Sağlık | Beslenme | İlaçsız Doğal Tedavi

Doğal Temizlik Ürünleri

Doğal temizlik ürünleri kullanmak sağlık için çok önemlidir fakat beslenme daha çok önemlidir. Beslenmenizi düzelttiğinizde ikinci sırada yapılacak iş doğal temizlik ürünlerine özen göstermek olmalı, çünkü temizlik ürünlerinin içeriğinde kullanılan kimyasallar (bağırsaklardaki mikrobiyomlar, tiroid, üreme organı, akciğer, böbrek, beyin, cilt ve bunlara bağlı olarak bütün organlar) bağışıklık sistemine zarar verir.

Diş macununuza kadar girmiş olan alışkanlıklarınızdan, temizlik ve kozmetik ürünlerinden kurtulmak kolay değil. Sağlıklı olmak istiyorsanız, özellikle kronikleşmiş geçmeyen hastalıklarınız varsa doğal temizlik ürünleri kullanmanız zaruridir. Şöyle bir şansınız da var, bu doğal temizlik ürünleri kullanıp deneyen insanların internette anlattıkları tecrübelerinden de faydalanabilirsiniz.

Doğal Temizlik Malzemesi

Doğal Temizlik Ürünleri Nelerdir?

Aşağıda sıraladığımız tüm doğal temizlik ürünlerini evde kendiniz yapabilir güvenle kullanabilirsiniz.

 1. Doğal diş macunu
 2. Doğal oda parfümü
 3. Doğal şampuan
 4. Doğal saç parfümü
 5. Doğal ter kokusu giderici
 6. Doğal çamaşır deterjanı
 7. Doğal bulaşık makinesi deterjanı
 8. Doğal bulaşık makinesi parfümü
 9. Doğal Ayna, cam ve parke temizliği
 10. Derz arası doğal temizlik ürünü
 11. Doğal lavabo açıcı
 12. Doğal ocak ve fırın temizliği

Doğal Temizlik Ürünlerinde Kullanılacak Malzemeler

Evde kendi doğal temizlik ürünlerinizi yapmanız için kullanılacak malzemeler ne işe yarar nerde kullanılır hepsini sizler için araştırdık.

Doğal Temizlik Ürünlerinde Kullanılacak Malzemeler

Doğal temizlik ürünlerinde kullanılacak malzemeler şunlardır: 

 1. Arap sabunu: Arap sabunu (mayi sabun) %100 bitkiseldir. Arap sabunu alırken doğal olmasına dikkat edin.
 2. Boraks: Hem yumuşatıcı hem de mikrop öldürücü özelliği vardır. Boraks, dekahidrat olarak deterjan ve sabunlarda kullanılmaktadır. Doğal olması nedeniyle insan sağlığına zarar vermez.
 3. Limon Tuzu: Tüm bitkiler ve hayvanların vücut sıvısında bulunur. Toksin olmayan sitrik asidin kristal yapısıdır.  Yemeklerde ve temizlikte kullanılır. Kireç çözücü olarak kullanılır. Banyo ve mutfak için kullanılan doğal temizlik ürünlerinde kimyasal bağlayıcı olarak kullanılmaktadır.
 4. Karbonat: Alkali ve asit olarak 2 tür dezenfektan vardır. Karbonat yapısından dolayı alkali dezenfektandır. Virüs ve bakterilerin bir çoğunda etkilidir. Doğal temizlik ürünü olarak sıklıkla kullanılmaktadır.
 5. Sirke:  Sirkede bulunan asetik asit zayıf bir asit olduğundan, ev temizliğinde doğal temizlik ürünü olarak kullanılmaktadır. Çaydanlık kireçleri, cam ve parlak yüzeylerde biriken kalıntılarda çok etkilidir.

Doğal Temizlik Ürünleri Nasıl Kullanılır?

Aşağıdaki ölçülere göre hazırlayacağınız doğal temizlik ürünlerini rahatlıkla kullanabilirsiniz. 

Doğal Diş Macunu

Malzemeler

 • Hindistancevizi yağı soğuk sıkım (organik tercih edilebilir)
 • Karbonat
 • Nane yağı, soğuk sıkım.
 • Tahta çubuk, ve karışım için minik kavanoz.

Doğal Diş Macunu Nasıl Yapılır?

Bir çorba kaşığı hindistan cevizi yağını hafifçe eritin. Minik bir cam kavanoza koyduktan sonra yarım çay kaşığı kadar karbonat ekleyin. 5 damla da nane yağı ekleyip tahta bir çubuk yardımıyla iyice karıştırın. Soğumaya bıraktığımız karışımı ara sıra karıştırarak karbonatla homojen bir karışım olmasını sağlayın. Bir süre sonra tekrar katılaşacaktır, o zaman çubukla tekrar karıştırın. Karışım krem kıvamına geldiğinde diş macununuz hazırdır. Bir miktar tahta çubukla fırçanıza koyarak dişlerinizi fırçalayabilirsiniz. Köpürmez fakat ağzınızı çalkalayıp duruladığınızda temizler ve ferahlık hissi verir.

Doğal Oda Parfümü

Parfümün nasıl kokmasını isterseniz doğal aromalı uçucu yağlardan istediğinizi seçebilirsiniz.

Kokusuna göre isterseniz 2-3 farklı yağ karıştırabilirsiniz fakat kokuların da insan üstündeki etkilerini bildiğimiz için karıştırmadan tek koku hazırlamanızı tavsiye ederim. Çünkü o günkü ruh halinize göre o kokuyu kullanabilirsiniz.

Doğal Oda Parfümü Nasıl Yapılır?

100-150 ml. lik sprey şişesine, seçeceğiniz doğal uçucu yağın yoğunluğuna göre 10-20 damla aralığında damlatın, yarım çay bardağı su ekleyin, 1/2 çay kaşığı karbonat eklenir ve ağzı sıkıca kapatılarak çalkalanır. Kullanmadan önce çalkalayıp kullanabilirsiniz.

Doğal Saç Şampuanı Nasıl Yapılır?

Kısa saçlı olanlar, saçlarında karışıklık olmadan rahatlıkla doğal zeytinyağlı sabun kullanabilir. Fakat uzun saçlı olanlar saçlarının rahat taranması ve daha çok bakıma ihtiyaç duyacakları için bu şampuanı kullanmalarını tavsiye ederim.

Yumurta akı ve elma sirkesi ile saçları ipek gibi yumuşak ve parlak yapan şampuan:

 • Yumurta akını saçınızın uzunluğuna göre ayarlayınız.
 • Saçlarınızın diplerinden friksiyon yaparak iyice saçlarınıza yumurta akını yedirin.
 • 10-15 dakika kadar beklettikten sonra duşta ılık (sıcak olursa yumurta pişebilir) suyla iyice durulayın.
 • Saçınız tamamen arındıktan sonra dilerseniz bir kez kül suyu ile yapılmış veya normal zeytinyağı sabunu ile yıkayabilirsiniz.
 • Tekrar duruladıktan sonra bolca elma sirkesi ile saçlarınıza masaj yapın ve tarayın. İyice durulayın.
 • (Saçlarınızda sorun varsa saç dökülmesi paylaşımındaki tarif ile tüm sorunlardan kurtulabilirsiniz.)
 • Yukarıdaki tarife göre 5-6 ay kullanın, saç ve deriniz kendi eski formuna geldikten sonra sadece doğal sabun veya meşe küllü zeytinyağlı sabun ile yıkayıp saç kremi olarak da sirke kullanabilirsiniz.
 • Saçlarınız aşırı yağlı ise şampuanı kullanırken, saç uzunluk miktarına göre ½ çay kaşığından 1 tatlı kaşığına kadar karbonat ekleyebilirsiniz.

Doğal Saç Parfümü Nasıl Yapılır?

Doğal parfümleri yaparken kullanacağımız malzeme genel itibariyle aynıdır. Sadece seçtiğiniz kokular değişkenlik gösterebilir. Tamamen sizin zevk ve seçimlerinize bağlı. Önceki doğal saç şampuanı tarifini uyguladıysanız eğer, kimyasal şampuandaki gibi saçlarınızdan parfüm kokusu gelmez fakat kötü de kokmaz. İsterseniz doğal yollarla saçlarınızda hoş kokular kullanabilirsiniz.

Doğal saç parfümü malzemeleri ve hazırlanışı:

Doğal kokulardan aromalardan seçiminizi yapınız. 75-100 ml sprey şişesine yarım çay bardağı su ve içine seçeceğiniz aromadan 10-15 damla koku yoğunluğuna göre damlatınız. Kapağı hava almayacak şekilde kapatın, her kullanımda çalkalayın. Saçlarınızı kurutmadan önce sıkarak daha sonra kurutabilirsiniz.

Doğal Ter Kokusu Giderici Nasıl Yapılır?

Bir parça karbonatı bir-iki damla su ile nemlendirerek koltuk altlarınıza yedirin. Tekrar banyoya girene kadar ter kokusuna son verir. Karbonat kadar etkili olduğu tartışılır fakat Hindistan cevizi yağıda deneyebilirsiniz. Bu arada beslenmeniz doğal, sindiriminiz sağlam ise, mide ve bağırsak probleminiz yoksa, hem koltuk altınızın hem de büyük abdestinizin kokusu olmaz.

Doğal Çamaşır Deterjanı Nasıl Yapılır?

Çamaşır deterjanı olarak dilerseniz doğal zeytinyağı sabunu rendeleyerek kullanabilirsiniz. Bunun dışında Eti matik bor deterjan kullanılabilir. Ayrıca yine granül sabun (sabun tozu) deterjanları hazır olarak çeşitli markalarda mevcut. Yumuşatıcı kesinlikle kullanmıyoruz. Yumuşatıcı gözüne sirke koyabiliriz. İçine yine doğal aromalı yağlardan damlatabiliriz.

Doğal bulaşık makinesi deterjanı

Doğal Bulaşık Makinesi Deterjanı Nasıl Yapılır?

İki farklı karışım kullanabilirsiniz. İkinci karışım daha çok seviliyor, sizde deneyip yoruma yazarsanız mutlu oluruz. Hazırı varken kim deneyecek di mi? 🙂

 • Deterjan gözüne önce limon tuzunu yarısına kadar doldurun, üzerine karbonat ekleyerek gözü tam doldurun.
 • Parlatıcı gözüne de Elma Sirkesi dolduruyoruz. Makinenizi istediğiniz ayarlarda çalıştırabilirsiniz.
 • 2 ölçü boraks, 1 ölçü limon tuzu, 1 ölçü çamaşır sodası karıştırılır. Az bir miktar su ile macun kıvamına getirilir.
 • Makine gözüne aldığı kadar doldurulur.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta, bu karışım su ile birleştirildiğinde kimyasal bir tepkime göstererek köpürmeye kabarmaya başlar. Bulunduğu kaptan taşabilir. Büyükçe bir kapta karıştırmak doğru olacaktır. Ayrıca, karışımı fazla yapıp bekletmek isterseniz zamanla karışım donarak taşlaşır. Alternatif olarak karışımı toz olarak karıştırıp su eklemeden bekletin, zamanla nemden dolayı taşlaşıp donabilir. Elinizle parçalayarak deterjan gözüne ekleyebilirsiniz. Bu tarifle bulaşıklar ışıl ışıl tertemiz oluyor. Sararma ya da puslanma olmuyor.

Not: Bulaşık makinenizde tuz koyulan kısma, markette satılan en ucuz turşu tuzu kullanabilirsiniz, parlatıcı gözüne de sirke kullanabilirsiniz.

Prof. Dr. Canan Karatay’ın evinde bulaşık makinesi olmadığını ve tüm bulaşıkları elde yıkadığını biliyor musunuz? Elde yıkanan bulaşık, probiyotikler açısından en doğru yoldur. Ne kadar bulaşık ve yemekle haşır neşir olursanız o kadar çok vitamin ve probiyotik almış olursunuz.

Doğal Bulaşık Makinesi Parfümü Nasıl Yapılır?

Bulaşık makinenizde bekleyen bulaşıklar nedeniyle oluşan kötü kokuyu ortadan kaldırabilirsiniz. En doğru yöntemi o bulaşıkları su ve fırçadan geçirerek makinaya dizmek olacaktır veya az ise üşenmeden hemen elde yıkanmalıdır. Bu seçenekleri yapmadığınızda; bunu kimyasal bulaşık makinesi parfümleri kullanmak yerine yine yenilebilir nitelikte doğal yağlar kullanarak yapabilirsiniz. Saç parfümünde anlattığımız şekilde istediğiniz doğal aromalı yağı seçerek yapabilirsiniz.

Yağlar mutlaka soğuk sıkım ve yenilebilir yağlar olmalı, kimyasal vs olmamalı.

Doğal Ayna, Cam ve Parke Temizliği Nasıl Yapılır?

Cam yüzeylerin temizliğinde kullanılacak en iyi malzeme tabi ki elma sirkesi. Camları sileceğiniz kabın içerisine yarım çay bardağı elma sirkesi ve üzerine su ekleyerek camlarınızı bu suyla silin. Hem parlayacak hem de tertemiz olacaktır. Yine Elma sirkesini yer silme kovasına yaklaşık bir çay bardağı kadar dökerek suyu ekleyip yerleri silebilirsiniz. Evinizdeki faydalı probiyotikler artacak ve her temas da size de geçecektir.

Derz Arası Doğal Temizlik Ürünü Nasıl Yapılır?

Sarı kirlerden kurtulmak için limon tozunu uygulanacak alana serpiştirin, üzerine karbonat döküp sirke sıkarak bekleyin, orada etkileşim olarak köpürme başlayacak, 30 dk sonra fırçalayıp bez ile silebilirsiniz.

Doğal Lavabo Açıcı Nasıl Yapılır?

Tıkanmış lavaboya,

1 tatlı kaşığı limon tuzu dökerek deliklerden içine girmesini sağlayın, üzerine 1/2 yemek kaşığı karbonat döküp bekleyin, iki bileşen köpürecektir. 5 dk. Sonra 2 yemek kaşığı kadar elma sirkesi döküp etkileşmesini bekleyin. 5 dk. da bütün lavabo açılacaktır. Lavabo etrafını da yine karbonat ve sirke ile silebilirsiniz.

Doğal Ocak ve Fırın Temizliği

Yağ ve kir lekelerini temizlemek için, lekenin ve yağın üstüne karbonat serpiştirin, akabinde sprey şişeye koyduğunuz sirkeyi karbonatın üzerine sıkınız. 10 dk. sonra sünger ile silebilirsiniz.

Doğal Ocak ve Fırın Temizliği

İlgili Aramalar:

 • doğal temizlik
 • doğal temizlik ürünleri
 • doğal temizlik ürünleri markaları
 • doğal temizlik ürünleri kadınlar kulübü
 • doğal temizlik ürünleri tarifi
 • doğal temizlik tüyoları
 • doğal temizlik markaları
 • doğal temizlik maddeleri
 • doğal temizlik ürünleri nelerdir
 • doğal temizlik maddeleri nelerdir
 • doğal temizlik ürünü yapımı

Yoruma kapalı.