Sağlık | Beslenme | İlaçsız Doğal Tedavi

Lavanta Yağı Faydaları 💜

Lavanta yağı, baş ağrısı ve migren ataklarında çok etkilidir. Ayrıca, oda havasını ve cildi temizler, saçları güçlendirir. Lavanta yağının, antioksidan, antimikrobiyal, sakinleştirici ve antidepresan özellikleri nedeniyle faydaları çoktur ve hem kozmetik hem de tedavi amaçlı olarak yüzyıllardır kullanılmaktadır. Kaynak

Lavanta yaprakları ve sapları mide, bağırsak ve romatizma hastalıklarında tedavi edici olarak kullanılmıştır. Kozmetik ürünlerde sıklıkla lavanta ve lavanta yağı kullanılmaktadır. Romalılar banyo yapmak, yemek pişirmek ve havayı temizlemek için lavanta yağı kullanmışlardır. Kaynak

Lavanta Yağı Nedir? Lavanta Yağı Nasıl Yapılır?

Eşsiz bir kokuya sahip olan lavanta yağı, lavanta bitkisinden özel damıtma yoluyla elde edilir. Lavanta bitkisinin en faydalı bileşikleri konsantre olarak lavanta yağında bulunur. 

Lavanta Yağı Faydaları

Lavanta yağı bilimsel çalışmaları yeni başlamıştır fakat diyabetten strese kadar bir çok alanda lavanta yağı etkileri kanıtlanmıştır. Kaynak

Lavanta yağı, küçük yanıkları ve böcek ısırıklarını iyileştiren antiseptik ve antiinflamatuar özelliklere sahiptir. Araştırmalar, anksiyete, uykusuzluk, depresyon ve huzursuzluk tedavisinde yararlı olabileceğini göstermektedir.

Bazı araştırmalar, lavanta çayının kusma, mide bulantısı, bağırsak gazları, mide rahatsızlığı ve karın şişmesi gibi sindirim sorunlarına yardımcı olabileceğini göstermektedir. Kaynak

Lavanta yağı, sindirim sorunlarının haricinde, baş ağrısı, burkulma, diş ağrısı, yaralanmalara bağlı ağrı kesici ve saç dökülmesini önlemek için de kullanılabilir.

Antioksidan Koruma

Toksinler, kimyasallar ve kirleticiler gibi serbest radikaller, günümüzde insanları etkileyen her hastalık için tartışmasız en tehlikeli ve en yaygın risk faktörüdür. Serbest radikaller, bağışıklık sisteminizi düşürür ve vücudunuzda inanılmaz hasara neden olabilir.

Phytomedicine’de yayınlanan bir 2013 araştırması, lavanta yağının vücudun en güçlü antioksidanlarının – glutatyon, katalaz ve SOD’nin aktivitesini arttırdığını buldu. Ve daha yeni çalışmalar, lavantanın antioksidan aktiviteye sahip olduğu ve oksidatif stresi önlemeye veya tersine çevirmeye yardımcı olduğu sonucuna varan benzer sonuçlar gösterdi.

Doğal Ağrı Kesici

Birkaç çalışma, lavanta yağının doğal bir ağrı kesici olarak yardımcı olduğunu bulmuştur. Lavantayı endişe duyulan bölgeye sürmek, iltihabı ve ağrı yoğunluğunu azaltarak birçok sağlık sorununun semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir.

Complementary Therapies in Medicine’de yayınlanan bir 2015 araştırması, lavanta yağının topikal uygulamasının, diyaliz iğnelerinin sokulması sırasında orta derecede ağrı şiddetini azalttığını göstermektedir. Araştırmacılar, lavantanın, birçok hemodiyaliz hastası için sürekli korku ve kaygıya neden olan diyaliz iğnesi sokmanın acısını azaltmak için bir seçenek olabileceğini belirtiyor. Detaylı bilgi

Journal of Complementary and Alternative Medicine’de yayınlanan bir başka çalışmada, lavanta, mercanköşk, nane ve karabiber uçucu yağların bir kombinasyonunun, etkilenen bölgeye günlük olarak uygulandığında boyun ağrısını iyileştirdiği bulundu. Kaynak

Ve yakın zamanda yapılan bir başka çalışma, lavanta yağının cilde masaj yapıldığında, alt karın bölgesinde adet ağrısı ve kramp ile ilişkili olan dismenoreyi hafifletmeye yardımcı olabileceğini kanıtladı. Bu çalışmanın sonuçları, lavanta yağının PMS ve adet krampları için doğal bir çare olarak kullanılabileceğini göstermektedir.

Kanser Tedavisi

(African Journal of Traditional, Complementary and Alternative Medicines Afrika) Geleneksel, Tamamlayıcı ve Alternatif İlaçlar Dergisi’nde yayınlanan 2012 araştırması, özellikle lavanta yağı kullanan aromaterapinin, kanserli hastaların stres, mide bulantısı, kronik ağrı ve depresyonla başa çıkmasına yardımcı olduğunu gösteriyor. Lavanta yağı bağışıklık sistemini uyarmak, ruh halini yükseltmek, uykuyu iyileştirmek ve stresle mücadele etmek için çalıştığı için terapötik bir ajan olarak kullanılabilir.

Lavanta yağı boynunuzun, göğsünüzün, bileklerinizin ve şakaklarınızın arkasına masaj yapmak rahatlatıcı ve sakinleştirici etkilere neden olabilir. Enjeksiyon bölgesinde kas veya eklem ağrısı veya ağrı hissediyorsanız, etkilenen bölgeye 2-3 damla lavanta uygulayın.

Stresi ve kaygıyı azaltmak ve uykuyu iyileştirmek için lavantayı serpiştirin veya doğrudan şişeden soluyun. Bu, cerrahi prosedürler ve kemoterapi tedavisinden önce ve sonra özellikle yararlı olabilir.

Şeker Hastalığı

2014 yılında Tunus’lu bilim adamları, lavanta yağının kan şekeri üzerindeki etkilerini test etmek ve diyabeti doğal olarak tersine çevirip tedavi edilebildiğini görmek için araştırma yaptılar.

15 günlük hayvan çalışması sırasında, araştırmacılar tarafından gözlemlenen sonuçlar kesinlikle şaşırtıcıydı. Özetle, lavanta yağı tedavisi vücudu aşağıdaki diyabet semptomlarından koruduğu görüldü: Kaynak

  • Kan şekeri yüksekliği (diyabetin ayırt edici özelliği)
  • Metabolik bozukluklar (özellikle yağ metabolizması)
  • Kilo almak
  • Karaciğer ve böbrek antioksidanlarının tükenmesi
  • Karaciğer ve böbrek disfonksiyonu
  • Karaciğer ve böbrek lipoperoksidasyonu

Şeker hastalığı tedavisinde bu çalışmanın sonuçları umut vericidir ve lavantanın terapötik potansiyelini göstermektedir. Şeker düşürmek için lavanta yağını boynunuza ve göğsünüze uygulayın, evde dağıtın.

Stres, Anksiyete ve Depresyon

Son yıllarda lavanta yağı, nörolojik hasara karşı koruma konusundaki benzersiz yeteneği nedeniyle kullanılmaktadır. Lavanta, migren, stres, anksiyete ve depresyon gibi nörolojik sorunları tedavi etmek için kullanılmıştır.

2013 yılında, International Journal of Psychiatry in Clinical Practice tarafından yayınlanan kanıta dayalı bir çalışma, 80 miligram kapsül lavanta esansiyel yağı ile desteklenen çalışma, anksiyeteyi, uyku bozukluğunu ve depresyonu hafiflettiğini gösterdi. Ek olarak, çalışmada lavanta yağı kullanımının herhangi bir yan etkisi, ilaç etkileşimi veya yoksunluk semptomları yoktu. Kaynak

2014 yılında, Uluslararası Nöropsikolofarmakoloji Dergisi Silexan, lavanta yağının, yaygın kaygı bozukluğunda (Generalized Anxiety Disorder) kullanılan paroksetinden daha etkili olduğunu gösteren, insan çalışması yayınladı. Tedaviden sonra, yoksunluk semptomları veya olumsuz yan etkiler görülmedi.

2012’de yayınlanan bir çalışma: Yüksek riskli doğum yapan 28 kadını ele aldı ve lavanta aromaterapisinin dört haftalık tedavi planından sonra, evlerinde lavantayı yayarak doğum sonrası depresyonda önemli bir azalma ve azalmış anksiyete bozukluğu yaşadıklarını buldu.

Günde 80 mg lavanta yağı, travma sonrası stres bozukluğu’dan muzdarip 47 kişide depresyonun %33 oranında azalmasına ve uyku bozuklukları, huysuzluk ve genel sağlık durumunu önemli ölçüde azaltmaya yardımcı oldu. Kaynak

Stres, anksiyete ve depresyon yaşadığınızda, bütün odalara lavanta yağını buhurdanlık vb cihazlarla kullanın. Aynı faydalar için lavanta yağını kulaklarınızın arkasına topikal olarak da uygulayabilirsiniz.

Beyin Fonksiyonunu Destekler

Lavanta uçucu yağının nörolojik faydaları, depresyonu tedavi etme ve ruh halini iyileştirme kabiliyetiyle sınırlı değildir. Araştırmalar ayrıca lavanta yağının Alzheimer hastalığı için doğal bir tedavi işlevi gördüğünü gösteriyor! Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalar, lavanta yağı buharını solumanın beyin oksidatif stresi önlemeye ve bilişsel bozukluğu iyileştirmeye yardımcı olabileceğini göstermektedir.

2012’de İsviçre dergisi Molecules, lavanta yağının felç gibi nörolojik bozukluklar için uygun bir tedavi seçeneği olduğunu şaşırtıcı bir şekilde kanıtlayan bir çalışmanın sonuçlarını yayınladı. Araştırmacılar, lavantanın nöroprotektif etkilerinin antioksidan özelliklerinden kaynaklandığına inanıyor.

Rahatlamak ve gevşemek için, lavanta yağı kokusunu evde kullanın, doğrudan şişeden soluyun veya topikal olarak şakaklara ve boynun arkasına uygulayın.

Uykusuzluk

Lavanta yağının yatıştırıcı ve sakinleştirici özellikleri nedeniyle uykuyu iyileştirmeye ve uykusuzluğu tedavi etmeye çalışır. Doğum sonrası dönemde 158 annenin katıldığı 2015 çalışması, kontrol veya müdahale grubuna ayrıldı. Müdahale grubu, sekiz hafta boyunca haftada dört kez yatmadan önce lavanta yağını soludu. Lavanta yağı kullanan kadınlar, kontrol grubuna kıyasla uyku kalitesinde önemli bir iyileşme gösterdi. Kaynak

Lavanta yağını solumanın uyku bozukluğunu azalttığı, uyku kalitesini ve süresini iyileştirdiği, uykusuzlukla mücadele ettiği ve genel refahı iyileştirdiği görülmüştür. Ayrıca çoğu yatıştırıcı ilacın aksine lavanta istenmeyen yan etkilere neden olmaz. Aslında genel zihinsel ve fiziksel sağlığı destekler. Kaynak

Uyku kalitenizi artırmak için, yatmadan önce veya uyku sırasında yatak odanıza lavanta yağı dağıtın. Ayrıca doğrudan boynunuza, göğsünüze ve şakaklarınıza 3-5 damla sürebilirsiniz. Küvete 15 damla lavanta yağı ve 1 bardak Epsom tuzu ekleyerek şifalı bir banyo yapmak, uykuyu iyileştirmek ve vücudu rahatlatmak için lavanta yağı kullanmanın başka bir etkili yoludur.

Lavanta Yağı Doğal Uyku İlacı

Lavanta yağı, Roma papatyası ve magnezyum yağı karışımı, rahat uyumanızı sağlar. Sakin ve huzurlu bir his için bu karışımı boynunuzun arkasına ve bileklerinize sürün.

Yanık ve Kesik Tedavisinde Lavanta Yağı

Antimikrobiyal özellikleriyle yaygın olarak bilinen lavanta yağı, yüzyıllardır çeşitli enfeksiyonları önlemek, bakteri ve mantar rahatsızlıklarıyla mücadele etmek için kullanılmıştır. Lavantanın bu faydasını belirleyen yaklaşık 100’ün üzerinde çalışma yapılmıştır. Araştırmalar, lavanta yağının yanıkların, kesiklerin, sıyrıkların ve yaraların iyileşmesini hızlandırdığını ve bunun büyük bir kısmının antimikrobiyal bileşiklerinden kaynaklandığını gösteriyor.

Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp’ta yayınlanan kanıta dayalı bir araştırma, lavantanın karanfil, tarçın ve çay ağacı yağı gibi diğer uçucu yağlarla harmanlandığında antimikrobiyal yeteneğinin nasıl arttığını değerlendirdi. Araştırmacılar, bu yağların 1/1 oranının, solunum pnömonisine ve cilt mantarlarına yol açan birçok mantar ve bakteriyel enfeksiyonun iki yaygın nedeni olan, Candida albicans ve Staph aureus’a karşı mücadelede en etkili karışım olduğu bulundu.

2016 yılında fareler üzerinde yapılan bir araştırmada, lavanta yağının, granülasyon dokusu (cildin iyileştirici yüzeyinden doku) oluşumunu hızlandırarak ve kollajen sentezini teşvik ederek erken aşamada yara iyileşmesini desteklediğini buldu. Lavanta yağı ile tedavi edilen yaraların alanı, kontrol grubuna kıyasla önemli ölçüde azaldı.

Yanık ve Kesiklerde Lavanta Yağı Nasıl Kullanılır?

Yanıkları gidermek ve kesikleri, sıyrıkları veya yaraları iyileştirmek için 3-5 damla lavanta yağını 1 çay kaşığı hindistancevizi yağı ile karıştırın ve ilgili bölgeye uygulayın. Parmaklarınızı veya temiz bir pamuk kullanabilirsiniz.

Lavanta Yağı Saça Faydaları 

Çalışmalar ayrıca, lavanta yağının kekik, biberiye ve sedir ağacı gibi diğer uçucu yağlarla birlikte günlük saç derisine masaj yapıldığında alopesi areata ve saç dökülmesini önemli ölçüde iyileştirebileceğini göstermektedir.

Lavanta Yağı Cilde Faydaları

Antimikrobiyal ve antioksidan özelliklerinden dolayı, bir taşıyıcı yağla (hindistancevizi, jojoba veya üzüm çekirdeği yağı gibi) karıştırılmış lavanta esansiyelinin cildiniz üzerinde derin faydaları vardır.

Lavanta yağını topikal olarak kullanmak, pamukçuk yaralarından alerjik reaksiyonlara, akne ve yaşlılık lekelerine kadar bir dizi cilt durumunu iyileştirmeye yardımcı olabilir. Antiinflamatuar ve antioksidan özellikleri cilt koşullarını hafifletmeye ve yaşlanma belirtilerini tersine çevirmeye yardımcı olur.

Lavanta Yağı Sivilce ve Cilt Sorunlarında Nasıl Kullanılır?

Sivilce veya cilt sorunlarında, lavanta yağı kullanmak için, 3-4 damlayı 1/2 çay kaşığı hindistancevizi veya jojoba yağı ile karıştırın, karışımı istediğiniz yere masaj yaparak yedirin. Ayrıca yüzünüze veya vücut yıkama suyunuza lavanta yağı da ekleyebilirsiniz. Ayrıca lavanta yağını tütsü esansiyel yağıyla karıştırmanızı ve sabah ilk iş olarak, duştan hemen sonra ve yatmadan hemen önce cildinize uygulamanızı tavsiye ederim. Bu, koyu lekeler gibi iltihaplanmayı ve yaşlanma belirtilerini azaltmaya yardımcı olacaktır.

Baş Ağrısı

Gerilim veya migren baş ağrısıyla mücadele eden milyonlarca insandan biriyseniz, lavanta yağı aradığınız doğal çare olabilir. Baş ağrısı için en iyi yağlardan biridir, çünkü gevşemeye yardımcı olur ve gerginliği azaltır. Sakinleştirici, anksiyete önleyici, antikonvülsan ve sakinleştirici bir ajan olarak çalışır.

European Neurology’de yayınlanan bir araştırmaya göre, migren baş ağrısıyla mücadele eden insanlar, 15 dakika boyunca lavanta yağını soluduklarında ağrıda önemli bir azalma gördü. Kontrol grubu ile lavanta yağı tedavi grubu arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlıydı. 129 baş ağrısı atağı vakasından 92’si tamamen veya kısmen lavantaya yanıt verdi. Kaynak

Baş ağrısında Lavanta yağı nasıl kullanılır?

En etkili doğal baş ağrısı çarelerinden birisi, 3 damla lavanta yağı ve 3 damla nane yağını karıştırıp boynun arkasına ve şakaklara sürmek, diğeri de lavantayı odaya yaymak veya doğrudan şişeden solumaktır.

Sedef Hastalığına Lavanta Şurubu

Lavanta şurubunu zeytinyağı ile içmek, bu karışımdan sonra incir yemek, dalağı temizler ve sedefi kökten kaldırmaya yardımcı olur.

Sedef Hastalığında Lavanta Şurubu Nasıl Hazırlanır

1 çorba kaşığı dolusu lavanta çiçeği 500 gr. su ile kısık ateşte 5 dakika kaynatılır, 15 dakika bekletilir ve süzülür. 40 dereceye kadar soğuyunca yeterli miktarda bal eklenerek buzdolabında saklanır.

Lavanta Yağlı Doğal Parfüm Nasıl Yapılır?

Toksik parfüm kullanmadan güzel kokmak ister misiniz? Lavanta yağı hem kadınlar hem de erkekler için harika bir koku. Doğrudan cildinize saf yağ eklemeyi deneyebilir veya daha hafif bir koku için yağı suyla veya bir taşıyıcı yağla seyreltebilirsiniz.

Yağı doğrudan cildinize sürmek istiyorsanız, avuçlarınıza 2-3 damla damlatıp ardından yağı doğrudan cildinize veya saçınıza sürün. Yaklaşık yarım bardak su ile sprey şişesine 2 damla lavanta yağı ilave etmeyi de deneyebilirsin. Sprey şişesini sallayın ve ardından istediğiniz yere püskürtün.

Lavanta yağını, sedir ağacı esansiyel yağı veya buhur esansiyel yağı gibi diğer rahatlatıcı yağlarla birleştirebilirsiniz.

Lavanta Yağlı Oda Parfümü Nasıl Hazırlanır?

Lavanta yağını lavanta kokulu parfüm olarak kullandığınız gibi, evinizde lavanta kokulu doğal oda parfümü olarak kullanabilirsiniz. Ya evinizin etrafına lavanta yağı püskürtün ya da uykuya dalmadan önce yatak odanızda rahatlatıcı bir atmosfer yaratmak için lavanta yağı ve su karışımını doğrudan çarşaf veya yastığınızın üzerine püskürtün.

Lavanta kokulu banyo parfümü ve lavanta kokulu banyo havlusu elde etmek için aynı yöntemi uygulayabilirsiniz. Duş almadan önce, havlunuza lavanta yağlı su karışımı sıkabilirsiniz. Duştan çıktığınızda lavanta kokulu havlunun sakinleştirici kokusu sizi bekliyor olsun.

Lavanta Yağı Doğal Dudak Balsamı

Lavanta yağı dudaklardaki güneş yanıklarını önlemek ve ayrıca çatlamış, kurumuş dudakları iyileştirmek için mükemmeldir. Karite yağı, jojoba yağı, hindistancevizi yağı veya başka bir taşıyıcı yağa birkaç damla yağ eklemeyi ve ardından güneşte olduğunuzda koruma için dudaklarınıza sürmeyi deneyin. Vücudunuzun diğer bölgelerinde güneş yanığı varsa, cildi daha çabuk iyileştirmek ve kötü bir güneş yanığından sonra ortaya çıkabilecek kaşıntı ve soyulmayı önlemek için aynı yöntemi kullanmayı deneyin.

Mide Bulantısında Lavanta Yağı Kullanımı

Çoğu insan lavanta kokusunu mideyi yatıştırıcı buluyor. Mide bulantısı hissediyorsanız veya bir araba veya uçakta seyahat edeceğinizi biliyorsanız ve hareket hastalığına yatkınsanız, cildinize ve giysilerinize biraz lavanta yağı püskürtün veya şakaklarınıza, boynunuza ve avuçlarınıza sürün.

Yemeklerde Lavanta Yağı Nasıl Kullanılır?

Lavanta, tahıl içermeyen kekler, çaylar ve hatta salata sosları gibi şeylerde harika bir lezzet arttırıcıdır. Lavanta yağı tamamen yenilebilir ancak tadı çok güçlü olduğu için çok az miktarda kullanmak isteyebilirsiniz. Ayrıca iyi bir marka yüksek kaliteli, yüzde 100 saf dereceli lavanta yağı satın almanızı tavsiye ederim.

Şaşırtıcı bir lezzet arttırıcı için tariflerinize 1-2 damla eklemeyi deneyin. Lavanta yağı, koyu kakao, saf bal, limon, kızılcık, balzamik salata sosu, karabiber ve elma gibi şeylerle mükemmel bir şekilde eşleştiği söylenir.

Lavanta Yağının Zararları

Lavanta yağının yan etkileri var mı?

Saç derisine veya ürünlere çok fazla yağ uygulamadığınızdan emin olun. Çok fazla uçucu yağ cildi tahriş edebilir. Bunu önlemek için, sade yağ kullanırken daima bir taşıyıcı yağ kullanın.

Taşıyıcı yağlar kullanmanıza rağmen kızarıklık, kurdeşen veya dermatit olursa hemen kullanmayı bırakın. Lavanta yağına alerjiniz olduğunun bir işareti olabilir.

Tıbbi olmayan yağları yağları içmeyin, gözünüzle temas ettirmeyin. Yanlışlıkla gözünüze temas ederse gözlerinizi hemen soğuk suyla yıkayın.

Anti depresan ilaçlar kullanıyorsanız, lavanta yağını solurken dikkatli olun. Anti depresanlarla etkileşime girebilir.

Yoruma kapalı.