Reklam
Beslenmeİlaçsız Market

Elma Sirkesinin Faydaları Nelerdir?

Reklam

Elma sirkesinin faydaları nelerdir? Elma sirkesi, sağlığa yararlı probiyotikler ve enzimler oluşturmak için fermantasyon sürecinden geçirilmiş, elma şarabı veya elma suyundan daha az şeker ve daha az kalori içeren bir sirke türüdür.

Elma sirkesi binlerce yıldır tüketilmektedir. Aslında, tarihi kayıtlar MÖ.5000’den çok önce elma suyunun fermente edilerek sirke yapıldığını göstermektedir. Geçmiş yıllar boyunca elma sirkesi, karaciğeri detoksifiye etmeye yardımcı olmak, kanı ve lenf bezlerini temizlemek ve bağışıklığı artırmak gibi çeşitli amaçlar için kullanılmıştır. Antik Yunan’da Hipokrat, öksürük ve soğuk algınlığı tedavisine yardımcı olması için elma sirkesinin biraz bal ile karıştırılarak tüketilmesini önermiştir. 17. yüzyılda Avrupalılar sirkeyi tıbbi olarak kullanmaya başlamış, şuruplarda ve antiseptiklerde elma sirkesi kullanmışlardır. Hatta elma sirkesi mikropları öldürmek için gargara olarak da kullanılmıştır.

Reklam

Günümüzde ise elma sirkesi tekrar popülerlik kazanmış ve çeşitli rahatsızlıkları tedavi etmek için doğal bir çare olarak kullanılmaya başlanmıştır. Salatalara ve yemeklere eklenebilen ve tamamen doğal olan bu ürün temizlikte de rahatlıkla kullanılabilmektedir.

🍏🍎Elmanın Faydaları Nelerdir❓🍏🍎 Youtube Videomuzu İzleyerek Bilgi Alabilirsiniz.

Elma Sirkesi Nasıl Yapılır?

Elma sirkesi yapılırken öncelikle elmalar yıkanır ve bıçak kullanmadan el yardımı ile elma 2-3 parçaya bölünür. Elmalar kabukları soyulmadan, çekirdekleri çıkarılmadan bir cam kavanozun yarısına kadar doldurulur. Elmaların üzerini 2 parmak geçecek kadar su eklenir ve fermente olabilmesi için içerisine 10 adet nohut atılır. Ardından, 1 çay kaşığı kadar kişniş, 1 tatlı kaşığı esmer şeker ve 2 çay kaşığı himalaya tuzu eklenir. Ağzı bir tülbent yardımıyla sıkıca kapatılır ve güneş görmeyen bir yerde 2 ay boyunca bekletilir. Bu süre içerisinde sirke aralıklı olarak karıştırılır ve tülbent yeniden örtülür. 2-3 ay içerisinde sirke tüketilebilir hale gelecektir.

Elmaların artıkları da elma sirkesi yapımında kullanılabilir. Elma sirkesinin faydası içerisinde bol miktarda bulunan elma asidi ve potasyuma bağlıdır. Ayrıca elma sirkesi metabolizmayı güçlendirir ve enerjiyi arttırır. Bu açıdan özellikle yaşlılar için faydalıdır.

Elma sirkesi organik tarım esaslarına göre yetiştirilen organik sertifikalı elmalardan üretilmelidir. Hiçbir kimyasal katkı maddesi kullanılmadan, doğal fermantasyon yöntemi ile üretilmeli, koruyucu madde, katkı maddesi, yapay aroma, yapay sirke asidi ve tatlandırıcı içermemelidir.

Reklam

Elma Sirkesinin Faydaları Nelerdir?

Elma sirkesinin temel bileşeni asetik asittir. Ayrıca elma sirkesi içerisinde sitrik, laktik, malik asit gibi farklı maddeler de bulunur. 

Elma sirkesi hangi hastalıklara iyi gelir? Elma sirkesi, güneş yanıklarından bağırsak sağlığını artırmaya kadar çeşitli rahatsızlıklar için kullanılır. Ayrıca soğuk algınlığı semptomlarını ve mevsimsel alerji semptomlarını gidermek, asidik reflü tedavisine yardımcı olmak ve kilo yönetimini desteklemek için de kullanılır.

Elma Suyunun Faydaları Nelerdir?

Kan Şekeri Seviyesini Düzenler

Elma sirkesinin kan şekerini düzeylerini iyileştirme yeteneği, elma sirkesinin en iyi faydalarından biridir ve tip 2 diyabetli kişiler için faydalıdır.

Yapılan bir çalışmada elma sirkesi tüketiminin kan şekeri seviyesini ortalama %31 oranında düşürdüğü keşfedilmiştir. {1*} Diğer bir araştırmada dört hafta boyunca diyabetli deneklere elma sirkesi verilmiş ve deneklerin kan şekeri seviyesinin önemli ölçüde düştüğü görülmüştür. {2*}

Reklam

Elma sirkesi insülin duyarlılığını artırır. İnsülin, şekeri kandan dokulara taşımaktan sorumlu hormondur. İnsülin seviyesinin sürekli yüksek kalması, insülinin etkinliğini azaltır. Bu da kan şekeri seviyesinin yükselmesine ve diyabete yol açan insülin direncine neden olur. Diyabet ile ilgili yapılan bir çalışmada, tip 2 diyabet ve insülin direnci olan kişilerde, elma sirkesi tüketiminin insülin duyarlılığını %34 oranında arttırdığı gözlenmiştir. {3*}

Kan şekeri düzeylerinin sabit kalması için, karbonhidrat alımı azaltılmalıdır. Lifli ve proteinli gıdaların tüketimi artırılmalı, düzenli egzersiz yapılmalıdır. 1-2 yemek kaşığı elma sirkesi 250 ml suda seyreltilerek yemeklerden önce tüketilmelidir. 

Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Elma sirkesi içmenin faydaları nelerdir? Elma sirkesinin kilo vermeyi kolaylaştırdığını kanıtlayan birçok araştırma vardır. 12 hafta süresince devam eden bir çalışmada günde iki çorba kaşığı elma sirkesi tüketen kişilerin 4 kg verdiği görülmüştür. {4*} {5*} Yapılan çalışmalarda elma sirkesinin tokluk hissini artırdığı ve yemek yeme sıklığını azalttığı gözlemlenmiştir.

Elma sirkesi zayıflatır mı? Yapılan başka bir çalışmada elma sirkesi tüketiminin gün boyunca toplam kalori alımını 275 kaloriye kadar azalttığı gösterilmiştir. {6*} Elma sirkesi kilo vermek için tek başına yeterli değildir. Sağlıklı bir şekilde kilo vermek için düzenli ve dengeli beslenmeli, elma sirkesi tüketmeli ve egzersiz yapmalısınız.

Evde yapılan sebzeli detoks içeceklerine elma sirkesi eklenebilir. Elma sirkesi tokluk hissini arttırır ve kilo vermeye yardımcı olur.

Sirkeyi sürekli olarak tüketmek iyi değildir. 3-4 ay ara vererek 2-3 haftalık kürler (her sabah 30-50 gram sirke su ile içilir) yapmak gerekir.

Kolesterolü Dengeler

Kolesterol, kanda bulunan ve başta karaciğer olmak üzere tüm hücreler tarafından üretilen, mumsu bir yapıya sahip yağ türüdür. İnsan vücudunda belirli seviyelerde kolesterol bulunması gerekir.  Kolesterolün yükselmesi, kalbin kanı tüm vücuda pompalamak için daha fazla çalışmasına neden olur ve kalbi zorlar. Elma sirkesi, kolesterolü düşürmeye ve kolesterol düzeylerini stabil tutmaya yardımcı olur. Yapılan bir çalışmada, elma sirkesinin kanda LDL (kötü) kolesterol ve trigliserit düzeylerini azalttığı, HDL (iyi) kolesterol düzeylerini artırdığı görülmüştür.

Günlük olarak tüketilen 1-2 yemek kaşığı elma sirkesi kolesterolü düşürmeye yardımcı olur. Ayrıca sağlıklı yağlar tüketilmeli, şeker ve rafine karbonhidrat alımı en aza indirilmelidir. Ayrıca haftada en az 2 porsiyon balık tüketilmesi kolesterolün düşürülmesine katkı sağlayacaktır.

Kolesterol Düşürücü Etkileri Olan Beta-Sitosterol Nedir?

Cilt Sağlığını İyileştirir

Elma sirkesi sivilceye iyi gelir mi? Elma sirkesi sadece vücut sistemi için değil cilt sağlığı için de oldukça faydalıdır. Bazı bakteri türleri akne oluşumuna sebep olabilir. Sirkenin antibakteriyel özellikleri birçok zararlı bakteri türüne karşı etkilidir. {7*}

Elma sirkesi içerisinde asetik asit dışında laktik asit, süksinik asit ve sitrik asit gibi bileşenler bulunur. Bu asitlerin, akne oluşumuna neden olan Propionbacterium acnes bakterisinin büyümesini engellediği görülmüştür. {8*}

Elma sirkesi aknelerin ve yara izlerinin ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. Journal of Cosmetic Dermatology’de yapılan bir araştırmada, akne izleri üç ay boyunca laktik asit ile tedavi edilmiştir. Tedavi edilen cildin dokusu, pigmentasyonu ve görünümünde iyileşmeler görülmüştür. Yapılan çalışma sonucunda yara izleri de hafiflemiştir {9*}

Kan Basıncını Düşürür

Elma sirkesi, kalbi sağlıklı ve güçlü tutarak kan basıncını iyileştirmeye yardımcı olur. Japonya’da yapılan bir araştırmada, sirkenin ana bileşeni olan asetik asidin kan basıncını düşürdüğü görülmüştür {10*} Başka bir çalışmada sirkenin kan basıncını yükselten belirli enzimleri etkili bir şekilde bloke ettiği gösterilmektedir. Kan basıncı, magnezyum, potasyum ve lif alımı artırılarak da düşürülebilir. Tuz ve işlenmiş gıdaların tüketiminden kaçınılmalıdır.

Reflü Semptomlarını Hafifletir

Elma sirkesi reflüye iyi gelir mi? GÖRH veya asidik reflü olarak da bilinen gastroözofageal reflü hastalığı, mideden yemek borusuna asit geri akışı, mide ekşimesi, geğirme ve mide bulantısı gibi semptomlara neden olan bir durumdur. Reflü genellikle mide asit seviyesinin düşmesi sonucu ortaya çıkar. Elma sirkesi tüketimi, mide asit seviyesini artırarak asidin geri akışını önlemeye yardımcı olur. 1-2 yemek kaşığı elma sirkesi, 250 ml suda seyreltilerek yemekten hemen önce içilir. Ayrıca semptomları daha da azaltmak için sebzeler, sağlıklı yağlar ve fermente gıdalar açısından zengin bir diyet uygulanmalıdır.

Mide Reflüsü Doğal Tedavi

Bağırsak Sağlığını Korur

Elma sirkesi bağırsakları temizler mi? Bağırsak sağlığını korumak için organik ve çiğ elma sirkesi tercih edilmelidir. Böylece vücuda sağlıklı bakterilerin alımı kolaylaşır. Bu bakteriler, sindirim sistemi sağlığını iyileştirir ve bağırsakları temizler. Artan bağışıklık ile besinlerin sindirimi kolaylaşır ve emilimi artar. Faydalarından daha fazla yararlanmak için, kefir gibi diğer fermente gıdalarla birlikte günde 1-2 yemek kaşığı elma sirkesi tüketilmelidir.

Güneş Yanıklarının İyileştirilmesini Sağlar

Elma sirkesi güneş yanıklarına iyi gelir mi? Elma sirkesi, kuru, güneşten yanmış cildi yatıştırmak için kullanılabilecek en etkili ve doğal ürünlerden biridir. 1 fincan elma sirkesi, 1/4 fincan Hindistan cevizi yağı ve biraz lavanta yağı karıştırılarak yanık bölgelere uygulanmalıdır.

Mantar Tedavisine Yardımcı Olur

Elma sirkesi mantara iyi gelir mi? Ayak mantarı, ayak tırnağı mantarı, sporcu ayağı veya maya enfeksiyonları gibi mantar enfeksiyonları elma sirkesi yardımıyla kolayca tedavi edilir. Elma sirkesi direk olarak mantar olan bölgelerin üzerine püskürtülmeli veya sürülmeli, durulanmadan bekletilmelidir.

Dolaşımı İyileştirir

Yapılan çalışmalarda, varisler için elma sirkesi kullanımının semptomları azaltmaya yardımcı olduğu görülmüştür. {11*}

Doğal Varis Tedavisi ve Diyeti

Siğilleri Ortadan Kaldırır

Elma sirkesi siğile nasıl uygulanır? Elma sirkesi bir pamuk yardımıyla siğilin üstüne düzenli olarak sürülür ve siğilin düşmesi sağlanır.

Zehirli Sarmaşık Alerji Semptomlarını Ortadan Kaldırır

Elma sirkesi, zehirli sarmaşık alerjisi sebebiyle oluşan döküntü ve kaşıntıları yatıştırmaya yardımcı olan doğal bir ilaçtır. Potasyum içeriği sayesinde alerjinin neden olduğu şişmeyi azaltmaya da yardımcı olur.

Mevsimsel Alerji Semptomlarını Önler

Elma sirkesi alerjiye iyi gelir mi? Birçok kişi elma sirkesini mevsimsel alerji semptomlarının giderilmesi için kullanır. Elma sirkesinde bulunan sağlıklı bakteriler bağışıklığı artırır ve mevsimsel alerjileri hafifletmek için sağlıklı lenfatik drenajı destekler.

Doğal Deodorant Olarak Kullanılır

Koltuk altları, vücudun kötü kokmasına sebep olan bakteriler için harika bir üreme yeridir. Elma sirkesi, güçlü antibakteriyel özelliklere sahiptir ve bu sayede kötü kokuları ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Ter kokusunun ve kötü vücut kokusunun giderilmesi için pamuk yardımıyla düzenli olarak koltuk altlarına elma sirkesi sürülür veya banyodan sonra su ile seyreltilmiş elma sirkesi ile tüm vücut durulanır. (Sirke döküldükten sonra tekrar durulama yapılmamalıdır.)

En İyi 4 Antibakteriyel Uçucu Yağ

Saç Sağlığını Korur

Elma sirkesi saça nasıl uygulanır? Elma sirkesi saçlardaki kuruluğu önler ve saçın parlak kalmasına yardımcı olur. Banyo sonrası saçlar elma sirkesi ile durulanmalıdır. (Sirke döküldükten sonra tekrar durulama yapılmamalıdır.) 

Saç derisine elma sirkesi ile masaj yaparak kepek problemlerini önleyebilir, saç derisinin kurumasına ve kaşınmasına sebep olan Malassezia adlı mantar türünün büyümesini engelleyebilirsiniz.

Vücut pH’ını Dengeler

Elma sirkesindeki birincil bileşen olan asetik asit; asidik olmasına rağmen, vücut üzerinde alkalileştirici bir etkiye sahiptir. Günde birkaç yemek kaşığı elma sirkesi, vücudun pH seviyelerini dengede tutar.

Temizlik İçin Kullanılır

Elma sirkesi temizlikte kullanılır mı? Elma sirkesi antibakteriyel özellikleri sayesinde mikropları öldürmeye yardımcı olur. Kirli yüzeyleri temizlemek ve dezenfekte etmek için eşit miktarda elma sirkesi ve su karıştırılır. Hazırlanan karışım ile istenen tüm yüzeyler temizlenir. (Durulamaya gerek yoktur) 

Dişleri Beyazlatır

Elma sirkesi dişlere zarar verir mi? Elma sirkesi dişleri beyazlatır mı? Elma sirkesi dişleri doğal yoldan beyazlatmaya yardımcı olur. Dişleri beyazlatmak için bir miktar elma sirkesi ile ağız çalkalanmalıdır. Bu uygulama haftada 1-2 defa yapılabilir. Ancak elma sirkesi asidik bir yapıdadır ve çok fazla kullanıldığı takdirde diş minesini aşındırabileceği unutulmamalıdır.

Diş Beyazlatma Yöntemleri Nelerdir? Sararan Dişler Doğal Yollarla Nasıl Beyazlatılır?

Soğuk Algınlığı Semptomlarını Hafifletir

Elma sirkesi soğuk algınlığına iyi gelir mi? Elma sirkesi bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olan faydaları bakterileri bünyesinde barındırır. 1-2 yemek kaşığı sirke soğuk algınlığı semptomlarını hafifletmeye ve iyileşme süresini kısaltmaya yardımcı olur.

Detoksifikasyona Yardımcı Olur

Elma sirkesi vücudun pH dengesini korumaya yardımcı olur, lenfatik drenajı destekler ve kan dolaşımını iyileştirir. Vücudun toksinlerden ve ağır metallerden arındırılmasına ve organların sağlıklı şekilde çalışmasına destek olur.

Boğaz Ağrısını Yatıştırır

Elma sirkesi boğaz ağrısına iyi gelir mi? Elma sirkesi antibakteriyel özellikleri sayesinde mikropları öldürür ve boğaz ağrısını yatıştırır. Elma sirkesi kullanılırken su ile seyreltilmeli ve boğazı yakması önlenmelidir.

Kimyasal Kalıntıların Temizlenmesine Yardımcı olur

Elma sirkesi ile sebze yıkanır mı? Elma sirkesi, bakterileri öldürme ve gıda kaynaklı hastalıkları önleme özelliğine sahiptir. Gıdalar üzerindeki kimyasal kalıntıları ve pestisitleri gidermek için meyve ve sebzeler su yerine mutlaka elma sirkesi ile yıkanmalıdır.

Evde Doğal Temizlik Ürünleri Nasıl Yapılır?

Gıdaların Raf Ömrünü Uzatır

Asidik olması sebebiyle elma sirkesi genellikle gıda koruyucu olarak da kullanılır. Bakterileri öldürücü etkiye sahip olduğundan gıdaların bozulmasını engelleyerek raf ömrünün uzatılmasına yardımcı olur.

Bulaşık Temizliğinde Kullanılır

Bulaşıklar yıkanırken deterjan içerisine biraz elma sirkesi ekleyerek bakterileri öldürebilir ve bulaşıkların tertemiz olmasını sağlayabilirsiniz. 

Ağız Kokusunu Önler

Elma sirkesi ağız kokusuna iyi gelir mi? Elma sirkesi ağız içindeki zararlı bakterileri öldürerek ağız kokusunu giderir. 1 tatlı kaşığı sirkeyi biraz su ile seyrelterek gargara yapabilirsiniz.

Hıçkırığı Keser

1 çay kaşığı şeker ve birkaç damla elma sirkesi karıştırılır. Şeker ile karıştırılan elma sirkesinin ekşi tadı sayesinde hıçkırığa neden olan belirli bir sinir grubu tetiklenir ve hıçkırığın kesilmesi sağlanır.

Yabani Otları Öldürür

Elma sirkesi ile otlar nasıl kurutur? Bitkileri korumak için de kullanılabilen elma sirkesi yabani otları öldürmek için de kullanılır. Tek başına elma sirkesi kullanabilir veya sabun, tuz, limon suyu ve uçucu yağlarla karıştırarak da yabani otları öldürmek için solüsyon hazırlayabilirsiniz. Yabani otları öldürmek için kullanırken sağlıklı bitkilerle temas etmediğinden emin olunmalıdır.

Elma Sirkesi Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Elma sirkesi antimikrobiyal ve antioksidan özelliklere sahiptir. Elma sirkesi pek çok hastalığın tedavisinde yüzyıllardır kullanılmaktadır.

Elma sirkesinin iyi geldiği hastalıklar şunlardır;

 • Elma sirkesi hazmı kolaylaştırır, kanı sulandırır, kansızlığı giderir, damarları açar, sinirleri rahatlar ve âdet döngüsünü düzenler.
 • Elma sirkesi, saça sürülürse, saç dökülmesine, kepeğe ve baş ağrısına iyi gelir.
 • Egzama, sedef veya uçuk olan bölgelere sürülürse iyileşme görülür.
 • Elma sirkesi ile sinameki birlikte kaynatılarak kullanıldığında yaraları iyileştirir.
 • Elma sirkesi içmek, balgamı keser ve kanamaları durdurur.
 • Vücudun zedelenen veya yaralanan bölgesine bir parça pamuk yardımıyla elma sirkesi sürülerek bu bölgenin şişmesi engellenir ve eski yaraların iyileşmesi sağlanır.
 • Zeytinyağı ve elma sirkesi karıştırılarak alın, vücut ve saç diplerine sürüldüğünde ateş düşürülür.
 • Elma sirkesi içerisinde şap eritilerek ağız gargara yapılır. Bu sayede dişler ve diş etleri güçlenir.
 • Sirke buharı ile buğu yapmak sinüsleri açar ve kronik öksürük hafifletir. Ayrıca her tür zehirlenmeye iyi gelen elma sirkesi, vücuttan toksin maddeleri uzaklaştırır.
 • Üzüm ve elma sirkesi, limon suyu yerine kullanılabilir.

Ev Yapımı Bitkisel Öksürük Şekeri Nasıl Hazırlanır?

Elma Sirkesinin Zararları Nelerdir?

Elma sirkesinin fazla miktarlarda tüketilmesi sağlık açısından bazı olumsuz etkilere neden olabilir. En sık bildirilen elma sirkesi yan etkilerinden bazıları diş minesinin aşınması, boğazın veya cildin yanması ve potasyum düzeylerinde azalmadır. {12*} Olumsuz yan etkilerin önlenmesi için elma sirkesinin doğrudan içilmemesi, her zaman suyla seyreltilmesi gerekir.

Şeker ilaçları kullanan bireyler, elma sirkesi kullanmadan önce bir doktora danışmalıdır. Elma sirkesinin, kan şekerini düşürücü etkileri olduğundan hipoglisemi semptomlarına neden olabilir.

Yapılan bir çalışmada, aşırı miktarda elma sirkesi tüketiminin potasyum seviyelerini azalttığı ve asit seviyelerini yükselterek kemik oluşumunu önlediği kaydedilmiştir. {13*}

Elma sirkesi çoğu alanda faydalı olması sebebi ile kullanılıyor olsa da kesin bir tedavi yöntemi olarak görülmemelidir. Elma sirkesi tek başına kullanıldığında kişide herhangi bir iyileşme görülmeyebilir. Bu sebeple elma sirkesi tüketilirken sağlıklı şekilde beslenilmeli ve düzenli egzersiz yapılmalıdır. Yaşam tarzı ne kadar iyileştirilirse uygulanan doğal tedavi yöntemleri o kadar etkili olacaktır.

Kaynaklar

 1. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/7796781/
 2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19630216/
 3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/14694010/
 4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19661687
 5. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16015276/
 6. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16321601/
 7. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9713753/
 8. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24265031/
 9. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20883299/
 10. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11826965/
 11. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15997099/
 12. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7280853/
 13. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9736833/

Reklam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu