Sağlık | Beslenme | İlaçsız Doğal Tedavi

☣️Toksik Ne Demek?

Toksik İnsan, Toksik Erkek, Toksik Etki ve Toksik Şok Sendromu Nedir?

Toksik (Toxic) kavramı son zamanlarda en çok kullanılan ifadeler arasında yer almaktadır. Toksik (Toxic) kişi, toksik arkadaş, toksik ilişki, toksik erkek, gibi mecazlı söylemlerin yanı sıra toksik etki ve toksik şok sendromu gibi kavramlarla tıpta da yer edinen toksik teriminin ne olduğu ve anlamı merak konusu olmuştur.

Toksik Nedir?

Toxic (İngilizce) sözcüğünden dönüşerek Türkçeye geçen toksik kelime anlamı “zehirli, zararlı madde” demektir.

TDK sözlüğü, toksik sözcüğüne doğrudan yer vermezken ondan türemiş olan toksikoloji, toksikolok, toksikoman, toksimani kelimelerine yer verir. Çünkü toksik (toxic) ifadesinin Türkçesi toksindir. Dolayısıyla toksin ile toksik aslında benzer anlamlar taşır.

Toksik Madde Nedir?

Toksik madde, zehirli olabilen veya sağlık etkilerine neden olabilen bir maddedir. Genellikle bazı tehlikeli kimyasal kullanılan maddelerden üretilen poliklorlu bifeniller (PCB’ler) ve dioksin ler, toksik madde sayılırlar. Ev temizleyicileri, kimyasal ilaçlar, benzin, alkol, böcek ilaçları, akaryakıt ve kozmetikler gibi günlük kullandığımız ürünler de toksik madde olabilir. Herhangi bir kimyasal, belirli koşullar altında toksik veya zararlı olabilir.

Toksik İnsan, Toksik Erkek, Toksik Etki ve Toksik Şok Sendromu Nedir?

Toxic yani Toksik ifadesinden doğan “toksik etki, toksik madde, toksik şok sendromu, toksik insan” gibi kavramlar sık kullanıldığı için merak konusu olmuştur.

Toksik İnsan Ne Demek?

Toksik Insan
Toksik Insan

Olumsuz enerji yayan veya rahatsız olunan kişiler için kullanılan mecazlı benzetmeye denir.

Toksik Erkek Ne Demek?

Toksik erkek, abartılı erkeksi özelliklerin olumsuz yönlerini tanımlamak için sıklıkla kullanılan bir terimdir.

Toksik erkek, sadece bir erkek gibi davranmaktan ibaret değildir. Bazı erkeklerin gerçekten zararlı bir şekilde hareket etmek için hissettiği aşırı baskıdır.

Journal of School of Psychology‘de yapılan bir araştırma, toksik erkek terimin açıklamak için şu tanımı kullanıyor: “tahakküm, kadınların devalüasyonunu, homofobiyi ve ahlaksız şiddeti teşvik etmeye hizmet eden sosyal olarak gerileyen [erkeksi] özellikler kümesi”

Modern toplumda insanlar, birçok kültürün yaygın olarak kabul ettiği veya yücelttiği abartılı erkeksi özellikleri tanımlamak için genellikle toksik erkek terimini kullanırlar.

Bu zararlı erkeklik kavramı, aynı zamanda aşağıdakilere dayalı olarak “erkekliğe” de büyük önem vermektedir:

 • Gücü
 • Duygu eksikliği
 • Kendi kendine yeterlilik
 • Hakimiyet
 • Cinsiyetçilik
Toksik Ne Demek? Toksik Erkek
Toksik Erkek

Araştırmada ve pop kültüründe ortaya çıkan birçok “toksik erkeklik” tanımı vardır. Bazı araştırmacılar, toksik erkekliğin üç temel bileşeni olduğu konusunda hemfikir oldular:

 1. Sertlik: Bu, erkeklerin fiziksel olarak güçlü, duygusal olarak duygusuz ve davranışsal olarak agresif olması gerektiği düşüncesidir.
 2. Antifeminite: Bu, erkeklerin kadınsı olduğu düşünülen duyguları göstermek veya yardım kabul etmek gibi her şeyi reddetmesi gerektiği fikrini içerir.
 3. Güç: Bu, insanların başkalarının saygısını kazanabilmeleri için güç ve statü (sosyal ve finansal) elde etmek için çalışmaları gerektiği varsayımıdır.

Toksik Etki Ne Demek?

Toksik Etki
Toksik Etki

Zehirli maddenin organizmada oluşturduğu yıkıma denir.

Toksik Ne Demek Kimya

Toxic yani Toksik Kimyasal Tanımı, ABD Çevre Koruma Ajansına göre: Solunduğunda, yutulduğunda veya deri yoluyla aldığımızda sağlığımıza ve çevreye zararlı veya tehlikeli olabilecek herhangi bir maddedir.

Zehirli kimyasalların sizin için kötü olduğunu duydunuz, ancak zehirli kimyasal tam olarak nedir? Toksik kimyasal terimi ile ne kastedildiyor? Evimizdeki toksik kimyasallar nelerdir?

Evdeki Toksik Kimyasallar

Evlerde kullanılan birçok malzeme toksik kimyasallar içerir.

Evdeki toksik kimyasallar şunlardır:

 • Drenaj temizleyici
 • Çamaşır deterjanı
 • Mobilya cilası
 • Benzin
 • Tarım ilacı
 • Amonyak
 • Tuvalet kaşığı temizleyici
 • Motor yağı
 • Sürtme alkol
 • Çamaşır suyu
 • Akü asidi

Bu kimyasallar yararlı ve hatta gerekli olsa da ambalaj üzerindeki talimatlara göre kullanılmaları ve atılmaları gerektiğini unutmayınız.

Toksik Şok Sendromu

Toksik Şok Sendromu
Toksik Şok Sendromu

Toksik Şok Sendromu enfeksiyon sonucu ortaya çıkan bir çeşit kan zehirlenmesidir. Vücuttaki zararlı bakterilerin kana karışması sonucu sonucu ortaya çıkan olumsuz duruma denir.

Toksik Şok Sendromu Sebepleri Nelerdir?

 • Vajinal tamponun uzun süre çıkarılmaması sonucu zararlı bakterilerin vajende oluşan tahrişten faydalanarak kana karışması
 • Burun ve dirsek kanamalarında yaranın temiz tutulmaması sonucu bu bölgelerde bulunan staphylococcus aureus adlı bakterinin kana karışması
 • Eklemlerde meydana gelen iltihaplanma
 • Jinekolojik cerrahi işlemlerde ve doğum kontrolü sırasında uygulanan yöntemler

Toksik Şok Sendromunun belirtileri ise şunlardır:

 1. Yüksek ateş,
 2. Deride oluşan kuruluk, döküntü ve soyulma,
 3. Kaslarda meydana gelen ağrı,
 4. İshal,
 5. Tansiyon düşmesi

Toksik Şok Sendromu Tedavisi

Toksik Şok Sendromu tanısı konulduktan sonra toksinin oluştuğu bölge belirlenir ve cerrahi yara temizlenir. Hasarlı bölgedeki lezyon hızlıca temizlenip drene edilmelidir. Müdahalenin ikinci aşaması ise agresif sıvı yöntemidir. Hastaya damar yolu açılarak agresif sıvı tedavisi uygulanır ve bu sayede vücuttaki sıvı açığı giderilir.

Toksik Bir İlişki Nedir

Tanım olarak, toksik bir ilişki, toksik partnerin duygusal olarak ve nadiren de olsa partnerine fiziksel olarak zarar veren davranışlarıyla karakterize edilen bir ilişkidir. Sağlıklı bir ilişki özgüvenimize ve duygusal enerjimize katkıda bulunurken, toksik bir ilişki benlik saygımıza zarar verir ve enerjiyi tüketir. Sağlıklı bir ilişki, karşılıklı ilgi, saygı ve şefkat, partnerimizin refahı ve büyümesine ilgi, kontrolü paylaşma ve karar verme yeteneği, kısacası, birbirimizin mutluluğu için ortak bir arzu içerir. Sağlıklı bir ilişki güvenli bir ilişkidir, korkmadan kendimiz olabileceğimiz bir ilişki, rahat ve güvende hissettiğimiz bir yerdir. Öte yandan toksik bir ilişki güvenli bir yer değildir. Toksik bir ilişki, güvensizlik, benmerkezcilik, egemenlik ve kontroldür. Böyle bir ilişkide varlığımızı riske atarız. Toksik bir ilişkinin işlevsiz olduğunu söylemek, en iyi ihtimalle, bir eksikliktir.

“Toksik ilişki, çiftlerin eylemlerine dayanır. Yani kendi sözlerimiz ve davranışlarımızın da toksik ilişkiye sebep olacağını unutmayın”

Başlangıçta, toksik çiftlerin davranışlarına bakacağız, ancak toksik davranışın alıcısı olan kişiye de aynı derecede dikkatli bakmalıyız. Ve sormalıyız, Neden? Bir yetişkin, duygusal ve / veya fiziksel olarak neredeyse kaçınılmaz olarak kendisine zarar verecek bir ilişkide neden kalır? Peki ya ayrılmadan, böyle bir ilişkiyi düzeltmeye yardımcı olabilecek bir şey yapabilirsek? Bu iki soruyu daha sonra inceleyeceğiz. Ancak önce toksik davranışları ve ilişkileri daha detaylı inceleyelim.

Toksik İlişki Türleri

İyi bir ilişki bile, partnerlerden birinin veya her ikisinin adına toksik olarak etiketleyebileceğimiz kısa davranış dönemlerine sahip olabilir. Sonuçta insanlar mükemmel değildir.

Bununla birlikte, yukarıda bahsedildiği gibi, toksik bir ilişkiyi tanımlayan şey, norm olarak işlev bozukluğudur. Toksik partner, hemen hemen her gün, uygunsuz kontrol ve manipülatif davranışlarda bulunur. Çelişkili bir şekilde, dış dünya için toksik partner genellikle örnek bir şekilde davranır.

“Toksik ilişkiyi tanımlayan şey, norm olarak işlev bozukluğudur.”

Not: Fiziksel şiddet veya madde bağımlılığı içeren herhangi bir ilişki, tanımı gereği son derece toksiktir ve acil müdahale gerektirir. Çok az istisna dışında iki eşin ayrılması düşünülebilir. Bu ilişkiler onarılamaz değildir. Toksik ilişkiler çok yıkıcı olmaktadır. Toksik ilişki yaşıyorsanız yardım almanızı tavsiye ederiz.

Toksinlerden kurtulmak için Ağır Metaller Nerede Bulunur? yazımızı inceleyin.

13 Yorumlar
 1. Manipülatif Bir Kız diyor

  Toxic bir ilişki içerisindeydim. Yazınızı okudum bayıldım. Çok yardımcı oldu bu yazınız. Teşekkür ediyorum sizlere. İçerikleriniz harika.

  1. İlaçsız Yaşıyoruz diyor

   Teşekkür ederiz :))

 2. Berat diyor

  Yazı çok faydalı olmuş elinize sağlık !

  1. İlaçsız Yaşıyoruz diyor

   Teşekkür ederiz…

 3. Erol diyor

  Valla şahane bir sayfa instagram da da takip ediyoruz

  1. İlaçsız Yaşıyoruz diyor

   Teşekkür ederiz…

 4. Emrah diyor

  Detaylı ve güzel bir yazı olmuş teşekkürler..

  1. İlaçsız Yaşıyoruz diyor

   teşekkürler

 5. SerhatZ. diyor

  Çok iyi bilgi

 6. Eray bey diyor

  Toksik anlamını bilmiyordum, çok sık duysanda pek araştırmamıştım burada çok uzun ve detaylı şekilde bilgilendirilmiş,

  1. İlaçsız Yaşıyoruz diyor

   Teşekkür ederiz

 7. alper diyor

  yazı çok sağlam bence okuyun derim.

  1. İlaçsız Yaşıyoruz diyor

   teşekkürler Alper Bey…

Yoruma kapalı.