Reklam
Sağlık

Toksik Nedir? Toksik Ne Demek?

Reklam

Toksik (Toxic) kişi, toksik arkadaş, toksik ilişki, toksik erkek, gibi mecazlı söylemlerin yanı sıra toksik etki ve toksik şok sendromu gibi kavramlarla tıpta da kullanılmaktadır.

Toksik Nedir? Toksik Ne Demek?

Toxic sözcüğünden Türkçeye geçen toksik kelime anlamı “zehirli, zararlı madde” demektir. TDK sözlüğü, toksik sözcüğüne doğrudan yer vermezken ondan türemiş olan toksikoloji, toksikolok, toksikoman, toksimani kelimelerine yer verir. Çünkü toksik (toxic) ifadesinin Türkçesi toksindir. Dolayısıyla toksin ile toksik aslında benzer anlamlar taşır.

Reklam

Toksik Madde Nedir?

Toksik madde, zehirli ve sağlık sorunlarına neden olabilen bir maddedir. Genellikle tehlikeli kimyasal kullanılan maddelerden üretilen poliklorlu bifeniller (PCB’ler) ve dioksinler, toksik madde sayılırlar. Ev temizleyicileri, kimyasal ilaçlar, benzin, alkol, böcek ilaçları, akaryakıt ve kozmetikler gibi günlük kullandığımız ürünler de toksik madde olabilir. Herhangi bir kimyasal da belirli koşullar altında toksik veya zararlı olabilir.

Toksik İnsan Ne Demek?

Toksik insan, olumsuz enerji yayan veya rahatsız olunan kişiler için kullanılan mecazlı benzetmeye denir.

Toksik Erkek Ne Demek?

Toksik erkek, abartılı erkeksi özelliklerin olumsuz yönlerini tanımlamak için sıklıkla kullanılan bir terimdir. Toksik erkek, sadece bir erkek gibi davranmaktan ibaret değildir. Bazı erkeklerin gerçekten zararlı bir şekilde hareket etmek için hissettiği aşırı baskıdır.

Journal of School of Psychology‘de yapılan bir araştırma, toksik erkek terimini açıklamak için şu tanımı kullanıyor: “tahakküm, kadınların devalüasyonunu, homofobiyi ve ahlaksız şiddeti teşvik etmeye hizmet eden sosyal olarak gerileyen erkeksi özellikler kümesi”

Reklam

Modern toplumda insanlar, birçok kültürün yaygın olarak kabul ettiği veya yücelttiği abartılı erkeksi özellikleri tanımlamak için genellikle toksik erkek terimini kullanırlar.

Bu zararlı erkeklik kavramı, aynı zamanda aşağıdakilere dayalı olarak “erkekliğe” de büyük önem vermektedir:

 • Güç
 • Duygu eksikliği
 • Kendi kendine yeterlilik
 • Hakimiyet
 • Cinsiyetçilik

Araştırmalarda ve pop kültüründe ortaya çıkan birçok “toksik erkeklik” tanımı vardır. Bazı araştırmacılar, toksik erkekliğin üç temel bileşeni olduğu konusunda hemfikir oldular:

 1. Sertlik: Güçlü, duygusuz ve agresif olması gerektiği düşüncesidir.
 2. Antifeminite: Erkeklerin kadınsı olduğu düşünülen duyguları göstermek veya yardım kabul etmek gibi her şeyi reddetmesi gerektiği fikrini içerir.
 3. Güç: İnsanların başkalarının saygısını kazanabilmeleri için güç ve statü (sosyal ve finansal) elde etmek için çalışmaları gerektiği varsayımıdır. Kaynak

Kimyada Toksik Ne Demek?

Toxic yani Toksik Kimyasal Tanımı, ABD Çevre Koruma Ajansına göre: Solunduğunda, yutulduğunda veya deri yoluyla aldığımızda sağlığımıza ve çevreye zararlı veya tehlikeli olabilecek herhangi bir maddedir.

Zehirli kimyasalların sizin için kötü olduğunu duydunuz, ancak zehirli kimyasal tam olarak nedir? Toksik kimyasal terimi ile ne kastediliyor? Evimizdeki toksik kimyasallar nelerdir?

Reklam

Evdeki Toksik Kimyasallar

Evlerde kullanılan birçok malzeme toksik kimyasallar içerir.

Evdeki toksik kimyasallar şunlardır:

 • Drenaj temizleyici
 • Çamaşır deterjanı
 • Mobilya cilası
 • Benzin
 • Tarım ilacı
 • Amonyak
 • Tuvalet kaşığı temizleyici
 • Motor yağı
 • Sürtme alkol
 • Çamaşır suyu
 • Akü asidi

Bu kimyasallar yararlı ve hatta gerekli olsa da ambalaj üzerindeki talimatlara göre kullanılmaları ve atılmaları gerektiğini unutmayınız.

Toksik Şok Sendromu

Toksik Şok Sendromu, enfeksiyon sonucu ortaya çıkan bir çeşit kan zehirlenmesidir. Vücuttaki zararlı bakterilerin kana karışması sonucu ortaya çıkan olumsuz duruma denir.

Toksik Şok Sendromu Sebepleri

 • Vajinal tamponun uzun süre çıkarılmaması sonucu zararlı bakterilerin vajende oluşan tahrişten faydalanarak kana karışması
 • Kanamalı yaralarda, yaranın temiz tutulmaması sonucu staphylococcus aureus adlı bakterinin kana karışması.
 • Eklemlerde meydana gelen iltihaplanma
 • Jinekolojik cerrahi işlemlerde ve doğum kontrolü sırasında uygulanan yöntemler

Toksik Şok Sendromu Belirtileri

 1. Yüksek ateş,
 2. Deride oluşan kuruluk, döküntü ve soyulma,
 3. Kaslarda meydana gelen ağrı,
 4. İshal,
 5. Tansiyon düşmesi

Toksik Şok Sendromu Tedavisi

Toksik Şok Sendromu tanısı konulduktan sonra toksinin oluştuğu bölge belirlenir ve cerrahi yara temizlenir. Hasarlı bölgedeki lezyon hızlıca temizlenip drene edilmelidir. Müdahalenin ikinci aşaması ise agresif sıvı yöntemidir. Hastaya damar yolu açılarak agresif sıvı tedavisi uygulanır ve bu sayede vücuttaki sıvı açığı giderilir.

Toksik İlişki Nedir?

Toksik ilişki, toksik partnerin duygusal olarak ve nadiren de olsa partnerine fiziksel zarar veren davranışlarıyla karakterize edilen ilişkidir. Sağlıklı ilişki, özgüvenimize ve duygusal enerjimize yardımcı olurken, toksik ilişki benlik saygımıza zarar verir ve enerjinizi tüketir. Sağlıklı ilişki güvenli ilişkidir, korkmadan kendimiz olabileceğimiz ilişki, rahat ve güvende hissettiğimiz ilişkidir. Toksik ilişki, güvensizlik, benmerkezcilik, egemenlik ve kontroldür. Böyle bir ilişkide varlığımızı riske atarız.

“Toksik ilişki, çiftlerin eylemlerine dayanır. Yani kendi sözlerimiz ve davranışlarımızın da toksik ilişkiye sebep olacağını unutmayın”

Toksik İlişki Türleri

İyi bir ilişki bile, partnerlerden birinin veya her ikisinin adına toksik olarak etiketleyebileceğimiz kısa davranış dönemlerine sahip olabilir. Sonuçta insanlar mükemmel değildir.

Bununla birlikte, yukarıda bahsedildiği gibi, toksik ilişkiyi tanımlayan şey, norm olarak işlev bozukluğudur. Toksik partner, hemen hemen her gün, uygunsuz kontrol ve manipülatif davranışlarda bulunur. Çelişkili bir şekilde, dış dünya için toksik partner genellikle örnek bir şekilde davranır.

Not: Fiziksel şiddet veya madde bağımlılığı içeren herhangi bir ilişki, tanımı gereği son derece toksiktir ve acil müdahale gerektirir. Çok az istisna dışında iki eşin ayrılması düşünülebilir. Bu ilişkiler onarılamaz değildir. Toksik ilişkiler çok yıkıcı olmaktadır. Toksik ilişki yaşıyorsanız yardım almanızı tavsiye ederiz.

Toksinlerden kurtulmak için Ağır Metaller Nerede Bulunur? yazımızı inceleyin.

Reklam

11 Yorum

 1. Toksik anlamını bilmiyordum, çok sık duysanda pek araştırmamıştım burada çok uzun ve detaylı şekilde bilgilendirilmiş,

 2. Toxic bir ilişki içerisindeydim. Yazınızı okudum bayıldım. Çok yardımcı oldu bu yazınız. Teşekkür ediyorum sizlere. İçerikleriniz harika.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu