Reklam
İlaçsız MarketSoğuk Sıkım Yağlar

Badem Yağının Dudaklara Faydası Nedir?

Reklam

Badem yağının dudaklara faydası nedir? Badem yağı besin öğeleri açısından oldukça zengin bir yağdır. Bademlerin ezilmesi ve az miktarda ısı verilmesi sonucu elde edilir. Tatlı badem yağı doğası gereği hiçbir kimyasal koruyucu kullanılmadan zengin içeriğini uzun süre koruyabilir. İçeriğinde magnezyum, E vitamini, antioksidanlar ve yağ asitleri barındırır. Doğal ürünlerle rahatlıkla birleşebilir ve cilt tarafından kolaylıkla emilir. Bu nedenle doğal kozmetik ürünlerde taşıyıcı yağ olarak sıklıkla kullanılmaktadır. Tatlı badem yağı, kuru dudaklar için onarıcı bir bakım sağlar.

Yaşlanma Karşıtı En İyi 5 Yağ❗Youtube Videomuzu İzleyerek Bilgi Alabilirsiniz.

Tatlı Badem Yağının Dudaklara Faydası Nedir?

Badem yağı, yüksek orandaki yağ asidi içeriği sebebiyle nemlendirme ve nemi hapsetme özelliğine sahiptir. Dudaklardaki kuruluk ve çatlaklara kolaylıkla nüfuz edebilir. İçerisindeki E vitamini sayesinde dudakların elastikiyetini artırır ve pürüzsüzleştirir. Dudakların çatlamasına, cildin kurumasına ve lekelenmesine neden olabilecek çevresel faktörlere karşı koruyucu bir etki gösterir.

Reklam

Badem yağının antioksidan özellikli içeriği dudakların kurumasını engeller, özellikle bıyık bölgesinde oluşabilecek güneş yanıklarına karşı cildi UV ışığından korur. Dudakları yumuşatır ve parlaklık verir. Hücre yenilenmesini destekler, dudakların ölü hücrelerden arınmasına yardımcı olur.

Badem Yağı Dudağa İyi Gelir Mi?

Dudak derisinin yapısı vücudun geri kalanından farklıdır. Daha hassas olan dudakların ekstra bakıma ihtiyacı vardır. Dudaklar nemlendirilmediğinde, hava değişikliğinde hemen çatlayabilir, pullanabilirler ve dudak renginde koyulaşma görülebilir.

Esnek, parlak ve nemini geri kazanmış dudaklara sahip olmak için en iyi doğal ürünlerden biri badem yağıdır. Badem yağı derinlere kolaylıkla nüfuz eder ve dudakları nemlendirir. Dudakları parlatır, rengini belirginleştirir. Koyu lekelerin rengini açma özelliğine sahip besleyici bir yağdır.

Badem Yağı Dudaklara Nasıl Sürülür?

Tatlı badem yağı doğrudan dudaklara sürülebilir. Ayrıca badem yağı kullanılarak evde dudaklar için özel bakım kürleri hazırlanabilir.

Reklam

Çatlamış Dudaklar İçin Badem Yağı ve Bal

Bal ve badem yağı pul pul dökülmeleri yok eder ve dudakları hızlı bir şekilde dolgunlaştırır. Dudakların nemlendirilmesine, esnek ve pürüzsüz hale gelmesine yardımcı olur.

Malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı badem yağı
 • 1 yemek kaşığı bal
 • Bir tutam şeker

Uygulanışı:

 • Tüm malzemeler bir kâseye alınır ve iyice karıştırılır.
 • Karışım dudaklara uygulanır, on dakika bekletilir.
 • On dakika sonra maske dairesel hareketlerle dudağa yedirilir.
 • Maske su ile dudaktan arındırılır, dudaklara nemlendirici balsam uygulanır.

Zeytinyağı ve Badem Yağı Karşılaştırması

Koyu Renkli Dudaklar İçin Badem Yağı ve Limon

Badem yağı dudakları nemlendirip elastikiyetini ve yumuşaklığını artırırken, limon da koyu dudak rengini açarak dudaklara daha canlı bir renk verir.

Reklam

Malzemeler:

 • 1 çay kaşığı badem yağı
 • 5 damla limon

Uygulanışı:

 • Bir kâsenin içerisine 1 çay kaşığı badem yağı ve 5 damla limon suyu eklenir, iyice karıştırılır.
 • Karışım dudaklara sürülür.
 • 1 saat kadar bekletilir, ardından yıkanıp durulanır ve nemlendirici balsam uygulanır.

Limon Cilt Lekesine İyi Gelir Mi?

Çatlamış Dudaklar İçin Badem Yağı ve Jojoba Yağı

Hem badem yağının hem de jojoba yağının cilt üzerinde besleyici ve onarıcı etkileri vardır. Badem yağı ve jojoba yağı birlikte kullanıldığında dudaklar hızlı bir şekilde nemlendirilir. Ayrıca hazırlanan karışım hasar görmüş cilt hücrelerini besler ve onarır. Kaybolan nemi dudaklara yeniden kazandırır.

Malzemeler:

Uygulanışı:

 • Bir kapta badem yağı ve jojoba yağı karıştırılır.
 • Hazırlanan karışım dudaklara sürülür.
 • 1 saat sonra dudaklar yıkanır. Karışım dudak nemlendiricisi olarak her gün kullanılabilir.

Badem yağı gece yatmadan önce dudaklara sürülüp bekletilebilir mi?

Evet. Gece boyu dudakları besleyen badem yağı dudakları nemlendirir ve dolgunlaştırır.

Tatlı badem yağı dudaklara iyi gelir mi?

Evet. Badem yağında bulunan besleyici yağ asitleri ve E vitamini dudaklardaki kuruluğu ve hasarı giderir.

Badem yağı, özellikle dudaklar için hazırlanmış birçok kozmetik üründe bulunmaktadır. Yumuşak, nemli ve sağlıklı görünümlü dudaklar için düzenli olarak badem yağı kullanılabilir. Koyu lekeleri giderir, dudak derisini onarır ve dudakları güzelleştirir.

Reklam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu