Sağlık | Beslenme | İlaçsız Doğal Tedavi

Karahindiba Kansere İyi Gelir Mi?🌻

Karahindiba sağlığa pek çok yararı olan mucizevi bir bitkidir. Pek çok yerde kolaylıkla yetişmesi, her parçasının yenebilmesi karahindibayı şifalı hale getirir. Hem hastalıklarla savaşmanızı hem de hastalık riskini azaltmanızı sağlayacak karahindiba ile bağışıklığınızı güçlendirebilirsiniz.

Karahindiba Nedir?

Dünyanın pek çok yerinde yetişen karahindiba çiçekli bir bitki ailesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Taraxacum officinale en yaygın türüdür. Aynı zamanda Taraxacum spp olarak da bilinir. Karahindibayı sürekli bahçenizde çıkan, inatçı yabani bir ot olarak görmüş olma ihtimaliniz oldukça yüksektir. Bunun nedeni karahindiba köklerinin çok derine uzaması ve çok kolay bir şekilde çoğalmasıdır.

Ek Bilgi: Geleneksel tıpta ise karahindiba geniş tıbbi özellikleri olan bir bitkidir. Yüzyıllarca, akne, karaciğer, kanser, sindirim rahatsızlıkları gibi sayısız hastalığın tedavisinde kullanılmıştır.

Karahindiba Faydaları

Karahindiba tüketildiğinde ya da harici olarak uygulandığında pek çok fayda sunmaktadır. Hastalıkları önleme ve hastalık semptomlarını hafifletme gibi birçok konuda yardımcı olur. İşte, karahindiba faydaları ve sağlığa iyi gelen özellikleri;

Karahindiba Faydaları
Karahindiba ‘Nın Besleyiciliği Yüksektir.

Besleyiciliği Yüksektir

Karahindiba kökünden çiçeğine kadar vitamin, mineral ve liflerle doludur. [1*]

Mükemmel bir A, K ve C vitamini deposudur. K vitamini kalp ve kemik sağlığına destek olur. Metabolizmayı kuvvetlendirir. Karahindiba ayrıca kalsiyum, demir, potasyum ve magnezyum başta olmak üzere pek çok mineral içerir. Bağırsaklardaki sağlıklı bakteri florasını besler.

K Vitamini Hakkında Daha Fazla Bilgi İçin Hemen Tıkla

Güçlü Antioksidanlar İçerir

Karahindiba vücuttaki serbest radikallerin etkisini önler. Serbest radikalleri nötr hale getirmeyi sağlar. Çok fazla serbest radikal vücutta olursa hastalık riski artar ve yaşlanma süreci hızlanır. Karahindibanın güçlü antioksidanlar içermesi hastalıkları önler. Aynı zamanda yaşlanmayı geciktirmeye yardımcı olur.

Güçlü Bir Bağışıklığa Sahip Olmak için Antioksidan İçeren Vitaminleri Öğrenin! Daha Detaylı Bilgiyi Youtube Videomuzda Bulabilirsiniz.

Enflamasyonla Savaşır

Aşırı iltihaplanma vücut dokularında ve DNA’da kalıcı hasarlara yol açabilir. Karahindiba hastalıkların yol açtığı iltihaplanmayı azaltır. [2*]

Karahindiba Faydaları
Karahindiba Kan Şekerini Düzenler

Kan Şekerini Kontrol Eder

Karahindiba chicoric ve klorojenik adı verilen iki biyo-aktif bileşene sahiptir. Bu bileşenler bitkinin her yerinde bulunur ve kan şekerini düşürmeye yardımcı olur.

Yapılan araştırmalar bu bileşenlerin insülin salgılanmasını iyileştirdiğini göstermektedir.

Kolesterolü Düşürür

Karahindibadaki biyo-aktif bileşenler kolesterolü düşürmeye yardımcı olur. Böylelikle kalp hastalığı riskiniz azalır. Fareler üzerine yapılan araştırma karahindibanın trigliserit ve kolesterol düzeylerini düşürdüğünü göstermektedir. [3*]

Kolesterol Nedir? Nasıl Düşürülür? Öğrenmek İçin Tıklayın

Kan Basıncını Azaltır

Geleneksel tıpta idrar söktürücü etkisi sebebi ile detoks için karahindiba kullanılır. Diüretik ilaçlar kan basıncını düşürmeye yardımcı olur. İçerisinde yer alan potasyum kan basıncına etki etmesini sağlar. Ancak bu konudaki kanıtlar sınırlıdır.

Kan Basıncını Düşürerek Yüksek Tansiyonu Dengede Tutabilirsiniz. Yüksek Tansiyon Hakkında Detaylı Bilgi İçin Tıklayın.

Karaciğer Sağlığına Destek Olur

Araştırmalar karahindibanın faydaları arasında stres ve toksinlere karşı karaciğer dokusunu koruduğu bilgisine yer verir.

Karahindiba yüksek antioksidan içermektedir. Bu özelliği ile karaciğerdeki yağlanmayı azaltır ve karaciğeri destekler.
6 Adımda Karaciğerinizdeki Toksinleri Atmaya Ne Dersiniz? İşte Karaciğer Detoksu ve Vücuda Faydaları
Karahindiba Faydaları
Karahindiba Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Kilo Kaybına Yardımcı Olur

Karahindibanın karbonhidrat metabolizmasını iyileştirdiği ve yağ emilimini azalttığı bilinmektedir. Bu da kilo kaybı ve kilo koruma açısından büyük fayda sağlar. Ancak araştırmalar kesin değildir. İçerisindeki klorojenik asit bazı yağ depolama hormon seviyelerini ve vücut ağırlığını azaltmayı sağlar. [4*]

Kilo Vermenize Yardımcı Olacak Alkali Diyeti İçin Burayı İnceleyin.

Kanserle Savaşır

Yapılan bir kanser araştırmasında karahindiba yaprağı özütü kullanılmıştır. Araştırma sonucunda karahindibanın kanserli hücrelerin büyümesini önlediği tespit edilmiştir. Yine pankreas, kolon ve karaciğer kanser hücrelerinin de büyüme hızında azalma gözlenmiştir.

Karahindiba Faydaları
Karahindiba Sindirim Sistemini Destekler

Sindirim Sistemini Destekler

Geleneksel tıpta karahindiba faydaları arasında kabızlığı tedavi etmede kullanılması yer alır. Mide kasılması, mide içeriğinin ince bağırsağa aktarılması gibi sorunları iyileştirir.

Aynı zamanda karahindiba kökü inülin bakımından zengindir. Bu da kabızlığı azaltmaya ve bağırsak hareketini arttırmaya yardımcı olur.
Kronik Kabızlık ve Doğal Tedavisi İçin Buraya Tıklayın.

Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirir

Karahindiba vücudun enfeksiyonla savaşmasını destekler. Anti-mikrobiyel ve anti-viral özelliklere sahiptir. Zararlı bakterilere karşı koruma sağlar.

Cilde İyi Gelir

Karahindiba cilt hasarına karşı koruma sağlamaktadır. Güneş ışığı hasarı, yaşlanma ve akne gibi cilt sorunlarına iyi gelir. Ultraviyole ışınlarına karşı koruma sağlar. İçerisindeki bileşenler yeni cilt hücrelerinin oluşumunu sağlar ve yaşlanma sürecini yavaşlatır.

Kemik Sağlığını Destekler🦴

Karahindiba kemik kaybını önleyen kalsiyum ve K vitamini kaynağıdır. Aynı zamanda içerisindeki inülin de sağlıklı bağırsak bakterilerini arttırır. Böylelikle dolaylı yoldan kemik gelişimine fayda sağlar.

Karahindiba Faydaları
Karahindiba Siğil Tedavisinde Kullanılmaktadır

Siğil Tedavisinde Kullanılır

Karahindiba sütü ya da özü, siğil gibi cilt hastalıkları için geleneksel tıpta kullanılan bir bitkidir. 2011 yılında yapılan araştırma karahindiba faydaları arasında cilt iltihabını azaltma özelliğine de yer verir.

Siğil tedavisi için karahindibayı ayırarak yapışkan özünü çıkarın. Günde 1 – 2 kez siğile uygulayın. Tedaviye iki hafta devam edin.

Böbrek Sağlığını Destekler

Karahindiba safra üretimini arttırır. Bu da idrara çıkma sıklığını arttırır ve böbrek taşı oluşumunu önlemeye yardımcı olur. [5*] Bunun için taze karahindiba suyu hazırlayabilir ya da çay olarak tüketebilirsiniz.


Karahindiba Kansere Faydaları

Son yapılan araştırmalar karahindiba kökünün kanser ile mücadele etmeye yardımcı olacağını göstermektedir.

2011 yılında yapılan bir araştırmada karahindiba kökü özütünün, melanom (kanser) hücrelerinin yok olmasını sağladığı kanıtlanmıştır. Yine aynı şekilde karahindiba ekstresi pankreas kanseri hücrelerinin de yok olmasını sağlamıştır. Karahindiba bu hücreleri öldürürken; kansersiz hücrelere zarar vermemektedir. Karahindibanın bu özelliği, kanser tedavisinde kullanılabileceğine dair umut vermektedir.
Karahindiba Faydaları
Karahindiba Nasıl Kullanılır?

Karahindiba Nasıl Kullanılır?

Karahindiba, karaciğeri toksinlerden arındırır ve karaciğer hastalığı belirtilerini hafifletir. 2017 yılındaki araştırma karahindiba polisakkaritlerinin karaciğere faydalı olduğunu gösterir. Karahindibayı nasıl tüketebilirsiniz işte örnekler;

 • Salata: Taze karahindiba yaprakları ile salata yapabilirsiniz.
 • Yemek: Yaprakları soteleyerek karahindibanın acılığını ortadan kaldırabilirsiniz.
 • Karahindiba Çayı: Yaprak, çiçek ve kök gibi kısımlardan kendinize karahindiba çayı hazırlayabilirsiniz. Özellikle kök kısmı kavrulduğunda oldukça lezzetlidir.
 • Karahindiba Tozu: Karahindibanın kurutularak öğütülmesi ile elde edilir. İçeceklere uygun gramajda eklenerek tüketilebilir.
 • Karahindiba Kapsül: Karahindibayı her mevsim tüketmenizi sağlar. Kuru ve öğütülmüş karahindiba günlük dozajlarda tüketilir.
 • Karahindiba Özütü: Karahindibanın alkol veya çözeltide bekletilmesi ile elde edilir. Çay kaşığı ile uygun ölçüde tüketebilirsiniz.
Karahindiba Faydaları
Karahindibanın Cilde Faydaları

Karahindibanın Cilde Faydaları👸

Karahindiba cilt bakımında size mucizevi özellikler sunmaktadır. Doğal bir cilt bakımı için karahindiba faydaları şu şekildedir:

 • Antioksidanlar bakımından zengin karahindiba, yaşlanmayı geciktirir.
 • Ciltteki ince çizgileri ve kırışıklıkları azaltır.
 • Cilt tonundaki dengesizlikleri nötralize eder.
 • Cildi besler.
 • Gözenekleri tıkayan ve akneye neden olan toksinleri arındırır. Detoks etkisi gösterir.
 • Doğal iyileşme sürecini hızlandırır. Böylelikle yara izi ve cilt iltihabı görünümünü azaltır.
 • Aynı zamanda yağlı saç derisi ve kepeğe de iyi gelir. Saç derisini fazla yağdan arındırır.

Karahindiba Karaciğere Faydaları

Geleneksel tıpta karahindiba karaciğer toniği olarak görülmektedir. Bu özelliği aslında safra çıkışını arttırma özelliğinden kaynaklanmaktadır.

Safra Kesesi Taşı Tedavisi Nedir? Öğrenmek ve Detaylı Bilgi Almak İçin Tıklayınız

Eğer karaciğerinizin sağlıklı olmasını istiyorsanız karahindiba tüketebilirsiniz. Karahindiba karaciğer hastalıklarına yakalanma riskinizi azaltmaya yardımcı olacaktır.

Karahindiba Faydaları
Karahindiba Çiçeğinin Faydaları

Karahindiba Çiçeğinin Faydaları🌻

Karahindiba baharın ilk çiçeklerini açar. Karahindibanın faydasının köklerinden geldiği bilinse de çiçekleri de pek çok faydaya sahiptir. Bu faydaları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Yüksek düzeyde polifenol içerir. Bu bileşen kanser ve kardiyovasküler hastalıkların önlenmesine yardımcı olur.
 • Osteoporoz ve diyabet gibi hastalıklara yakalanma riskinizi azaltır.
 • Güçlü bir antioksidan kaynağıdır. Bu da vücudunuzdaki serbest radikallerden doğal yolla kurtulmanızı sağlar.
 • Adet sancılarını, baş ve sırt ağrılarını rahatlatır.
 • Depresyonu gidermeye yardımcı olur.
 • Mide kramplarını çözer.
 • Deri enfeksiyonları ve çıbanı tedavi eder.
 • Kan dolaşımını hızlandırır.
 • Tüberküloz riskini azaltır.
 • Çağımızın en büyük sorunlarından birisi B12 eksikliğidir. Karahindiba B12 vitamini içerir. Doğal yollar ile bu vitamini almanızı sağlar.
 • İçerdiği A vitamini ile göz sağlığınızı destekler.
 • Antibakteriyel özelliklere sahiptir. Bağışıklığı güçlendirir.

Karahindiba Zararları❗

Karahindiba düşük toksisiteye sahiptir. Bu özelliği ile insanlar için gıda olarak tüketilmesi oldukça güvenlidir.

Ancak karahindiba bazı kişilerde alerjilere yol açabilir. Özellikle yakup otu gibi bitkilere alerjisi olan kişilerde reaksiyonlara neden olabilir. Hassas bir cilde sahip olan kişilerde bu belirtiler gözlemlenebilir.

Karahindiba aynı zamanda antibiyotik ve diüretik ilaçlarla olumsuz etkileşime girebilir. [6*] Eğer herhangi bir reçeteli ilaç kullanıyorsanız; karahindiba almadan önce hekiminize danışın.

Karahindiba Diğer Adı?

Karahindiba Arapça kökenli bir isimdir. Anadolu’da ise karahindiba pek çok farklı isimle bilinmektedir. Bu isimler arasında çıtlık, arslan dişi, acıgünek, güneyik gibi isimler yer alır.

En çok kullanılan isim de radikadır. Özellikle Ege Bölgesi’nde radika ismi ile bilinir.

Karahindiba Faydaları
Karahindiba Çayı Oldukça Lezzetli Ve Besleyicidir.

Karahindiba Çayı☕

Pek çok kişi karahindibanın faydalarından yararlanmak için çayını tercih etmektedir. Karahindiba çayı özellikle Amerika ve Avrupa’da son derece popülerdir. Hem lezzetli olması hem de sağlık faydaları sebebiyle pek çok kişi tarafından sevilerek tüketilmektedir.

Karahindiba çayı karahindibanın kavrulmuş kökünden yapılabilir. Yine karahindiba çayını bitkinin yapraklarından da demleyebilirsiniz.

Karahindiba Çayı Faydaları

Karahindiba çayı yapıldığı bölümüne göre farklı faydalara sahiptir. Genel olarak karahindiba çayının faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

Ödemi Azaltır

Eğer şişkin hissediyorsanız; karahindiba çayı ödem atmanıza yardımcı olur. İdrar söktürücü olduğundan rahatlatır. Araştırmalar bir fincan karahindiba çayını iki kez tükettikten sonra idrar çıkışının arttığını göstermektedir. [7*]

Ödem Atmanızı Ve Karın Şişkinliğinizi Azaltmanızı Sağlayacak Yöntemleri Öğrenmek İçin Tıklayınız

Kahve Yerine İçilebilen Doğal Bir İçecektir

Karahindiba kökleri kavrulduğunda koyu kahve bir renk alır. Bu da sıcak suda demlendiğinde kahve renginde olmasını sağlar. Lezzetli bir içecek olduğundan ve kahvenin zararlı etkilerini göstermediğinden iyi bir seçimdir.

Obeziteye Karşı Savaşır

Kore’de yapılan araştırma kilo verme ilacı Orlistat ile karahindibanın benzer etkileri olduğunu göstermektedir. [8*] Karahindiba sindirim sırasında yağları parçalayan pankreatik lipazı inhibe eder. Bu da obezite karşı etkilere sahip olduğunun göstergesidir.

Karahindiba Yağları Parçalayan Bileşenleri ile Kilo Vermenize Yardımcı Olur.

Kilo Vermenize Yardımcı Olacak 9 Popüler Diyet Hakkında Bilgi Alın

Karahindiba Çayı Sindirim Hastalıklarını İyileştirir

Geleneksel tıpta karahindiba faydaları arasında iştahı arttırması yer almaktadır. Aynı zamanda kabızlığı giderir ve sindirim rahatsızlıklarının belirtilerini hafifletir.

İdrar Yolu Enfeksiyonlarını Önler

Karahindiba kök ve yaprakları idrara çıkma sıklığını arttırır. Anti-bakteriyel özelliği ile idrar yolu enfeksiyonlarının oluşma riskini azaltır.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Tedavisi Nasıl Yapılır? İnceleyin

Karahindiba Faydaları
Karahindiba Kahvesi Nasıl Yapılır?

Karahindiba Kahvesi☕

Karahindiba kahvesi kavrularak öğütülmüş tozdan yapılmaktadır. Bu toz kahve benzeri bir içecek elde edilmesini sağlar. Karahindiba kahvesi, normal kahveye benzer bir tada sahiptir. Ancak hafif odunsu ve cevizli hoş bir tada sahiptir.

Ek Bilgi: Bu kahvenin tarihinin 1800’lere Fransa’da yaşanan büyük kahve kıtlığına dayandığı düşünülür. Normal kahvenin kafeinsiz alternatifi olarak kullanılır.

Karahindiba kahvesi oldukça kolay bir şekilde hazırlanır:

 • Çiğ kök kıyılır ve kavrulur. Öğütülmüş karahindiba kökü elde edilir.
 • Su kaynatılır.
 • Kaynatılan bir bardak suya 2 yemek kaşığı öğütülmüş karahindiba eklenir.

Karahindiba kökünde pek çok besin bulunmaktadır. Bu besin maddeleri şu şekildedir:

 • Protein
 • Karbonhidrat
 • Lif
 • Yağ
 • Potasyum
 • Manganez
 • C Vitamini
 • Folat
 • Fosfor
 • B6 Vitamini

Karahindiba Faydaları
Karahindiba Kökünün Faydaları

Karahindiba Kökü Ne İşe Yarar?

Sağlığı desteklemesi yönünden karahindiba çok faydalıdır. Karahindiba kökü geleneksel tıpta yüzyıllardır şifa amaçlı kullanılmaktadır. Karahindiba pek çok sağlık sorununun önlenmesinde ve tedavisinde kullanılmaktadır. İşte, karahindiba kökünün sağlığa faydaları:

 • Kan basıncını dengeler. Yüksek tansiyon hastalarına oldukça iyi gelir.
 • Kas kramplarını azaltır.
 • Diüretik etkisi ile ödem attırır. İdrar enfeksiyonu riskini azaltır.
 • Ciltte meydana gelen hasarları onarır. Kökü ile akne, egzama, çıban ve sedef hastalığı için yatıştırıcı bir macun hazırlanabilir.
 • Varis tedavisine yardımcı olur.
 • Doğal Varis Tedavisi Nasıl Yapılır? Öğrenmek İçin Buraya Tıklayın
 • Kaşıntıyı önler. Cilt hasarını engellemeye yardımcı olur.
 • İnülin ile anti-diyabetik özellik gösterir.
 • Kan dolaşımına şeker akışını azaltır. İnsülin duyarlılığını arttırır.
 • Karaciğer toniğidir. Karaciğer fibrozisinin ilerlemesini yavaşlatır. Karaciğer fonksiyonlarını güçlendirir.
 • Miyom tedavisinde kullanılabilir.
 • Doğal Miyom Tedavisinde Diğer Öneriler İçin Burayı İnceleyin
 • Apoptozu tetikler. Böylelikle kanserin sona ermesine yardımcı olur. Çünkü kanser, kanserli hücrelerin yeni hücrelerle değiştirilmesini sağlayan apoptoz ile son bulur.
 • Yatıştırıcıdır. Kafein içermediğinden çay ya da kahve yerine tüketilebilir.
 • Kronik Yorgunluk Tedavisinde Karahindibanın Faydaları Nelerdir? Detaylı Bilgi 

Karahindiba Yenir Mi?

Karahindiba yenebilen bir bitkidir. Karahindibanın yaprak, çiçek, kök ve sap kısımları tüketilir. Genelde kök kısmı kurutularak çay ya da kahve yerine tüketilebilir. Çiğ ya da kurutulmuş olarak yenebilir. Karahindiba aynı zamanda özüt, tentür ve kapsül gibi formlarda da üretilmektedir.

Karahindiba Neye İyi Gelir?

Karahindiba pek çok faydaya sahiptir. Çiçek, yaprak ve köklerinin besin değeri yüksektir. Aynı zamanda minerallerin emilimini ve sindirimini destekler. Avrupa’da karahindiba ateş düşürücü olarak kullanılır. Bunun yanı sıra çıban tedavisinde, sindirim sistemi sorunlarında kullanılmaktadır. Aynı zamanda cilt hastalıklarına ve karaciğer sorunlarına da iyi geldiği bilinmektedir.  İşte bölümlerine göre karahindiba faydaları ve sağlığa iyi gelen özellikleri:

 • Yapraklar: Yaprak kısımlarını çiğ bir şekilde bahar salatalarınıza ekleyebilirsiniz. Yapraklar safra üretimini arttırır. Bu da sindirim sistemini iyileştirmeyi sağlar.
 • Sağlıklı Bir Sindirim Sistemine Nasıl Sahip Olunur? Öğrenmek İçin Buraya Tıklayınız
 • Kökler: Kökünü kavurarak tüketebilir ya da çay, kahve, tentür şeklinde alabilirsiniz. İdrar yolu fonksiyonlarınızı desteklemek için çayını tüketebilirsiniz. Çayına ekinezya ve kızılcık ekleyerek etkisini arttırabilirsiniz. Kök kısmı minerallerin emilmesine yardımcı olmaktadır.
 • Çiçekler: Lenfatik özelliğe sahiptir. Kistli ve lifli lenf bezlerine masaj yaparken kullanılabilir. Aynı zamanda doğum sonrası annelerin toparlanması için de oldukça etkilidir.

Karahindiba Nerede Yetişir?🌼

Karahindiba ülkemizde ve dünyada pek çok farklı ılıman iklim bölgesinde yetişen bir bitkidir. Karahindibalar hemen hemen her yerde yetişmektedir. Tarlalarda, ormanlarda, bahçelerde, yeşil alanlarda hatta çorak arazilerde bile yetişir.

Karahindiba gölgede ve güneşli yerlerde de yetişebilmektedir.

Karahindiba Nerede Satılır?

Hemen hemen her yerde yetişmesi ve çok yaygın olması karahindibanın pek çok yerde satılmasını sağlar. Aktarlar, marketler, manavlar, şifalı otlar satan firmalar ve markalar karahindiba satmaktadır. Karahindiba satan çok fazla yer vardır.

Ancak %100 doğal, ilaçsız karahindiba satan yerleri tespit etmeniz gerekir. Aksi takdirde beklenilen faydaları görülmeyebilir.

Karahindiba Faydaları
Karahindiba Ne Zaman Toplanır?

Karahindiba Ne Zaman Toplanır?👨‍🌾

Karahindibanın her parçası hasat edilerek kullanılabilir. Ancak bitkiden hasat edilecek kısmın maksimum fayda sağlaması için doğru zamanda hasat etmek çok önemlidir. Karahindibanın kısımlarına göre hasat zamanları şu şekildedir:

 • Yapraklar: En doğru zaman yaprakların hızla büyüdüğü ve hassas olduğu ilkbahar mevsimidir. Sabah, hasat için en iyi zaman olacaktır. Gölgede yetişen karahindiba güneş gören hindibaya kıyasla çok daha yumuşak yapraklara sahip olacaktır.
 • Karahindibalar çiçek açtıktan sonra yapraklar kuru, acı ve pürüzlü hale gelecektir. Bu nedenle çiçek açmadan erken dönemde hasat etmek çok önemlidir.
 • Çiçekler: Çiçek açtıktan sonra karahindiba çiçekleri el ile kolayca hasat edilebilir. Karahindibanın çiçek açma zamanı ilkbahar ortasından yaza kadardır. Suda ıslanmadığından karahindiba çiçeklerini hasat ederken üzerinde toz ve kalıntı olmayan çiçekleri toplayın.
 • Kökler: Karahindiba kökleri her mevsim toplanabilir. Karahindiba kökleri çok derine kadar uzanabilir. Bu nedenle kazma ekipmanları kullanarak hasat etmek en iyisidir.

Karahindiba Ne Kadar Tüketilmeli?👩‍🔬

Ne kadar sağlıklı da olsa karahindibanın da belirli dozlarda tüketilmesi gerekmektedir. Elde edilen verilere göre önerilen dozlar şu şekildedir: [9*]
 • Taze yapraklar günde 4 ile 10 gram arası alınabilir.
 • Kuru yapraklar günde 4 ile 10 gram arası tüketilebilir.
 • Yaprak tentürü günde üç kez 0.4 ile 1 çay kaşığı arası alınabilir. (2-5 ml arası)
 • Taze yaprak suyu günde iki kez 1 çay kaşığı yani 5 ml olarak tüketilebilir.
 • Taze kökler günlük 2 ile 8 gram arası alınabilir.
 • Kuru tozu günde 250 ile 1000 mg arası günde 4 kez tüketilebilir.
 • Sıvı özütü günlük 1 ile 2 çay kaşığı (5-10 ml) olarak alınabilir.

Karahindiba Ne Demek?

Fransızcada dent de lion yaprakların kenarları boyunca tırtıklı yapısını ifade eden aslan dişi anlamına gelmektedir. Eski Latincede de karahindiba aslan dişi anlamına gelen dens leonis ‘dir.

Karahindiba ise dilimize Arapçadan geçmiştir. Arabistan’da bir tür göz hastalığı olan trahomun tedavisinde kullanılır. İsminin de buradan geldiği düşünülür.
Karahindiba Faydaları
Karahindiba Neden Islanmaz?

Karahindiba Neden Islanmaz?☔

Bileşikler hidrofilik yani suyu seven veya hidrofobik yani suyu sevmeyen nitelikte olabilirler. Karahindibanın sudan kaçmasının nedeni suyu sevmemesi olarak görülse de esas neden bu değildir.

Karahindiba tohumları hidrofiliktir; yani suyu severler. Ancak tohumlar suya sokulduğunda sudan kaçarlar. Tohumlar sudaki yüzey gerilimi nedeniyle birbirine kenetlenirler. Bunun nedeni de tohumların yüzey gerilimine direnemeyecek ölçüde kırılgan olmasıdır. Bu nedenle su karahindibanın tüyleri arasına giremez. Aynı sebeple karahindiba tohumları yağmur yağdığında da dağılmaz.


Karahindiba Fiyatı Nedir?

Karahindiba fiyatları karahindibanın gramajına, bölümlerine ve mahsul kalitesine göre değişir. Ancak karahindibanın sağlığa iyi gelen özelliklerinden yararlanmak için %100 doğal karahindiba satın almanızı öneririz.


Karahindiba Ne Zaman Ekilir?⛏️

Karahindiba her yerde çıkan bir bitki olduğundan yetiştirmek başta mantıksız görülebilir. Ancak dışarıda ilaçlama, hayvan faktörü gibi nedenler karahindibanın tüketilememesine yol açmaktadır. Karahindiba çok besleyici bir bitki olmasının yanı sıra toprağı da işler. Bu özelliği ile özellikle bahçelerde bahçenin yöntemini kolaylaştırır.

Karahindiba ekmek istiyorsanız ekimi mart ayının başından eylül ayının başına kadar yapabilirsiniz. Bahçede ya da saksıda yetiştirebilirsiniz. Karahindiba için en iyi yetiştirme sıcaklığı 10 ile 25 derece olacaktır. Tohumların filizlenmesi de 14 günden 21 güne kadar sürebilir. Uzun ömürlü bir bitki olduğundan her sene ekildiği yerde çoğalacaktır.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.