Reklam
Beslenme

Virüsleri Öldüren ve Virüslerden Koruyan Besinler Nelerdir? 🍎🥦🥕

Reklam

Sağlığımızı etkileyen ve birçok enfeksiyon ve hastalığa sebep olan virüslerden korunmanın en etkili yolu, virüslerden koruyan besinler tüketerek güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmaktan geçmektedir. Bağışıklık sistemini güçlendirebilmek ve virüslerden korunmak için tüketilebilecek birçok şifalı gıda bulunmaktadır.

Güçlü Bir Bağışıklığa Sahip Olmanız İçin Gereken Vitaminler! Youtube Videomuzu İzleyebilirsiniz.

Virüslerden Koruyan Besinler Nelerdir?

Virüslerden koruyan besinler, özellikle kış aylarında ve grip mevsimlerinde vücudunuzun ihtiyaç duyduğu gerekli besin değerlerini sağlayarak bağışıklığınızı güçlü tutmanıza yardımcı olmaktadır. Böylece bu gıdalar, hastalıklarından korunmanızda, geçirdiğiniz hastalıkları daha hızlı atlatmanızda ya da semptomları hafif geçirmenizde önemli rol oynamaktadır.

Reklam

Çinko

Çinko, özellikle soğuk algınlığında antiviral etkiler gösteren önemli bir bileşendir. Virüslerden koruyan besinler arasında istiridye, sığır eti, börülce, kabak çekirdeği gibi çinko bakımından yüksek besinler bulunmaktadır. Bu besinler, virüslerin hücrelere yapışmasını ve çoğalmasını önlemeye yardımcı olmaktadır.

Vücutta çinko seviyelerinin oluşması zaman alabilmektedir. Dolayısıyla yalnızca grip mevsiminde değil, her zaman çinko açısından yeterli düzeyde beslendiğinizden emin olmalısınız. Ancak çinko fazlalığı, vücutta toksik oluşturabilmektedir. Dolayısıyla doğru miktarlarda tükettiğinizden emin olmalı, gerekli durumlarda doktorunuza danışmalısınız.

Çinko’nun Bilinmeyen 10 Faydası💊 İçin Buraya Tıklayın.

A Vitamini

A vitamini, çinko ile birleştiğinde grip enfeksiyonlarını önlemeye yardımcı olmaktadır. Ayrıca A vitamini, enfeksiyonla mücadele etmeye ve bağışıklık güçlendirmeye de yardımcı olan bir vitamindir.

Virüslerden koruyan besinler, tatlı patates, balkabağı, yeşil yapraklı sebzeler ve havuç gibi yüksek miktarda A vitamini içeren besinlerdir.

Reklam

Kateşin

Kateşin, virüslerin çoğalmasının engellenmesinde ve hücrelerin hasardan korunmasında etkili bir bileşendir. Özellikle yeşil ve beyaz çay da yüksek oranda kateşin bileşeni bulunmaktadır. Grip mevsimlerinde ve soğuk havalarda yeşil ve beyaz çay tüketiminizi arttırarak virüslerden korunabilirsiniz.

Kuersetin

Kuersetin, birçok faydası bulunan ve flavonoidler denilen bir kimyasaldır. Flavonoidler grip olma olasılığını azaltmaya ve vücudun direncini arttırmaya yardımcı olmaktadır. {1*}

Yüksek oranda kuersetin içeren besinler ise elma, brokoli, domates ve soğandır.

Glutamin

Lahana, kemik suyu, karpuz, maydanoz ve fındık, bağışıklık sistemini güçlendiren bir amino asit/antioksidan olan glukamin bakımından oldukça zengin gıdalardır.

C Vitamini

C vitamini, hücre aktivitesini, beyaz kan hücresi büyümesini ve bağışıklık hücrelerinin viral enfekte bölgeye taşmasını arttıran bir vitamindir. Brokoli, karnabahar, brüksel lahanası, çilek, biber ve narenciye çeşitleri, C vitamini açısından önemli gıdalardır. {2*}

Reklam
C Vitamini Ne İşe Yarar? C Vitamini Nelerde Var? Detaylı Bilgi İçin Tıklayın.

Selenyum ve D Vitamini

Mantar çeşitleri, vücudun viral enfeksiyonlara karşı direncini arttırmaya ve bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olan selenyum ve D vitamini bakımından oldukça zengindir.

Protein ve E Vitamini

Ay çekirdeği, badem, fındık ve buğday tohumu gibi kuruyemiş ve tohumlar, viral enfeksiyonları önlemeye yardımcı olabilecek iyi bir protein ve E Vitamini kaynaklarıdır.

Karnosin

Tavuk suyundan yapılmış çorbalar, karnosin adı verilen ve grip virüsü ile erken evrelerinde savaşmaya yardımcı olabilen ve aynı zamanda hafif bir iltihap önleyici olarak işlev gören bir bileşen içermektedir.

Protein, D Vitamini, Omega Yağ Asitleri

Somon balığı, protein, D vitamini ve iyi yağlar açısından zengin olması sebebi ile gribe karşı savaşan önemli bir gıdadır.

Probiyotik

Sağlıklı bir bağırsak, bağışıklık sistemini güçlendirip desteklemeye yardımcıdır. Kefir, ev yoğurdu ve ev yapımı turşu gibi gıdalar, probiyotik bakımından oldukça zengin besinlerdir. {3*}

Güçlü bir bağışıklık sistemi, virüslerden korunmanızda ve enfeksiyon ve hastalık riskini azaltmanızda oldukça önemlidir. Bağışıklık sistemini destekleyen ve virüslerden koruyan besinler tükettiğinizde, virüslere karşı korku duymanıza gerek kalmayacak, vücudunuz sizi hastalıklardan koruyacaktır.

Kaynaklar

{1*} https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4808895/

{2*} https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17173758/#:~:text=Vitamin%20C%20or%20ascorbic%20acid,caused%20by%20the%20free%20radicals.

{3*} https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15687884/

Reklam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu