Reklam
Güzellik

Epilasyon ve Herpes Simplex Uçuk Virüsü

Reklam

Herpes simplex, Herpesviridae ailesine ait, uçuk vb hastalıklara sebep olan bir virüstür. Eski çağlardan beri bilinen bu virüs bulaşıcıdır. Lazer epilasyon, kıl köklerindeki hücrelerin lazer ışınıyla yakılarak tekrar çıkmamak üzere tahrip edilmesidir. Lazer ışını kılın yapısında bulunan pigment tarafından emilir ve ısı enerjisine dönüşür. Aniden oluşan yüksek ısı kıl kökünü tahrip eder. Kalıcı epilasyon için kıl kökünün yok edilmesi gerekir ve bu ancak 5-6 seansta sağlanır.

Güçlü Bir Bağışıklığa Sahip Olmanız İçin Gereken Vitaminler! Youtube Videomuzu İzleyebilirsiniz.

Koltuk altı ve kasık kılları dışındaki kılları kesmek, ilaçla düşürmek, kaş çekmek, kol, bacak, göğüs, sırt kıllarını düşürmek İslam’da yasaktır. Neden? Çünkü Onların büyümesi vücudu büyük tehlikelerden korur.

Reklam

Son yıllarda her alanda kullanılan lazer, kılları yok etmede de yoğun olarak kullanılmaktadır. Lazer epilasyon yaptıranların yaklaşık %35-40’ı erkektir.

Cilt uzmanları, DNA virüsü olan Herpes-simplex virüsü taşıyanlara lazer epilasyonu tavsiye etmemektedir. 

Çünkü, tek başına da DNA’da değişimlere sebep olan Lazer, Herpes-Simplex virüsünü kat kat aktive eder. Dünya yetişkin nüfusunun yaklaşık %90’nında bu virüs aktif veya inaktif formda bulunmaktadır. Ancak buna rağmen her isteyen lazer epilasyon yaptırmaktadır.

Epilasyon ve Herpes Simplex Uçuk Virüsü Nedir?

Herpes, ister ağızda ister cinsel organlarda olsun, 70’den fazla ilgili virüs ailesinden kaynaklanır. Bu viral enfeksiyonlar ciltte ve mukozalarda küçük, içi sıvı dolu kabarcıkların oluşmasına neden olur. Aslında hem çocukların hem de yetişkinlerin elde edebileceği sekiz farklı herpes simpleks virüsü türü vardır, ancak ikisi en yaygın olanıdır: HSV-1 ve HSV-2.

Reklam

İnsanların ağızlarında uçuk geliştirmelerinin en yaygın nedeni, HSV-1 ile enfekte olmalarıdır. {1*}

HSV-1 genellikle dudak veya ağız çevresinde uçuklara ve yaralara neden olur. Birisi çocukken HSV-1 ile enfekte olabilir ve daha sonra virüs vücutta bağışıklık sistemi zayıflayana kadar uykuda kalabilir ve bu noktada semptomlar yüzeye çıkabilir.

HSV-2, genellikle genital herpes olarak adlandırılır çünkü genellikle soğuk yaraların genital bölgede patlamasına neden olur. Aslında, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine (CDC) göre genital herpes, dünya çapında genital ülserlerin 1 numaralı nedenidir ve 3 yetişkinden 1’ini etkiler. {2*}

Her iki tür herpes virüsü de oldukça bulaşıcıdır ve her ikisi de vücudun her iki bölgesinde (veya bazen her ikisinde) uçuklara neden olabilir.

Epilasyon ve Herpes Simplex Uçuk Virüsü Belirtileri Nelerdir?

Herpes teşhisi için, bir sağlık merkezi, gözle görülür şekilde aktif olan herpes enfeksiyonu bölgesini temizleyebilir veya semptomlar aktif değilse, vücutta bulunan herpes antikorlarının sayısını ölçen bir kan testi yapılabilir. Antikorlar herpesin kendisini göstermez, daha çok bağışıklık sisteminin vücuttaki virüsün varlığına verdiği tepkiyi gösterir. Herpes lezyonlarının yeterince tespit edilebilir virüs üretecek kadar büyük olması gerektiğinden ve eğer salgın zaten iyileşiyorsa, pamuklu çubukta tespit edilemeyebileceğinden, bazen pamuklu çubuğun yanlış negatif sonuçlar verebileceğini unutmamak önemlidir. {3*}

Reklam

Epilasyon ve Herpes Simplex Uçuk Virüsü Şikayetleri Nelerdir?

Bulaşıcı bir virüs olan Herpes Simples virüsünden etkilenen kişilerin şikayetleri ise şunlardır:

  • Dudaklarda, ağız içinde veya cinsel organlar, kalçalar ve uylukların üst kısmında oluşan tek bir uçuk veya birden fazla uçuk kümesi (vezikül adı verilir) gelişir.
  • Tip 1 herpes semptomları herpetik gingivostomatit olarak bilinir ve tipik olarak dili, dudakları, diş etlerini, bukkal mukozayı ve ağzın sert ve yumuşak damağını etkiler. Erkeklerde tip 2 uçuk semptomları genellikle penis tabanında ve çevresinde ve kadınlarda vulva, vajina ve servikste görülür.
  • Yaralar bazen şiddetli, ağrılı ve yırtılabilir ve sıvının dışarı çıkmasına neden olabilir.
  • Bazı herpes pamukçuk yaraları ince, beyaz bir tabaka oluşturur ve iyileşirken dokunulduğunda yanar.
  • Uçukların çevresinde, ağrı, hassasiyet ve kızarıklık veya şişlik belirtileri gibi diğer döküntü semptomlarını hissetmek yaygındır.
  • Bazı insanlar, etkilenen bölgenin yakınında karıncalanma, kaşıntılı hisler hissettikleri için bir salgının ortaya çıkıp çıkmayacağını söyleyebilirler.
  • Bazı insanlar, uçuk salgınları sırasında soğuk algınlığı veya gripten kaynaklananlara benzer başka semptomlar yaşar. Bu yorgunluk, sinirlilik, ağrı veya hafif ateşi içerebilir.

Herpes Simplex Uçuk Virüsü HSV 1 – HSV2 – HSV3 Virüsü

HSV 1 daha çok ağız, burun ve çevresinde izlenirken, HSV 2 genital bölgede yerleşmektedir. HSV 3 ise Zona denilen rahatsızlığa yol açan, sinirlerde yerleşen tipidir. Bu tip diğerlerinden farklı olarak içi su dolu keseler şeklinde değil, kızarıklık ve iğne batması şeklinde hissedilen diğerlerinden daha keskin ağrılar yapan bir tipidir. Kuşak şeklinde belirli bir alanı tutar ve öncelikle ağrılar başlar. Daha sonra ağrı duyulan alanlarda nokta nokta kızarıklıklar başlayarak sınırlı ve belirli bir alanı kaplayan döküntü oluşur. Virüsün tuttuğu bölgeye uyan cilt bölgesinde yerleşir. Bir süre devam ettikten sonra öncelikle ağrılar, ardından döküntü iz bırakmadan iyileşir.

Zona Hastalığı Tehlike midir? Detaylı Bilgi İçin Tıklayın.

Epilasyon ve Herpes Simplex Uçuk Virüsü Türleri Organlara Nasıl Etki Eder?

HSV 1 ise yüz, dudaklar, burun ve ağız içinde içi su dolu kabarcıklar oluşturur. Bu kabarcıklar çok kısa süre içerisinde açılıp üzerleri ülserleşir ve yakınlarındaki diğer küçük ülserlerle birleşme eğilimi gösterirler. Ardından üzeri sulanan bu yaralar kabuklaşır. Kabuklar sarı beyaz renktedir. Daha sonra kabuklar kendiliğinden yumuşayarak düşerler. İlk başta yerlerinde kahverengi bir leke bırakır. Daha sonra kahverengi bir ize dönüşür. HSV 2 ise genital bölgeyi tutar. Kasıklar, kadında vajina dış dudakları, iç kısmı, anüs ile vajina arasındaki bölgeyi, rahim ağzını, erkekte penisin özellikle gövdeye yakın kısmını, nadiren penis başı ve testisleri, kalçaları tutabilir.

Epilasyon, Herpes Simplex Uçuk Virüsü Nasıl Bulaşır?

Herpes virüsü temasla bulaşır. Öpüşme, cinsel ilişki, aynı havluyu kullanma gibi virüsü taşıyan birey ile temas doğrultusunda virüsler alınır. Virüsler deri ve/veya mukozalardaki çatlaklardan vücuda girerler. Sinir hücrelerini tutarak bu sinirlerin lifleri boyunca ilerlerler. Liflerin ganglion denilen ana merkezlerine yerleşirler. Ardından o bölgeye ait cilt ya da mukoza bölgesinde lezyonlarını oluşturmaya başlarlar. Virüsler yerleştikleri yerde ölmezler. Yapılan tedaviler de virüslerin yok edilmesini değil hastalık oluşturmalarını önlemek ya da en azından azaltmak amacıyla yapılabilmektedir.

Epilasyon, Herpes Simplex Uçuk Virüsü İçin, Özellikle Genital Bölgede Nelere Dikkat Edilmelidir?

Genelde Herpes Simpleks virüs bulaştığında her iki tipi de alınabilmektedir. Ayrıca özellikle HSV 2 denilen genital bölge uçuklarında cinsel temas ile virüs alındığı unutulmamalı ve yine cinsel temasla bulaşabilecek başka hastalıklar da akla getirilmelidir. Zira, HSV 2 virüsü kadar kolay bulaşabilen ve tehlikeli seyreden başka bir takım virüs hastalıkları da aynı kişiden alınmış olabilir (Sarılık, AİDS, Frengi gibi…). Bu nedenle HSV 2 görülen bireylerde diğer cinsel yolla bulaşan hastalıkların da testler ile taranması doğru olacaktır.

Herpes İnfeksiyonu Yaygın mıdır?

Herpes Simpleks infeksiyonunun bireylerde saptanarak çok doğru bir yaygınlık rdml taraması yapmak zordur. Bu zorluğun en önde gelen nedenlerinden bir tanesi infeksiyonun hastalık alındıktan sonra belirti ortaya çıkarmadan kalarak taşıyıcılık oluşturmasıdır. Hastalığa sahip bireylerin yarısından fazlası (%65’i) hastalığa sahip olduklarını bilmezler. Ayrıca HSV 2 ile temas etmiş bireylerde hastalık oluşsa bile korku ve utanç gibi nedenlerle hastalıklarını saklamaları gibi bir durum da söz konusudur. Bu nedenle hastalık hakkında başvuru aslında virüsü taşıyan birey sayısından çok daha azdır. HSV infeksiyonu toplumlar arasında da farklı oranlarda görülmektedir. ABD’de %20’lerde olan bu oran, İsveç’te %35’lerde, Brezilya’da %40’lardadır. Ülkemizde ise ne yazık ki bilimsel bir istatistik bulunmamaktadır. Ancak tahmin edilen oran %30’lardadır.

Kaynaklar

{1*} https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18197856 {2*} https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1871807/ {3*} https://www.ashasexualhealth.org/?s=herpes+test

Reklam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu