Reklam
Sağlık

Tibet Meditasyon Kasesi ve Ses Banyosu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Reklam

Tibet meditasyon kasesi ve ses banyosu, meditatif yöntemlerle vücudun rahatlatmasını sağlamakta ve genel olarak enerji şifası olarak tanımlanmaktadır. Tibet kaseleri ile yapılan ses banyoları sakinleşmek, odaklanmak ve rahat hissetmek için en ideal araçlardır. Bu meditasyon araçları, gevşemek, bedensel ve ruhsal olarak rahatlamak, kişisel bakım uygulamak gibi amaçlarla kullanılmaktadır.

Sizi Gün İçinde Daha Enerjik ve İyi Hissettirecek Doğal Detoks Tarifi. Doğal Detoks Kürü Tarifi Youtube Videomuzu İzleyebilirsiniz.

Araştırmalar, binlerce yıl öncesine dayanan bu uygulamanın günümüzde yeninden keşfedilmesinin ve yaygınlaşmasının, yoga ve meditasyonun günümüzde yaygın hale gelmesine bağlamaktadır.  Farkındalık, bedensel ve zihinsel rahatlama gibi bu tip meditasyonlar, aşırı strese ve sağlıksız beslenmeye maruz kalan biz insanlar için giderek daha önemli bir hale gelmektedir.

Reklam

Ses Banyosu Nedir?

Ses banyosu, genel olarak Tibet meditasyon kasesi gibi araçların kullanılarak ortaya çıkarılan seslerin meditasyon eşliğinde dinlenmesidir. Ses banyosu sırasında insan sesi ile çan, davul veya zil gibi titreşim yapan farklı araçlar da kullanılmaktadır. Geleneksel metal kaselerden titreşim yayılmasıyla ya da ses terapisti denilen eğitmenlerin ürettiği titreşimlerle ses banyoları gerçekleştirilmektedir.

Ses terapisi sırasında, katılımcılar genellikle rahat bir bedensel pozisyonda uzanarak bu terapiye katılmaktadır. Bu pozisyon, yogada “savasana” olarak tanımlanan ve kişinin tümüyle hareketsiz kalmasına dayanan bir pozisyondur.  Bununla birlikte katılımcılar, meditasyon minderi ya da yoga matında oturarak sesi dinlemeyi tercih edebilirler.

Ses banyolarının temel amacı kişinin kendisini keşfetmesi ve bu süreçte derin bir rahatlama içerisinde olmasıdır. Ayrıca katılımcıların birer içgörü kazanması da hedeflenen bir diğer önemli amaçtır. Ses terapisini uygulayan bazı uzmanlar, iyi bir banyonun da “kendi kendini iyileştirme yolculuğu” olduğunu dile getirmektedir. Bu tip terapiler kişisel olarak uygulanabileceği gibi özel gruplara dahil olunarak da uygulanabilmektedir.

Stres gibi olumsuz etkileri azaltarak kişinin huzurlu ve sağlıklı hissetmesine neden olan ses banyolarının kökenine dair farklı görüşler bulunmaktadır. Kimi araştırmacılar bu meditasyon yönteminin  2.000 yıl öncesinde, Tibet’te yaşayan keşişler tarafından keşfedildiğini savunmaktadır.

Reklam

Ancak somut olarak 1970’li yıllardan sonra dikkat çeken bu meditasyon yönteminin tam olarak nerede ve kim tarafından keşfedildiği bilinmemektedir.  20. yüzyılın son dönemlerinde yaygın olarak kullanılmaya başlayan ses kaseleri ve ses banyoları gibi yöntemlerin anavatanı üzerine bilimsel çalışmalar devam etmektedir. {1*}

Ekoterapi: Doğanın İyileştirici Gücü İçin Buraya Tıklayın.

Tibet Meditasyon Kasesi Nedir?

Tibet meditasyon kasesi, titreştikçe ses çıkaran ve ters çevrilmiş bir zil olarak tanımlanmaktadır. Görünüm olarak kaseye benzeyen bu araçların, özellikle Batı ülkelerinde uygulanan ses banyolarında sıklıkla kullanıldıkları bilinmektedir.  Bu kaseler, metal, bronz ya da kristalden yapılmakla beraber birçok farklı ebada sahiptir.

Büyük boydaki Tibet meditasyon kaseleri daha derin ve yüksek titreşimler üretirken ebatlar küçüldükçe sesin ve titreşimin şiddeti de azalmaktadır.

Tibet meditasyon kaselerinin ilk olarak meditasyon, dua ve ilahi uygulamalar sırasında odaklanmaya yardımcı olması için kullanıldığı düşünülmektedir. Günümüzde de yoga ve grup meditasyon derslerinde, insanların dikkatini şimdiki ana çekmeye yardımcı olmak ve kişileri rahatlatmak amacıyla kullanılmaktadırlar.

Tibet Meditasyon Kasesi Nasıl Çalışır?

Diğer meditasyon biçimleriyle karşılaştırıldığında, meditasyon kaseleri ve ses banyoları hakkında çok daha az bilimsel çalışma bulunmaktadır. Yürütülen az sayıdaki çalışmalara göre de bu araçların kullanımının vücudu gevşettiği ve stresi azaltmaya yardımcı olduğu saptanmıştır.

Reklam

Yoga felsefesine göre, ses banyoları “belirli ses titreşimlerini kullanarak çakraları dengelemeye” yardımcı olmaktadır. Bu düşünce henüz bilimsel olarak kanıtlanmamış olsa da farklı frekanslarda, tekrarlayan notalar üreterek çalınan Tibet meditasyon kaselerinin bedensel rahatlama sağladığı gözlemlenmiştir.

Allure dergisine göre, Tibet meditasyon kaselerinin belirli ritim ve frekansı kullanılarak kişilerin beta durumundan alfa, teta ve delta durumuna  geçmeleri sağlanabilmektedir. Daha açık bir şekilde dile getirmek gerekirse, kişinin tepki verme veya uyanık olma durumundan rahatlamaya, meditasyona ve derin uykuya geçme durumuna geçmesini sağlamaktadır. {2*}

Burada ve şimdi yaşananlara odaklanarak, çevrenizdeki sesleri dinleyerek ve kendi düşüncelerinizden arınarak zihninizde bulunan yüklerinizden kurtulmanız mümkündür. Nefes egzersizleri, germe hareketleri ve yoga gibi yöntemlerini de ses banyosu sırasında kullanabilirsiniz.

Covid-19 ve Sosyal Huzursuzluk Kronik Stresi Etkiliyor mu? Tıkla ve Öğren

Ses Banyosunun Faydaları Nelerdir?

Tibet çanakları ve ses banyolarının temel amacı, zihnin sakinleştirilerek düşüncelerin serbest bırakılması için yardımcı olmaktır. Bir odak noktası olarak kullanılan Tibet meditasyon kaseleri, sinir sisteminizi harekete geçirerek daha rahat ve yenilenmiş hissetmenizi sağlamaktadır.

Stresin olumsuz etkileriyle savaşma özelliği de olan ses banyosu ve meditasyon kasesinin faydaları şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Sinir sistemini sakinleştirmek
 • Kronik stres belirtileri ile mücadele etmenize yardımcı olmak
 • Ruh halinizi iyileştirmek
 • Depresyon ya da anksiyete belirtilerini azaltmak
 • Yoğun bir meditasyon deneyimi yaşatmak ve odaklanma sağlamak
 • Yaratıcılığı ve karar vermeyi artırmak
 • Kronik ağrının hafiflemesine yardımcı olmak
 • Uyku düzenini iyileştirmek ve uykusuzluğu azaltmak
 • Kalp sağlığını korumak
 • Sindirim sistemini düzenlemek

Ses banyolarının (ve diğer müzik-ses terapilerinin) sağlığa faydalı olmasının nedeni, stresle başa çıkılmasına yardımcı olması ve insanları dengede tutan parasempatik sinir sistemini doğrudan etkilemeleridir.

Odaklanmanın Geliştirilmesine Yardımcı Olur

Diğer meditasyon biçimleri gibi, ses banyoları da konsantrasyonu ve farkındalığı arttırmak için oldukça yararlı yöntemlerdir. Ses banyosu sırasında duyulan titreşimler, ve sesler, fiziksel ve zihinsel olarak dikkat dağıtıcı etmenlerin susturulmasına yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda, rahatlamanızı ve daha kolay odaklanmanızı sağlamaktadır.

Tibet meditasyon kasesi gibi ses banyosu enstrümanları ile üretilen rezonans frekanslar, beyin dalgalarını sakinleştirmektedir. 2018’de yapılan bir araştırma, Tibet ses meditasyonu sonrasında katılımcıların hafıza testi sonuçları, işlem hızı, zihinsel sağlık düzeyi ve duygusal durumları önemli ölçüde iyileşmiştir.

Ruh Halinizi Yükseltir

Tibet kaseleri ile meditasyon yapan kişilerin gerginlik, depresyon, stres gibi olumsuz duygulardan daha az etkilendikleri, yapılan araştırmalarda kanıtlanmıştır. {3*} Bu meditasyon türü, daha önce bu meditasyon yöntemini uygulamamış kişilerde gerilimi azaltmak için oldukça yararlıdır.

Pazartesi Sendromu Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Atlatılır? Detaylı Bilgi İçin Tıklayın.

Sindirime Yardımcı Olur

Meditasyon uygulamaları, kortizol olarak bilinen stres hormonlarının salınımını azaltarak daha sakin hissetmeye yardımcı olmaktadır. Böylece metabolizmanın düzenli çalışması sonucunda, kişinin daha az stresli hissetmesi, hazımsızlık, iştahsızlık, ishal ve kabızlık gibi sorunlardan kurtulduğu gözlemlenmiştir. Bu olumlu sonuçların temelinde yatan neden ise bağırsak ve beynin arasındaki bağlantıdır.

Uykuyu Düzenlemeye Yardımcı Olur

Bedenin uykuya dalması için huzurlu ve rahat olması gerekmektedir. Bunu ses banyoları sağlamaktadır. Vücudu gevşetme çalışmaları ve düşüncelerden uzaklaşmanın öğrenilmiş olması, dinlendirici ve kaliteli uykuya dalmaya yardımcı olmaktadır.

Kan Basıncını İyileştirir

Düzenli meditasyon yapmak, hormonal dengeyi korumaya, kalp ve bağışıklık sisteminin çalışmasını desteklemeye yardımcı olmaktadır. 2014 yılında yayınlanan çalışmaya göre, 12 dakikalık ses banyosu seanslarına katılan kişilerin, kan basıncının dengelendiği ve kalp hızının azaldığı saptanmıştır. {4*} Araştırmacılar, Tibet meditasyon kaselerinin, hipertansiyonlu yetişkinler dahil olmak üzere, kişiler üstünde olumlu fizyolojik ve psikolojik tepkiler üretmek için kullanılabileceği sonucuna varmıştır.

Ağrı ile Başa Çıkmaya Yardımcı Olur

Stres yaşamak, vücuttaki gerilimi ve iltihabı artırarak ağrıyı daha da kötüleştirme eğilimindedir. Bu nedenle stres giderici uygulamalar kronik ağrılarla başa çıkmaya yardımcı olabilmektedir. Yapılan bir çalışma, meditasyon kasesi kullanan yetişkinlerin, bu kaseyi kullanmayan yetişkin grubuna oranla stres algısında ve ağrı yoğunluğunda azalma yaşadığı kanıtlanmıştır. {5*}

Meditasyon Kasesi Nasıl Kullanılır?

Evde meditasyon kasesi kullanmak için çekiş ile kasenin dış kenarına yavaş ve dairesel hareketler uygulamak yeterlidir. Güçlü bir titreşim yaratmak için daha büyük kaseler kullanılabilmektedir. Ayrıca kasenin içine hafif vuruşlar yaparak da ses çıkarabilirsiniz.

Parlak ve net sesler için biraz deneme yapmak gerekmektedir. Daha önce ses banyosu denemediyseniz ve bir seansa katılmak istiyorsanız, yerel yoga ve meditasyon salonlarına gidebilirsiniz. Özellikle büyük şehirlerde böyle bir etkinlik alanı bulmanız oldukça kolaydır.

Ses banyosu ya da meditasyon kasesi kullanımına yeni başlayanlar için şunların yapılması önerilmektedir;

 • Rahat bir pozisyon almanıza yardımcı olacak bir yoga matı, minder veya havlu kullanın.
 • Harekette kısıtlama yaratmayacak ve dikkatinizi dağıtmayacak rahat giysiler giyin.
 • Uygulamaya vücudunuzu ve düşüncenizi sakinleştirmeye yardımcı olacak bazı nefes egzersizleri ile başlayın. Ardından çevrenizdeki seslere odaklanmaya çalışın.
 • Bir noktada uykuya dalacakmış gibi hissetmeye başlayabilirsiniz. Bu normal bir durum olmakla beraber yine de çevrenin farkında olmak ve anda kalmak önemlidir.
 • Ses banyoları genellikle yüz yüze deneyimlerdir. Ancak uygun şartlarınız yoksa bir sosyal medya videosu, ses banyosu ya da meditasyon uygulaması kullanabilirsiniz.

Ses Banyosu Ne Kadar Sürer?

Ses banyosunun süresi, nerede yaptığınıza, seansı kimin yönettiğine ve ses banyosunun türüne bağlı olarak değişmektedir. Bazı ses banyosu terapileri birkaç saat sürebilirken, daha kısa seanslar yaklaşık 45-90 dakika arasında olabilmektedir.

Yogada olduğu gibi, her meditasyon deneyimi, eğitmene bağlı olarak değişmektedir. Bu sebeple, ne kadar süreceği konusunda ya da diğer ayrıntılarla ilgili eğitmeninize sorular sormanız iyi olabilmektedir.

Meditasyon gibi, ses banyolarını ve Tibet meditasyon kasesini denemenin güvenli olduğu düşünülmektedir. Seans başında, ilk 20-30 dakika boyunca kendinizi huzursuz ya da sıkılmış hissetmeniz mümkündür. Daha fazla fayda elde etmek için, bir öğretmen ya da terapist ile pratik yapmanız önerilmektedir.

Kaynaklar

{1*} https://tricycle.org/trikedaily/tibetan-singing-bowls/

{2*} https://www.allure.com/story/sound-bath-meditation-benefits

{3*} https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5871151/

{4*} https://journals.sagepub.com/doi/10.4278/ajhp.121031-ARB-528

{5*} https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15222599/

Reklam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu