Reklam
Beslenme

Her Gün Ceviz Yemenin Faydaları Nelerdir?

Reklam

Ceviz Yemenin Faydaları Nelerdir? Her Gün Ceviz Yemenin Faydaları Nelerdir? Ceviz içinin, şeklen insan beynine benzediğini fark etmiş miydiniz?

“Beynin Gıdası” olarak adlandırılan ceviz “en sağlıklı kuruyemiş” statüsündedir. Ceviz tüketiminin insan vücudunun en önemli organı olan beyne sağladığı faydaların değeri bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Reklam

Araştırmalara göre; diğer kuruyemişler arasında en yüksek Omega-3 içeriği cevizdedir. Ceviz, içeriğindeki yoğun Omega-3 oranı nedeniyle ruh halinin iyileşmesine yardımcıdır. Omega-3, kandaki trigliserit seviyesini düşürmekte, damarlar için bir tehlike olan plak oluşumunu azaltmakta ve böylece kalp sağlığına da destek olmaktadır.

🐟Omega 3 Bakımından Zengin Balık Yağının Faydaları Nelerdir?🐟 Youtube Videomuzdan İzleyebilirsiniz.

Günde yaklaşık 90 gr ceviz (yaklaşık 3-4 adet) tüketiminin bağırsak sağlığını olumlu yönde etkilediği, obez bireylerde kalp hastalığı riskini azalttığı bildirilmiştir. [1*]

Kilo kontrolü açısından da ceviz ideal bir gıdadır. Yemeklerden önce 4-6 adet yarım ceviz tüketiminin açlık seviyesini düşürdüğü ve iştahı azalttığı belirtilmektedir.

Cevizin Besin Değerleri

Sağlıklı yağlar, antioksidanlar ve mineraller içeren ceviz; yüksek kalorili bir yağlı tohumdur.

Reklam

Yaklaşık 8000 yıldır, insanlığa sunduğu yüksek besin değeri açısından ceviz (Juglans regia L.) ile ilgili  American Journal of Nutrition’da  yayınlanan rapor şöyledir: [2*]

Ceviz tekli doymamış yağ asitleri içeren diğer kuruyemişlere nazaran n-6 ve n-3 çoklu doymamış yağ asitlerince zenginliği ile eşsiz bir besin deposudur. İnsan sağlığı açısından faydası; düşük oranda lizin, yüksek oranda arginin, folat, lif, tanen ve polifenol içeriğinden kaynaklanmaktadır.

Cevizin içeriğinde yer alan yüksek seviyedeki Omega-3 yağ asitleri, beyin ve kalp sağlığını desteklemenin yanı sıra iltihap oluşumunun engellenmesinde, dolaşımın düzenlenmesinde, kan şekerinin dengelenmesinde de rol oynamaktadır.

İnsanoğlu, somon balığı, keten tohumu, ceviz ve bazı av hayvanlarında yüksek dozda bulunan Omega-3 yağları sayesinde evrimleşebilmiştir. Ancak son veriler, Omega-3 alımının yerini Omega-6’ ya bıraktığı yönündedir.

Omega 3 İçeren Besinler 🐟 Detaylı Bilgi İçin Tıklayın

Faydalı gıda tüketimi potansiyel hastalıkları önlemeye yardımcıdır. Bu anlamda ceviz tüketiminin artırılması önerilmektedir. Journal of Alzheimer’s Disease dergisinde; ceviz içermeyen diyetlere oranla ceviz içeren diyetlerin; hafızayı güçlendirdiği, kavrama becerisini geliştirdiği, kaygı yönetimi ve motor gelişiminde olumlu destek sağladığı belirtilmektedir. [3*]

Reklam

1 adet cevizin (yaklaşık 30 gr) besin değerleri şunlardır:

 • 185 kalori
 • 9 gr karbonhidrat
 • 3 gr protein
 • 4 gr yağ
 • 9 gr lif
 • 1 mg manganez
 • 0,4 mg bakır
 • 44,6 mg magnezyum
 • 8 mg fosfor
 • 2 mg B6 vitamini
 • 27,7 mikrogram folat 1
 • 0,1 mg tiamin
 • 0,9 mg çinko
 • 8 mg demir
 • A, C, E, K vitaminleri, niasin, pantotenik asit, kolin, betain, kalsiyum, potasyum ve selenyum

Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Ceviz, sağlığı koruyucu bir tohumdur. Depresyonla savaş, beyin sağlığını koruma, kalp sağlığını iyileştirme, bağışıklık sistemini destekleme, kilo kontrolü, üreme sağlığını iyileştirme ve özellikle çocuklara Omega-3 sağlama yönündeki faydaları dikkat çekicidir.

Omega-3 Faydaları Ve Zararları💊 Nedir? Tıklayın.

Depresyonla Mücadele Eder

Cevizin içeriğinde bulunan Omega-3 yağları, beyin fonksiyonlarını optimal seviyede desteklemektedir. Cevizin, depresyon için doğal bir çözüm olarak görülmesinin nedeni bilişsel ve davranışsal bozukluklara biyolojik olarak katkısıdır.

Ceviz, içeriğindeki Omega-3 yağları sayesinde hücreler arası iletişimi sağlayan hücre zarının oluşumuna yardımcı olur ki bu da dopamin ve serotonin gibi insanı ruhsal olarak iyi hissettiren hormonların hücrelere girişini kolaylaştırır. Diyetlerde doğru türde esansiyel yağ içeren besinlerin kullanılmaması, artan kaygıya, kronik strese, isteksizliğe, yorgunluğa ve ruh halinde değişimlere neden olabilmektedir.

Omega-3 yağ içeren besin tüketiminin depresyon oranını düşürdüğü yönünde çalışmaların yanı sıra özellikle kalp hastalıklarının önlenmesi yönünde klinik araştırmalar özenle sürdürülmektedir.

Depresyon Doğal Tedavisi Hakkında Detaylı Bilgi İçin Tıklayın.

Zihni İyileştirir, Dağarcığı Korur

“Süper Besin” olarak görülen ceviz, yaşlanmayı yavaşlatan bir etkiye sahiptir. Çünkü Omega-3 yağları sayesinde hafızayı desteklemekte, zihni güçlendirerek konsantrasyonu artırmaktadır. Omega-3 eksikliği nedeniyle yüksek depresyon gözlemlenen bireylerde bilişsel gerilemenin yanı sıra bunama, Alzheimer gibi yaşa bağlı durumlar da görülmektedir. Son çalışmalar, Omega-3 yağ asitlerinin sadece yaşa bağlı hafıza bozukluklarının düzeltilmesinde değil, ileri yaş hastalarda görülebilecek depresyon için de fayda sağladığını göstermektedir. [4*]

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir, Kanseri Önler

İltihaplanmaya karşı engel oluşturan polifenol antioksidanları sayesinde ceviz, bağışıklığı desteklemekte, hatta kanser oluşumuna karşı koruma sağlamaktadır. Bu özelliği nedeniyle ceviz, kanser tedavisini desteklemesi amacıyla önerilmektedir.

Bağışıklık Güçlendiren Vitaminler, Mineraller, Besinler, Çaylar, Çorbalar Ve Takviyeler İçin Tıklayın.

Kilo Aldırmaz, Kilo Kaybettirir

Kilo vermek için ceviz ideal bir besindir. Yüksek kalorili bir besin olmasına rağmen içeriğindeki protein ve yağ asitleri sayesinde açlık hissinin bastırılmasında etkili olmaktadır.

Ceviz yoğun kalori içeriğine rağmen, klinik diyet uygulamalarında ikame gıda olarak tüketildiğinde net bir kilo artışına sebep olmadığı gözlemlenmiştir. Cevizde bulunan yağ asitleri, protein, lif veya diğer temel besinlerden yoksun bir diyet uygulamasında; kan şekerinin kontrolü, insülin direnci, kolesterolün dengelenmesi ve net bir kiloda kalmak çok daha zor olmaktadır.

Hızlı Kilo Verdiren Alkali Diyeti Listesi📜 İçin Tıklayın.

Ceviz Hangi Organlara İyi Gelir?

Yüksek oranda Omega-3 sağlayan ceviz, kalp sağlığı açısından önem taşımaktadır. Araştırmalara göre, ceviz tüketimi damar sistemini temizlemekte, kan dolaşımını düzenlemekte, kolesterol seviyelerini dengelemekte, enfeksiyon olasılığını azaltarak kardiyovasküler sistemi olumlu etkilemektedir.

2019 yılında yapılan bir araştırmada; doymuş yağlar yerine ceviz ile beslenen obez bireylerin kan basıncı seviyelerinin düzeldiği gözlenmiştir. Araştırmaya dahil edilen bireylerin diyetlerine eklenen günde 2-3 tam ceviz (60-90 gr) ile kalp hastalığına yakalanma risklerinin azaldığı saptanmıştır.

Kalp Damar Hastalıkları Tedavisi İçin Tıklayın.

Bir araştırmada, cevizde bulunan Omega-3 türü olan ALA (Alfa Linolenik Asit)’in bağırsak sağlığını iyileştirirken kalp sağlığını da koruduğu etkisi üzerinde durulmuştur. Bu çalışma, bağırsak bakterilerindeki değişikliklerin vücut sağlığı üzerinde önemli bir etkisi olabileceğinin anlaşılmasına katkıda bulunmaktadır. [5*]

Bir başka araştırmada (2018) ise; diyete dahil edilen cevizin kilo aldırmadan ve kan basıncını etkilemeden kan lipid profilinde iyileşme sağladığı göstermiştir. [6*]

2012’de Journal of The American College of Nutrition dergisinde yer verilen bir çalışmada ise, ceviz tüketiminin “Metabolik Sendrom” riskini azaltması yönünde olumlu etkileri olduğu saptanmıştır. [7*] Bu etkiler; daha iyi kan akışı, daha iyi insülin kontrolü ve daha sağlıklı kan basıncı olarak sıralanmaktadır. Bir başka araştırma sonucu ise yağlı bir tohum olan ceviz tüketiminin hastalara kilo aldırmamış olmasıdır.

Sağlıklı Üreme, Büyüme ve Gelişmeye Destek

Temel mineraller (protein, lif, kalsiyum, magnezyum, fosfor, manganez ve potasyum) açısından zengin bir besin olan ceviz; beyin ve vücut gelişimi için önem taşımaktadır. Hamileler, yeni anneler ve kuruyemiş tüketebilecek seviyedeki küçük çocuklar için düzenli ceviz tüketimi önerilmektedir.

Cevizin içeriğindeki manganez, üreme sağlığının yanı sıra, iskelet sistemi, dokuların iyileşmesi ve beyin gelişimi için gerekli bir mineraldir.

Hamilelikte Beslenme Nasıl Olmalı? Kaynak

Çocuklarda İdeal Omega-3 Tüketimi İçin Harika Besin

Ceviz, özellikle çocuklarda beyin gelişimini güçlendirmek için en ideal besinlerden biridir. Özellikle hiperaktivite problemi ve gelişimsel sorunları olan çocuklar için en doğal destekleyici ve tedavi gıdası olarak önerilmektedir.

Okul çağındaki çocuklar üzerinde yapılan birkaç çalışmada, Omega-3 takviyesi alan ya da Omega-3 açısından zengin gıdaları tüketen çocukların davranışlarında olumlu yönde düzelme, hiperaktivite ile ilgili semptomlarda azalma saptanmıştır. [8*]

Cevizi Ne Kadar Tüketmek Gerekir?

Yemeklerden önce 2-3 adet ceviz tüketmenin tokluk hissini artırdığı ve aşırı yemek yemeyi önlediği kanıtlanmıştır.

Cevizi tüketmeden önce 1 gece suda bekletmek, cevizin sindirimini kolaylaştırmakta ve içerisindeki besinlerin daha faydalı olmasını sağlamaktadır.

Geleneksel Tıpta Ceviz Kullanımı

Geleneksel Çin tıbbında ceviz; böbrekleri güçlendirmeye, kanı beslemeye, akciğerleri soğuktan korumaya ve bağırsakları yumuşatmaya yardımcı olmak için kullanılmıştır. [9*] Bu amaçla ceviz çiğ olarak, patates kızartması ile birlikte tüketilir. Ceviz, özellikle ağrıyı gidermek, sindirimi düzenlemek, astımı hafifletmek ve kolesterolü düşürmek için tavsiye edilir.

Yüksek Kolesterole Ne İyi Gelir? Detaylı Bilgi İçin Tıklayın.

Ayurveda tıbbına göre; hafif kavrulmuş ceviz sıcaklık sağlar. Kahvaltıda meyve veya tahıl gevrekleri için harika bir katkıdır. Dengeli bir protein, yağ ve besin kaynağı olan ceviz;  yaraları tedavi edici, sindirimi ve solunumu düzenleyici, kan yapıcı, yorgunluğu giderici, diş sağlığını iyileştirici faydalar sağlar. [10*]

Ketojenik Diyette Ceviz Kullanılır mı?

Yüksek yağ, düşük karbonhidrat içerikli ketojenik diyette ceviz tüketimi, Omega-3 gibi sağlıklı yağlar, E vitamini ve bir dizi mineral sağlar. Cevizin bir özelliği de; badem, yer fıstığı ve kaju fıstığına göre düşük miktarda karbonhidrat içermesidir.

Ketojenik diyette cevizi nasıl kullanabiliriz? Salata ya da kavrulmuş sebzelere az miktarda ceviz ekleyebilirsiniz. Ceviz yağı ile smoothie deneyebilir ya da cevizi çiğ olarak tüketebilirsiniz.

Ketojenik Diyet Rehberi İçin Tıklayın.

Ceviz mi, Badem mi Daha Faydalıdır?

Cevize göre badem; daha az kalorili, yağ açısından daha düşük, ancak protein açısından daha zengindir. Örneğin, 160 kalori için 23 adet badem, 190 kalori için 7-8 ceviz tüketmek gerekir. Badem, yoğun bir kalsiyum, lif ve E vitamini kaynağıdır.

Ceviz de dahil kabuklu yemişler ve yağlı tohumlar, birbirinden farklı antioksidan ve minerallere sahiptirler. A, B ve E vitaminleri bakımından zengin olup, folik asit; kalsiyum; magnezyum; fosfor; potasyum; ve çinko içerirler. Beyne ve kalbe faydalarının yanı sıra saçınıza, tırnaklarınıza ve cildinize de fayda sağlarlar.

Ek Bilgi: Diyet çeşitliliği açısından, cevizde bulunan sağlıklı Omega-3 yağlarının balık tüketimi ile de sağlanabileceği unutulmamalıdır.

“Sağlıklı bir metabolizma için ceviz doğal bir iştah kontrolörüdür”

Reklam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu