir (38°C ve üzerine). Ateş belirtileri arasında yüksek sıcaklık, titreme veya terleme, baş dönmesi, mide bulantısı, iştahsızlık, kusma, kas ağrıları ve yorgunluk vardır.
 • Bazen kulak zarı, sıvı birikmesi nedeniyle şişebilir ve kızarıklık oluşumu görülebilir.
 • Kulakta kaşıntı
 • İç kulak iltihabı baş ağrısı yapar mı? Baş bölgesinden boyuna ve yan tarafına doğru yayılan, kulak çevresinde ağrı
 • Birçok çocuk, ağrılarının kaynağının ne olduğundan emin olmadığı veya tam olarak nereden geldiğini belirleyemediği için başlarını veya kulaklarını çok fazla ovma ve sallama eğilimindedir. Kulak enfeksiyonu belirtileri bebekler veya çocuklarda genellikle huzursuzluk, ağlama ve geceleri rahat bir uyku uyuyamamak ile anlaşılır.
 • Öksürme, hapşırma ve burun tıkanıklığı gibi soğuk algınlığı belirtileri kulak enfeksiyonlarına bağlı olabilir. Çünkü bunların tümü, nefes alma zorluğuna yol açan mukoza zarındaki şişmeden kaynaklanabilir. Bazen solunum yollarını açmak için burun spreyleri veya pastiller/konjestanlar kullanılır ancak bu gerçek enfeksiyonun iyileşmesine yardımcı olmaz.
 • Bazen kulak enfeksiyonları kalın ve yapışkan bir sıvı salgılanmasına neden olur. Sıvı berrak veya kanla karışmış şekilde görülebilir.
 • Kulak enfeksiyonu işitme kaybı yapar mı? İç kulak enfeksiyonlarında işitme bozuklukları, denge kaybı, mide bulantısı ve baş dönmesi gibi duyusal değişiklikler meydana gelebilir.

Evde Ateş Nasıl Düşürülür? Yüksek Ateş Nasıl Anlaşılır?

Kulak Enfeksiyonu Komplikasyonları Nelerdir?

Kulak enfeksiyonu komplikasyonları nadiren bir ila iki hafta kadar sürebilir. Bu durumda, komplikasyonları önlemek için doktor tedavisi şarttır. Kulak enfeksiyonu komplikasyonları şunlardır:

 • İşitme komplikasyonları: Şiddetli vakalarda, ilk enfeksiyon iyileştikten sonra bile, mukoza zarının şişmesine ve birkaç hafta boyunca sıvı salgılanmasına neden olabilir. Buna timpanik boşluğun dolmasından kaynaklanan yapışkan kulak olarak da bilinen efüzyonlu otitis media (OME) denir. Bu en sık orta kulak enfeksiyonlarında görülür ve genellikle kendi kendine iyileşir. Ancak birkaç günden uzun sürerse ve enfeksiyon tedavi edilmezse bazen işitme ve denge bozuklukları meydana gelebilir.
 • Çocuklarda görülen kulak hasarı tedavi edilmezse, nadir de olsa konuşmada gecikmeye ve dil gelişim problemlerine sebep olabilir.
 • Mastoidit: Kulak kepçesinin arkasındaki kemik dokusuna mastoid adı verilir. Mastoid kemiğini kaplayan zarların bakteriyel enfeksiyonuna ise mastoidit adı verilir. Tedavi edilmediğinde kalıcı hasara neden olabilir.
 • Menenjit: Sinir hasarına, ağrıya, çok yüksek ateşe ve bakterilerin kemiğe yayılmasına neden olabilen, beyni ve omuriliği kaplayan zarların enfeksiyonudur.

Kulak Enfeksiyonu Neden Olur?

Kulak enfeksiyonlarının birkaç yaygın nedeni vardır:

 • Kulak enfeksiyonu nasıl olur? Birçok kulak enfeksiyonu, soğuk algınlığı, solunum yolu enfeksiyonu veya grip gibi hastalıkları atlattıktan sonra gelişir. Bu durum, kulak kanalına geri dönen mukoza zarlarında normalden daha fazla sıvı ve bakteri birikmesine neden olabilir. Orta kulak enfeksiyonunun kulaktaki östaki borusunu (orta kulağı boğaz bölgesine bağlayan kanal) kaplayan zarların iltihaplanmasına ve sıvıyı hapsetmesine neden olduğu araştırmalar sonucunda kanıtlanmıştır.
 • Yüzücü kulağı enfeksiyonu, genellikle kulakta kir birikmesi nedeniyle suda bulunan bakterilerin kulak kanalına sıkışmasından kaynaklanan başka bir kulak enfeksiyonu türüdür. Bakteriler su yoluyla kulak kanalına girebilir ve daha sonra çoğalıp enfeksiyonlara neden olabilir.
 • Alerjiler kulak enfeksiyonlarına (özellikle orta kulak enfeksiyonlarına) neden olabilirler. Tüm üst solunum sistemini etkileyebilir ve kulakta sıvı birikmesine neden oldukları için enfeksiyona yol açabilirler.

Çocuklar ve bebekler yetişkinlerden daha sık kulak enfeksiyonu geçirirler. Çocukların kulaklarında yetişkinlere göre daha kısa ve daha dar östaki boruları vardır. Bu durum, daha kolay iltihaplanmalarına ve sıvı ile tıkanmalarına sebep olur. Çocuklar ayrıca kulaklarındaki sinirler daha hassas olduğu için kulak enfeksiyonu semptomlarından daha fazla etkilenir ve acı çekerler.

Doğal Yollarla Alerji Tedavisi Nasıl Yapılır?

Çocuk olmanın dışında, kulak enfeksiyonuna sebep olan diğer risk faktörleri şunlardır:

 • Orta kulağı tıkayan ve sıvı veya bakteri tutabilen genetik olarak genişlemiş poliplere sahip olmak
 • Mevsimsel alerji semptomları veya gıda alerjileri (çölyak hastalığı, saman nezlesi alerjileri vb.)
 • Sinüzit gibi kulakları etkileyen diğer rahatsızlıklara sahip olmak
 • Çocuklarda veya bebeklerde emzik kullanımı ve mama ile beslenme

Anne sütünün bebeklerde bağışıklık fonksiyonunu arttırdığı bilinmektedir. Çünkü anne sütü yabancı mikroplara karşı savunmak için gerekli olan önemli besinleri ve antikorları içerir. {5*}

 • Yüzücü kulağının gelişmesiyle ilgili olarak, sık yüzenler, sörfçüler, dalgıçlar ve ıslak ve sıcak ortamlarda uzun süre kalan kişiler, tekrarlayan enfeksiyonlar için yüksek risk altındadır. {6*}
 • Sigara içmek ve bağışıklığı engelleyen diğer ilaçları kullanmak

Araştırmalarda, çocukların yanında sigara içmenin (onları pasif içiciliğe maruz bırakmanın) kulak enfeksiyonu riskini artırdığı gösterilmiştir. {7*}

 • Bakteri içeren kirli suda yüzmek
 • Alkol kullanmak, otoimmün bozukluğa sahip olmak, uykusuzluk, bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar almak ve aşırı stresli olmak gibi bağışıklık fonksiyonunu azaltan diğer alışkanlıklar

Kulak İçi Kulaklıklar Zararlı mı?

Kulak İltihabı Tedavisi

Kulak iltihabı nasıl geçer? Kulak enfeksiyonları doğal yollarla evde tedavi edilebilmektedir. Uyumadan önce ılık duş alın, kulağınıza sıcak kompres uygulayın ve uyurken ısıtıcı yastık kullanın.

Evde Yapabileceğiniz Doğal İlaçlar

Bağışıklığı Artırmak İçin Bebeğinizi Emzirin

Araştırmalar, emzirilen bebeklerin alerji, solunum yolu enfeksiyonları, pnömoni, bronşiyolit ve menenjit gibi viral enfeksiyonlar ve kulak enfeksiyonu geçirme olasılığının daha düşük olduğunu göstermektedir. Anne sütü, gelişim için gerekli besinleri, kalorileri, büyümek için gerekli olan besin faktörlerini ve sıvıları sağlayarak bir çocuğun bağışıklık sistemini güçlendirebilir.

Hastalıklarla Savaşan ve Kilo Kaybını Kolaylaştıran En Etkili Bitkisel Kaynaklı Proteinli Gıdalar

Sağlıklı Bir Diyet Yapın

Bazı diyet ve yaşam tarzı değişiklikleri, enfeksiyonlara karşı bağışıklığı artırmanın yanı sıra alerjileri ve solunum yolu iltihabını azaltmaya da yardımcı olabilir:

 • Paketlenmiş, işlenmiş gıdalar, ilave şekerler ve süt ürünleri (laktoza alerji varsa), glüten (hassasiyet varsa), karides ve yer fıstığı gibi alerjen gıdaların alımı azaltılmalıdır.
 • Daha fazla sebze ve meyve, sarımsak, zencefil, zerdeçal ve diğer baharatlar/bitkiler, su ve probiyotik yiyeceklerin tüketimi artırılmalıdır.
 • Omega-3, balık yağı, probiyotikler, çinko, C vitamini ve mürver, astragalus, ekinezya gibi yararlı antiviral otlar ve uçucu yağlar gibi yardımcı takviyeler alınabilir.

Kulak Damlaları İle İç Kulağın Nemlenmesini Önleyin

Kulak enfeksiyonu için damla kullanılır mı? Çoğu eczanede, yüzücü kulağı enfeksiyonu olan veya kulak ağrısı çeken kişilerde kulak içindeki nemin azaltılmasına yardımcı olabilecek reçetesiz satılan kulak damlaları bulunur. Doğal kulak kirini çıkarmamak, yüzerken kulak kanalını tıkaçlarla korumak ve kulak damlaları kullanmak da yüzmeye bağlı enfeksiyonların önlenmesine yardımcı olabilir.

Kulak Enfeksiyonları Ne Kadar Yaygındır?

Akut otitis media (orta kulak enfeksiyonu), 6 yaşından küçük çocuklarda ve bebeklerde en sık görülen hastalıklardan biridir. Çoğu zaman çocuklarda görülen bu hastalık yetişkinlerde de görülebilir. Araştırmalar, çocukların çoğunluğunun 3 yaşına kadar kulak enfeksiyonu geçirdiğini, yaklaşık üçte birinin ise 3 yaşına gelmeden önce en az üç kulak enfeksiyonu atağı yaşadığını göstermektedir. {8*}

 • Çoğu kulak enfeksiyonuna virüsler neden olmaktadır (bakteriler değil) ancak 2 yaşın altındaki çocuklarda bakteriyel enfeksiyonlar daha yaygındır.
 • Orta kulak iltihabı en çok 6 ay ile 4 yaş arasındaki çocuklarda görülür ve tüm çocukların yaklaşık yüzde 90’ının hayatlarında en az bir orta kulak enfeksiyonu geçirmesi olasıdır.
 • Araştırmalar, kronik kulak enfeksiyonu (otitis media) olan 3 yaş üstü çocukların yüzde 40 ila yüzde 50’sinin ayrıca alerjik rinit (saman nezlesi) olduğunu göstermektedir.
 • Bazı araştırmalarda, kulak enfeksiyonu olan çocukların yüzde 38’inin solunum sisteminde iltihaplanmaya neden olan sinüzite sahip olduğu bulunmuştur.
 • Düşük bağışıklık fonksiyonuna, alerjilere veya genetik problemlere sahip yetişkinler kulak enfeksiyonu geçirmeye daha yatkındır.
 • Nüfusun yaklaşık yüzde 3 ila yüzde 5’i (yaklaşık iki milyon kişi), her yıl yüzücü kulak enfeksiyonuna yakalanmaktadır. Yüzücüler, dalgıçlar ve sörfçüler yüksek risk altındadır.

Virüsleri Öldüren ve Virüslerden Koruyan Besinler Nelerdir?

Kulaktaki Enfeksiyon Nasıl Anlaşılır?

Kulak enfeksiyonu ne zaman geçer? Başka bir solunum yolu hastalığından (soğuk algınlığı veya grip gibi) kaynaklanan sıvı birikmesi nedeniyle kulak zarı yakınında basınç arttığında kulak ağrıları oluşabilir. Kulak ağrısı semptomları genellikle kulak enfeksiyonu semptomlarından daha şiddetli değildir ve soğuk algınlığı/grip geçtiğinde geçer. Kulak enfeksiyonu semptomları ise, kulaktan sıvı sızması, kulak kanalında kızarıklık veya iltihaplanma, ateş, işitme değişiklikleri ve uyuma güçlüğüdür. Çoğu kulak ağrısı kendi kendine geçer ve tedavi gerektirmez. Ancak ağrı ve ateş gibi belirtiler üç günden fazla sürerse, olası enfeksiyonun tedavisini görüşmek için doktora başvurulmalıdır.

Baş Ağrısı ve Migrende Etkili 5 Uçucu Yağ

Kulak Enfeksiyonu Belirtilerine İlişkin Önlemler

Küçük çocuklarda veya yürümeye başlayan bebeklerde ağrı ve zonklama gibi enfeksiyon belirtileri varsa ebeveynler çocuklarını yakından takip etmelidir. Semptomlar iki ila üç gün içinde azalmazsa doktora başvurulmalıdır.

Çocuklarda kulak enfeksiyonları bazen (nadiren de olsa) işitmede problemlere yol açabilen iç kulak hasarına neden olabilir. Bu nedenle, herhangi bir işitme kaybı belirtisi olup olmadığına dikkat edilmeli ve derhal doktorla görüşülmelidir. Ebeveynler tarafından çocuklara reçetesiz ağrı kesici verilecekse aspirin kullanılmamalıdır. Aspirinin iltihap önleyici etkileri vardır ancak çocuklar ve gençler tarafından her zaman iyi tolere edilmez. Bu nedenle doktorun reçete ettiği bir ilaç veya ibuprofen kullanılmalıdır.

Kaynaklar

 1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK279380/
 2. https://www.cambridge.org/core/journals/primary-health-care-research-and-development/article/qualitative-investigation-of-parents-concerns-experiences-and-expectations-in-managing-otitis-media-in-children-implications-for-general-practitioners/2C9C942F53487732D06B3D52C694521D
 3. https://emedicine.medscape.com/article/859316-overview pa=QbaTWmsjJS5C7eUHb5TIlikp%2BaJMalV7YbPCUKlb8c7GS%2FWQrm2Lq%2FpGWDwL448bEOe2IKOzGuVw4rXkafZ75i%2Fcrw9eFf1IZcB89a2G0qk%3D
 4. https://www.webmd.com/a-to-z-guides/qa
 5. https://www.healthychildren.org/English/ages-stages/baby/breastfeeding/Pages/Why-Breastfeed.aspx
 6. https://dan.org/health/ears/swimmers-ear-otitis-externa?sf35336746=1
 7. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9577522/
 8. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK279381/

Reklam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu