Reklam
Güzellik

Hamilelikte Çatlak Önleyici Bitkisel Yağlar Nelerdir?

Reklam

Hamilelikte çatlak, hamilelik sırasında hormonlarınızın ciltteki lifleri yumuşatarak ortaya çıkardığı pürüzlü, kızarık görüntüdür. Bebek anne karnında büyüdükçe ve cildiniz esnedikçe karnınızda çatlaklar oluşabilir. Ayrıca uyluk ve göğüs bölgesinde de çatlaklar meydana gelebilmektedir. Bu durumlar kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Çatlaklar zararlı değildir ve herhangi bir tıbbi soruna neden olmazlar.

Çatlaklar cilt yüzeyinde gelişebilen dar, çizgi benzeri genişliklerdir. Ten renginize bağlı olarak pembe, kırmızı, mor veya kahverengi olabilirler. Mide, göğüs veya kalça çevresindeki bu pembemsi çizgiler, hamilelik sırasında hızlı kilo alınması sebebiyle kolajen ve elastin (cildinizi gergin tutan lifler) gerildiğinde ve koptuğunda ortaya çıkmaktadır.

Reklam

Hamilelikte çatlak meydana geldiği dönemlerde, cildin inceldiği bölgelerde kaşınmalar meydana gelmektedir. Bebeğiniz doğduktan sonra, izler yavaş yavaş soluk yara izlerine dönüşebilir ve daha az fark edilebilir bir hale gelir. Ancak tamamen ortadan kaybolmayacaklardır.

Hamilelikte Beslenme Nasıl Olmalı? Detaylı Bilgi Almak İçin Tıklayınız
Hamilelikte çatlaklar yeni oluşmaya başladıklarında bu izleri iyileştirmeniz için bir şansınız var demektir. Ancak yara izleri beyaza dönüştüğünde tedavi edilmesi son derece zordur. [1*]

Hamilelikte Çatlaklara Ne Sebep Olur?

Ciltte çatlaklar oldukça yaygındır ancak sadece hamile kadınlarda görülmezler. Örneğin; ergenlik döneminde, büyüme çağında kilo alırken, cilt gerilmeye başladığında da ortaya çıkabilmektedir. Çok hızlı kilo alıp vermek de ciltte çatlaklara sebep olabilmektedir.

Hamilelikte yaşanan hormonal değişiklikler cildinizi etkileyebilir ve çatlaklara yakalanma olasılığınızı artırabilir. Derinin orta tabakası (dermis) gerildiğinde ve yer yer kırılmaya başladığında meydana gelirler. Bazı insanların cildi daha esnektir. Bu sebeple hamilelikte çatlak izleri belli olmayabilir. Bu durum kişiden kişiye ve cilt tiplerine bağlı olarak değişmektedir.

Hamilelikte Çatlaklar Önlenebilir Mi?

Hamilelikte çatlak oluşumlarını önlemek mümkün değildir. 10 hamile kadından 9’unun vücudunda çeşitli bölgelerde çatlaklar meydana gelebilmektedir. Hamilelik döneminde kilo alımınız ortalamanın üzerindeyse, çatlaklara yakalanma olasılığınız da o kadar yüksektir. Her hamile kadın farklı şekilde kilo alır. Bu sebeple ne kadar kilo almanız gerektiğine dair resmi bir önerge bulunmamaktadır. Bu konuda sadece doktorunuzun tavsiyelerine uymalısınız.

Reklam

En önemli şey, kilo alımınızı sizin ve bebeğiniz için güvenli ve sağlıklı bir seviyede tutmanıza yardımcı olacak, sağlıklı ve dengeli bir beslenme programıdır. Çoğu kadın hamilelikleri sırasında 10kg ile 12,5 kg arasında kilo almaktadır ancak bu kişiden kişiye değişmektedir. Hamileliğiniz sırasında düzenli şekilde kilo almak ve beslenme şekline dikkat etmek, oluşabilecek çatlakların etkisini azaltmaya yardımcı olacaktır.

Hamilelikte çatlakların görünümü bazı kadınların hoşuna gitmeyebilir ve özgüvenlerini etkileyebilir. Ancak çatlaklardan rahatsız olsanız bile hamilelik döneminde kilo vermeye çalışmamalısınız. Bu sizin ve bebeğinizin sağlığı açısından hiç doğru bir durum olmayacaktır.

Sizi Gün İçinde Daha Enerjik ve İyi Hissettirecek Doğal Detoks Tarifi İçin Youtube Videomuzu İzleyebilirsiniz.

Hamilelikte Çatlak Tedavisi

İşe yaradıklarına dair kesin bir kanıt bulunmamasına rağmen, birkaç tedavi seçeneği mevcuttur;

  • Makyaj ürünleri ile çatlakları kapatmak
  • Kremler, jeller veya losyonlar kullanmak. (Piyasada satılan bu tarz ürünler kimyasal ürünlerdir ve genellikle çatlakları giderecekleri iddia edilir. Ancak çatlak oluşumunu önlemeleri ya da çatlak rengini soldurmaları pek mümkün değildir.)
  • Lazer ile çatlak tedavisi.

Hamilelikte Çatlak Oluşumunu Önlemek İçin Yapılabilecekler (İlk 3 Ay)

Hamilelik testi pozitif çıktıktan sonra, karın, bel, göğüsler ve kalçalar gibi hamilelikte çatlakların oluşma ihtimalinin en yüksek olduğu alanları nemlendirmeye başlamalısınız. Hamilelikte çatlaklar, hızlı kilo alımı sebebiyle cilt yüzeyinin hemen altındaki lifler parçalandığında oluşur. New York’ta Dermatolog olan Debra Jaliman, nemlendiricinin cildin elastikiyetini korumaya yardımcı olduğunu ve vücudun genişlemeye başladığında yırtılma olasılığını azalttığını söylüyor.

Sabahları kalıcı nemlendirme sağlayan zengin içerikli kremler kullanmaya özen gösterin. Hindistancevizi yağı, karite yağı ve E vitamini içeren nemlendirici kremlerden veya yağlardan faydalanabilirsiniz. Geceleri yatmadan önce cildi besleyen yağlardan birkaç damla banyo suyunuza ekleyebilirsiniz. Böylece tüm vücudunuzu rahatlatacak ve aynı zamanda nemlendirmiş olacaksınız.

Reklam

Ek Bilgi: Kilonuzu kontrol altında tutmalısınız. Çok hızlı kilo almak çatlak riskinizi arttıracaktır. Sağlıklı şekilde ve yavaş yavaş kilo almak cildinizin aşırı gerilmesini önleyeceğinden, hamilelikte çatlak izlerini minimum seviyede tutmaya yardımcı olabilir.

Hamilelikte 6. Ayda Çatlak Oluşumu

Tüm çabalarınıza rağmen hamilelikte çatlak oluşumunu önleyemediyseniz ve kırmızı çizgiler görmeye başladıysanız korkmayın. Hamilelikte çatlaklar yeni oluştuklarında tedavi edebilmek için hala şansınız var demektir. Yara izleri beyaza döndüğünde tedavi edilmesi zor olacaktır.

Bol sıvı tüketmek cildinizin nemini korumasına yardımcı olacaktır. Yumuşak bir cildin, kuru bir cilt gibi çatlak oluşturma olasılığı düşüktür. Kahve ve bunun gibi kafein içeren içecekleri tüketmeniz hamilelikte çatlak oluşma riskini artıracaktır. Kahve yerine bol su, bitki çayları ve diğer kafeinsiz sıvıları tüketerek çatlak oluşma riskini azaltmış olursunuz.

Beslenme konusunda eksikliğiniz varsa hamilelikte çatlak oluşma riski artabilmektedir. Cilt sağlığını artırabilecek besinleri tüketmek çatlakları önleme konusunda sizlere yardımcı olabilir. Yediğiniz besinlerin içerisinde bulunması gerekenler şunlardır;

  • C vitamini
  • D vitamin
  • E vitamini
  • Çinko
  • Protein

Hamilelikte Çatlak Oluşumunu Önleyen Bitkisel Yağlar

Gebeliğin kadın bedeni üzerinde yarattığı değişimler, karnın büyümesi ve vücudun kilo alması ile birlikte çatlak oluşumuna da zemin hazırlamaktadır. Bu değişimlerin kötü yan etkisi olarak kabul edilen hamilelikte çatlak problemlerini önlemek için doğal çözümler bulunmaktadır.

Çatlak oluşumunun önüne geçmek için badem yağı, hindistan cevizi yağı ve jojoba yağını birlikte kullanmanız hamilelikte çatlak oluşumunu önlemenize ve oluştuktan sonra tedavi etmenizde yardımcı olacaktır.

Jojoba Yağı

Jojoba yağı cildimizin ürettiği sebum salgısına en benzer yağ olması özelliği sayesinde vücudun yaşadığı değişime kolay adapte olmasını sağlar ve elastikiyet verir. Cildin yumuşak ve nemli kalmasına yardımcı olarak hamilelikte çatlak oluşma riskini azaltır.

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı içerisindeki oleik asit sayesinde hücre yenilenmesini hızlandırmaktadır. Cildin nem oranını dengeleyerek hamilelikte çatlak oluşumunu iyileştirmektedir.

Hindistan Cevizi Yağının Faydaları Nelerdir? Öğrenmek İçin Buraya Tıklayınız

Badem Yağı

Tatlı badem yağı cildinizi yumuşatarak gerilme olan bölgelerin çatlamasına engel olur. Yoğun bir yağ olan badem yağı gebelik dönemlerinde sorunsuz şekilde kullanılan geleneksel bir yağdır. Bu yağlarla birlikte hamile olan kişinin tercihine bağlı olarak karışımın içerisine lavanta ya da ıtır yağları da eklenebilir. Tabii lavanta yağı ve ıtır yağının hoş kokusu ve ruhu rahatlatıcı etkisi gebe kişinin sakinleşmesini ve ruh durumunun dengelenmesine yardımcı olmaktadır.

Evde Badem Sütü Yapımını Öğrenmek İçin Tıklayınız

Hamilelikte Çatlak Önleyici Doğal Yağlar Nereden Bulunur?

Karışımları düzenli olarak uyguladığınızda gebelik süreci sona erdiğinde ve bebeğinizi kucağınıza aldığınızda dert etmeniz gereken bir çatlak probleminiz de kalmayacak. Çatlak oluşumu esnasında yaşanan kaşıntı ve acı sorununu hiç yaşamamış gibi hissedeceksiniz. Jojoba, hindistan cevizi yağı ve badem yağlarının anne ve bebeğe hiçbir zararı olmadığı gibi, hamilelikte çatlak tedavisinde kullanılan bu alternatif tıp yöntemleri kadın doğum hekimleri tarafından da önerilmektedir.

Hamilelikte çatlak önleyici bu yağları, ilaçsız market mağazamızda bulabilirsiniz.

Reklam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu