Reklam
Uçucu Yağlar

Adaçayı Yağı Neye İyi Gelir? Adaçayı Yağının 10 Faydası

Reklam

Adaçayı yağı neye iyi gelir? Adaçayı uzun bir geçmişe sahiptir. Salvi cinsi bir bitkidir ve bilimsel adı salvia scleradır. Çok yıllık bir bitkidir ve hormonlar için en faydalı bitki olarak kabul edilir. Özellikle kadınların tüketmesi tavsiye edilir.

Adaçayı yağının krampların tedavi edilmesine yardımcı olduğu, adet döngülerinin düzelmesini sağladığı ve hormonal dengesizlik tedavisine katkı sağladığı biliniyor. Tüm bunların yanı sıra dolaşım hızını arttırır, sindirim sistemi sağlığının korunmasına yardımcı olur, göz sağlığının korunmasını sağlar ve lösemi ile savaşmaya yardımcı olur.

Reklam
🌿🍃 Aromaterapi Yağları (Uçucu Yağlar) ve Faydaları Nelerdir?❓ 🌿🍃 Youtube Videomuzu İzleyerek Detaylı Bilgi Alabilirsiniz.

Adaçayı yağı, antikovülsif, antidepresan, antifungal, anti-enfeksiyon, antiseptik, antispazmodik ve anti-enflamatuar özelliklere sahiptir. Tüm bu özelliklerinden dolayı, en sağlıklı uçucu yağ olarak kabul edilir. Ayrıca yatıştırıcı ve sakinleştirici özellikler gösterir.

Adaçayı Yağı Nedir?

Adaçayı, ismini Latincedeki clarus kelimesinden alır. Mayıs ayından Eylül ayına kadar yetişen çok yıllık bir bitki çeşididir. Kuzey Afrika, Orta Asya ve Kuzey Akdeniz’e özgü bir bitki çeşididir. Bitki 120-150 cm yüksekliğe ulaşabilir. Kalın saplara sahiptir ve rengarenk çiçek demetleri vardır.

Adaçayının bileşenlerinden bazıları şunlardır:

 • Sklareol
 • Alfa terpineol
 • Geraniol
 • Linalyl asetat
 • Linalool
 • Karyofilin
 • Neril asetat
 • Germacrene-D

Adaçayı yaklaşık yüzde 72 oranında ester konsantrasyonuna sahiptir.

Reklam

Adaçayı Yağı Faydaları Nelerdir?

Adaçayı yağı neye iyi gelir? Adaçayı yağı, sağlık açısından pek çok yarara sahip olan ve içeriğinde pek çok faydalı bileşen barındıran en faydalı uçucu yağlardan bir tanesidir. Adaçayı yağı adet sancılarının hafifletilmesine, hormonal dengenin korunmasına, uykusuzluğun tedavisine ve dolaşım sağlığının desteklenmesine yardımcı olur.

Adaçayı Yağı Adet Sancılarını Giderir

Adaçayı yağı, hormon seviyelerinin dengelenmesini sağlar ve adet döngüsünün düzenlenmesine yardımcı olur. Şişkinlik, kramp, ruh hali değişimleri ve aşırı yemek yeme isteği gibi çeşitli PMS semptomlarının tedavi edilmesini sağlar. Ayrıca vajinaya adaçayı yağı sürülerek vajinanın temizlenmesi ve bakterilerden arındırılması sağlanır.

Adet Dönemi Krampları Doğal Tedavi

Adaçayı yağı ağrı kesici özelliklere ve antispazmodik etkiye sahiptir. Bu sayede kas spazmlarının, kas kramplarının, baş ağrısının ve karın ağrısının tedavi edilmesine yardımcı olur.

Birleşik Krallık’taki Oxford Brooks Üniversitesi’nde yapılan bir çalışma kapsamında aromaterapi uygulamalarının, doğum yapan kadınlar üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Çalışma yaklaşık 8 yıl sürmüş ve 8058 kadın çalışmaya katılmıştır. {1*} Çalışma sonucunda elde edilen veriler aromaterapi uygulamalarının, doğum esnasında annenin kaygı ve korkusunu azaltmaya yardımcı olduğunu göstermiştir. Bu çalışma kapsamında kullanılan 10 uçucu yağ içerisinde adaçayı yağının ve papatya yağının, ağrıların tedavi edilmesi konusunda diğerlerine göre daha etkili olduğu fark edilmiştir.

Reklam

2012 yılında yapılan bir çalışma kapsamında, lise dönemindeki kızların, adet dönemi ağrıları için aromaterapi uygulamalarından faydalanmalarının, ne kadar etkili olacağı araştırılmıştır. Bu araştırma kapsamında 2 farklı grup belirlenmiş ve katılımcılar, aromaterapi masaj grubu ile asetaminofen (ağrı kesici ve ateş düşürücü) grubu olarak ikiye ayrılmıştır. {2*}

Aromaterapi masaj grubundaki katılımcıların karın bölgesine badem yağı, adaçayı yağı, tarçın yağı, mercanköşk yağı, zencefil yağı ve sardunya yağı kullanılarak masaj yapılmıştır. Bu masajdan 24 saat sonra katılımcıların adet sancılarının şiddeti değerlendirilmiştir. Araştırma sonrasında elde edilen sonuçlar, aromaterapi masaj grubundaki katılımcıların adet ağrılarının, asetaminofen grubuna göre daha az olduğunu göstermektedir.

Adaçayı Yağı Hormon Dengesizliklerini Düzenler

Adaçayı yağı hormon dengesinin korunmasına yardımcı olur. Çünkü bitkilerden elde edilen doğal fitoöstrojenler içerir. Bu fitoöstrojenlerden dolayı ada çayı yağı, östrojen seviyesinin düzenlenmesini ve uterus sağlığının korunmasını sağlar. Ayrıca rahim ve yumurtalık kanserine yakalanma riskini önemli ölçüde azaltır.

Günümüzde pek çok sağlık sorunu (kısırlık, polikistik over sendromu ve östrojen bazlı kanser çeşitleri), vücutta gerekenden fazla östrojen olmasından dolayı ortaya çıkar. Adaçayı yağı, yüksek miktarda östrojen içeren gıdalar tüketilmesi sonucunda yükselen östrojen seviyesinin dengelenmesini sağlayan harika bir uçucu yağdır.

2014 yılında Journal of Fitoterapi Research dergisinde yayınlanan bir çalışmada adaçayı yağını solumanın, vücuttaki kortizol seviyesini %36 oranında azalttığı ve tiroid hormonlarının dengelenmesini sağladığı fark edilmiştir. {3*} Çalışma 50’li yaşlardaki menopoza girmiş ve bazıları depresyon hastası olan 22 kadın üzerinde yapılmıştır. Araştırma sonucunda adaçayı yağının, kortizol seviyesini düşürme ve ruh halini iyileştirme konusunda oldukça etkili olduğu fark edilmiştir.

Depresyon Doğal Tedavisi

Uykusuzluğu Giderir

Adaçayı yağı uykusuzluk tedavisine yardımcı olur. Yatıştırıcı özelliği sayesinde uykuya dalmayı kolaylaştırır. Yeterli miktarda uyuyamamak kişinin çalışma performansının düşmesine neden olur. Uykusuzluk yalnızca enerji seviyesini ve ruh halini değil kişinin iş performansını ve yaşam kalitesini de önemli ölçüde olumsuz etkiler.

Uykusuzluğun 2 önemli nedeni vardır. Bunlardan biri stres bir diğeri ise hormonal değişikliklerdir. Adaçayı yağı, stres ve anksiyete seviyesini düşürür ve hormon seviyelerinin dengelenmesini sağlar. Bu sayede uykusuzluğun doğal yollarla tedavisine yardımcı olur.

Kanıta Dayalı Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp dergisinde yayınlanan 2017 yılına ait bir çalışmada cilde lavanta yağı, greyfurt yağı, neroli yağı ve adaçayı yağı sürerek masaj yapmanın, uyku kalitesini önemli ölçüde arttırdığından bahsedilmektedir.

Kan Dolaşımını Hızlandırır

Adaçayı yağı, kan dolaşımının hızlanmasını sağlar ve damarları gevşeterek kan basıncının düşmesine yardımcı olur. Bu sayede kaslara giden oksijen miktarının artmasını sağlar ve metabolik sistem sağlığının korunmasına destek olur.

Kore Cumhuriyeti Temel Hemşirelik Bilimi Bölümü’nde yapılan bir çalışmada ada çayı yağının, idrar kaçırma ve sık sık idrara çıkma sorunu olan kadınlar üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Çalışmaya 34 kadın katılmış ve katılımcıların adaçayı yağı, lavanta yağı ve badem yağını 60 dakika boyunca solumaları sağlanmıştır. {4*}

Çalışma sonucunda adaçayı yağını soluyan gruptaki kadınların sistolik kan basıncının (kalbin attığı esnada oluşan basınç), diğer gruplardaki kadınlara kıyasen daha düşük olduğu fark edilmiştir. Ayrıca ada çayı yağını soluyan gruptaki katılımcıların diyastolik kan basıncının (kalbin gevşemesiyle damarların içinde kalan basınç), lavanta yağı soluyan gruptaki katılımcılara kıyasla oldukça düşük olduğu gözlemlenmiştir. Tüm bunların yanı sıra adaçayı yağı soluyan grubun solunum hızının, badem yağı soluyan gruba kıyasla daha düşük olduğu da kaydedilen veriler arasında yer almaktadır.

Araştırmalar adaçayı yağı solumanın, idrar kaçırma problemi olan kadınlarda gevşemeyi sağladığını göstermektedir.

Hapşırırken İdrar Kaçırmanın Sebepleri Nelerdir? Kadınlarda İdrar Kaçırma

Kalp Sağlığını İyileştirir

Adaçayı yağı, antioksidan ve anti-inflamatuar özelliklere sahip olması nedeniyle dolaşım sistemi sağlığının korunmasını sağlar, kolesterolü düşürmeye ve stres seviyesinin düşmesine yardımcı olur. Tüm bu özellikleri dolaşım sistemi sağlığı üzerinde oldukça olumlu etkilere sahip olmasını sağlar.

34 kadının katılım sağladığı bir çalışmada ada çayı yağının solunmasından 60 dakika sonra sistolik ve diyastolik kan basıncının önemli ölçüde azaldığı ve solunum hızının düştüğü fark edilmiştir.

3 Günlük Kalp Diyeti Kilo Verdirir Mi? Kalp ve Damar Sağlığı İçin Nasıl Beslenmeliyiz?

Stresi Azaltmaya Yardımcı Olur

Ada çayı yağı doğal antidepresan görevi görür ve anksiyete tedavisine yardımcı olur. Ayrıca kaygı ve stres tedavisine de destek olur. Bu yağ zihinsel performansı artırır ve kişinin daha mutlu ve enerjik hissetmesini sağlar.

Güney Kore’de 2010 yılında yapılan bir çalışmada, adaçayı yağının depresyon tedavisinde oldukça faydalı olabileceği fark edilmiştir. Araştırmalar adaçayı yağının, güçlü bir anti-stresör olduğunu göstermektedir.

Covid-19 ve Sosyal Huzursuzluk Kronik Stresi Etkiliyor mu?

Lösemi İle Savaşmaya Yardımcı Olur

Yunanistan’ın Atina kentindeki Hellenic Antikancer Enstitüsü İmmünoloji Bölümü’nde yürütülen bir çalışmada, adaçayı yağının içinde bulunan kimyasal bir bileşik olan sklareol’un, lösemi tedavisine oldukça yardımcı olduğu fark edilmiştir. Ayrıca bu bileşenin, apoptoz sürecinde hücreleri öldürebildiği gözlemlenmiştir. {5*}

Apoptoz, programlanmış hücre ölümü sürecidir. 1990’lardan bu yana apoptozun önemiyle ilgili yapılan araştırmalar artmıştır. Araştırmalar yeteri miktarda apoptoz olmamasının, kanser hücrelerinin ve zararlı hücrelerin kontrolsüz şekilde çoğalmasına neden olabileceğini göstermektedir.

Bakteri ve Enfeksiyonları Öldürür

Ada çayı yağı, bakterilerin ve mantar enfeksiyonlarının yayılmasını engeller. Ayrıca su veya yiyecekler aracılığıyla vücuda giren bakterilerin, vücuda zarar vermesine engel olur. Anti bakteriyel özelliklere sahip olması nedeniyle bağırsak, idrar yolu ve boşaltım sistemi sağlığını korur.

Adaçayı yağı aynı zamanda güçlü bir antiseptiktir ve bu nedenle, yaraların enfekte olmasına engel olur. Bu özelliği sayesinde yaraların ve kesiklerin daha hızlı şekilde iyileşmesini sağlar.

2015 yılında yapılan ve Postepy Dermatol Alergol dergisinde yayınlanan bir çalışmada adaçayı yağının, anti mikrobiyal özelliklere sahip olması nedeniyle yaraların ve cilt enfeksiyonlarının tedavi edilmesine yardımcı olduğu gözlemlenmiştir. Çalışma kapsamında elde edilen sonuçlar ada çayı yağının, Staphylococcus aureus, S. epidermidis ve S. xylosus suşlarına karşı güçlü antistaphylococcal aktiviteye sahip olduğunu göstermektedir. {6*}

Vajinal Mantar Enfeksiyonundan (Vajinit) Nasıl Kurtulursunuz?

Cilt Sağlığının Korunmasına Yardımcı Olur

Adaçayı yağının içerisinde pek çok çiçekte ve baharatta bulunan ve doğal yollarla oluşan bir fitokimyasal olan, linalyl asetat adlı bir ester bulunur. Bu kimyasal bileşik, cilt iltihabının azalmasını sağlar, ciltteki döküntülerin tedavi edilmesine yardımcı olur ve ciltteki yağ üretimini düzenler.

Adaçayı yağı yüze sürülür mü? Adaçayı yağı, jojoba yağına benzer şekilde etki gösterir. Bu nedenle jojoba yağının ve adaçayı yağının birleştirilerek kullanılması cilt sağlığının korunmasına ve cildin nem dengesinin sağlanmasına yardımcı olur.

Doğal Cilt Bakımında Etkili 13 Yöntem

Sindirime Yardımcı Olur

Sindirim sistemi vücut sağlığı açısından oldukça önemlidir. Sindirim sistemi sinirler, hormonlar, bakteriler, kan ve organlar ile birlikte çalışır. Adaçayı yağının mide asidini ve safra salgısını arttırmaya yardımcı olduğuna ve sindirim sürecini hızlandırarak kolaylaştırdığına dair kanıtlar bulunur. Tüm bu faydaları, adaçayı yağının hazımsızlığı, krampları, şişkinliği ve karın ağrısını tedavi etmesini sağlar.

Şişkinlik ve Gazdan Kurtulmanın Yolları Nelerdir? 💨 Uygulanabilecek Doğal Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Adaçayı yağı mide hastalıklarını önler ve vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin ve minerallerin emilmesine yardımcı olur. Adaçayı yağı ayrıca bağırsak hareketlerinin düzenlenmesini, kabızlığın tedavi edilmesini ve mide ülserinin, mide yaralarının iyileşmesini hızlandırmak ve öksürük semptomlarını azaltmak amacıyla da kullanılır.

Adaçayı Yağı Nerede Satılır?

Adaçayı yağı, uçucu yağlar satan pek çok aktarda bulunur. Adaçayı yağı satın alma esnasında ürünün %100 orijinal olmasına ve ürünün içinde herhangi bir katkı maddesi olmamasına dikkat edilmelidir. Ürün etiketi üzerinde yağın alvia sklarea cinsine ait olduğunu belirten bir ifade bulunmasına dikkat edilmesi önerilir.

Ada çayı yağını pek çok uçucu yağ ile birlikte kullanabilirsiniz. Adaçayı ve susam yağı karışımının kullanılması özellikle tavsiye edilir. Birlikte kullanılabilecek diğer yağlar; narenciye yağları, lavanta yağı, selvi yağı, frankincense (sığla) yağı, sardunya yağı, gül yağı, vetiver yağı ve sandal ağacı yağıdır. Adaçayı yağının bu yağlar ile de oldukça uyumlu olduğu bilin,r.

Adaçayı Yağı Kullanımı

Adaçayı yağı pek çok farklı alanda kullanılır. Adaçayı yağının kullanım alanlarından bazıları şunlardır:

 • Stresin giderilmesi amacıyla aromaterapi uygulamalarında kullanılır. Stresin giderilmesi için 2-3 damla adaçayı yağının solunması tavsiye edilir.
 • Ruh halini iyileştirmesi ve eklem ağrılarının tedavi edilmesine yardımcı olması için ılık banyo suyuna 3-5 damla adaçayı yağı eklenmesi önerilir. Ayrıca epsom tuzu ve İngiliz karbonatı ile birlikte banyo suyuna karıştırılarak da kullanılır.
 • Göz sağlığının korunması için temiz ve ılık bir beze 2-3 damla adaçayı yağı dökülmesi ve bezin, her iki gözün üzerinde 10 dakika boyunca bekletilmesi gerekir.
 • Krampların azalması için 5 damla adaçayı yağının 5 damla taşıyıcı yağ (jojoba yağı veya hindistan cevizi yağı) ile karıştırılarak ağrıyan bölgeye sürülmesi gerekir.
 • Cilt sağlığının korunması ve daha sağlıklı bir cilde sahip olunması için adaçayı yağı ile bir taşıyıcı yağın 1’e 1 oranında karıştırılması ve hazırlanan karışımın, yüze, boyun bölgesine ve vücudun farklı bölgelerine doğrudan sürülmesi gerekir. Adaçayı yağı yüze sürülür mü? Adaçayı yağı diğer taşıyıcı yağlar ve kendisi ile uyumlu olan yağlar ile birlikte cilde uygulanabilir.
 • Adaçayı yağı içilir mi? Adaçayı yağı, ağız yoluyla tüketilecekse muhakkak çok kaliteli yağ markaları tercih edilmelidir. Suya 1 damla eklenerek veya bal ile karıştırılarak tüketilmesi tavsiye edilir.
 • Sindirimi kolaylaştırması için karın bölgesine adaçayı yağı ve bir taşıyıcı yağı karıştırarak sürebilirsiniz. Ayrıca ağrıyan bölgeye 3-5 damla adaçayı yağı kullanarak sıcak kompres de yapabilirsiniz.
 • Meditasyon yaparken 6 damla adaçayı yağını 2 damla taşıyıcı yağ (sığla yağı, beyaz köknar veya portakal yağı) ile karıştırıp bir difüzöre ekleyerek soluyabilirsiniz.
 • Astım semptomlarının tedavi edilebilmesi için 4 damla adaçayı yağının lavanta yağı ile karıştırılarak göğüs veya sırt bölgesine sürülmesi tavsiye edilir.
 • Adaçayı yağının saça faydaları herkesçe bilinir. Saçların daha sağlıklı olması için duş esnasında kafa derisine biberiye yağı ile birlikte adaçayı yağı sürülmesi önerilir.

Adaçayı Yağı Zararları Nelerdir?

Adaçayı yağı ile hamile kalınır mı? Adaçayı yağının hamile kalmaya yardımcı olduğu ile ilgili kesin ve bilimsel bir kanıt bulunmuyor.

Adaçayı yağı hamilelik döneminde (özellikle ilk üç ay) kullanılırken çok dikkatli olunmalıdır. Çünkü özellikle karın bölgesine sürülmesi rahim kasılmalarına neden olur. Adaçayı yağının bebeklere faydasının olup olmadığına dair kesin bir kanıt bulunmuyor. Bu sebeple bebekler ve çocuklar için kullanılması kesinlikle önerilmez.

Hamilelikte Çatlak Önleyici Bitkisel Yağlar Nelerdir?

Adaçayı yağının göz sağlığı üzerinde oldukça olumlu etkileri olduğu düşünülse de esansiyel yağların, göz sağlığı üzerinde faydalı olduğunu kesin ve net şekilde kanıtlayan yeterli sayıda araştırma bulunmuyor. Bu nedenle adaçayı yağını gözünüze sürmeden önce muhakkak doktorunuza danışmalısınız.

Adaçayı yağını alkol tüketmeden önce ve alkol tükettikten sonra kullanmamaya özen gösterin. Araştırmalar alkolle birlikte kullanılmasının uyku sorununa neden olabileceğini göstermektedir. Adaçayı yağının, cilde doğrudan sürüldüğünde herhangi bir cilt hassasiyetine neden olup olmayacağının belirlenmesi için, cildin tamamına uygulanmadan önce ciltte küçük bir alanda test edilmesi gerekir.

Adaçayı Yağının İlaçlarla Etkileşimi

Kloral hidrat ve hexobarbitone adaçayı yağı ile etkileşime girer. Bu ilaçlarla etkileşime girmesi nedeniyle adaçayı yağı ile birlikte tüketilmesi, kişinin daha uyuşuk hissetmesine neden olur.

Kaynaklar

 1. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11033651/
 2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21949670/
 3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24802524/
 4. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23360656/
 5. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10071073/
 6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4360007/

Reklam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu