Sağlık | Beslenme | İlaçsız Doğal Tedavi

Egzama Tedavisi

Her tür egzama tedavisi, yukarıda anlatıldığı gibi, beslenmeyi düzeltmekten, karaciğeri, böbrekleri ve kanı temizlemekten geçer. Beslenme düzeltilir ve karaciğer temizlenir sonra bölgesel tedaviye başlanır.

Egzama, ellerde, yüzde veya cinsel organlarda oluşan genelde alerjik tepkilerden kaynaklanan bir deri hastalığıdır. Egzamaların harici sebeplerle olduğu söylenebilir. Örneğin, mama ile beslenen bebeklerin yüzündeki egzamalar, hazır mamada bulunan glüten, süt tozu ve vitaminlerin alerjik tepkilere yol açmasından kaynaklanır. Ayrıca genetiği değiştirilmiş tahıllarla çalışanların, yüz ve ellerindeki egzamalar veya kimyasal maddelerle ve deterjanlarla çalışanlarda oluşan egzamalar da bu gruba dahildir. Bu tür egzamalar, egzamaya sebep olan maddelerden uzaklaşınca kısa zamanda ve tedavisiz geçer. Fakat egzamanın daha çabuk geçmesini isteyenler, alerji yapan maddeden uzaklaşmak şartıyla bölgesel tedavi de yapabilirler.

Egzama Nedir?

Egzama, deriyi kurutan, kaşıntıya ve kabarcıklara neden olabilen bir deri hastalığıdır. Halk arasından oldukça yaygın olan bu hastalığın değişik tipleri bulunur. Tek bir sebebe dayanmaz fakat neden olduğu da kesin olarak bilinmemektedir. Egzamanın belirtileri egzamanın çeşidine göre değişkenlik göstermektedir. Egzama hastalığı sırasında ciltte bazı problemler görülür. Vücutta kaşıntı, kızarıklık, cildin kuruması, su toplaması ve gerginleşerek çatlaması bu problemler arasındadır. Egzama nedeniyle çatlayan deriye mikroorganizmalar girebilir ve bu da enfeksiyona sebep olabilir. Bunun için egzamanın erken tanı ve tedavisi önem kazanmaktadır.

Egzama Belirtileri Nelerdir?

 

Egzama Belirtileri Nelerdir
Egzama Belirtileri

Egzama, yaygın olarak görüle bir deri hastalığıdır ve birçok nedene bağlı olarak gelişebilir. Genel olarak hastalarda aynı belirtileri gösterir. Bu belirtiler şu şekilde sıralanabilir:

 • Kaşıntı
 • Kuruluk
 • Kabarcık
 • Kızarıklık
 • Deride kabuklanma, döküntü ve kuruluk
 • İltihap
 • Deride çatlama
 • Saç derisinde kepeklenme

Egzama Tanısı Nasıl Konur?

Egzama tanısı için klinik muayene gerekmektedir. Bir cildiye uzmanı ve immünoloji (alerji) uzmanı tarafından muayene edilen hastadan detaylı öykü istenir. Rahatsızlığın hafifleyip şiddetlendiği dönemler ve bireyde görülen semptomlar detaylı şekilde öğrenilebilir. Fiziki muayene ile kaşıntılı ve kızarık bölge incelenir, genetik faktörler de değerlendirilerek hastalığın teşhisi konulabilir. Ayrıca hastalığın tanısında alerji testlerin de yararlanılabilir.

Egzama Tedavisi Nasıl Yapılır?

Egzama tedavisi var mı sorusu bir çok insan tarafından sorulmaya başlandı. Bu soruya cevap olması ve egzama tedavisini doğal yollarla yapabilmeniz için sizlere egzama tedavisi için doğal seçeneklerinizi toparladık.

Egzama tedavisinde kullanılan ilaçlar kimyasal formlarda olduğu için biz tavsiye etmiyoruz. En iyi egzama tedavisi Dr. Aidin Salih’in yitik şifa kitabında anlattığı gibi aşağıdaki yöntemlerle yapılmalıdır.

Bölgesel tedaviye kuru egzama bölgelerini sıcak suyla yıkadıktan veya su buharına tuttuktan sonra iyice keselemekle başlanır. Daha sonra kuru ya da akıntılı egzamanın etrafına kavanoz kapatılır, sülük koyulur veya hacamat yaptırılır. Bu işlemlerden sonra veya bu işlemler yapılamasa da egzamayı kaşımak, kazımak ve kanatmak gerekir.

Egzama İlaçları Nelerdir?

Egzama tedavisi bitkisel yollarla nasıl tedavi edilir? Aşağıda anlatılan karışımlarla egzama tedavisini bitkisel yollarla yapabilirsiniz. Egzama tedavisinde elma sirkesi kullanmak çok faydalı ve en doğal yöntemdir.

Egzama tedavisi elma sirkesi karışımları şunlardır:

 • Yarım litre elma sirkesi kaynatılır, biraz soğuduktan sonra 1 çorba kaşığı kaya tuzu sirkenin içinde eritilir. Ilık tuzlu sirke kısa aralıklarla birkaç defa egzamaya sürülür. Bu işlemden sonra egzamalı bölgeler kabuk bağlar, kabuğun altında ise yeni, temiz, sağlıklı cilt oluşur ve egzama tamamen yok olur.
 • Soğan suyu + elma sirkesi veya soğan suyu + kekik suyu eşit miktarlarda karıştırılır ve egzamalı bölgelere sürülür.
 • Taze ısırgan otu ezmesi veya suyu, sirke ile karıştırılarak egzamalı ve sedefli bölgelere sürülür.

Yukarıdaki karışımlar sırayla kullanılır. Kullanılan sirke ne kadar keskin olursa o kadar iyidir ve egzama için keskin sirkeden daha iyi deva yoktur.

 • Yeterli miktarda defne yemişi, kabuğu ve yaprağı bir tencereye konur. Üzerini iki parmak geçecek kadar su eklenir ve kısık ateşte 15 dakika kaynatılır. Temiz bir bez, sıcak defne suyuna batırılır ve egzamalı bölgelere pansuman yapılır. Bez soğumadan yeniden sıcak defne suyuna batırılıp egzamaya koyulur ve böylece hasta dayanılabildiği sürece tekrarlanır. Bu işlemin amacı defne suyu ile hafif yanık yapmaktır. Yanıktan sonra egzamalı bölgelerde kabuk ve kabuğun altında yeni, temiz ve sağlıklı cilt oluşur. Defne yaprağı yerine zakkum yaprağı, ceviz yaprağı, cevizin iç perdeleri ve ceviz kabuğu (olmamış cevizin yeşil kabuğu daha iyidir.), safa çiçeği ve yaprağı veya papatya aynı şekilde kullanılabilir. Yalnız aynı safa ve papatyayı kaynatarak değil, demleyerek kullanmak gerekir.
 • Küçük bir kurşun levha, sirke içinde 2-3 gün bekletildikten sonra çıkarılır ve kurutulup dış tabakası kazınarak küçük parçacıklar elde edilir. Bir miktar gümüş ve acı badem, badem kül oluncaya kadar fırında yakılır. Bu şekilde hazırlanan malzemelerden, 3 gr. kurşun kazıntısı + 3 gr. yakılmış gümüş + 3 gr. acı badem külü + 3 gr. kuru kırlangıç otu yaprağı havanda iyice dövülür. Sonra elekten geçirilir, 5-7 damla gül yağı ve yeterli miktarda keskin sirke ile kaymak kıvamına getirilir. Önceden sirke sürüp kaşıyarak kanatılan egzamalı bölgelere sürülür ve bekletilir.
 • Temiz deniz kıyısından veya hızlı akan bir nehir kenarından alınarak kurutulmuş 5 gr. beyaz çamur, 5 gr. kükürt ile iyice dövülür ve 5 gr. balkabağı külü eklenip karıştırılır. Sonra 1 çorba kaşığı acı kavun suyu ve yeterli miktarda keskin sirke ile karıştırılır ve egzamalı bölgelere sürülüp bekletilir.
 • 6 tane yumurta 12 dakika kaynatıldıktan sonra yumurta sarıları tek tek bir çatala geçirilir ve ateş üzerine tutulur. Yumurta sarısından akan madde toplanır ve egzamalı bölgelere uygulanır.

Egzama Tedavisi Kesin Çözüm

Egzamaya iyi gelenler; yoğurt suyu, kırmızı pancar suyu, havuç suyu, elma suyu ve İngiliz tuzu içmek, ısırgan otu, papatya ve hindiba kullanmak, deniz veya kaplıca suyu ile, bilhassa kükürtlü su ile yıkanmak, egzamayı kaşımak ve kanatmak, egzamalı bölgelere kaya tuzu ve sirke sürmek, egzamalı bölgelerin etrafına kavanoz kapatmak, hacamat ve sülüklerle kan aldırmaktır.

Egzamayı Tetikleyen Faktörler Nelerdir?

Egzamayı tetikleyen faktörler; hazır katkılı yiyecek ve içeceklerin tümü, sosis, sucuk gibi karışık et mamulleri, bayat yumurta ve yumurta tozu, pastörize edilmiş, uzun ömürlü süt ve süt tozu, tuzlu, acı, ekşi, aşırı tatlı yiyecekler, mesela baklava türü tatlılar, parfüm, sentetik ilaç, vitamin, genetiği değiştirilmiş ürünler ve deterjan kullanmaktır. Egzama tedavisi kesin çözüm için anlatılanları harfiyen yapmalı bu zararlı gıdalardan uzak durmalısınız.

Aspirin ile egzama tedavisi mümkün mü? Aspirin egzamaya iyi gelir mi?

Sağlık konusunda bilgisi olmayan bir çok site Aspirin ile egzama tedavisi mümkün mü? Aspirin egzamaya iyi gelir mi? gibi saçma başlıklarla egzamanın aspirinle tedavi olabileceğini yazmaktadır. Aspirin ile egzama tedavisi mümkün değildir! Bu tarz tedavilerin bilimsel olarak hiç bir dayanağı olmadığı gibi size anlık fayda sağlıyor gibi görünse de uzun vade de daha büyük sorunlar yaşamanıza sebep olacaktır. Aspirin ile egzama tedavisi olabileceğini yazan sitelerin mutlaka bilimsel dayanağının olmasına dikkat ediniz. Aspirin sentetik bir kimyasaldır, kan sulandırıcı olarak uzun zaman önce bulunmuştur fakat ilk bulunduğu dönemde söğüt ağacından yapılmaktaydı, fiyatları ucuzlatmak için söğüt ağacından değil kimyasal karışımlardan üretilmektedir.

Bu tarz tedavileri herhangi bir sitede gördüğünüzde lütfen bilimsel kanıt arayınız.

Yoruma kapalı.