Reklam
Uçucu Yağlar

Greyfurt Yağının Faydaları Nedir? Greyfurt Yağı Nasıl Kullanılır?

Reklam

Greyfurtun kilo vermeye yardımcı olabilecek bir kaynak olduğu uzun zamandır bilinmektedir. Ancak aynı etkilere ulaşmak için konsantre greyfurt yağı kullanmak daha popüler hale gelmektedir.

🐟Omega 3 Bakımından Zengin Balık Yağının Faydaları Nelerdir?🐟 Youtube Videomuzu İzleyerek Öğrenebilirsiniz.

Greyfurt bitkisinin kabuğundan elde edilen greyfurt yağı, yüzyıllardır iltihaplanma, kilo alma, şeker isteğini azaltmaya yardımcı olmak için kullanılmaktadır. Aynı zamanda doğal bir stres savaşçısı, anti-inflamatuar ve anti-kanserojen ajan ve antioksidan gıda olarak kabul edilmektedir.

Reklam

Greyfurt meyvesi, sık kullanılan yağ yakıcı bir besin olarak görülmektedir. Esasen greyfurt yağı bu meyvenin kendisinden değil, kabuğundan üretilmektedir.

Çok yönlü uçucu yağlardan biri olan greyfurt yağının aroması, tıpkı gerçek meyvenin kendisi gibi temiz, taze ve biraz acıdır. Narenciye meyvelerinin kendine özgü tadı ve kokusuna sahiptir. Bu yüzden birçok insan onu doğal ev temizlik ürünlerinde ve ev yapımı güzellik losyonlarında, sabunlarda veya kozmetik ürünlerinde kullanmayı tercih etmektedir.

Greyfurt Yağı Nedir?

Greyfurt yağı, Citrus paradisi greyfurt bitkisinden elde edilen güçlü bir özüt olarak tanımlanabilmektedir.

Greyfurt yağı, oksidatif stresi ve hastalığa neden olan iltihapları azaltan antioksidanlar ve fitokimyasallar açısından doğal olarak zengin bir kaynaktır. Greyfurt yağının faydalarının çoğu, limonen (yağın yaklaşık yüzde 88 ila yüzde 95’ini oluşturan) adı verilen ana bileşenlerinden gelmektedir.

Reklam

Limonenin, DNA’yı ve hücreleri hasardan koruyan, tümörle savaşan, kanser önleyici bir fitokimyasal olduğu bilinmektedir. Limonene ek olarak, greyfurt yağı, C vitamini, mirsen, terpinen, pinen ve sitronelol dâhil olmak üzere diğer güçlü antioksidanları içermektedir. {*1}

Greyfurt yağı, yaygın olarak boğaz ve solunum yolu enfeksiyonları, yorgunluk, kas ağrıları ve artrit için doğal bir çözüm olarak kullanılmaktadır. Ayrıca kilo vermek isteyen bireyler tarafından sürekli olarak tercih edilmektedir. Enerji yakımını artırmaya ve metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı olduğu düşünülmekte, ayrıca şeker isteklerini frenlemeye de yardımcı olabilecek bir kaynak olarak görülmektedir.

Greyfurt yağı doğal bir detoksifikasyon ajanı olarak görülmektedir. Detoksikasyon toksik maddelerin insan vücudu dâhil canlı bir organizmadan fizyolojik veya tıbbi olarak uzaklaştırılma durumunun tanımıdır. Karaciğer tarafından gerçekleştirilmektedir. Karaciğerin toksinleri ve atıkları temizlemesine yardımcı olabilmekle beraber lenfatik sisteminizi aktive edebilmekte ve sıvı tutulmasını kontrol edebilmektedir.

Greyfurt Yağının Faydaları Nelerdir?

Greyfurt yağı C vitamini açısından oldukça zengin bitkisel yağlardan biridir. Vücudu rahatlatıcı özelliği bulunmaktadır. Zindelik vermesi amacıyla masaj sırasında yaygın olarak tercih edilmektedir. Bunun sebebi yağın  aromaterapi özelliği de olmasıdır. Ruhsal problemleri olan kişilere önerilen yağ, insanda ferahlık ve tazelik duygusu oluşturmaktadır. Greyfurt yağının yaygın olarak bilinen faydaları ise şunlardır:

Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Greyfurtun kilo vermek ve yağ yakmak için yenebilecek en iyi meyvelerden biri olduğu düşüncesi toplumda çok yaygın bir düşüncedir. Bunun nedeni, greyfurtun bazı aktif bileşenlerinin metabolizmanızı hızlandırmak ve iştahınızı azaltmaya neden olabilecek bileşenler olmasıdır.

Reklam

Solunduğunda veya doğrudan cilde uygulandığında, greyfurt yağının iştahı ve açlığı azalttığı bilinmektedir. Bu da onu sağlıklı bir şekilde hızlı kilo vermek için uygun bir araç haline getirmektedir. Tabii ki, tek başına greyfurt yağı kullanmak tüm farkı yaratabilecek bir besin değildir, ancak diyet ve yaşam tarzı değişiklikleri ile birleştirildiğinde faydalı olabilecektir.

Greyfurt yağı mükemmel bir idrar söktürücü ve lenfatik uyarıcı olarak çalışmaktadır. Bu, kuru fırçalama için kullanılan birçok selülit kremi ve karışımına dâhil edilmesinin bir nedenidir. Ek olarak, greyfurt, yavaş bir lenfatik sistemi başlatmaya yardımcı olduğu için aşırı su kilo kaybı için oldukça etkili bir kaynaktır.

Japonya’da Nagata Üniversitesi Tıp Fakültesinden araştırmacılar, greyfurtun solunduğunda “canlandırıcı ve heyecan verici bir etkiye” sahip olduğunu ve bunun vücut ağırlığını kontrol etmeye yardımcı olan sempatik sinir aktivitesinin aktivasyonunu onardığını keşfetmişlerdir.

Hayvanlar üzerinde yapılan bir çalışmada, araştırmacılar greyfurtun sempatik sinir aktivitesini etkinleştirmesinin, vücuttaki lipolizden sorumlu olan beyaz yağ dokusu üzerinde bir etkisi olduğunu bulmuşlardır. Sıçanlar greyfurt yağını soluduklarında, artan lipoliz yaşamışlardır ve bu da vücut ağırlığı artışında bir baskılama ile sonuçlanmıştır. {*2}

Hızlı Kilo Verme Yolları Nelerdir? Nasıl Kilo Verilir? Detaylı Bilgi İçin Tıklayın.

Doğal Anti-bakteriyeldir

Greyfurt yağı, kontamine gıdalar, su veya parazitler yoluyla vücuda giren zararlı bakteri türlerini azaltmaya veya ortadan kaldırmaya yardımcı olan anti-mikrobiyal etkilere sahiptir. Araştırmalar, greyfurt yağının, E. Coli ve salmonella dahil olmak üzere gıda kaynaklı hastalıklardan sorumlu olan güçlü bakteri türleriyle bile savaşabileceğini göstermektedir. {*3}

Bunlara ek olarak greyfurt, iç bakteri ve mantarları öldürmek, küf oluşumuyla mücadele etmek, hayvan yemlerindeki parazitleri öldürmek, yiyecekleri korumak ve suyu dezenfekte etmek için kullanılmaktadır.

Alternatif ve Tamamlayıcı Tıp Dergisi’nde yayınlanan bir laboratuvar çalışması, greyfurt çekirdeği ekstresinin hem gram-pozitif hem de gram-negatif organizmalar olan altmış yedi farklı biyotipe karşı test edildiğinde, hepsine karşı antibakteriyel özellikler gösterdiğini bulmuşlardır. {*4}

Stresi Azaltır

Greyfurt kokusu, canlandırıcı, yatıştırıcı ve arındırıcıdır. Stresi azaltıp huzur ve rahatlama duygularını uyarıcı etkisi olduğu bilinmektedir.

Araştırmalar, greyfurt yağını teneffüs etmenin veya evinizde aromaterapi için kullanmanın, beyindeki gevşeme tepkilerini açmaya ve hatta doğal olarak kan basıncınızı düşürmeye yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Greyfurt kokusunu teneffüs etmek, duygusal tepkileri kontrol etmeye dâhil olan mesajları hızlı ve doğrudan beyin bölgenize iletebilmektedir.

Journal of Japanese Pharmacology’de yayınlanan 2002 tarihli bir araştırmada, greyfurt yağı kokusunun yetişkinlerde sempatik beyin aktivitesi üzerindeki etkileri üzerinde bir araştırma yapılmıştır. Greyfurt yağının, nane yağı, rezene ve gül yağı gibi diğer uçucu yağlarla birlikte beyin aktivitesi ve gevşemeyi önemli ölçüde etkilediğini gösteren bulgulara ulaşmıştır.

Yağları teneffüs eden yetişkinler, duygu durumunu iyileştiren ve stresli duyguları azaltan sempatik aktivitede 1.5 ila 2.5 kat artışın yanı sıra kokusuz bir çözücünün solunmasına kıyasla sistolik kan basıncında gözle görülür bir azalma yaşamışlardır. {*5}

Şeker İsteğini Hafifletir

Greyfurt yağı, şeker isteğini azaltmaya ve şeker bağımlılığını yenmeye yardımcı olabilecek bir kaynaktır. Greyfurt yağındaki birincil bileşenlerden biri olan limonenin, farelerle yapılan bir deneyde kan şekeri seviyelerini dengelediği ve iştahı azalttığı gösterilmiştir. Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalar ayrıca greyfurt yağının, stres ve sindirimle nasıl başa çıktığımızla ilgili işlevler de dâhil olmak üzere bilinçsiz vücut fonksiyonlarını düzenlemeye yarayan otonom sinir sistemini etkilediğini göstermektedir. {*7}

Dolaşımı Artırır ve Enflamasyonu Azaltır

Terapötik dereceli narenciye esansiyel yağları, iltihabı azaltmaya ve kan akışını artırmaya yardımcı olma yetenekleriyle anılmaktadır. Greyfurtun kan damarlarını genişletici etkileri, PMS krampları, baş ağrıları, şişkinlik, yorgunluk ve kas ağrıları için doğal bir çare olarak kullanılması faydalı görülmektedir.

Araştırmalar, greyfurt ve diğer narenciye esansiyel yağlarında bulunan limonenin, iltihabı azaltmaya ve vücudun sitokin üretimini veya doğal bağışıklık tepkisini düzenlemeye yardımcı olduğunu göstermektedir. {*8}

Kronik Ağrı Sendromu ve Doğal Tedavi Yöntemleri İçin Buraya Tıklayın.

Sindirime Yardımcı Olur

Mesane, karaciğer, mide ve böbrekler dahil olmak üzere sindirim organlarına artan kan, greyfurt yağının detoksifikasyona yardımcı olduğu anlamına gelmektedir. Sindirim üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Sıvı tutulmasına yardımcı olabilmekte ve bağırsak ve diğer sindirim organlarındaki mikroplarla savaşmaktadır.

Journal of Nutrition and Metabolism dergisinde yayınlanan bilimsel bir inceleme, greyfurt suyu içmenin metabolik detoksifikasyon yollarını desteklemeye yardımcı olduğunu bulmuştur. Greyfurt, dâhili olarak az miktarda su ile alındığında benzer şekilde çalışabilmektedir, ancak henüz bunu kanıtlayacak deneyler bulunmamaktadır. {*9}

Doğal Enerji Verici ve Duygu durum Güçlendirici Olarak Çalışır

Aromaterapide kullanılan en popüler yağlardan biri olan greyfurt yağı, zihinsel odaklanmayı artırmakta ve doğal bir iyileşme sağlamaktadır. Solunduğunda, uyarıcı etkileri baş ağrısı, uyku hali, beyin sisi, zihinsel yorgunluk ve hatta kötü ruh hallerini azaltmada etkili olmaktadır.

Greyfurt yağı, düşük motivasyon, ağrı ve uyuşukluk gibi adrenal yorgunluk semptomlarını iyileştirmek için de faydalı olabilmektedir. Bazı insanlar greyfurtu hafif, doğal bir anti depresan olarak kullanmayı mantıklı bulmaktadır. Çünkü sinirleri sakinleştirirken uyanıklığı da artırabilen doğal bir anti depresandır.

Narenciye kokularının, farelerin kullanıldığı çalışmalarda gözlemlendiği gibi, stresin neden olduğu bağışıklık sistemini baskılamaya yardımcı olduğu ve sakin davranışı teşvik ettiği kanıtlanmıştır. Örneğin, yüzme testine tabi tutulan farelerin kullanıldığı bir çalışmada, narenciye kokusu hareketsiz kaldıkları süreyi kısaltmış ve onları daha reaktif ve uyanık hale getirmiştir. Araştırmacılar, depresif hastalar için narenciye kokularının uygulanmasının, ruh hallerini, enerjilerini ve motivasyonlarını doğal olarak yükselterek ihtiyaç duyulan anti depresan dozlarını azaltmaya yardımcı olabileceğine inanılmaktadır.

Japonya’daki Kinki Üniversitesi Uygulamalı Kimya Bölümü tarafından yapılan bir araştırmaya göre, greyfurt yağının AChE olarak da bilinen asetilkolinesteraz aktivitesini inhibe ettiğini göstermektedir. AChE, beyindeki nörotransmitter asetilkolini hidrolize etmekte ve esas olarak nöromüsküler kavşaklarda ve beyin sinapslarında bulunmaktadır. Greyfurt, AChE’nin asetilkolini parçalamasını engellediği için, nörotransmitterin hem seviyesi hem de etki süresi artmaktadır. Bu da kişinin ruh halinin iyileşmesine neden olmaktadır. Bu etki yorgunluk, beyin bulanıklığı, stres ve depresyon belirtileriyle savaşmaya yardımcı olabilmektedir. {*11}

Sivilcelerle Savaşmaya ve Cilt Sağlığını İyileştirmeye Yardımcı Olur

Ticari olarak üretilen birçok losyon ve sabun, antibakteriyel ve yaşlanma karşıtı özelliklerinden dolayı narenciye yağları içermektedir. Greyfurt yağı sadece sivilce lekelerine neden olabilen bakteri ve yağlılıklarla savaşmaya yardımcı olmakla kalmamaktadır. Aynı zamanda cildinizin iç ve dış hava kirliliğine ve UV ışığı hasarına karşı bağışıklığını güçlü tutmak için de yararlı olabilmektedir. Ayrıca sivilcelerden tamamen kurtulmaya yardımcı olacak güce sahiptir. Greyfurt yağının yaraları, kesikleri ve ısırıkları iyileştirmeye ve cilt enfeksiyonlarını önlemeye yardımcı olduğu da bulunmuştur.

Food and Nutrition Research’te yayınlanan 2016 tarihli bir araştırma, greyfurt polifenollerinin bireyin ultraviyole radyasyona duyarlılığını azaltma ve cilt sağlığını iyileştirmedeki etkinliğini değerlendirmektedir. Araştırmacılar, greyfurt yağı ve biberiye yağı kombinasyonunun UV ışınlarının neden olduğu etkileri ve inflamatuar belirteçleri engelleyebildiğini ve böylece güneşe maruz kalmanın cilt üzerindeki olumsuz etkilerini önlemeye yardımcı olduğunu bulunmuştur. {*12}

Saç Sağlığını İyileştirir

Laboratuvar çalışmaları, greyfurt yağının antibakteriyel etkilere sahip olduğunu ve normalde dirençli olan mikroorganizmaların duyarlılığını arttırdığını göstermektedir. Bu nedenle greyfurt yağı şampuan ya da saç kremine eklendiğinde saçları ve saç derisini iyice temizlemeye yardımcı olacaktır. Greyfurt yağı, yağlı saçların yağını azaltmak, hacim ve parlaklık kazandırmak için de kullanabilmektedir. Ayrıca, boyalı saça sürüldüğünde, greyfurt yağı saç tellerini güneş ışığının verdiği zararlardan da koruyabilmektedir.

Lezzeti Artırır

Greyfurt yağı, yemeklere, maden suyuna, smoothie’lere ve suya doğal olarak narenciye aroması eklemek için kullanılabilmektedir. Bu, yemekten sonra tokluğu artırmaya, karbonhidrat ve tatlı isteğini frenlemeye yardımcı olacak ve yemekten sonra sindirimi iyileştirecektir.

Greyfurt Yağı Nasıl Kullanılır?

Greyfurt yağı aromatik, doğrudan cilde uygulanarak ve dahili olarak kullanılabilmektedir. Greyfurt yağını güvenli ve etkili bir şekilde kullanmanın en iyi yolları şunlardır:

 • Aromatik olarak: Greyfurt yağı, bir yağ difüzörü ya da buhurdanlık kullanılarak evin her yerine dağıtılabilmekte veya doğrudan şişeden solunabilmektedir. Vücudun şişkinlik ve ödem, baş ağrısı, stres ve depresyondan kurtulmasına yardımcı olmak için greyfurt buharını solumak denenmesi gereken etkili bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır.
 • Doğrudan cilde uygulama: Cilde greyfurt yağı kullanırken, hindistan cevizi veya jojoba yağı gibi bir taşıyıcı yağ ile eşit miktarda seyreltilmelidir. İkisini birleştirildikten sonra ağrıyan kaslara, akneye meyilli cilt veya karın da dâhil olmak üzere ihtiyaç duyulan herhangi bir bölgeye sürülebilmektedir.
 • Dâhili olarak: Greyfurt yağının dâhili olarak kullanılması yalnızca çok yüksek kaliteli, saf dereceli bir yağ markası ile önerilmektedir. Suya “bir damla” eklenebilir veya 1-2 damla bal ile ya da smoothie ile karıştırarak besin takviyesi olarak alınabilmektedir. FDA tarafından tüketim için güvenli olarak kabul edilmektedir. Ancak yalnızca bir bileşen içeren yüzde 100 saf, terapötik dereceli bir uçucu yağ yani greyfurt (Citrus paradisi) kabuk yağı ile kullanılması gerekmektedir.

En iyi greyfurt yağı kullanım örnekleri ise şunlardır:

 • Şeker İsteğini Azaltmak: Suya 1-2 damla damlatılan greyfurt yağını doğrudan şişeden içinize çekerek, ofis veya evinize 5 damla dağıtarak veya günün belirli zamanlarında göğsünüze ve bileklerinize 2-3 damla masaj yaparak uygulanabilmektedir.
 • Stresi Gidermek: Hindistancevizi yağı ile birlikte steril bir pamuğa iki üç damla eklenerek kullanılabilmektedir. Ardından karışım bileklere, boyuna veya göğse sürebilirsiniz. Doğrudan şişeden iki üç damla içebilmek de mümkündür.
 • Cilt Sağlığını İyileştirmek: Doğal bir akne tedavisi veya cilt merhemi olarak bir iki damla greyfurt yağını yaklaşık yarım çay kaşığı taşıyıcı hindistancevizi veya jojoba yağı ile birleştirilebilmektedir. Ardından karışım, etkilenen bölgeye günde bir veya iki kez uygulandığında doğal bir iyileşme görülecektir.
 • Kokuları Gidermek: Mutfaktaki, cihazlardaki ve banyolardaki kötü kokulardan kurtulmak için beş damla greyfurt yağı, limon esansiyel yağı ve portakal yağı gibi diğer narenciye kokularıyla birlikte kullanıldığında hoş bir koku elde edilmektedir. Eviniz temiz bir kokuyla dolarken, havadaki kokuya neden olan bakteriler de giderilmiş olacaktır. Ek olarak, bakteri ve kokuyu doğal olarak öldürmek için ahşap yüzeylerde, tezgahlarda, zeminlerde veya ev aletlerinde az miktarda greyfurt yağı kullanmak etkili olmaktadır.
 • Kan Dolaşımı Arttırmak: Gece banyosuna iki üç damla greyfurt yağı ekleyebilirsiniz. Ayrıca gömlek yakalarına veya bir iki damla bileklere damlatmak kan dolaşımını arttırmaya yardımcı olmaktadır.
 • Sindirime Yardımcı Olmak: Üç beş damla greyfurt yağı ve eşit miktarda hindistancevizi veya jojoba yağı ile ev yapımı bir masaj losyonu yapılabilmektedir. Ardından, sindirime yardımcı olması için karışımı karına sürmenin fayda sağlayacağına inanılmaktadır.
 • Enerji ve Ruh Halini Arttırmak: Greyfurt yağı doğrudan şişeden içe çekmenin ve evde veya işte iki üç damla bileklere sürmenin enerji ve ruh haline olumlu etkisi bulunmaktadır.
 • Saç Sağlığını İyileştirmek: Şampuanınıza veya saç kreminize iki üç damla greyfurt yağı eklenmesi ve ardından saç derisine ve saça masaj yapılması saçı iyileştirecektir. Ayrıca az miktarda hindistancevizi yağına bir damla greyfurt eklenebilmektedir. Karışımı banyodan sonra temiz, nemli saçlara uygulanması da faydalı olacaktır.

Greyfurt yağı, ne için kullanıldığına bağlı olarak diğer birçok yağla iyi çalışmaktadır. Fesleğen yağı, portakal yağı, nane yağı, bergamot yağı, okaliptüs yağı, çay ağacı yağı veya limon esansiyel yağı ile karıştırarak iyi karışımlar elde edilmektedir. Kullanırken tüm narenciye esansiyel yağlarının yüksek oranda konsantre olduğunu ve sağlıklı asidik özelliklerle dolu olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle saklarken cam kaplar kullanılması önerilmektedir.

Greyfurt Yağı Zararları Nelerdir? Greyfurt Yağı Kimler Kullanabilir?

Greyfurt yağı genel olarak güvenli kabul edilse de antidepresan ve tansiyon ilaçları dâhil olmak üzere bazı ilaçlarla etkileşime girebilmektedir. Beslenme düzenine greyfurt eklemeden veya greyfurt yağını doğal bir ilaç olarak kullanmadan önce, ilaç kullanan veya hassas bir cilde sahip bireyler mutlaka sağlık uzmanınıza danışmalıdır.

Ayrıca, bazı narenciye yağları ışığa duyarlılığı artırabileceğinden, greyfurt yağını doğrudan cilde uyguladıktan hemen sonra doğrudan güneşe maruz kalmaktan kaçınmak doğru olacaktır. Ayrıca, hassas cilde sahip bazı kişilerin greyfurt yağı uygularken tahriş veya alerjik reaksiyon yaşayabileceğini unutulmamalıdır. Bu nedenle reaksiyonu kontrol etmek için önce bir cilt yama testi yapılmalıdır. Yani cildin ufak bir yerinde uygulandıktan sonra etkisi gözlemlenmelidir.

Son olarak, özellikle tehlikeli katkı maddeleri ve dolgu maddeleri içerebilecek düşük kaliteli markalardan ziyade içeriğini bilinen markalar tercih edildiğinde faydası görülecektir. Kilo kaybı için yüksek miktarda greyfurt yağı kullanımı konusunda internette yanıltıcı bilgilerden kaçınmaya dikkat edilmelidir. Bazı kaynaklar, en iyi sonuçlar için günde yarım şişeye kadar alınması gerektiğini iddia etmektedir. Ancak bu oldukça tehlikelidir. Çünkü greyfurt yağı, potansiyel olarak toksiktir ve büyük olasılıkla olumsuz reaksiyonlara neden olacaktır.

Aşırı miktarlarda tüketilen greyfurt yağı, safra kesesini aşırı uyarmakta ve bu da spazmlara, safra kesesi taşlarına veya safra kanallarında değişiklikler gibi ciddi sindirim sorunlarına neden olabilmektedir. Bu nedenle dikkatli olmalı ve greyfurt ya da herhangi bir uçucu yağı yalnızca önerilen küçük dozlarda kullanmak bizi doğru tedaviye götürecektir.

Kaynaklar

{1*} https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15862904/

{2*} https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/14610259/

{3*} https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12165191/

{4*} https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12165190/

{5*} https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12499579/

{6*} https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16579728/

{7*} https://en.wikipedia.org/wiki/Autonomic_nervous_system

{8*} https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4835072/

{9*} https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4488002/

{10*} https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11858553/

{11*} https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27374032/

{12*} https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15504436/

Reklam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu