Reklam
Beslenme

Vücut Enerjisini Artıran Gıdalar Nelerdir? 🥚🥦🐟

Reklam

Doğru beslenme, insanları sadece hastalıklara karşı korumaz aynı zamanda bedensel ve zihinsel anlamda vücut enerjisinin artmasına neden olur. Verimliliği ve vücut enerjisini artıran gıdalar, fiziksel enerjisinin yanında sinir sistemini desteklemekte ve hafızayı güçlendirmektedir. Bu durum da insanların çalışırken ya da günlük rutinleri içinde verimliliğinin artmasını sağlamaktadır.

Sizi Gün İçinde Daha Enerjik ve İyi Hissettirecek Doğal Detoks Tarifi. Doğal Detoks Kürü Tarifi İçin Youtube Videomuzu İzleyebilirsiniz.

Vücut Enerjisini Artıran Gıdalar Nelerdir?

Sağlıklı ve dengeli bir beslenme programı, vücudun enerji üretmesine ve verimliliğin artmasına yardımcı olmaktadır. Özellikle bazı gıdaların tüketimi, verimlilik noktasında oldukça fayda sağlamaktadır. Vücut enerjisini artıran gıdalardan bazıları şunlardır;

Reklam
 • Pancar
 • Somon Balığı
 • Brokoli
 • Yeşil Çay
 • Yumurta
 • Bitter Çikolata
 • Badem
 • Tatlı Patates

Pancar

Pancar, kan akışını artıran ve damaların genişlemesini sağlayan konsantre nitrat içermektedir. Konsantre nitratın vücuttaki en önemli görevi ise bedensel ve zihinsel verimliliği arttırmasıdır. Pancar suyu, konsantre nitrat açısından zengindir. Bu da beynin dikkat ve bilgileri düzenlemeden sorumlu olan bölgelerine kan akışını artırmaktadır. {1*}

Somon Balığı

Somon, bol miktarda omega-3 yağ asidi içermektedir. Omega-3 yağ asidi, zihinsel enerji ve odaklanmayı artıran bir besin maddesidir. Ayrıca bu sağlıklı yağ asidi, iltihapların azalmasına ve kalp sağlığının korunmasına yardımcı olmaktadır. Yapılan araştırmalara göre, omega-3 yağı, beyin performansını artırmakta ve hafızayı güçlendirmektedir. {2*}

Buharda Somon Balığı Tarifi ve Faydaları İçin Buraya Tıklayın.

Brokoli

Brokoli bitkisi lif, vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin bir besindir ve içeriğinde bol miktarda kolin maddesi bulunmaktadır. Kolin maddesi ise beynin gelişmesine ve hafızanın güçlenmesine yardımcı olmaktadır. {3*}

MIND Diyeti Nedir? Alzheimer’dan Kurtulmaya Gerçekten Yardımcı Olabilir mi? Tıkla ve Öğren

Yeşil Çay

Sabahları içilen bir fincan yeşil çay, gün içerisinde verimliliği ve üretkenliği artırabilmektedir. Yapılan bir araştırma, yeşil çayın kaygıyı azalttığını, hafızayı güçlendirdiğini ve dikkat eksikliğini azalttığını ortaya koymuştur. {4*} Ayrıca, yeşil çay kronik yorgunluğa karşı da oldukça etkilidir.

Reklam

Yumurta

Sabahları kahvaltıda yumurta tüketmek gün içindeki verimliliği ve üretkenliği artırmaktadır. Yumurtanın vücut enerjisini artıran gıdalardan olmasının sebebi bol miktarda kolin içermesi ve iyi bir protein kaynağı olmasıdır.

Yapılan bir araştırmada, yüksek proteinli bir kahvaltının yüksek karbonhidratlı bir kahvaltıya kıyasla açlığı uyarmaktan sorumlu ghrelin hormonunun daha az salgılanmasına neden olduğu tespit edilmiştir. {5*} Bu daha uzun süre tok kalınması anlamına gelmektedir. Uzun süre tok kalkmak, odaklanmayı sağlamakta ve verimliliği artırmakta oldukça etkilidir.

Yumurta Kabuklarının 7 Şaşırtıcı Kullanım Alanı İle İlgili Detaylı Bilgi İçin Tıklayın.

Bitter Çikolata

Bitter çikolatanın vücut enerjisini ve verimliliği arttırmasının nedeni, konsantrasyonu ve uyanıklığı artırmaya yardımcı olan kafein maddesini içermesidir. Bitter çikolata ayrıca magnezyum içermektedir. Magnezyum, öğrenmeye ve hafızayı güçlendirmeye yardımcı olmaktadır.

Badem

Badem, vücuda etkileri bilimsel olarak kanıtlanmış sağlıklı bir besindir. Günlük bir avuç (yaklaşık 28 gram) badem tüketmek, beyin hücrelerini yaşlanmaya karşı korumaktadır. Ayrıca bir avuç badem, E vitamini ihtiyacının %37’sini karşılamaktadır.

Hayvanlar üzerinde yapılan bir araştırma, düzenli badem tüketiminin öğrenmeye ve hafızayı güçlendirmeye yardımcı olan asetilkolin maddesini artırdığını ortaya koymuştur.

Reklam

Tatlı Patates

Verimliliği artıran gıdalardan biri olan tatlı patates, kan şekerini dengelemeye, tokluk hissini ve üretkenliği artırmaya yardımcı olmaktadır. Tatlı patatesler besin değeri açısından çok zengin gıdalardır. Ayrıca bol miktarda A ve C vitamini içermektedir. Bu vitaminler ise beyin fonksiyonlarının düzenli çalışmasında ve bedensel enerjinin yükselmesinde önemli rol oynamaktadır.

Vücut Enerjisini Artırmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Vücut enerjisinin artması için yukarıda sıraladığımız gıdaların başrolde olduğu bir beslenme programı yapılmalıdır. Ancak beslenmenizde bu gıdaların yanında işlenmiş gıdalar, abur cuburlar ve ilave şekerli gıdalar da bulunuyorsa bu gıdalar size fayda sağlamaz.

 • Sağlıklı gıdaların yanına lif, protein, vitamin ve mineral içeren gıdalar da mutlaka eklenmelidir.
 • Yiyeceklerin, verimliliğin artmasına olan etkisi dışında verimliliği etkileyen pek çok faktör bulunmaktadır. Düzenli bir uyku döngüsüne sahip olmak ve düzenli egzersiz yapmak, düzgün bir beslenme programı ile beraber yürütüldüğünde üretkenliği artırmaktadır.
 • Unutmamak gerekir ki beslenme şekli, vücudun enerji seviyeleri ile konsantrasyon, hafıza ve uyanıklık dahil olmak üzere zihinsel üretkenliği etkilemektedir.
 • En iyi sonuçları elde etmek ve üretkenliği en üst düzeye çıkarmak için birkaç sağlıklı alışkanlığın yanı sıra çok yönlü ve dengeli bir beslenme programı uygulanması gerekmektedir.

Kaynaklar

{1*} https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3018552/

{2*} https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26890759/

{3*} https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22071706/

{4*} https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28899506/

{5*} https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16469977/

Reklam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu